Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2197
liviunec

liviunec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.02.2008
Ambroxol sirop sau pastile ? Si care-i cantitatea ?Multam pt raspunsuri !

#2198
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Am primit cadou 2 cocosei liliputani si care au o singura ocupatie, aceea de a hartui puii si gainile. Asa sunt ei sau trebuie sa le cumpar niste gainuse si se linistesc, a mai avut cineva sstfel de experiente?

#2199
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu am mare cine stie ce experienta cu pasarile, dar cred ca cel care ti-a vandut cocoseii a avut aceleasi experiente :)

#2200
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Cocosii calca tot ce prind...nu fac discriminari de rasa ori talie. Depinde si de cocos, eu am cocos care, cand i-a murit gaina, a fost deprimat juma de an...animalele au si ele caracter, temperament, ca si oamenii...

#2201
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, dar aia mici sunt mai macho... in general.

#2202
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Aia mici sunt foc si para! Eu am momentan 5 pitici si 6 puicute, cand se apuca sa le alerge pe gainuse e circ total, zbiara alea ca din gura de sarpe, zboara ca niste demente prin toti copacii si cocoseii dupa ele  Posted Image

#2203
lica54

lica54

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2009
Buna seara! As vrea si eu niste sfaturi. O parte din pui au inceput sa haraie iar vreo 5 au un ochi umflat. Le-am dat o saptamana enrofloxacin si vitamine fara rezultat.  Ce as putea sa le mai dau? La farmacie mi-au recomandat tilozina cu vitamine. As vrea un raspuns punctual de la cunoscatori, nu sa indop sarmanele pasari cu tot felul de antibiotice dupa prescriptiile celor de la farmacii. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2204
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Incercati cu Linco-spectin, dar calculati bine doza, mariti-o chiar cu 25%. Tratament 7 zile.

#2205
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Tilozina nu. Ce zice horia da.  Posibil sa fie virala,  ce varsta au?

#2206
lica54

lica54

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2009
Puii au 2 luni jumatate-3. Aceeasi problema am avut-o si anul trecut, s-au imbolnavit pe rand! Multumesc pentru sfaturi!

#2207
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Am probleme cu cipervetul si diazinolul, se mai intorc cate unii inapoi ca cica scrie ca ie pentru caini, porci, vaci, etc, si le-a zis veterinarul sa nu dea la gaini ca moare :(. Adev e ca pe nici un insecticid afara de galiecofâs nu scrie ca ie bun sa dai si pă găini, pt ca probabil cum bine spuse ?i taica Părintele,  nu î?i asuma nimeni responsabilitatea, mai ales ca probabil n-au avut nici timp nici bani producatorii sa  cerceteze cat persista substanta în carne si în ouă...

#2208
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Referitor la pasarile care haraie si nu stiti ce sa le dati si nu vreti sa va luati dupa toti tampitii de vanzatori care nu vor decat sa-si vanda marfa (otravurile), o idee ar fi sa mergeti la un laborator cu o pasare mai bolnava, vie sau moarta, sa va faca eventual si o antibiograma, vedeti exact ce medicament va trebuie, si mere?i apoi la farmacie cu diagnosticul ?i recomandare cu exact ce vă trebe, ca ăia la farmacie tot banii ăia-i câ?tigă indiferent că-?i dau sau nu cu preasupusul despre ce v-ar trebui... Stiu ca pe dvs poate va costa mai mul?i bani ?i alergatura sa ob?ine?i un diagnostic, însa ?i daca daţi azi 40 delei pe tilozina, maine inca 50-60 pe un lincospectin sau spectam, ?i tot nu merge, mai va zice unii ?i al?ii sa mai da?i si un rombendazol, ?i ni?te eritromicină, si mai stiu io ce, pâna la urma tot acolo ajunge?i ?i mai ?i pierde?i timp ?i animale...

#2209
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View Postlica54, on 22 iulie 2014 - 21:07, said:

Buna seara! As vrea si eu niste sfaturi. O parte din pui au inceput sa haraie iar vreo 5 au un ochi umflat. Le-am dat o saptamana enrofloxacin si vitamine fara rezultat.  Ce as putea sa le mai dau? La farmacie mi-au recomandat tilozina cu vitamine. As vrea un raspuns punctual de la cunoscatori, nu sa indop sarmanele pasari cu tot felul de antibiotice dupa prescriptiile celor de la farmacii. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Enrofloxacina e depasita de mult...la stilul in care se folosesc medicamentele in RO, nu mai are nici un efect. Da-le cu amoxicilina. Sau florfenicol.

#2210
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdelores, on 25 iulie 2014 - 14:05, said:

Am probleme cu cipervetul si diazinolul, se mai intorc cate unii inapoi ca cica scrie ca ie pentru caini, porci, vaci, etc, si le-a zis veterinarul sa nu dea la gaini ca moare Posted Image.

Poti sa le recomanzi cipermetrina, ca si orice alt piretroid (orice se termina in "metrina"), sunt printre cele mai blande insecticide, cu conditia bineinteles sa utilizeze strict doza indicata pe eticheta (sa nu o faca ei "mai tare") si sa nu imerseze pasarea in butoiul cu solutie, cu capul la fund...
Si sa nu te puna necuratu' sa recomanzi diazinon la pasari, ca le pui cu roatele in sus si o sa vina sa ti le insire la farmacie pe tejghea, aliniate cu casa de marcat....

#2211
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Fiindca nici gainile mele nu au scapat de paduchi, azi am dat o flambare, maine mai dau inca una. Am fost la farmacie si m-am inarmat cu fiprocid, byemite si galifos. Maine dupa flambare as stropi cu fiprocid, dupa care pudrez gainile cu galifos, iar peste o saptamana as repeta flambarea plus stropire cu byemite. Ce parere aveti?

#2212
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu e rau. Sa ne spui si noua rezultatele...

#2213
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Mai are sa puna trotil sub adapost si sa-l arunce in aer, in rest.... ce rezultate crezi ca vor fi, Horia? in afara de blesteme de la clanurile de paduchi, de pe lumea ailalata, altceva nimic.
Scm, nu e nevoie sa faci 2 flambari succesiv la interval de o zi, e de ajuns una.

#2214
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postparintele, on 28 iulie 2014 - 07:20, said:

.... ce rezultate crezi ca vor fi, Horia? in afara de blesteme de la clanurile de paduchi, de pe lumea ailalata, altceva nimic.
Depinde cat de constiincios si meticulos e facuta flambarea. Ca daca doar se plimba prin cotet cu lampa-n mana, n-a facut nimic... Nu trebuie iertat nici un cm2 din peretii interiori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate