Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2287
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Urmaresc forumul de multa vreme si sincer am citit foarte multe lucruri folositoare in aceasta bransa a crescatorilor de pasari.Detin in gospodarie cateva rase de iepuri de anul trecut si anul acesta m/am hotarat sa cresc si gaini fiind proaspat mutat la casa.Am cumparat in primavara 3 rase de hibrizi de la agroland,iar de o luna de zile am achizitionat si 3 rase de gaini aristocrate cum imi place sa le dezmierd(orpington galben,wiandotte argintiu si brahma herminat deschis si potirnichiu).Acesti pui au o luna de zile,iar aceasta iarna o vor petrece in acelasi adapost unde tin si  iepurii pe sezonul rece.Acesta este pe structura de lemn,izolat pe exterior.Momentan le/am construit niste custi cu dimensiunea de 140 cm lungime,70 cm adancime si 65 cm inaltime din plasa mergand pe acelasi sistem folosit si in cazul iepurilor.Cat puii sunt mici peste plasa voi pune osb.Acum vine si nedumerirea mea.Ajunge ca spatiu pentru o familie de 3+1 dimensiunea sus mentionata de cusca.Ce hranitori as putea folosi si adapatori pentru custile respective(momentan am din cele existente in comert si sunt dezamagit de ele in sensul ca puii murdaresc apa des,iar la hranitori chiar daca le inalt  tot reuseste cate unul sa se balige in mancare).Ma gandesc sa incerc un sistem de hranitori pe exterior unde sa poata baga doar ciocul,dar la adapatori sunt in pana de idei.

Attached Files



#2288
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nici gand.alea sunt custi sa tii pasarile 2 zile, 3.....
Pasarea sta pe sol, cu talas, la o familie de 4 pasari, hai 5, trebuie cam 1.5 pe 2_2.5...merg si mai multe dar nu foarte..spatiu ventilat, deschis ziua...pasarea mai degraba sufera de aer viciat, lipsa aer proaspat, imbaxeala, etc..decat de frig.
Si nimic deasupra, plasa joasa ori alte colivii...mai ales astea ale tale nj zboara deci e nonsens...
Cel mult piticii merg tinuti la colivii d'astea dar nu vor fi niciodata ca aia pe sol...
Pasarea trebuie sa stea pe sol, sa miste, nu e papagal.

#2289
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Ce putere electrica este necesara pentru alimentarea unui incubator cu 100 de oua ?
Daca stai sa faci calcule din astea si sa mai adaugi si cat consumi pentru apa pe care o folosesti, mai bine nu te apuci se "clocit".
Parerea mea.

Edited by liviu_np, 23 August 2014 - 00:34.


#2290
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu sr calculeaza la nr de oua ci la dimensiunea.incintei incubatorului, car de mare, cat de izolaa samd...nu stiu raspunsul, un electronist iti pate spune.

#2291
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Poate nu m/am facut inteles,custile repective sunt pentru adapostirea pasarilor pe timp de noapte,ziua pasarile sunt libere prin curte.In niste custi asemanatoare dorm si puii hibrizi de 3 luni si merg foarte bine,cel putin din punctul meu de vedere in sensul ca s/au dezvoltat foarte bine.Ziua prin curte la liber cu mancare in permanenta si noaptea se retrag in adapost unde baga in niste custi asemanatoare.Asta pana reusesc sa le construiesc voliera dedicata lor.

#2292
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
eu ma refeream daca merge la priza de doi doua zeci sau trebuie la trei douazeci, cine stie sa imi lase un raspuns aici. Multumesc

#2293
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu incubator trifazic....poate alea.industriale de cateva zeci de mii de oua...
La 100 de oua iti trebuie cateva zeci de watt, probabil sub 100..cu tot cu vent dar de regula se supradimensioneaza pt ca nu merge constant.rezistenta.
Un incubator pt 500 de oua nu consuma mai mult de cateva sute de watti...

#2294
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
Buna seara.Va rog daca puteri sa mă ajutati cu o problema.Am in jur de 50 de pui din rasele:brahma,orpington si cochinchina in vârsta de 6 luni.Pasarile le am undeva la 50 km de Buc la parinti eu ajungând acolo doar in week.Au mers foarte bine pana la aceasta vârst,dar acum câteva zile când am ajuns acolo le-am văzut foarte apatice si triste iar unele dintre ele foarte slăbite.Am urmărit sa vad ce culoare are ganiatul iar acesta era foarte moale si maroniu deschis cu câteva bule mici de aer in el.Va rog daca puteri sa mă ajutati cu ceva sfaturi(ce boala este si cu ce sa le tratez).Va multumesc.

#2295
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu prea ai cum sa ghicesti asa ceva dintr-o singura informatie, pot fi multe...ca idee, pasarile trebuie sa fie vaccinate impotriva pseudopestei, deparazitate si in aceste conditii le poti administra in apa niste vitamine si eventual si un antibiotic de uz general...sau iei paarea de aripa si mergi cuea la diagnostic.

#2296
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
Multumesc pt răspuns părinte...un nr de tel se poate va rog pt a va da mai multe detalii iar dumneavoastră sfaturi?Mai astept si alte răspunsuri.Va multumesc.

#2297
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
daca-s f slabite, adica a cam ramas penele de ele, posibil sa aiba paraziti intestinali(limbrici), administrati rombendazol s, o pastila la 1kg greutate pasare.
posibil sa aiba  o coccidioza, in cazul asta administrati coccistop cu vitamina k3.
oricum, o deparazitare, adica administratrea de rombendazol, daca nu ati facut-o pana acum, se impune indiferent de diagnostic.

Edited by virg72, 26 August 2014 - 07:38.


#2298
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Coccidioza la 6 luni e exclus pe vremea asta, in plus nu se da vit k asa aiurea, doar dc exista ulceratii sangvinolente, altfel mai rau face vita k.


#2299
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
Va multumesc încă o data pt răspuns.O sa încep o deparazitare cu rombendazol.Si după deparazitare?

Exista si altceva mai bun ca rombendazolul(cu spectru larg,pt mai multe specii de paraziti?)

#2300
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pt ce sa multumesti, eu spun ca mai tare te-am bulversat, cand unu spune una si celalalt spune invers, dar, ma rog, asa au unii placerea de a contrazice.

#2301
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
Părinte eu astept si sfaturile tale sau a altor crescători sau veterinari care au întâlnit astfel de cazuri.Dupa deparazitarea cu rombendazol(sau îmi recomandati altceva?)ce tratament sa le fac?

Horia....parintele....nimeni nu ma poate ajuta?😡

#2302
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
@pacyo-ce le dai sa manance ? sa eliminam macar problema nutritionala!

Edited by pamphee, 26 August 2014 - 20:01.


#2303
pacyo

pacyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.08.2014
Uruiala din grâu si porumb amestecata cu concentrat de la agromar(1+3).

#2304
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Hai ca ma ingrijorezi. Tocmai ce le-am trecut si pe ale mele pe Agromar.
De cand le dai concentratul asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate