Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2449
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
E acelasi drac...spuma, apoi o tulbureala a pleoapei si corneei, pe.exterior pleoapa inflamata usor...la unii se lipesc pleoapele, la altii se umfla tot ochiul, la.aia mai afectati se umflarau, toata partea, la altiu semnele.respiratorii sunt.grave, nu pot respira..apar si semne digestive, se si deshidrataza, in cateva zile.unii crapa...
Altii isi revin.singuri, unii raman cu ochiul belit, ca o cataracta, etc..
Se poate multe, cum zice poetul, dar pe vremea asta nu ai ce astepta decat agravare, contagiozitate maxima, altelw suprapuse si tot asa...adica e posibil.sa.le raresti nitel dar daca sumt.adulte.si au mai trecut prin boli la viata lor e posivil sa nu lase urme.severe...



#2450
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Am inteles.
Dar treaba cu consumul a ce ouo in timpul tratamentului tot nu imi este clara...

#2451
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Ce nu iti e clar? Daca se consuma ouale sau nu? Ca de consumat e clar ca nu se consuma, treaba e sa afli cate zile trebuie sa le arunci...sau poti sa le fierbi si sa le dai tot la gaini de mancare, o sa te pupe de bucurie!!!

#2452
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Ma, e simplu...99.99%sin antibiotice merg si la.pasari, nclusiv la.alea pt.consum, ca doar nu doar la canari si mierle.
Ideea e ca producatorul.trebuie sa omologheze prrodusul x pt.specia y si sa dovedeasca incat timp carnea, laptele, oul, etc...sunt libere de produs orireziduuri pericuoase si deci bune de consum...
Itidai seama cam ce inseamna sa faci asta ca peoducator cand ai jde mii de.produse...faci la ce.se.doloseste in ferme, ca acolo e interesul mare, sau la ce.se vinde mult pt gospodarii...
Cine dracu omoogheaza injectii la pasari? Putini, doar unele si doar pt anumite categorii de subproduse...
Nu injecteaza nimeni sute de gaini...sau injwcteaza pasari valoroase..sau ...producatorul face si el pt carne pt ca stie ca pasarea cand are.infectie care necesita injwctie, adica e grav, nu oua...in schimb omul o taie poate si deci face la carne...
Si tot asa, oamenii gandesc pragmatic, e pe bani, e business nu cercetare de dun pe banii statului degeaba...
Doctorul.fooseste ce.stie ca merge sa.rezolve probema, chiar daca medicamentul e pentru soarexi ai nu pt pasaru..ru poti face la fel sa nu...te poti mira si intreba o lu.a ce faci tucu 3 oua...

#2453
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Eu totusi cred ca lumea nu stie ( majoritatea) ca ce le da e antibiotic, si le mananca bine mersi ( inclusiv eu cand mai cumpar, cateodata); poate de-aia ne si merge atat de bine la toti (:....
PS: unii inca mai cauta, la recomandarea veterinarilor,probabil, cloramfenicol injectabil pt tratamentul holerei la pasari...altii au cumparat ctp inj. pt vaci si oi cu lapte...iar asta chiar e stiut ca fiind foarte agresiv in special cu sistemul hematoformator,drept pt care s-a interzis de mult atat la om, cat si la toate animalele de consum...(+/- calul, care inca nu e incadrat cert intr-o categ sau alta, si la care a ramas un antib destul de eficient si uzitat).
In fericire insa la antib uzitate de ob in trat pasarilor, maxim 7 zile timp de asteptare la oua, nu-i chiar asa mult, plus ca e foarte posibil sa nici nu mai oua foarte mult pe per tratamentului...

Edited by delores, 27 October 2014 - 17:49.


#2454
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 claudia313, on 25 octombrie 2014 - 17:56, said:

Ce nu iti e clar? Daca se consuma ouale sau nu? Ca de consumat e clar ca nu se consuma, treaba e sa afli cate zile trebuie sa le arunci...sau poti sa le fierbi si sa le dai tot la gaini de mancare, o sa te pupe de bucurie!!!
Mi se pare o idee f buna, cu conditia ca mama/bunica/soacra sa te lase sa o pui in aplicare, sa nu zica ca daca le dai odata o sa prinda gustul si pe urma le mananca singure ( mie asa mi-au zis vreo 2 babe, cand le-am zis sa dea coji pisate, ca nu aveau bani de calciu/nu aveau uruiala sa le puie in ea/nu mancau gainile uruiala, doar graunte)

#2455
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Acum au diaree alba ( nu galbena) si au damblagit ( dau din cap, etc). Salmonela sau pesta? Sau amandoua? Problema e ca pana in prezent le-au dat cam tot ce am avut ( galiprotect, enteroguard, oxifuran, enrofloxa, avianprotect, etc; sper ca nu azi una maine alta, sau una la 2 gaini si alta la alte 3, dar, ma rog....). Si culmea, ziceau ca seara tot in kaufland se opresc si iau pui la rotisor :). Cred ca cel mai intelept au procedat cei care cand a dat frigul și pesta, le-au bagat la congelator pe cat mai multe... spunea un tehnician ca a fost prapad, au murit pe capete chiar si cele vaccinate. Cred ca odata cu frigul a lovit in forta si coriza infectioasa, sau s-a exacerbat micoplasmoza aviara. Mai grav e ca daca au murit gainile ma cam ingrop si eu odata cu ele ( " noroc" ca parca de cand s-a mai incalzit putin au inviat purecii, cu toata ca m-am rugat din plin sa se termine odata si cu aia, ca ma exasperasera :);  Dimineata imi faceam mustrari ca poate nu le-au administrat corespunzator vaccinul; dar pana la urma poate asta era de datoria medicilor din teren, nu? Insa oamenii cel putin aici la mne nu se grabesc sa plece la porumb si nu-i gaseste acasa decat la prima ora, ci nici atunci ca lucreaza in oras si ajung pe noapte acasa..asa ca cum le fac ei tratamentele, Dumnezeu cu mila...

#2456
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Dau din coor...nu e nici pesta, nici salmonella, nici amandoua...posibil.pesta insa la aia neurologicele acum nu prea apar, mai mult ca sechele dupa, acum ar baga respiatorii la greu si hemoragii pe.toate orificiile la alea.mai rezistente...pe vaccin nu mor pe capete never ever decat daca vaccinul a fost praf sau facut acum 3.5 luni..sau pasarilenerau toate coapte cand le-a facut vaccinul.
  E o respiratorie imputita cel mai probabil, care cedeaza la lincomicina in general, cu mici exceptii, cu mortalitate de max 5-10% pe tratamwent...simptome.de.coriza insa si de.micoplasma, de aia cred ca sunt ori suprapuse ori una din ele cu simptome oarecum atipive, adica mai degraba rar intalnite decat la.formele comune ale.bolii...
Eu am taiat cateva bucati broiler care erau coapte si pe dinauntru semne de micoplasma nu erau, in special pe plaman, la cat de grava e plamanii trebuoau sa fie.jumari..ei bine nu, curati si veseli ca la aia sanatosi tun...
Teoretic poate fi orice, adevarat, practic pesta o vezi, salmoneloza o vezi, desfaci si cam vezi clar...cand aunt.cazuri d'asta dubioase nu e, e respiratoria peste care mai poate fi orice...

#2457
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
daca e vb de sudul tarii... eu sunt la 100 km est de bucuresti. toata vara am avut micoplasmoza, apoi , pe la sept a aparut si holera si la sf lui sept ppa. mii de capete is pe camp in saci. a raman doar ce s-a vaccinat constant. azi am incheiat vaccinarea de toamna (inceputa la 15 sept Posted Image  ) si am facut totalul : cca 7500 vaccinate cu rugaminti, amenintari.... nu stiu daca au vaccinat 200 de gp din 1000.

#2458
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
pai daca esti medic de circumscriptie ii informezi ca e obligatoriu vaccinul, daca nu...amenzi.
trebuie sa invete ca animalul e si o responsabilitate, nu fata de el neaparat ci fata de vecini care nu au nicio vina ca boala exista si ii loveste si pe ei chiar daca isi iau toate masurile...
tocmai de aia prolifereaza pesta, pentru ca majoritatea nu vaccineaza, apoi arunca mortaciunile pe unde apuca samd...

#2459
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu poti sa dai amenzi prin sat ca medic concesionar, ca-ti da lumea in cap pe drum. Trebuie o autoritate mai autoritara sa dea amenzile, ca sa se si inteleaga.

"Cand se ia cate-o masura,
Lumea-njura
Pe agentul sanitar
Si-l intreaba fara noima:
Ce-ai cu noi, ma?
Pentru ce sa dam cu var?…"

#2460
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ori mi-e mie prea rau, ori am " damblagit", am inteles partial de la shaolyn ca a fost intr-adevar micoplasmoza, holera si pesta, dar nu am inteles cate  a reusit sa vaccineze, si nici ce au avut broileri lui parintele, pana la urma..

Poate ca lumea nu intelege de ce daca e obligatoriu, totusi trebuie sa il plateasca ; nu stiu cum e treba cu antirabicul,  dar ma tem ca e la fel ( pe niste colegi i-a dus cu scoala la o campanie de vaccinare antirabica intr-un sat, si cei care i-au primit nici nu s-au sinchisit sa-si tina cainii, i-au trimis sa se descurce, astfel incat cei pe care au reusit sa-i prinda si sa-i contentioneze i-au rasplatit cu muscaturi pe masura :) ; deh, studentii sunt mai ravnitori, darcand iti castigi painea din meseria asta parca nu esti dispus sa -ti rupa degetele vreo javra)
Mai e si aspectul ca nu prea stau pe acasa multi, au serviciu la oras, eventual raman doar batranii, si nu pot sa prinda pasarile ( si daca ledai sa puna in apa, cine stie ce minune fac), si nu in ultimul rand, nu stiu de ce, multi prefera sa-si cumpere si sa-si faca singuri tratamentele, decat sa cheme medicul; probabil e vreo idee preconceputa cum ca medicul cere prea multi bani si nici nu face treaba asa cum trebuie( sau poate nu e de gasit in weekend, cand au dansii timp)

#2461
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 horia66, on 12 noiembrie 2014 - 09:17, said:

Nu poti sa dai amenzi prin sat ca medic concesionar, ca-ti da lumea in cap pe drum. Trebuie o autoritate mai autoritara sa dea amenzile, ca sa se si inteleaga.

"Cand se ia cate-o masura,
Lumea-njura
Pe agentul sanitar
Si-l intreaba fara noima:
Ce-ai cu noi, ma?
Pentru ce sa dam cu var?…"

Chiar asa, la cata treaba avem...lasa-l ca merge ai asa!

#2462
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
shao a vaccinat 200 de gospodarii dintr-o mie, adica 20%...
ai mei au nu stiu ce, o combinatie de micoplasmoza si coriza sau doar una din ele dar cu semne care sunt mai degraba "mai tipice" celeilalte boli din cele 2...adica e fix un melanj al celor 2 boli.
Moartea survine pe fondul insuficientei respiratorii severe de lunga durata, adica zile, evident ca apare si diareea, implicit o usoara deshidratare, asta la unii din ei...se manifesta ciudat de la individ la individ, adica sunt milogi despuiati care zici ca ar crapa la primul stranut si isi revin miraculos si sunt dihanii mari si viguroase care in 2 zile pot sa fie pa...

#2463
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Acum am inteles, multumesc!
Nasol, ce sa zic?!? ( ca ii secera pe aia grasi si frumosi, la care le-ar sta mai bine in cuptor, cu mujdei...si raman doar " rachetele"...)

Edited by delores, 12 November 2014 - 15:51.


#2464
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Eu nu pot  sa amendez. Sunt srl. Am doua csv-uri pe doua firme diferite. Asta despre care v-am sous e aia buna. Cealalta nu a utilizat decat vreo 3000 de doze tot anul. E apa de ploaie. Ca sa ii amendez DSV judetean cere :
Dovada scrisa cu semnatura si serie si nr de buletin ca persoanele au fost anuntate.
Dovada scrisa cu semnatura si serie si nr de buletin ca persoana refuza vaccinare.
Pv de constatare de la medicul zonal care a mers sa verifice pe teren si a incercat sa "medieze".
Lumea zice ca taranii sunt prosti: or fi, nu le-am verificat IQ-ul, dar sigur nu sunt atat de prosti cat sa imi semneze mie de doua ori in doua zile consecutive niste hartii. Daca il pui sa semneze ca refuza are unul din raspunsurile urmatoare pregatite:
Nu pot azi.
Nu am cotineata.
Dorm in pom.
Nu pot sa ma bag dupa ele.
Nu am bani. Toate impreuna sau oricare separat este suficient in fata judecatorului ca sa anuleze pv de amenda. Asta daca iti mai raspunde la poarta sau daca iti mai permite accesul in curte dupa prima mentionare a oricaruia din cuvintele : " contraventie, lege, amenda, obligatie".
Ar mai trebui amendati pt modul in care imprastie cadavrele pe camp.... De catre primarie. Vezi sa nu! Primaria mi-a lasat cadavrul unui cal suspect de rabie fix pe camp pt ca:
1 nu avea contract cu protanul
2 dupa ce a facut contract nu a avut banii pt deplasare si ecarisare.
Mai departe.. Trageti singuri concluzii.

#2465
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Cred ca mai simplu ar fi sa spuna nu am gaini; nu sunt ale mele, nu stiu de unde au venit la mine in curte, probabil sunt pasari calatoare :)
Alminteri, in ce tara si in ce epoca se tin animalele domestice in pomi???

Iar cu cadavrul calului, oare de cati oameni era nevoie ca sa il ingroape??? Un pluton, o armata, o legiune? Era nevoie si de onoruri militare, salve d tun, un sobor de popi, un cor de bocitoare, o pomana electorala, ca tot e de sezon :)

#2466
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
Bun , nu am vaccinat nimic anul asta, in afara de problema cu cocosul care a fost pe dexa si sinupret (care a crapat de altfel) nu am avut nici o problema si probabil as vrea sa spun ca datorita furajului. Am invatat ceva de la parintele daca furajul e bun poate sa stea si in umezeala(bun la mine nu stau pentru ca particip la expozitii si intretin pasarea pentru calitatea si incadrarea in standard) in rest ce sa spun , nu stiu ce sa fac cu infoliatul volierelor , pana acum le infoliam an de an dar observ ca nu le este ok pasarilor, anul asta incerc sa infoliez doar 3 pereti din 4 si sper sa fie ok.

Edited by pamphee, 12 November 2014 - 21:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate