Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2575
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
a inceput sa cedeze am folosit si bromhexinul in continuare jumatate de pastila pe zi si avian 2x1  mai continui pana la 10 zile ! Inca o intrebare dupa doua saptamani trebuie cumva repetat tratamentul?

Edited by pamphee, 08 February 2015 - 22:11.


#2576
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, daca cedeaza la asta poti continua chiar pana la 2 saptamani.
Daca dupa 7-10 nu cedeaza, asta e...pauza musai inainte de alt antibiotic...una sa nu faci vreo.mermeleala intre antibiotice incomoatibile, a doua sa ma lasi si tu organismul ala sa respire...antibioticele fac bine cand fac, dar cert fac si rau si daca o tii langa cu ele ...ce nu reuseste boala, reusesc ele, faci animalul varza .



#2577
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
In sfarsit am terminat de citit! Cel putin, pana aici :))  O sa-mi iasa puii de la incubator pe 4-5 si o sa "stresez" si eu, sper sa-mi poata raspunde cineva.

#2578
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Am si eu o problemuta. Am cumparat si eu 15 puisori rasa mixta si 15 de carne de la Agroland. Au doua saptamani si au crescut ca la carte, doar ca un puisor de carne nu mai poate sa mearga. Daca il pun langa hranitoare mananca, daca il pun langa adapatoare bea apa in rest nu se misca si il calca ceilalti in picioare. Mi-e frica sa nu fie ceva contagios si azi l-am pus intr-o cutie separat cu apa si mancare. Ma poate indruma cineva ce sa fac cu el? Are sanse sa-si revina? Sau soarta ia fost pecetluita.
I-am hranit cu mancarea recomandata la discretie si apa cu nutri sure cum scrie in carte. Nu am mai crescut pui si fac dupa carte. Mi-e teama sa nu pateasca si ceilalti ceva.
Multumesc.

#2579
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Nu vreau sa ma bag in seama aiurea, dar din ce s-a mai spus in topicul asta daca era ceva viral sau stiu eu, se imprastia si la ceilalti. Eu ti-am raspuns asa, sa te mai linistesti putin, nu sunt expert.

#2580
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Nu vor pati, daca hrana e ok e in regula.
Uita-te daca mu cumva are vorul.sucit(e debfapt calcai, articulatia unde.se.termina.penele.si incepe tacamul...daca aia e sucita e pa...daca a ologit fara semne vizibile e probabil rezultat al geneticii, tot pa.
Ala se va chinui, in cateva zile daca nu isi revine ...somn.
Poti incerca supliment de calciu dar nu cred ca hrana aia e atat de proasta..

#2581
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Hrana ar trebui sa fie ok. Mi-au recomandat Viva bio. La 100 lei sacul de 30 kg ar trebui sa fie zic eu.
Ce sa fac cu el momentan sa il tin separat sau sa-l las cu ceilalti si sa am grija de el sa ajunga la mancare si apa.

Edited by tatuc, 28 March 2015 - 17:17.


#2582
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
E pretul normal de la viva bio, un sac e 18 lei, de 5 kg, la 30 de kg ai un discount de 8 lei. Daca nu ma insel, are si ceva coccidiostatic, nu?

#2583
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Nu stiu, habar nu am ce e chestia aia, e de bine sau de rau?

#2584
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
parintele ar trebui sa-ti raspunda, dar e de bine pentru pui. Starterul e bun pana la 3 saptamani, dupa aia decizi cum ii hranesti in continuare.

parinte, apropo de boli si alte alea, ca au fost paginile pline cu asa ceva, in comuna unde am decis sa traiesc mai "eco" n-au fost boli niciodata, am intrebat vreo cativa (+30) consateni cu capul pe umeri. Au oamenii o varietate de gaini, adevarat ca sunt si "corcituri" printre ele, dar n-a fost vorba de holere si peste sau alte nebunii.

#2585
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Asa am citit si eu, dupa saptamana 3 ma gandesc sa le dat porumb, grau si floarea soarelui macinate 3 parti si o parte hrana dintrasta. O fi bine? Iar porumbul graul si floarea soarelui in ce proportii sa fie? Cineva mi-a zis ca cel mai putin ar trebui sa fie graul macinat. Poate imi da cineva o reteta de succes pentru pui peste 3 saptamani.

#2586
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Pe la primele pagini a fost o reteta de uruiala de 100 kg, se poate adapta in functie de necesitate, dar asta pentru gainile OUATOARE, si nu pentru cele de carne. 45 kg porumb, 15 kg orz, srot soia 15 kg, srot floarea soarelui 10 kg, carbonat de calciu 7 kg, nucleu furajer 8kg. Pentru ce ai citit, se combina alea si se adauga CONCENTRAT, nu furaj.

#2587
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Aaaa, deci trebuie sa cumpar altceva. Am soia boabe si floarea soarelui seminte, nu sunt bune? Vreau sa le macin la o moara cu ciocanele.

#2588
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Baietii experimentati de pe aici spuneau ca nu se folosesc boabele de soia si nici semintele de floarea soarelui. Trebuie srot.

Edited by Langaschek, 28 March 2015 - 18:25.


#2589
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Ce e ala? Se face tot din seminte?

#2590
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Da, se duc semintele la presa, se trateaza termic, se extrag grasimile, si iese srotul.

#2591
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
1. Boli...sunt, doar ca oamenii nu le identifica, abia o fac medicii, iar oamenii baga in seama daor cand mor cu sacii in fiecare zi...
In rest cum picoteste una, o taie.
Al.doilea motiv e imunitatea dobandita.
Alea bolnave mor sau sunt.taiate, primavara ajung sa reproduca alea imune sau rezistente..an de an asta induce o oarecare rezistenta, selectia naturala.
Tu iei broiler fara nicio reziatenta, sau.aduci.din alta parte pui de tara, aia au rezistenta zero sau la.alte boli.

Una.peste alta, la tara, salbaticiunile mor mai rar de "holera sau pesta" dar cand mor, mor toate din catun. In rest oamenii taie sau pierd cateva pe an, nu e bai, e normal, nimic spectaculos.

Tu ca om care te apuci acum vei avea alte experiente.

2. Cocci...da, se da, e continut in furaj, e ok mai ales daca pasarea e crescuta cat e mica in conditii de adapost inchis, cutie, etc...cand iese la soare de.la o zi, in iunie-iulie, nu prea mai face probleme...dar e bun sa fie.

3. Viva e scump, ei traiesc din furaje nu din pui...iti vand pui ca sa iei furaje de la ei, asta e afacerea.
3.ceva lei e pret de concentrat, adica soia plus vitamine-minerale-aditivi...fara porumb samd...
Daca aveti acces la un fnc serios, luati concentrat sau direct furaj, e mai ieftin decat viva rahat.

4. Reteta...puii mananca porumb macinat, aia e baza energetica..inrest, putin grau,dar putin, cam o treime din cantitatea de porumb.

Insa inportanta e proteina.pt crestere si asta o gasiti in soia si putin in floare(floarea are proteina dar are coaja, care e contraindicata la.pasare, olus ulei, care e mult.prea mult fata de.proteina)
Deci floarea e buna, cam 10-15% din cantitatea de porumb+grau, atentie, in kg nu masurand cu galeata(adica 10kg de floare la 100 de porumb plus grau)

Asta e un furaj insa mult prea sarac, proteina foarte foarte putina...e bun pt finisare la puii de curte sau pt intretinerea pasarilir adulte, bun pt ca e ieftin, e minimum acceptabil.

Insa pt a creste puii trebuie.srot de.soia si cum e greu de gasit.ca atare, e mai convenabil sa.iei concentrat, adica srot de.soia pkus o lingura de alte alea, vitamine si minerale...
Dai o parte.conentrat la 3 parti uruiala de.pirumb cu grau, apoi cand au ajung puii la 1.5-2 kg le dai furaj doar cu porumb si floare, ca mai sus...sau, si mai bine, dupa ce ating 1-1.5 kg, sau cat consideri tu ca e ok, incepi sa.diluezi mancarea, adica in loc de.3 parti uruiala la una de.concentrat, pui 4 parti, apoi 5...eventual uruiala sa contina mai multa floare...adica 0-4 saptamani uruiala e fara floare, apoi incepi sa scazi din concentrat dar adaugi floare in uruiala...
Ati prins.ideea, incercati cum va taie capul, oricum ass veti face indiferent ce va zic.eu...eu dau concentrat si dupa ce sunt maricei bine, il diluez , adica scad cantitatea de concentrat....

6. Soia cruda NU e buna....daca o coaceti, greu de crezut, oricum raman prea multe grasimi.
Floarea e buna in cantitate.mica, cu cat puiul e mai.mic procentul e mai mic...urcand pana.la.15% pt pasarile mari care nu au pic de.soia in furaj...daca au si soia cam 10% e suficiebt.


#2592
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Multumesc sunt chiar informatiile de care aveam nevoie. Am luat furajul recomandat fiindca nu am crescut niciodata pui si am respectat intocmai instructiunile. Pe de alta parte nici nu stiu de unde sa iau altceva. Chiar si cerealele le cumpar de la doua sate distanta fiindca cei din satul in care m-am mutat sunt foarte boemi toate culturile le ingrijesc la carciuma intre doua plansuri de saracie. Sa-mi cultiv singur cerealele nu poate fi vorba fiindca pe 400 mp ce sa cultivi mai intai, iar bani de cumparat teren nu prea mai sunt. Asa ca am sa ma limitez la reteta ce mi-ai indicat-o cu porumb, grau, floarea soarelui si concentrat. Mai imi spusese ceva Langaschek de un calciu furajer, sa pun si asa ceva? Am vazut ca se gaseste pe net si nici nu e scump.
Astea sunt conditiile de cazare, dupa indicatiile Agroland.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate