Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3169
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Update cu 'productia' de anul asta:

[ http://s16.postimg.org/w2386b4o5/20151115_125340.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s16.postimg.org/bdm78lpwl/20151115_124128.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s23.postimg.org/nxnt34yxn/20151115_123341.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s4.postimg.org/s0449zle5/20151115_143211.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s15.postimg.org/539zcbbez/20151115_143156.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s30.postimg.org/8yexnf2zl/20151115_160618.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s22.postimg.org/aodvz6mep/20151115_125749.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s30.postimg.org/rzxk8eqxt/20151115_125805.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Wyandotte:
[ http://s13.postimg.org/bvyef2ldj/20151115_160805.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Brahma "High-Definition":
[ http://s3.postimg.org/q162avhwz/20151115_125647.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Herminat inchis:
[ http://s7.postimg.org/wel5tq1rf/20151115_155000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De precizat: meritele revin parintilor mei :)

Edited by un_dac, 17 November 2015 - 21:19.


#3170
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Pt Horia dar și pt ceilalți membri...  Am tăiat niște gat golaș...luați din mai de la agroland.  Au avut peste 5 kg, dar am pățit ceva ciudat cu vreo 4 din 10..... Când am vrut sa dezosez pieptul, aveau innerele verzi sau pline de sânge, înnegrit. Am cautat pe net am înțeles cavse cheamă boala Oregon sau boala cărnii verzi. De fapt cică ar fi leziuni ale mușchiului, iar în timp acestea se necrozeaza. Menționez că păsările nu aveau nimic. Erau vesele, mâncau,  beau etc. Doar ca gafaiau mult și nu prea alergau, mergeau cam ca ratele. Nu am găsit informații despre toxicitatea bolii. Tot ce am gadit, ca se îndepărtează părțile tumefiate, necrozate etc,  deoarece au aspect necomercial.  Ce ma sfaruiti sa fac. Le pot consuma fără sa folosesc piptii integral?  Mulțumesc anticipat.

#3171
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Pt Horia dar și pt ceilalți membri...  Am tăiat niște gat golaș...luați din mai de la agroland.  Au avut peste 5 kg, dar am pățit ceva ciudat cu vreo 4 din 10..... Când am vrut sa dezosez pieptul, aveau innerele verzi sau pline de sânge, înnegrit. Am cautat pe net am înțeles ca se cheamă boala Oregon sau boala cărnii verzi. De fapt, cică ar fi leziuni ale mușchiului, iar în timp acestea se necrozeaza. Menționez că păsările nu aveau nimic. Erau vesele, mâncau,  beau etc. Doar ca gafaiau mult și nu prea alergau, mergeau cam ca ratele. Nu am găsit informații despre toxicitatea bolii. Tot ce am gasit a fost ca se îndepărtează părțile tumefiate, necrozate etc,  deoarece au aspect necomercial.  Ce ma sfaruiti sa fac? Le pot consuma în rest, dar fără sa folosesc pieptii integral?  Mulțumesc anticipat.

#3172
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
DPM nu e o boala si e afectat doar muschiuletul, cauza e una simplu de inteles.
Cei doi muschi ai pieptului la pasari actioneaza individual/independent, misca aripa in sus resectiv in jos.
La pasarile hibrid, proiectate sa dezvolte o musculatura a pieptului mult peste limitele normalului, apare acest sindrom,
Daca fileul(partea exterioara) este liber sa se dezvolte, fiind la exterior si imbracat intr-obrana subtire, muschiuletul este contentionat din toate partile , mai mult de jumatate de os si la exterior de file, plus ca e separat de acesta, e imbracat de o membrana mult mai tare.....
Practic, daca puiul da din aripi acel mischiulet se si dezvolta mai mult, fiind stimulat demiscare, dar mai ales se "pompeaza" cu samge, are loc si o "incarcare" suplimentara cu energie...practic se "umfla".
Cum el nu are loc sa se umfle fiind strans din toate partile apar aceste simptome...e ca si cum ai face staza, adica ai "sugruma" o zona, un organ, un membru...

Ia leaga-ti tu un garou de bat si stai asa o saptamana...e in principiu cam acelasi drac....

Deci pasarea nu are nimic, nu e un patogen, mu afecteaza alte tesuturi decat foarte putin si indirect(orice tesut afectat produce mici belele gen toxine, agenti inflamatori, etc..)

Pur si simplu ai avut o pasare cu o musculatura extrem de dezvoltata si care a utilizat acea musculatura, lucru care a dus la inflamare, staza, un inceput de necrozare,.etc...a unor zone musculare predispuse...
De aia, printre altele, acest tip de pasari nu se cresc freerange fara riscuri.

Problema care se pune e cum de a aparut sindromul asta la gat gol, asta nu e.chiar un broiler atat de extrem dpdv genetic...adica nu e chiar atat de "bun" incat sa se invineteasca singur...e, uite ca a fost chiar atat de bun...
Si tu chiar iuai crescut ca la carte dpdv nutritie si conditii, adica sua dezvoltat musculatura chiar foarte bine...
Ce ai gresit e ca iuai lasat sa zburataceasca dar eu cred ca un muschiulet aruncat e un cost acceptabil , pasarea miscata si dezvoltata atat de aproape de maximul potentialului genetic e super , nu exista mai bun de atat.


Eu as zice felicitari pt ca iuao crescut "beton", am si eu vreo 6 feluri dpsv genetic, i-am infranat putin din mancare dupa 2 luni si ceva...nu cred ca am asa ceva, o sa.iti spun daca va fi cazul, muam documentat mai serios acum vreo 3 ani cand am Patit la vreo 2 curcani... avut si ceva infectie la gheara si pana muam.lamurit cu diagnoaticul am cercetat ceva...

Deci una.peste alta, baga linistit la oala, ar trebui sa fie superbuni....la anul treceui pe o mancare mai slaba ceva mai devreme si atentie doar daca ii vinzi ca un client poate sa.nu inteleaga ce si cum si sa creada ca il trombonesti..sau ca ai bagat nu stiu ce in ei...oricum, nu e chiar placut sa vezi necrozele alea si nici tu nu ai mamca linistit un animal la care ai vazut ceva in neregula....




#3173
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Toata lumea este in vacanta. Indepartezi tesutul necrozat in asa fel incat analiza vizuala si/sau olfactiva sa nu mai indice nimic suspect. Apoi, procesezi termic pieptul pentru gati o mancare gustoasa. Nu as pastra la frigider acei piepti. Poate doar la congelator in pungi bine inchise si etichetate astfel incat, intr-un moment ulterior, sa iti amintesti ca trebuie sa  ii tratezi cu mai mare atentie atunci cand ii gatesti.

LE. Iata ca Parintele este la post :)
So. Intai iei in considerare ce spune Parintele, apoi ce am spus eu :)

#3174
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va mulțumesc amândurora.  Revin dimineața.

#3175
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rodanny, on 29 noiembrie 2015 - 11:36, said:

Ce ma sfaruiti sa fac? Le pot consuma în rest, dar fără sa folosesc pieptii integral?  Mulțumesc anticipat.
Zice bine @parintele ce zice. E un defect al hibrizilor de carne cu o crestere fortata si combinata cu mai multa miscare ....

 parintele, on 29 noiembrie 2015 - 23:33, said:

Problema care se pune e cum de a aparut sindromul asta la gat gol, asta nu e.chiar un broiler atat de extrem dpdv genetic...
S-ar putea sa fie un hibrid de carne care a avut "gat golas" printre bunici sau chiar parinti.

#3176
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Horia, astia sunt vanduti ca mixte la noi, ei de fapt sunt un soi de broileri de freerange/crestere semiintensiva, alternativa la broilerii albi performanti.
Din ce stiu sunt facuti de Hubbard care apartin de Grimaud, aia care fac si restul otataniilor gen rate, gaste, bibilici samd....in fine, ideea e ca si eu am anul asta si intr-adevar, pasarile sunt ceva mai aproape de broiler decat mixtele alora cu kabirul dar nu au treaba cu broilerii seriosi de intensiv, alta structura...
Acuma problema clar a aparut, clar exista, spun doar ca nu ma asteptam sa o vad la astfel de pasari, chiar daca intr-adevar, sunt si de parere ca puii astia vanduti drept mixte nu sunt adevarate mixte ci sunt mai degraba mixte axate mai mult pe carne sau niste broileri mai janghinosi, deoarte totusi de broilerii albi buni dpdv al structurii.

Prin extensie mirarea mea atrage dupa sine 2 ipoteze, pareri, constatari...zi-le cum vrei.
Prima are la baza constatarea ca puii, in prima.perioada, pana pe la vreo 3 saptamani sa zicem, poate si mai mult, merg cap la cap cu broilerii, poate chiar mai rapid pleaca...oricum pe cantar vorbind, din 25 fiecare, tinuti la comun, au mers cap la cap fara discutie.
Ipoteza ar fi ca aceasta problema poate avea o radacina inclusiv in dezvoltarea puilor la start...
Doua ipoteza, care probabil e in conjunctie cu prima, ar fi ca o cauza a problemei nu e strict "mecanica", asa cum credeam...adica nu e vorba doar de faptul ca pieptul e supermasiv si la orice pui cu o asemenea structura poate aparea...
Am avut broileri si am tinut mult peste 2.5-3 luni...nu am gasit asa ceva.
Faptul ca apare si la broileri care clar nu au aceasta supradezvoltare genetica a pieptului ma face sa cred ca e o chestie mai degraba genetica si nu una strict mecanica

Adica undeva in spate sunt gene care dau predispozitia asta si tara asta se manifesta si daca podusul nu e musai debtip broiler suoer masiv cu piept hiperdezvoltat...
Cam asta aveam in cap cand imi manifestam surprinderea, eu eram convins ca se manifesta doar la puii cu structura aia tipica...nu e asa, vine din spate, genetic, chiar si fara pieptul tipic cu care o credeam asociata...

#3177
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut, Va multumesc pt parerei. In primul rand La MULTI ANI ROMÂNIA!
Mai departe, puii au fost hrăniți ca la carte, le-am dat spațiu destul de mic, dar oricum la 20 pui, aveau cam 4-5 mp Cotet, dar fără plimbe, deoarece nu se urcau pe ele, și afara cam 1,25 pe 6 m. Însă fiimea de cate ori trece pe lângă Plada,  ii mai speria... În plus le mai arunca verdețuri gen varza și alte frunze pe deasupra,  iar aceștia se speriau.... Ce m-a supărat,  ca ceibde la Kabir deși dunt frumoși și oo bine, sunt foarte feroce.... Am și playmoynth barat, însă parca sunt ceva mau blânzi, însă sunt primii care au ouat. Au început cam la 4 luni, la 4,5 Kabir. Cei gat golaș doar două găini ouau tot cam de la 4,5 luni.
Intrebare, de ce pe premixul cc1100 sau cc1000 de la agroland zic sa faci pauza 5 zile înainte de taiere? În final înțeleg ca restu cărnii e ok pt consum.... Încă o data va mulțumesc.

#3178
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

 un_dac, on 17 noiembrie 2015 - 21:15, said:

Update cu 'productia' de anul asta:



[ http://s16.postimg.org/bdm78lpwl/20151115_124128.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Toate-s faine, dar la curcile colorate mi-a ramas gandul? Presupun ca le inmultesti in gospodarie, nu?
Vinzi oua pentru incubator? Vreau si eu la primavara :)

#3179
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 ginaro, on 01 decembrie 2015 - 19:50, said:

Toate-s faine, dar la curcile colorate mi-a ramas gandul? Presupun ca le inmultesti in gospodarie, nu?
Vinzi oua pentru incubator? Vreau si eu la primavara Posted Image

salut,

toate sunt inmultite in gospodarie prin metoda clasica pus oua in cuibar si asezat curca peste ele pentru clocit :)
curcanul alb cu un pic de rosu din mijloc este unul din tati, celalalt curcan-tata arata ca cel mare negru din prim-plan... insa din motive "gastronomice" nu a mai apucat poza de familie.

Daca vrei oua, vorbim in primavara. Nu vand de regula oua, dar iti dau cu mare drag in functie de cate o sa am.

#3180
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ginaro, on 01 decembrie 2015 - 19:50, said:

Vinzi oua pentru incubator? Vreau si eu la primavara Posted Image
Mare, mare grija cu ce-ti doresti. Puii de curca se cresc foarte, foarte greu. Hrana cu procent ridicat de proteina (greu de gasit ingrediente, trebuie adaugat zer, branza de vaci, oua fierte...), temperatura controlata, nu curenti, nu asternut rece si umed, sunt extrem de sensibili la boli etc.

Mai degraba ii iei zburati (peste 5-6 saptamani) si-i cresti. Mult mai putina munca.

#3181
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Forța fii cu tine, Horia.  Ce spui tu de zer, brânză de vaci oua? Te rog da mai multe detalii....

#3182
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 hunor66, on 05 decembrie 2015 - 15:20, said:

Puii de curca se cresc foarte, foarte greu.

Din experienta proprie, am avut mai multa bataie de cap cu puii de gaina de rasa, in special brahma herminatul deschis. In comparatie cu puii de gaina, cei de curca au fost mai 'neglijati' si n-am avut aceeasi bataie de cap.
Iar la polul opus, cele mai rezistente la mediul gospodaresc au fost in ratele.

 rodanny, on 05 decembrie 2015 - 18:23, said:

Forța fii cu tine, Horia.  Ce spui tu de zer, brânză de vaci oua? Te rog da mai multe detalii....

Ou poti sa fierbi si sa-l dai farmitat in mancare. La fel si cu branza cred.

#3183
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Dar la ce le trebuie? Dacă le dau hrana de la agroland în prima luna, după care amestec....?

#3184
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

 hunor66, on 05 decembrie 2015 - 15:20, said:

Mare, mare grija cu ce-ti doresti. Puii de curca se cresc foarte, foarte greu. Hrana cu procent ridicat de proteina (greu de gasit ingrediente, trebuie adaugat zer, branza de vaci, oua fierte...), temperatura controlata, nu curenti, nu asternut rece si umed, sunt extrem de sensibili la boli etc.

Mai degraba ii iei zburati (peste 5-6 saptamani) si-i cresti. Mult mai putina munca.

Am ceva experienta cu puii de curca din curtea mamei, pe cand eram adolescenta. Bine, atunci ii cresteam cu urzici, piper si oua fierte :))
De trei ani tin si eu, luati de o zi de la Agroland si hraniti cu furaj tot de la ei, pana cresc mai maricei, pe urma furaj din gospodarie si iarba.
Am vrut anul acesta sa iau zburati, ca m-am hotarat cam tarziu sa (mai) iau si ma gandeam sa nu-i prinda iarna mici, insa.............. parca nu erau ai mei daca nu-i cresteam eu de mici :)
Deh, fiecare cu..... stolurile lui :)

Nu imi pare ca ar creste foarte greu, in conditii si cu hrana adecvate, desigur. In schimb, sunt extrem de sensibili, daca ii loveste vreo boala si nu-i tratezi la timp.......... paguba mare.

#3185
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rodanny, on 05 decembrie 2015 - 21:50, said:

Dar la ce le trebuie? Dacă le dau hrana de la agroland în prima luna, după care amestec....?
Nu toata lumea accepta sa cumpere furaj complet pt. pui de curca si incearca tot felul de variante cu amestecuri de cereale .... cu alte cereale. Puiul de curca are nevoie de cantitati crescute de proteina, de aici si ideile "casnice" cu ou fiert, branza de vaci, zer (proaspat !).

Altminteri, daca esti multumit de furajul de la agroland, ii ok.

#3186
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Apropos, știe cineva de ce trebuie pauza 5 zile înainte de taiere la furajul agroland?  Horia, știi sa conțină și ceva lucruri "neortodoxe " în furajele agroland?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate