Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3115
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 15 iulie 2015 - 07:43, said:

la tara se numeste "starpitura"...puicile la primul ouat, la inceput, fac asa ceva.
La mine puicile de anul trecut faceau la inceput aproape numai oua mari,cu 2 galbenusuri ! Credeam ca asa le e soiul. Posted Image  Dupa ceva timp s-a reglementat situatia.

Edited by DDuras, 24 July 2015 - 19:11.


#3116
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Intrebare...unul din pui...din kabir, nu se mai ridica de jos....
pare ok...vioi....dar nu se ridica...
L-am dat afara din efectiv.....
ce o avea?
nu pare sa aiba nimic ..la ochi e ok...nu e deranjat la stomac....
ce o fi ?
danny

#3117
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut,  scriu de pe mobil....era un coleg care avea adăpostul pt pasari la o înălțime de 1m.  sub el adapostindu-se ziua sub Cotet. Întrebare.... Cum arata scara pt urcat...cum urca păsările dar de coborât?

#3118
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
scarita...normala...se descurca ele....

#3119
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am pe post de scara la gaini o scandura lata de 20 cm, pe ea am batut, sub forma de trepte, niste sipci groase de 1 cm, la distanta de 15 cm intre ele. Asta e alternativa woman-made a scaritei clasice  Posted Image

#3120
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ok..dar urca la 1 m înălțime?  Ce panta abeti...la ce înălțime le urcați?

#3121
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
urca.... stai linistit.......1 m este chiar mica inaltimea.Ma gandesc ca ar trebui sa fie undeva sub 45 grade

#3122
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
unele, inclusiv curcii de carne, zboara chiar pana la 1.5m inaltime, fara scara. altele, broilerii, nu urca nici pe o caramida.


#3123
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Asa e părinte... Cum e mai bine scara sau scândură cu stinghii? Panta cam cat? Vrau sa organizez încăperea pe 2 nivele, la 40 cm sa fac Cuibare, iar deasupra la 1m sa fac o plarforma de 1,5 m lățime cu grilaj în fata și scara de acces pe o parte... Cu stinghii pt dormit... O fi ok?

#3124
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Mamaaaa, nu-ti mai face atatea griji. Urca fara probleme.
Kabirii mei sar un gard pe care il am de 1 m si zici ca sunt purcele de grase. Mor de dragul lor. Atat bibilicile cat si gainile au inceput sa fie calcate. Bibicile mi-au facut deja 2 oua. Gainile inca dorm pe ele. Cred ca de grase ce sunt nu fac pua (parca citisem ceva de genul asta...).

#3125
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Si niste poze. Eu le zic "patrati" sau "tancuri".
A taiat mama (bine, nu ea, un vecin) o gaina vineri. Nu am vazut in viata mea atata grasime la o gaina. Nu stiu cat se vad din poza, insa sunt grase rau. Si sunt blande cum nu am mai pomenit. Aproape toate stau in brate.

Attached Files



#3126
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Bun... deja a inceput sa ma enerveze uliul. Daca a vazut ca nu poate intra la pui in tarc, s-a reprofilat si ia gainile de anul trecut... 2 vizite saptamana trecuta si in weekend s-a instalat in dud deasupra tarcului de la pui sa studieze el problema cu plasa.

E de groaza nu stim ce sa-i mai facem.. ne este frica sa dam puii la iarba verde, si cand ii scoatem ii pazim ca pe oi :-s

Chiar nu poate sa vaneze si el soareci, iepuri, caprioare sau mistreti...?!? ma gandeam sa sacrific un pui: il dau pe pene cu ardei iute, piper si sos mexican si sa-l las sa-l ia uliul.. poate nu-i place picant si ne lasa in pace

#3127
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Haha �

#3128
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Creste cineva...aracuana?.....doar intreb......

#3129
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Da' nu mai intreba chiar peste tot...toate topicurile pe care ai intrebat sunt la categoria "important", deci vizibile si cine e in domeniu sau macar interesat va citi intrebarea ta chiar daca o adresezi doar o data.

Si...poate vroiai sa spui araucana, nu? Eu de "aracauna" n-am auzit

Edited by claudia313, 17 August 2015 - 22:38.


#3130
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 un_dac, on 17 august 2015 - 13:42, said:

Bun... deja a inceput sa ma enerveze uliul. Daca a vazut ca nu poate intra la pui in tarc, s-a reprofilat si ia gainile de anul trecut... 2 vizite saptamana trecuta si in weekend s-a instalat in dud deasupra tarcului de la pui sa studieze el problema cu plasa.

E de groaza nu stim ce sa-i mai facem.. ne este frica sa dam puii la iarba verde, si cand ii scoatem ii pazim ca pe oi :-s

Chiar nu poate sa vaneze si el soareci, iepuri, caprioare sau mistreti...?!? ma gandeam sa sacrific un pui: il dau pe pene cu ardei iute, piper si sos mexican si sa-l las sa-l ia uliul.. poate nu-i place picant si ne lasa in pace


prastie cu gume de cauciuc si bile de cocs de la calea ferata pentru precizie (daca nu ai vecini pe directia de tragere). nu il omoara daca nu il nimeresti in cap, dar poate intelege.

Edited by fr0ggybv, 18 August 2015 - 07:54.


#3131
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 fr0ggybv, on 18 august 2015 - 07:46, said:

prastie cu gume de cauciuc si bile de cocs de la calea ferata pentru precizie (daca nu ai vecini pe directia de tragere). nu il omoara daca nu il nimeresti in cap, dar poate intelege.

nu prea cred ca-l nimeresc... vine aproape de casa dar nu prea sta ca la poza.
o sperietoare intr-un pom o avea efect? sau isi face cuib in ea?

 -achile-, on 17 august 2015 - 22:00, said:

Creste cineva...aracuana?.....doar intreb......

Araucana cred ca ii zice, de chile. Nu detin dar m-a interesat si pe mine rasa respectiva. Ca fapt divers ai mei au o gaina care face oua verzi-albastre, dar nu are nicio treaba cu rasa respectiva la aspect, daor ca are barbita un pic mai ciudata. cred ca a fost corcita si si-a pastrat gena pentru oua verzi.

De ce intrebi?

#3132
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
eu nu am vazut sa se sperie de sperietori. aveam pe camp cand eram mic si nici berzele nici ulii/vulturii/soimii nu aveau treaba cu ele, vanau pe langa fara probleme. pentru ciori erau efective doar daca atarnam una moarta pe acolo.

Edited by fr0ggybv, 18 August 2015 - 13:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate