Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3187
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Doar daca contine coccidiostatice.

Producatorilor de broileri le intra morcovul cu tot cu frunze, si cu iepurele dupa el, in alea 5-6 zile dupa ce sisteaza coccidiostaticul in furaj, inainte de a livra la abator. Cei mai norocosi au mortalitati de 4-5% in perioada asta.

Edited by hunor66, 08 December 2015 - 23:47.


#3188
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Ups...și alea sunt nadpa pt oameni?

#3189
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postrodanny, on 09 decembrie 2015 - 07:53, said:

Ups...și alea sunt nadpa pt oameni?

Era un studiu facut prin 2006 de UE prin care concluzionau ca cica rezidul ramas nu ar avea efecte adverse in cazul consumului de catre om.. dar cine stie. Cert este ca se folosesc de prin anii '70 (cred) si au contribuit drastic la scaderea % mortalitatii la fermele de pui.

N-am mai urmarit studii recente sau legistaltia, dar am observat de exemplu, ca farmavet au scos coccidiostaticul ca aditiv in furajul comercializat de ei, pe motiv ca este tratament sau medicament veterinar si ca trebuie comercializat separat sau ceva de genul.

#3190
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrodanny, on 09 decembrie 2015 - 07:53, said:

Ups...și alea sunt nadpa pt oameni?
Ca orice reziduu chimic.

#3191
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Neatza,  știu ca s-a mai discutat,  dar... Vin cu următoarele materii prime. Srot soia cu 46 %,  șrot floare, porumb, grâu boabe.  Premix vitamine și aminoacizi de la farmavet, pungi 100 grame, calciu furajer. Se pot incropi doua rețete va rog? Una pt pui de la a 3 a săptămâna, și găini ouătoare?  Va mulțumesc.

#3192
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Salut din nou... Ma ajuta și pe mine cineva?

#3193
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pt. gaini ouatoare:
http://www.gazetadea...or-outoare.html

Srotul de soia 20%, srotul de floare 6-10% (nu mai mult)

In loc de "nutreturi bogate in proteine animale", bagi aminoacizii in proportie de 2%.


La puii de 3 saptamani si peste, cresti srotul de soia la 35-40%, iar srotul de floare max. 4-5%.
Calciul 2%.

#3194
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004
Am revenit,  merci Horia, dar la ootoare nu bag calciu un 7-8%? Când zici aminoacizi vb de pungile de 100gr de la farmavet da? Găinile de ce nubau nevoie de nutreț bogat în proteina?

#3195
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ba da, la ouatoare, calciu 8%. Cum zice in reteta din link.

Ai zis ca ai aminoacizi, vitamine etc. Despre aia vorbeam.

Ouatoarele au nevoie cam de 14% proteina in ratie (la modul grosier, fiindca azi fisele tehnice discuta per aminoacid in parte ....).

Tineretul in crestere are nevoie cam de 18-21% proteina in ratie (cu cat mai tanar, cu atat mai mult). Motivele sunt multe, inclusiv capacitatea de ingestie vs. necesarul zilnic de proteina pt. crestere etc.

#3196
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

View Posthunor66, on 08 decembrie 2015 - 23:44, said:

Doar daca contine coccidiostatice.

Producatorilor de broileri le intra morcovul cu tot cu frunze, si cu iepurele dupa el, in alea 5-6 zile dupa ce sisteaza coccidiostaticul in furaj, inainte de a livra la abator. Cei mai norocosi au mortalitati de 4-5% in perioada asta.

Pentru ce sa le intre morcovul? Coccidioza nu evolueaza la varsta aia, daca ai avut coccidiostatic. Si daca il scoti, e cu 10 zile inainte, si fara nici o problema.

#3197
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Discutam cu medicii din complexele de broileri si-mi spuneau ca numarau zilele dintre momentul scoaterii coccidiostaticului si transportul la abator. Unii aveau mortalitati in crestere, de la o zi la alta, in perioada respectiva.

Edited by hunor66, 23 December 2015 - 00:34.


#3198
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
A cumparat cineva puicute ouatoare de la agroland la 50 saptamani?Gestionara nu cunoaste numele hibridului.Care e varianta cea mai viabila pentru continuarea ouatului la aceste rachete(mitraliere li se mai spun)....sa la fortez naparlirea(tinute la intuneric cu hrana putina)si dupa sa le bag pe ouat cu furaj pentru ouatoare sau sa le bag pe furaj de ouatoare lumina 18 ore pe zi si caldura?

Edited by hot, 16 January 2016 - 19:42.


#3199
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La 50 de saptamani nu mai sunt puicute, ci gaini de-a binelea.
Naparlirea era metoda clasica in trecut. Numai ca acum se considera ca nu mai este rentabila economic. Plus ca ai si pierderi destul de mari prin mortalitate, la naparlire.

#3200
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
De cateva zile tot rascolesc partea asta a forumului in cautarea unei postari foarte vechi in care era un link cu un crescator american parca, home user care isi construise acest adapost care mie mi-a placut foarte mult. Am salvat cateva imagini  cu adapostul respectiv dar am pierdut linkul mai tarziu. Poate ma ajutati voi cei care stati mai mult pe aceasta arie ca am de gand sa-l construiesc anul acesta.

Attached Files



#3201
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Rezolvat. Intre timp mi-am adus aminte de o functie de cautare pe google dupa imagini si am gasit si situl acesta

#3202
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
5 stele cu plus, m-as muta eu in cotetul ala, poienita in padure, liniste si pace Posted Image...si cocosii cantand, evident Posted Image

#3203
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Salut. Am vreo 2 gaini care au slabit mult, sunt pasive, le curge un lichid apos din gura (ca saliva) si pe una am am vazut-o azi cu gura deschisa horcaind. Aveti vreo idee ce-ar putea fi?

#3204
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Inceput de pesta. Sunt vaccinate, cand?
daca incep sa stranute la horcait si arunca bale, apar si hemoragiile, etc....si mor  alea nevaccinate mai recent de 3.5-4 luni ..e pesta si ai de munca.
ca idee, anunta si vecinii in caz ca ei mu au aflat inaintea ta.
nubar fi rau sa anunti si vetul.
in ce zona sunt pasarile?

Am uitat ce era mai important, mergi la vet sa desfaca una din astea, se vad leziuni deja in proventricul daca e pesta. Daca se confirma, tai tot rapid ca n-ai ce le  face.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate