Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3079
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Am si eu o problema la una din gaini, azi dimineata am observat-o, poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat sa o vindec. Din ce am citit pana acum aici, am spalat-o cu apa calda si sapun, apoi am bandijonat-o cu albastru de metil. Nu stiu daca e suficient.

Attached Files



#3080
icp

icp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.01.2012
am o problema cu un pui.de 2 zile ii anemic si cred ca paralizat la picioare intrucat nu se mai deplaseaza.excrementele sunt galbui.in decurs de 3 saptamani mi-au murit inca 2
ceva sfaturi.cam in 3 zile de la aparitia bolii mor
am chemat veterinarul si mi-a zis ca o sa-i vaccineze dar nu mi-a zis nimic concret
ceva sfaturi?

#3081
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pai daca-i vaccineaza acum cand ei sunt deja bolnavi... Sunt bolnavi, insa nu-i ajuti acum cu vaccin. Trebuie tratament. Ce varsta au?

#3082
icp

icp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.01.2012
au cam 2 luni.vaccin stiu ca-i preventiv, macar pentru cei ramasi. pana acuma au fost vaccinati pt bursita si pseudopesta
veterinarul de circumscriptie zice c-ar fi vorba de coccidioza dar cica nu prea a lucrat cu pasari
tratamentul cam in ce medicamentatie ar consta?
si eventual daca puteti sa-mi spuneti ce vacinari ar trebui sa mai fac pe viitor
multumesc

#3083
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu nu ma pricep insa poate ne ajuta parintele. Vaccinul se administreaza doar pasarilor sanatoase. Dacca-i vaccinezi si sunt bolnavi ai toate sansele sa-i pierzi.
E pacat ca nu ai un medic veterinar bun. Asa, prin forum e greu sa pui un diagnostic corect.

#3084
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Pt coccidioza, coccistop cu vitamina k, trei zie consecutiv, doua pauza si iar,la fel, de doua ori.
Dar daca-i pui de curca, metronidazol.

#3085
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005
daca e coccidioza ce zice virg. daca e histomonas metronidazol, afecteaza si gainile, nu doar curcile. poate fi o salmoneloza, pot fi mukte altele mai greu de depistat. poti incerca enteroguard, acopera mai multe probleme.
daca doctorul nu prea stie pasari, cu alte cuvinte habar n-are, iar tu nici atat, e complicat, scapa cine poate si asta e viata.


#3086
icp

icp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.01.2012
multumesc pentru sfaturi.acelasi tratament cu coccistop si vitamina k mi-a recomandat n veterinar.maine incep tratamentul. sper sa dea roade.
as pune niste poze cu puii dar nu prea gasesc optiunea p-aici

#3087
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
In campul destinat textului, alegi optiunea "more reply options", acolo iti apare si posibilitatea de upload poze

#3088
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Nu stie nimeni ce are gaina mea?

#3089
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,064
  • Înscris: 17.03.2005
tatuc, pare a fi raie in forma incipienta, raie varoasa ii zice. Se inmoaie picioarele in apa calduta si apoi se unge cu ulei.
parazitul e un acarian si deci poate fi omorat cu diverse medicamente, mergi la farmacie si vezi ce au. stiu ca lindavetul e ok sau ivermectina. eu nu am avut, nu am tratat, nu pot spune exact daca ivermectina aplicata extern merge sau cat de bine merge cea injectata iar aplicat extern cu lindavet nu am facut dar pare cea.mai buna solutie.

babeste merge si uleiul, practic parazitii stau sub solzi si uleiul ii sufoca daca aplici de suficiente ori...
dar o otrava e, evident, mai eficienta.

#3090
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Mie imi spunea cineva ca pentru raia de care spune parintele ar merge cu imbaiat picioarele pasarilor in motorina... ca omoara parazitii. O fi bine o fi rau...nu stiu, ca n-am avut si deci n-am incercat

#3091
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Belea...am incurcat-o.... Am păduchi la pui.....am luat Superkill 100 pe baza de cipermetacina....Cică e mai concentat...și galy spray....ceva mai bunt pt dat în adăpost? În jurul gardului am iarba...sa o tai complet? Oare păduchii pot sta și în iarba? Încă o chestie,  dacă pun afara prin curtea unde ies puii niște dispozitive de ceta sa mai scadă temperatura... Le va face rău puilor?

Ma refer dacă se uda puii....pot raci?

#3092
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrodanny, on 09 iulie 2015 - 19:45, said:

Belea...am incurcat-o.... Am păduchi la pui.....am luat Superkill 100 pe baza de cipermetacina....
Poate cipermetrina.

Poti folosi orice substanta care se termina in "-metrina", nu diazinon sau altele fiindca sunt toxice pt. pasari si le pui cu roatele-n sus...

Vezi ca puii sunt sensibili daca sunt uzi, mai ales daca se schimba vremea brusc si intra la racoare.

Paduchii nu stau in iarba, ci in colturile cotetului. Capusele stau in iarba.

#3093
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Adăpostul e refăcut nou....a fost din osb....am pus polistiren expandat de 50 și tencuit cu plasa...  Termosistem
.. E unde oare au venit?

#3094
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
I-ai cumparat cu "chiriasi" sau de la pasarile salbatice daca au contact cu ele.

#3095
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Nu au avut...pai au acces păsările salbatuce....:-S ca nu am voliera....sa le fac voliwra sa nu mai intre vrăbii,randunici și altele?

#3096
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ar fi cel mai bine, nu numai pentru paduchi (ca faci tratament si scapi de ei), dar mai ales pentru boli virale si bacteriene (gripa aviara, holera etc.)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate