Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2917
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
cotetul vreo 4mx3m cred, nu e chiar cotet, e o "camera" intr-o "cladire" mare in care mai e si un mic atelier, cotetele de iepuri + pod pentru grau si alte prostii.
"freerangeul" e mai mare, vreo 14x3 la intrare, apoi spre fund se mareste de la 3 -> ~6 si acolo stau si cateva oi iarna. pe partea cealata despartit de gard sunt cateva rate.vreo 3x6m si acolo. din 4 in 4 metrii sunt pruni, dar pe jos e pamant cu pietre. nu a rezistat nici o iarba. pe langa cotetul din cladire in ambele exterioare mai am 2 constructii (teava + rabitz + acoperis + pereti lemn, la gaini e pentru pui si loc de fatat oi iarna, la rate e pentru rate + mai bun baloti din cand in cand. ratele sunt mai fericite ca stau ziua pe gazon (vreo 300 m2)+ ca le-am facut un mic iaz de 2x1 intr-o vana din fibra de sticla. in momentul de fata si cel de rate e impartit in doua, ca sta una pe oua, in cotetul cainelui Posted Image.
gaini... nu stiu ce sa zic Posted Image variaza. cam 30 in mod constant, intre primavara si toamna mai multe, ca mai ingras, mai tai cocosi ...

Edited by fr0ggybv, 26 May 2015 - 12:22.


#2918
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
offf mai froggy...trebuie sa desenez harta dupa poveste....oricum...am inteles....(sper).Parinte....te rog....din experienta ta.....intr-un free range cazarea in cotet de 20 mp si curte cu iarba de 50mp.....cate mixte traiesc fericite?.....densitate maxima.....in conditii de tara ....nu ferma cu automatizari si alte alea

Edited by -achile-, 26 May 2015 - 13:30.


#2919
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Cam asta e suprafata si la mine iar 40 se simt fff bine. Cotetul este din scandura pe piloni cu structura metalica. In golurile de la scanduri dupa uscare am injectat spuma. Nici asta iarna nu s-au simtit mai prost, chiar ouau mai bine ca acum.

Edited by tatuc, 26 May 2015 - 13:36.


#2920
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 -achile-, on 26 mai 2015 - 13:27, said:

offf mai froggy...trebuie sa desenez harta dupa poveste....oricum...am inteles....(sper).Parinte....te rog....din experienta ta.....intr-un free range cazarea in cotet de 20 mp si curte cu iarba de 50mp.....cate mixte traiesc fericite?.....densitate maxima.....in conditii de tara ....nu ferma cu automatizari si alte alea


aproximativ. nu e la scara deloc :).

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 26 May 2015 - 14:27.


#2921
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Pot sta cam 4-5 per mp daca au si curte si nu sunt prea multi cocosi.
@rodanny sa torni beton pe o posina suspendata de scanduri e o tampenie, indiferent cum armezi betonil ala va crapa daca nu il torni gros, ca pe o placa, ceea ce e exclus pt ca nu are prindere pe laterala.
Sa lipesti gresie pe lemne sau alte traznai la fel...

Daca tu vrei sa faci foarte bine, nu astepta aprobari de la nimeni pt ca nimeni care are habar de constructii nu va ncuraja asa ceva.

Mai mult de atat sau mai serios de atat ....repet, tu faci cum crezi tu ca e bine dar poate citesc si altii si e o grrseala sa ramana cu impresia ca asa e bine..


#2922
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
@anasstasia ce varsta au puii?
Eu nu ii cresc pe ai mei dupa vreun grafic,  am luat kabir tocmai pt ca se recomanda cresterea in libertate, azi au 28 zile si de curiozitate am cantarit unul, fix 500g. Nu stiu daca e mult sau putin dar eu sunt foarte multumit, ai mei manaca uroaie facute de mine si premix, plus iarba si buruieni de prin gradina

#2923
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut și ai mei au cam 450 grame media... Și vineri fac 3 săptămâni...  De ieri staubafara... Însă am peobleme cu canibaliamul...vreo 3 au fost nimiciți...ce sa le fac?

#2924
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Eu nu am ajuns la stadiul de nimicire, doar tuleii din coada smulsi
Am urmat toate sfaturile primite aici, am marit spatiul, le-am schimbat furajul, le-am pus un pic de sare in apa, am izolat agresorul, nu stiu daca o anumita actiune sau toate la au loc au avut efect dar nu mai am probleme. Acum sunt acoperiti complet cu pene, nu cred sa se mai intample ceva

#2925
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Au fost cumparati in data de 09.04. Au aproape 7 saptamani. Nu i-am cantarit, nu stiu daca trebuiau sa fie mai mari. Unii sunt mari, altii sunt mici comparativ cu cei mari, oricum, nu au crescut la fel. Nu am avut probleme cu canibalismul la nici unul dintre ei. Se bat insa si puicile intre ele, nu numai cocosii, se iau in piept, iar pe curci le ciocane in cap.  Nimic grav insa. Au si spatiu mare, au unde sa se ocoleasca.

#2926
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Am intrebat de varsta pt ca voiam un element de comparatie, oarecum, ai mei fiind mai mici cu 3 saptamani
Asa aratau acum 5 minute, la cina

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   186.25K   47 downloads


#2927
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Eu am și ceva gat golaș...și ăștia sun mai mukt goi decât aciperiti... Au pene pe aripi.. Și în rest sub 10%.... Piptul, fundul mai puțin coada...sub aripi sun goi goluti... Da chiar... Așa trebuie sa fie? Iar cu ăștia am avut cele mai multe probleme..... Mi-i ciugule alții... Am început sa le dau și eu sare... Și de doua zile sunt afara... Și am dublat spațiu....sa vedem ce se mai întâmplă....

#2928
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Buna dimi......in aceiasi incinta...dar separat si cu furaje dedicate....merg crescuti cca 1 saptamana curci si pui?
...nu am custi indeajuns

#2929
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Rugaminte.......parinte sau dintre cei care aveti acces la manuale de nutritie.....am o rugaminte la voi.....incerc sa simplific la maximum o reteta "taraneasca"....imi tot cer vecinii......chiar nu am de unde sa le dau si lor CPVM.....eu am incercat sa o adaptez la furajele din zona...as vrea sa va dati cu parerea asupra ei....discutam pentru furajare mixte de curte la peste 30 de zile....uruiala porumb 50%,srot soia 25%,srot floarea soarelui 10%,Ca Furajer vitaminizat 2%, si uruiala de grau 13%.Ce parere aveti?

#2930
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
nu ma bag la cantitatile primare, dar calciul ar trebui pe la 5+%. (la outoare cel putin)
mai poti baga si faina de peste 1-2%.
eu le mai arunc si cate o coasa sanatoasa de verdeata.

#2931
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu din ce am citit pe aici, as spune sa nu combini curcile cu puii. Puii nu-i combini cu nimic: gaste, rate etc...

#2932
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Froggy....nu pot trimite pe tzatza Leana sa caute faina de peste....pur si simplu, ma intereseaza cu ce au in curte sau se gaseste la magazinul din colt....tocmai de aceea rugasem(rog) pe cineva priceput....eu stiu de calciu 1%....tu zici 5 %.....asa ca nu mai stiu nik!....Astept si eu o parere avizata.

#2933
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
eu am zis la gainile outoare. la pui in crestere probabil 1% e ok.
la mine la tara comand de la femeia de acolo ce am nevoie si imi aduce (magazin de tara cu seminte, chimicale pentru planta si animale, unele furaje, scule...). chiar daca nu vinde faina de peste ca nu ia nimeni, data viitoare cand face aprovizionarea imi aduce. e buna la toate, nu numai la gaini.

Edited by fr0ggybv, 28 May 2015 - 19:33.


#2934
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu inteleg o treaba. Nu au cpvm. Dar au srot de soia. De unde? Cine vinde srot nu are si srot plus un rahat de amestec de vitamine si minerale?

Deci taranesc e uruiala cu floare 10-15% si ceva clciu. Care calciu nici macar nu conteaza la tara pt ca pasarea creste incet, mananca multe gorgoaze care aduc calciu samd.
In rest sa cumpere furaj si gata, sau concentrat, daca gasesc.

Curci cu pui merge dar dupa o saptamana , 10 zile, e problema.
Curcii sun curiosi. Ciugulesc si streseaza puii, in special broilerii.
Appoi hrana de curci nu e ideala pt pui, e tare si puii, dupa 7-10 zile, pot da rateuri...ologeala, etc.
Curci cu mancare de pui iar nu e bine, pleaca prea greu.

Am eu acum, curcii in urma, puii incep sa dea rateuri, nimic serios, ii dreg, dar nu e recomandat.
Daca e strict urgenta, merge cat de cat, daca mai poti astepta sa nu ii amesteci, nu amesteca.

Ratele cu pui...rata strrecoara apa, spala ciocul, balaceste astfel si contamineaza apa cu furaj plus ca uda asternutul de il face muci...
Afara poti tine boboci si broileri in aceeasi curte, 2-2.5 luni daca sunt pasari sanatoase, conditii bune. Nu vorbesc de boboci de la tata leana samd.
Apa si igiena apa si adapatori fara compromisuri.
Ideal sa nu amesteci si daca o faci taiat cum se fac la greutate, separat cum apar neplaceti, etc...ca principiu nu lalait, nu pasari de sezon lung gen mixte sau ouatoare, nu cobditii pe jumate samd...

Ca idee, am vreo 7-8 feluri de pui de productie, 2 de curci, rate plus alte cele...cam stiu ce fac si tot e complicat, sau sa zicem solicitant...
Pastrati luxrurile simple...pui buni, mancare buna, conditii bune. Putin si bun.
Serii separate, 2-3 saptamni intr e ele, ibauntru 10-14 zile, apoi afara...vin altii, anteriorii la oala...
Vreti si curci? Alte incinte si curti cat de cat separate. Vreti rate? Separat...gaste? Pai rata mananca si verde insa gasca paste, e mai iwrbivora decat curca...gasca e vaca dintre pasari






Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate