Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2305
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
De când erau mici.Eu unul nu cred ca este de la mâncare tocmai de aceea am cerut ajutorul aici.Dar din păcate ....nici un răspuns.

#2306
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu deznadajdui. Pe tot forumul este asa acalmie. Cred ca e asa din cauza vacantelor sau din cauza depresiei post-voiaj :)

As dori sa am sa-ti spun eu un diagnostic si un tratament ca sa poti trece increzator la actiune, dar sunt prea putin cunoscator. Apoi cred cu tarie ca medicina fie umana sau animala nu se poate face prin corespondenta cu rezultate bune. Uneori nici daca mergi la medic cu pacientul sau la iml-ul pasarilor pentru autopsie si tot nu afli care a fost boala si de ce a murit pacientul. Exact asta am patit eu astazi. Ieri seara am dus un pui de 2 luni ce tocmai murise si astazi am fost contactat de veterinar sa imi spuna ca puiul a murit de prea multa sanatate. Adica nu stie ce boala a avut si de ce a murit.
Nu iti spun asta ca sa te descurajez, ci dimpotriva pentru a te incuraja sa nu mai pierzi timpul si fie sa chemi doctorul, fie sa mergi tu la el cu una dintre pasari.


#2307
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Pacyo, rombendazol e ok.
In rest, diagnostic nu se poate pune aiurea...pot fi multe probleme, cum sa ghiceasca cineva?
Poate fi furajul cu peobleme, contaminat sau.alterat, poate fi o boala, pot fi mai multe boli asociate, fiecare slabind cate putin pasarea...
Asa, fara diagnostic, desi nu prea se face, poti administra un antibiotic cu spectru larg, gen oxitetraciclina, care mergee  bine pe digestive.
Daca vrei diagnostic trebuie sa mergi cu pasarea la doctor insa in lipsa vaccinului si mai ales a.deparazitarii si medicului ii va fi greu sa ghiceasca de multe ori...
@virg nu e nicio contradictie, vitamina k e strict coagulant, dc nu ai sangerare masiva e inutila si chiar daunatoare.
Nu te apuci sa dai aiurea medicamente, fiecare are un rol, un acop, un sens in tabloul bolii...
K-ul este pt forma supraacuta, ca masura de urgenta pt a stopa hemoragia si atat.
Anterior formei acute animalul elimina.sange digerat, gainat visiniu maro inchis, spre negru, ala e sange digerat, adica hemoragii dar nu extrem de severe, alea se opresc de la sine fara k daca agresiunea inceteaza.
Diareea simpla poate sa si lipseasca, mai degraba elimina bucati de tesut/mucoasa decat sa faca diaree...gainatul are un miros specific, metalic..
Ai desfacut vreodata intestine cu probleme sau despre ce draci vorbim?
Eu pot sa nu contrazic pe nimeni, nu e bai, dar e aiurea.




#2308
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
Va multumesc pt încurajări si sfaturi.De azi am început deparazitarea cu rombendazol.o sa va tin la curent.O zi buna


#2309
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
parerea mea e ca parintele stie ce zice !se vede de la o posta ca a intampinat diferite probleme cu pasarile pe care le creste, acum dupa deparazitare poti sa le bagi chefir in apa vreo 5 zile, eu am folosit cu succes 1 lingura la un litru de apa!!! acum va mai spun inca o chestie daca furajul e formulat cum trebuie, se face curatenie des, se deparaziteaza periodic (de doua ori pe an) nici nu trebuiesc vaccinate gainile , o sa abunde in sanatate daca o sa aiba condtii!!!

Edited by pamphee, 27 August 2014 - 09:08.


#2310
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Chefir? Care este motivul? Ne poti povesti mai mult dedpre asta? La cat timp se reia cura cu chefir?
Multumesc

#2311
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
chefirul este un probiotic care face bine unui sistem digestiv ravasit de antibiotice sau diferite bacterii, practic reface flora intestinala, sincer eu le dau 2-3 zile pe saptamana combinataia asta, inainte le dadeam iaurt, dar era costisitor si la cate pasari am era prea ,prea...in final am mers pe varianta chefir in apa.

Edited by pamphee, 27 August 2014 - 11:26.


#2312
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Gata, m-ai convins. Le voi da chiar cu Bifidus :)

#2313
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Daca e coccidioza poti sa le dai numai iaurt, tot dureaza 2-3 luni si refacerea epiteliului e partiala.
Iaurtul merge dupa antibiotic, la om e la fel.
Altfel nu are rost sa va complicati.
Spre exemplu e util in histomonoza pt ca metronidazolul e cam pacatos cu flora utila.


#2314
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Atentie insa iaurtul/chefirul sa aiba fermenti activi ( culturi lactice vii, care sa " germineze in intestin). Face si Romvac un probiotic pt porumbei, cred ca merge si la alte pasari, doar ca e cam scumput ( 28_30 lei/100 g), se da 0,5-1 gr /litru apa sau kg furaj, contine bacilus subtilis si drojdie de bere, dar si lactoza ( sper sa nu avem si la pasarici intoleranta la lactoza )

 pacyo, on 25 august 2014 - 22:01, said:

Buna seara.Va rog daca puteri sa mă ajutati cu o problema.Am in jur de 50 de pui din rasele:brahma,orpington si cochinchina in vârsta de 6 luni.Pasarile le am undeva la 50 km de Buc la parinti eu ajungând acolo doar in week.Au mers foarte bine pana la aceasta vârst,dar acum câteva zile când am ajuns acolo le-am văzut foarte apatice si triste iar unele dintre ele foarte slăbite.Am urmărit sa vad ce culoare are ganiatul iar acesta era foarte moale si maroniu deschis cu câteva bule mici de aer in el.Va rog daca puteri sa mă ajutati cu ceva sfaturi(ce boala este si cu ce sa le tratez).Va multumesc.
Moale, decolorat si spumos a facut cineva de la Clostridium difficile, o bacterie ubicvitara, oportunista, care se dezvolta dupa o cura de antibiotic mai lunga...sevpoate trata doar cu metronidazol, minim 10 zile si reinsamantare cu probiotice ( acelea, atentie, se dau intotdeauna la minim 1-2 ore dupa antibiotic, altfel le inactiveaza). la pasari nu am mai auzit de aceasta boala, insa e frecvent intalnita la rozatoare  domestice ( iepuri, cobai)

 meganedoi, on 26 august 2014 - 20:38, said:

Hai ca ma ingrijorezi. Tocmai ce le-am trecut si pe ale mele pe Agromar.
De cand le dai concentratul asta?
I trully doubt....
Mai zice lumea n popor ca fac si limbrici de la concentrate :); nicidecum nu se gandeste nimeni ca poate l fi de la apa din fantana, sau de la iarba sau grauntele de pe camp pe care s-au gainatat in voie toate pasarile cerului
( eu na inca ma indoiesc serios ca in conditiile tarii noastre se pot creste animale si plante " bio", fara sa le dai nici un fel de biocid ( insecticid, antibiotic, etc), pt ca dc le tii inchise nu e ok, iar dc le lasi pe afara si nu dai cu nici un insecticid, macar, ti le mananca de vii capusele si purecii - nu ma refer strict la pasari, ci la toate orataniile, chiar si pe noi ne pot ataca si infecta cu diverse :( chestii dragute, gen borelioza, babesioza, etc :) ; apoi la pasari inca exista " in aer"," biohazarduri", la tot pasul, precum pesta, holera, variola...asa ca...cum spuneam, ma tem ca deocamdata cel putin e utopie....Mi-a cerut cineva ceva fara antibiotic, pt ca pasarile stau proaste si le curge apa din cioc..ce Doamne iarta-ma sa le dau, fara antibiotic, picaturi de pus in nas ??? Nu voia sa le dea pt ca da ouale la nepoti... a zis ca dc mor, asta e, oricum sunt batrane...)

( din cate stiu, concentratele sunt testate pt Ntg, coliformi, alte enterobacteriacee -gen salmonella, si chiar micotoxine, cel putin din fabrici pleaca ok, acum depinde si cum/unde sunt pastrate )

 meganedoi, on 26 august 2014 - 23:04, said:

Nu deznadajdui. Pe tot forumul este asa acalmie. Cred ca e asa din cauza vacantelor sau din cauza depresiei post-voiaj :)

As dori sa am sa-ti spun eu un diagnostic si un tratament ca sa poti trece increzator la actiune, dar sunt prea putin cunoscator. Apoi cred cu tarie ca medicina fie umana sau animala nu se poate face prin corespondenta cu rezultate bune. Uneori nici daca mergi la medic cu pacientul sau la iml-ul pasarilor pentru autopsie si tot nu afli care a fost boala si de ce a murit pacientul. Exact asta am patit eu astazi. Ieri seara am dus un pui de 2 luni ce tocmai murise si astazi am fost contactat de veterinar sa imi spuna ca puiul a murit de prea multa sanatate. Adica nu stie ce boala a avut si de ce a murit.
Nu iti spun asta ca sa te descurajez, ci dimpotriva pentru a te incuraja sa nu mai pierzi timpul si fie sa chemi doctorul, fie sa mergi tu la el cu una dintre pasari.

Eu sunt la munca, cu toata depresia :); la mine in zona a lovit varsatul, si am constata cu stupoare ca lumea il " trateza", cu " succesuri", cu antibiotice atat locale cat si generale ( sau cp asa se imbata cu apa rece), atat la pasari cat si la iepuri :); ramane insa supararea ca nu mai pot manca capatanile si mai ales crestele cocosilor afectati :( ....
In orice caz,la puii cu diaree, nu va ganditi asa curand la recolonizare daca nu le-ati dat niciodata nici un antibiotic ( asigurati-va insa, pt ca multa lume nu stie ca ceea ce pune-n apa/hrana e chiar antibiotic :), majoritatea cred ca e ceva simptomatic...ba mai mult fac greseala sa le dea o zi pe sapt ceva, inca 2 altceva...Dumnezeu cu mila :)...). Daca totusi nu au primit absolut nimic de acest gen, ar cam i cazul sa primeasca, macar odata in viata :), atat antiparazitar intern ( rombendazol, levamisol - asta e chiar si imunostimulator!), si se poate da si un antibiotic, de obicei nu se incepe cu ceva strong, insa pe enterobacteriacee, cum am mai spus, cm bine merge colistinul, dar si furazolidon si metro care se ocupa si de o parte din protozoare ( trichomonas, histomonas); dc insa  va temeti si de ubicvitarele coccidii, puteti apela la  produsele cu sulfadimetoxina - furogal, enteroxin,bisulfim, etc... Doar sa nu faceti greseala de o spusei mai sus, sa dati 1 zi cu una, 1 zi cu alta, pan la urma cu de toate si nimic :)

Edited by delores, 27 August 2014 - 18:09.


#2315
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Scuze, poate nu inteleg eu, dar trebuie sa le dau antibiotic chiar daca pasarile nu dau semne de boala? La fel si deparazitarea?

Bine, poate nici ochiul meu nu este prea mester observarea bolilor.



#2316
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
P.S. stau cu levamisol in magazie si nu indraznesc sa il dau. Pe de o parte pentru ca nu sunt sigur ca este necesar si pe de alta parte pentru ca nu am inteles cum se da (se da intr-o singura doza? In doza repetata? Mai bine in apa? Ori in mancare? Cata?)

#2317
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Buna seara !
Maica-mea creste in fiecare an 15-20 pui de gaina, din care reinoieste "parcul" de 7-8 pasari pentru oua.
In prima luna ii hraneste cu mancare specifica, in rest porumb, grau, floarea soarelui, iarba, paine si resturi de la bucatarie.
Cateodata se mai imbolnaveste o pasare, doua, o sacrificam sau o tratam scurt (daca isi revine, bine ...daca nu, asta e), dar nu tratam preventiv pasarile cu antibiotice !
Daca dispuneam de loc mai mult as fi crescut cat sa nu mai cumpar, dar tot nu i-as "infunda" cu antibiotice. Asa cumpar "de-a gata" !

#2318
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 meganedoi, on 27 august 2014 - 19:47, said:

Scuze, poate nu inteleg eu, dar trebuie sa le dau antibiotic chiar daca pasarile nu dau semne de boala? La fel si deparazitarea?

Bine, poate nici ochiul meu nu este prea mester observarea bolilor.
Nu, in nici un caz ab dc nu sunt semne de boala, cel mult in perioade de stress ( cand aduci pasari noi in colectiv). Deparazitare, insa, io zic ca da. Si cand ii achizitionezi, ca nu stii ce au la purtator, si dupa ceva timp de ciugulit prin curte diverse ...chestii, mai ales pe timpul verii. De fapt spre toamna cand incepe lumea sa taie...incepe sa se dovedeasca si necesitatea :)


 meganedoi, on 27 august 2014 - 20:02, said:

P.S. stau cu levamisol in magazie si nu indraznesc sa il dau. Pe de o parte pentru ca nu sunt sigur ca este necesar si pe de alta parte pentru ca nu am inteles cum se da (se da intr-o singura doza? In doza repetata? Mai bine in apa? Ori in mancare? Cata?)
In mancare sau apa, important sa se consume in 12 ore. Dc ai Levoplix, ajunge un plic pt 50 kg greutate vie ( adica 50 buc.la 1 kg, sau 25 x 2 kg, etc :); dc e Stozon, ajunge pt 200 kg g.v..  dc e romvac....nu mai stiu :). Cm usor mi se pare de dozat levoplix, asa ca..o sg zi se da, se repeta dupa 1 luna.

 spik1, on 27 august 2014 - 20:42, said:

Buna seara !
Maica-mea creste in fiecare an 15-20 pui de gaina, din care reinoieste "parcul" de 7-8 pasari pentru oua.
In prima luna ii hraneste cu mancare specifica, in rest porumb, grau, floarea soarelui, iarba, paine si resturi de la bucatarie.
Cateodata se mai imbolnaveste o pasare, doua, o sacrificam sau o tratam scurt (daca isi revine, bine ...daca nu, asta e), dar nu tratam preventiv pasarile cu antibiotice !
Daca dispuneam de loc mai mult as fi crescut cat sa nu mai cumpar, dar tot nu i-as "infunda" cu antibiotice. Asa cumpar "de-a gata" !

Cum am mai spus, multa lume vrea sa le dea ceva " preventiv", sau " sa-i intareasca", de multe ori habar n-avand ca de fapt ce le dau is chiar antibiotice, uneori chiar 2-3 ( galiprotect, avianprotect, etc); probabil cred ca in felul asta ii pot feri de imbolnaviri, dar ...din pacate nu-i asa :)... . Atata doar ca in perioadele mai tresante ale vietii lor, din un antib + vitamine, (+/- coccidiostatic) sau un premix, poti sa impiedici multiplicarea " oportunistilor"care in caz contrar ar putea declansa imbolnaviri in masa ( de ex, eterna si fascinanta micoplasmoza :))

Edited by delores, 27 August 2014 - 21:00.


#2319
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am fix Levoplix :)
Maine de dimineata le pun pe cantar

Acum imi este clar
Multumesc frumos

#2320
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
Buna seara.Va multumesc din nou pt sfaturi.Azi am mai observat ceva(din păcate nu de bine).Unora dintre păsări li s-a micsorat si invinetit creasta.....Deci ganiat moale si maroniu,au slăbit,stau abătute si acum creasta o au vânătă si li s-a micsorat.....Dupa deparazitare ce sa le dau?

#2321
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Mergi dis de dimineata la veterinar.

Un bun prieten a pierdut peste 100 de pasari cu creasta vinetie in doar 3 zile

Am copiat aici din ce am gasit la o cautare rapida cu gogoo.

"Holera aviară
... În formele acute, subacute și cronice, apare o stare de prostrație, cianoza crestei și bărbițelor, umflarea bărbițelor, diaree alb-verzuie.
...
Boala se tratează cu antibiotice și chimioterapice, după izolarea pasărilor si îmbunătățirea condițiilor de cazare și hrană care au contribuit la apariția bolii.
Boala se declară oficial autoritarilor și se instituie carantina de gradul 2."

Edited by meganedoi, 27 August 2014 - 22:26.


#2322
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Megane, in apa deparazitantul.de da dupa insetare si in forma xoncentrata...nu trebuie sa stea solutia 5 ore acolo, pe caldurile astea.
In mancare e alta treaba dar tot conxentrata...nu stii cat mamanca pasarea, unele mai mult, altele.delor si nu iau doza...
Daca ai putine da-le pastile, asa esti sigur ca au luat doza, nici prea putin dar nici prea mult.

Delores, la varsat se da antibiotic, nu pt viroza in sine ci pentru ce se suprapune adesea, bacterii patogene.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate