Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2431
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Se trateaza dar daca nu o duci la capat si nu schimbi conditiile de pe jos nu faci nimic.
Pe de.alta parte 90%din pododermatitele.astra agravate nu afecteaza pasarea...

#2432
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
Parintele , o intrebare, daca imi aduc pasari noi din germania si le tin in carantina ar trebui sa le dau antibiotic preventiv? si daca da ce antibiotic sa le dau?

Edited by pamphee, 21 October 2014 - 13:35.


#2433
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu stiu multe despre pasari, dar facand analogie cu procedura in cazul altor animale as spune ca mai degraba faci o deparazitarea interna- externa. Le dai antibiotic doar daca cel putin una dintre pasari prezinta simptome care sa indice o problema ce necesita tratament. Daca nu esti sigur pe ceea ce vezi la pasari si vrei, pentru linistea ta, sa le dai antibiotic, atunci mergi pe unul dintre cele cu spectru larg.

#2434
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ideea e ca le aduci in mediu nou, cu alte boli in mediu...nu e obligatoriu dsr le poti face tratamemte lreventiv, periodic, 2-3, functie.de.ce stii ca misuma.prin zona. Dar eu le-as da doar cand as avea.primele semne slabe sau starea lor generala.ar.da.semne de slabire...

#2435
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
va multumesc!

#2436
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Gainile din rasa italiana fac oua albe mari. Sunt bune outoare fiind inrudite cu Leghorn . Au mai multe variante de culoare aprox. 12 dintre care mai raspandite potarnichie.

#2437
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 parintele, on 22 octombrie 2014 - 12:17, said:

Ideea e ca le aduci in mediu nou, cu alte boli in mediu...nu e obligatoriu dsr le poti face tratamemte lreventiv, periodic, 2-3, functie.de.ce stii ca misuma.prin zona. Dar eu le-as da doar cand as avea.primele semne slabe sau starea lor generala.ar.da.semne de slabire...

La mine in zona de exemplu, acum misuna pesta si variola :(
O clienta si-a cumparat pui zburati, sperand ca a scapat de unele probleme ( vaccinati, etc- cel putin asa i-a spus vanzatorul, dar sa le dea totusi un antibiotic, daca ii amesteca cu alti pui luati de la altcineva...). Femeia s-a conformat, insa dupa cateva zile, desi erau pe antibiotoc, au nceput sa gajaie si sa le curga nasul, sa respire greu, sa zaca, si s- auitat la ei cum mor, neputand nici sa-i taie pt ca le administra antibiotic...
Alteia tot asa i-au murit gainile, desi le-a dat tratment, si nu le-a putut consuma pt ca aveau carnea vanata..-initia, nainte de a le da trat, a crezut ca au mancat din otrava de sobolani, insa aveau si semne resp, de aceea a incercat totusi un tratament

Din ce cauza poate sa miroasa urat respiratia puilor ( cand deschid ciocul)? + alte semne resp ( gajait, secretii). Antiparazitar ( cica)li s-a dat. Au avut ai varsat,ar putea fi de la asta-forma difterica ?

#2438
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e forma diftoasa, aia se vede in cavitatea bucala.
Daca au si secretii la nari si sauochi inflamati sau mai rau, , lichid, spuma, pleoapa interna tulbure, etc...e o micoplasma agresiva sau coriza infectioasa sau ambele suprapuse, micoplasma care.e.deja in mediu plus coriza care e suoer agresiva acum, anul asta.
La restul pesta sau holera sau si si..se pot intampla multe pe imunitate pariala a vaccinului...

#2439
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si care ar fi tratamentul pt.microplasma sau corioza asta?


Am avut si eu ceva simptome la ochi,dar de vreo 2 zile imi pare ca n-ar mai fi...

La ochii gainilor,evident. :)   si doar la vreo 2-3.

#2440
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Spectinomicina pate ca merge pe micoplasme sau si mai bine lincomicina spectinomocina(pasteur) sau lincospectin...

#2441
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Parinte, imi vine sa te strig "doctore" :)

#2442
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 23 octombrie 2014 - 12:19, said:

Spectinomicina pate ca merge pe micoplasme sau si mai bine lincomicina spectinomocina(pasteur) sau lincospectin...

Astea sunt antibiotice? Deci in timpul tratamentului ouale nu mai merg consumate,nu ?

#2443
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Da, dar pt.oua nu stiu...a carne 2 sapt, la lapte 2 zile..


#2444
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Spectinomicina ( Spectam) are timp de asteptare f bun, 5 zile carne, 12 ore lapte, insa din pacate "nu se administreaza la pasari in per de ouat". Cel putin asa spune prospectul :(. Imi pare rau ca nu mai merge camera. Lincospectin nu mai am dar ma tem ca e the same. Si la enrofloxacina spune la fel :(. Mai verific si alteantibiotice si va zic.
Doxiciclina romvac - nu pasari oua consum uman
Eritrom ( romvac)-" nu se adm la animale destinate cons uman"
Oxivit : oua 7 zile de la ult tratament, carne 28 zile
Avianprotect ten ( bun!) , galiprotect -7/28
Furogal o, t - nu oua cons.

Acum mai e posibilitate: producatorii care nu au apucat sa testeze remanenta in carne, lapte, oua pt un anume produs, sa nu il recomande pt categoria respectiva de animale.
Asta explica de ce un producator recomanda o anume substanta si altul nu.
Sau acelasi producator recomanda un produs si altul nu ( care contin aceasi subst - de ex avianprotect ten contine si eritromicina, si este rec la outoare, cu timp de astepare stabilit la 7 zile, pe cand eritrom, nu)

Edited by delores, 24 October 2014 - 12:39.


#2445
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Deci ramane sa sper ca nu vor fi probleme,caci altfel ... ori merg la risc si las asa gainile, ori arunc ouale...cine stie cate zile...

#2446
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ori nu mai oua ele, ori de la tratament ori de la boala, ori de la vreme....(:

Puteti incerca un tratement local ( oculoforte, gentocin oftalmic),  din cate stiu gentamicina nu se absoarbe decat prin administrare parenterala ( injectabila)

Ma intreb,insa, toata lumea arunca ouale cand da antibiotic, sau...le vinde la piata???( eu sunt fan oua de tara, cred ca nu ar tb sa maa mai imbolnavesc niciodata (: )

#2447
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Local n ai ce incerca pt ca nu e o infectie superficiala, e vorba de sinusuri infraorbitale...inflamatia externa e secundara,.se.poate suprapunebo alta infectie minora pt ca pasarea sebscarpina.cu gheara si asa apare problema vizibila, daca sta cumnte are ochiul cat ceapa, capul cat gaeata si asta e...
Cam asta e treaba, se trateaza cu injectabil si se.trateaza de la prmele.semne..daca pasarea e cu ochiul cat capul de 2 saptamani ...mai bine te duci la teatru, bagi in ea cat poti si geaba....
Daca tratezi la.timp.in 2 zile are.ochiul ok, in 3-5 e aproape.vindecata...3 Ile de injectii suntcam deajuns, rar 5 sau ma mult..
Din 100 si ceva de pasari nu cred ca am avut 5 la care am facut mai mult de 3...si nu cred ca sunt 2-3 care au recidivat dupa tratament...

Voi faceti cum vreti, eu va zic cum "se face" la mine in curte..

#2448
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Treaba e ca n-au nici ochiul cat ceapa,nici capul cat galeata. Doar ceva lichid ca un fel de gel in ochi,iar una a avut(din cate am vz.n-ar mai avea) ceva spuma la un ochi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate