Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2395
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 wiseguy76, on 27 septembrie 2014 - 20:03, said:



Daca nu le dai si apa, da. Lasa-le apa la discretie, si n-o sa mai aiba gusa plina.

Multumesc! Ma gandeam ca poate exista vreo solutie ceva care sa ajute la inmuierea boabelor din gusa.

#2396
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Acifort in apa de baut ( sau Nutrisure, e acelasi lucru). Pe baza de ac acetic, lactic si propionic. Adica nu doar otet gol :).
E f bun pt digestie, imbunatateste conversia hranei, mai ucide si din microbi...

Edited by delores, 28 September 2014 - 09:23.


#2397
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 delores, on 28 septembrie 2014 - 09:22, said:

Acifort in apa de baut ( sau Nutrisure, e acelasi lucru). Pe baza de ac acetic, lactic si propionic. Adica nu doar otet gol :).
E f bun pt digestie, imbunatateste conversia hranei, mai ucide si din microbi...

Multumesc!:)

#2398
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

 Badea-Gheo, on 28 septembrie 2014 - 09:32, said:

Multumesc!Posted Image

sau otet de mere cu miere de la magazinele apicole 10 ml /2 litri /5-7ile pe luna

#2399
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 pamphee, on 28 septembrie 2014 - 17:41, said:



sau otet de mere cu miere de la magazinele apicole 10 ml /2 litri /5-7ile pe luna

Multumesc mult!

#2400
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

 delores, on 28 septembrie 2014 - 09:22, said:

Acifort in apa de baut ( sau Nutrisure, e acelasi lucru). Pe baza de ac acetic, lactic si propionic. Adica nu doar otet gol Posted Image.
E f bun pt digestie, imbunatateste conversia hranei, mai ucide si din microbi...

O fi bun dar nu are absolut nicio legatura cu gusa...actiunea acidifiantului are loc in alta zona a tractului digestiv.

#2401
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
De ce nu ar avea, nu trece si pe acolo? Nu incepe o predigestie, ca si la noi in gura ( ar trebui, daca am avea timp si am fi lasati sa mestecam si nu ne-ar durea dintii) ? Ce rol are aceasta gusa, doar sa influce cat mai mult pana nu i le ia altul din fata? Daca e asa, atunci trebuie sa incerce ( inceapa) sa predigere, cat de cat, minimal, ca pe urma face stomacul muscular treaba mai grea ( acolo are " dintii" :) ; daca ramanem fara dinti, trebuie sa ne cumparam si noi vita grit sau sa ciugulim pietricele :) - dar cum noi nu mancam seminte, decat la scara blocului sau la meci, si atunci sparte, ne ajung incisivii, e de ajuns de obicei sa luam triferment  pt alimentatia noastra obisnuita :))

Edited by delores, 29 September 2014 - 08:49.


#2402
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Gusa are mare treaba cu digestia acizii aia ai treaba insa cu alte parti ale tubului digestiv si flora lor bacteriana...

#2403
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
Banuiesc ca "aditivul" acid in hrana pasarilor ajuta la conversia calciului si proteinei ma refer aici la otetul de mere care l-am folosit zic l-am folosit pentru ca odata cu introducerea unui furaj de calitate nu prea mai ai nevoie de acesti "acizi"

Edited by pamphee, 30 September 2014 - 08:18.


#2404
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
vreau sa intreb parintele daca e ok sa dau mancare pentru ouatoare la puii de rasa pitica in varsta de 2 luni jumatate, multumesc anticipat!

#2405
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Da, e ok.

#2406
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

 parintele, on 30 septembrie 2014 - 10:01, said:

Da, e ok.

multumesc!

#2407
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am o gaina (Kabir) care face oua doar asa

Attached Files



#2408
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
2 galbenusuri?

#2409
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intr-adevar, majoritatea lor au doua galbenusuri

#2410
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Te-ai scos la anul, scoti cate 2 pui la bucata, gemeni care va sa zica:lol::lol:


#2411
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu speram sa iasa unu singur cu patru pulpe si doi piepti :)

#2412
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Pe bune,care  e explicatia? Si ale mele fac asa ceva. Cred ca mai bine de juma din oua sunt asa. In altaordine de idei,ouale astea mai sunt bune de clocit ?

2. Am 2 sau 3 cocosi care din cand in cand isi misca rapid capul in lateral. Nu neaparat cand sunt pe langa gaini,deci n-as crede ca e ceva pt.impresionare. Aveti idee ce ar putea fi ? Altceva ciudat n-am vazut la ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate