Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

hidroizolatie, varianta noua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
sanduka

sanduka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2009
Salutare tuturor ,
Sunt la inceput de drum in ceea ce priveste constructia unei casute si adun de zor informatii, ma intereseaza in mod special daca stie cineva de hidroizolatia fundatiei nu varianta cu membrana bituminoasa .
Este vorba de o solutie care se amesteca in beton inainte de turnare, solutie care nu permite infiltrarea apei deloc
Multumesc
P.S
Daca mai gresesc este scuzabil NU MA PRICEP DELOC

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am vrut sa folosesc asa ceva dar nu am gasit nicaieri in TM un furnizor si am renuntat la idee.
Solutiile respective se numesc aditivi de impermeabilizare
Un ex. e acesta - Plastiproof de la Isomat (website) dar mai sunt si alti aditivi pe piata

Mai ai o varianta: sa comanzi de la statie beton hidrotehnic (e mai scump)

PS: ai postat pe o arie gresita.

Edited by lifestyle2000, 19 July 2009 - 20:05.


#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsanduka, on 19th July 2009, 20:46, said:

Salutare tuturor ,
Sunt la inceput de drum in ceea ce priveste constructia unei casute si adun de zor informatii, ma intereseaza in mod special daca stie cineva de hidroizolatia fundatiei nu varianta cu membrana bituminoasa .
Este vorba de o solutie care se amesteca in beton inainte de turnare, solutie care nu permite infiltrarea apei deloc
n-ar fi rau totusi sa te gandesti la una dintre solutiile clasice.
sunt probate si mai ieftine.
si apoi unde vrei sa amesteci la precizie si omogen asa ceva cu betonul? la statie? la "vartelnita"?
pui 1 sac de ciment, nisip la lopata "fara numar, sa traiasca", apa si pietris la ochi si un praf de sacaz din ala sau ce o fi?
si iese beton hidroizolat?
mergi prin "vecini" si intreaba la statiile de betoane cum te pot ajuta ei si cam la ce pret.
si , da ai postat gresit problema.

#4
sanduka

sanduka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2009
[quote name='lifestyle2000' date='19th July 2009, 21:04' post='6799882']
Eu am vrut sa folosesc asa ceva dar nu am gasit nicaieri in TM un furnizor si am renuntat la idee.
Solutiile respective se numesc aditivi de impermeabilizare
Un ex. e acesta - Plastiproof de la Isomat ([url="http://www.isomat.gr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage2/product_id,114/category_id,13/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,69/lang,ro"]website[/url]) dar mai sunt si alti aditivi pe piata

Mai ai o varianta: sa comanzi de la statie beton hidrotehnic (e mai scump)

PS: ai postat pe o arie gresita.
[/quot
Sunt incepatoare si pe forum si in constructii asa ca ....mai am de invatat
cunosti pe cineva care sa fi folosit  acesti aditivi , si sunt atat de buni pe cat se spune in targ?

#5
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

cunosti pe cineva care sa fi folosit acesti aditivi , si sunt atat de buni pe cat se spune in targ?
Nu cunosc pe cineva personal dar din discutiile cu diversi constructori am aflat ca betonul hidrotehnic se foloseste in aplicatii speciale unde hidroizolarea clasica e practic imposibila sau foarte costisitoare (de ex: baraje de acumulare).
Daca iti permiti, cumpara beton hidrotehnic. Are un pret foarte mare.

Aditivii de impermeabilizare cred ca isi fac treaba foarte bine pt apa fara presiune.

Quote

unde vrei sa amesteci la precizie si omogen asa ceva cu betonul? la statie? la "vartelnita"?
Aditivii se pot turna direct in cifa. Amesteci betonul cateva minute bune la turatie maxima si gata treaba sau poti ruga pe cei de la statie sa iti toarne aditivul in malaxorul lor (nu stiu insa daca e posibil asa ceva)

Edited by lifestyle2000, 19 July 2009 - 20:20.


#6
sanduka

sanduka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2009

View Postlifestyle2000, on 19th July 2009, 21:19, said:

Nu cunosc pe cineva personal dar din discutiile cu diversi constructori am aflat ca betonul hidrotehnic se foloseste in aplicatii speciale unde hidroizolarea clasica e practic imposibila sau foarte costisitoare (de ex: baraje de acumulare).
Daca iti permiti, cumpara beton hidrotehnic. Are un pret foarte mare.

Aditivii de impermeabilizare cred ca isi fac treaba foarte bine pt apa fara presiune.

Aditivii se pot turna direct in cifa. Amesteci betonul cateva minute bune la turatie maxima si gata treaba sau poti ruga pe cei de la statie sa iti toarne aditivul in malaxorul lor (nu stiu insa daca e posibil asa ceva)
Nu dispun de multi bani asa ca iese din discutie betonul hidrotehnic
MULTUMESC MULT

#7
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsanduka, on 19th July 2009, 22:14, said:

Nu dispun de multi bani asa ca iese din discutie betonul hidrotehnic
MULTUMESC MULT
baga in limita banilor, un beton obisnuit, dar cu "cifra octanica" mai mare, B350. si vibreaza-l in draci!
si hidroizoleaza clasic.
dar chiar asa, ... unde construiesti? in venetia?

Edited by casuta_papusilor, 19 July 2009 - 21:31.


#8
sanduka

sanduka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2009

View Postcasuta_papusilor, on 19th July 2009, 22:28, said:

baga in limita banilor, un beton obisnuit, dar cu "cifra octanica" mai mare, B350. si vibreaza-l in draci!
si hidroizoleaza clasic.
dar chiar asa, ... unde construiesti? in venetia?
In Magurele

View Postsanduka, on 19th July 2009, 22:46, said:

In Magurele
...B350 nu cred , dar cu siguranta B250
este vorba de o casa P+M cu amprenta de 100mp

#9
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Am folosit eu aditivi la caminul pentru racordul de apa.

Deocamdata nu pot sa spun cum functioneaza, pentru ca a plouat inauntru si inca mai este apa.

Zilele astea voi usca de tot interiorul si apoi urmaresc daca intr-adevar are efect solutia (daca mai intra apa inseamna ca nu, pentru ca acum i-am pus si capacul).

#10
sanduka

sanduka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2009

View Poststuiberv, on 20th July 2009, 10:03, said:

Am folosit eu aditivi la caminul pentru racordul de apa.

Deocamdata nu pot sa spun cum functioneaza, pentru ca a plouat inauntru si inca mai este apa.

Zilele astea voi usca de tot interiorul si apoi urmaresc daca intr-adevar are efect solutia (daca mai intra apa inseamna ca nu, pentru ca acum i-am pus si capacul).
Astept vesti de la tine , multumesc....suntem in negocieri cu un constructor si sper eu ca ne apucam de treba in maxim o saptamana , deaceea ma intereseaza poate scapam de hidroizolatia cu smoala

#11
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.11.2006
Beton cu permeabilitate redusa C16/20 sau B250 (mai jos de atat nu merg statiile cu marca pentru permeabilitate redusa) a costat 236 lei mc TVA si transport inclus, fara pompa.

#12
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Stiu ca e tarziu, dar pana acum nu m-am putut lamuri daca e ok ce amf acut sau nu.
Din ce cauza? Pai, am turnat, decofrat, si cum am spus era ap[a de la ploaie.,
Am facut racordul, am inchis, dupa o saptamana era cam plin de apa inauntru.
Problema era ca de la racord picura.
L-am refacut, am scos aproape toata apa si acum dupa inca multe zile nivelul apei nu a mai crescut - nici nu a scazut - cred ca asta inseamna ca totul e in regula.

Deci, functioneaza substanta respectiva.

Ultimul test il voi face zilele astea, voi goli complet de apa caminul si il voi usca cu niste carpe, apoi il las deschis sa se evapore si apa intrata totusi in beton.
Daca nu se umple iar, chiar ca e de bine :).

#13
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
dar despre hidroizolatia la rece ce stiti ?
daca sa aplicat se mai poate aplica hidroizolatie la cald ?
sau se arde
este eficientacea la rece ?

#14
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007
Buna ziua..

Mesajul meu o sa "sune" precum o cerere de oferta, dar asta e.
Am nevoie de niste firme (nume, eventual contact) care sa produca/distribuie in .ro elemente de "strapungere in sistem presetupa".
Daca stiti vreuna si ma puteti "lumina" .. dati un reply.
(Sau un pm, ca sa nu se puna problema de publicitate...)

Multumesc anticipat.

Edited by Eithne, 24 August 2009 - 13:41.


#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Nu stiu daca sa deschid un nou topic sau...    

Constructie din 2001, apa se infiltreaza undeva prin hidroizolatia cladirii, intr-un garaj care depaseste amprenta constructiei!
In exteriorul cladirii, exista o suprafata cu paviment pus peste hidroizolatie si nisip...
Hidroizolatia existenta, in mod cert nu este bine facuta / este ineficienta, deoarece la cea mai mica ploaie apa se infiltreaza si patrunde in subsol / in garaj!

Ca solutie... ce s-ar preta?
O alta hidroizolatie cu membrana bituminoasa peste cea existenta?

(Suntem in discutii cu o firma care are in oferta prezentata membrana bituminoasa la mai mult de 200 lei / rola de 10 mp, pe cand eu la orice firma am cautat nu am "reusit" sa gasesc ceva la peste 120 lei pt aceeasi cantitate)
Explicatia de pana acum ar fi ca "inca se aseaza constructia" (se scufunda incet dar sigur cu alte cuvinte) aceasta conducand la ruperea hidroizolatiei existente     :huh:

Ce membrane sunt mai bune / rezistente / eficiente?

#16
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View PostBlueKing-69, on 7th September 2009, 16:39, said:

Nu stiu daca sa deschid un nou topic sau...    

Constructie din 2001, apa se infiltreaza undeva prin hidroizolatia cladirii, intr-un garaj care depaseste amprenta constructiei!
In exteriorul cladirii, exista o suprafata cu paviment pus peste hidroizolatie si nisip...
Hidroizolatia existenta, in mod cert nu este bine facuta / este ineficienta, deoarece la cea mai mica ploaie apa se infiltreaza si patrunde in subsol / in garaj!
Cu cat suprafata de pe langa constructie este mai plina de betoane (ele nu lasa apa din pamint sa se evapore) cu atat riscul de infiltratii creste .Te-ai gandit la vreun dren?

View Poststuiberv, on 20th July 2009, 09:03, said:

Am folosit eu aditivi la caminul pentru racordul de apa.
Cum se cheama aditivul si ce specificatii are (concentratie la volumul de beton ,contraindicatii,pret)?

#17
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmcbos, on 7th September 2009, 18:27, said:

Cu cat suprafata de pe langa constructie este mai plina de betoane (ele nu lasa apa din pamint sa se evapore) cu atat riscul de infiltratii creste .Te-ai gandit la vreun dren?


Cum se cheama aditivul si ce specificatii are (concentratie la volumul de beton ,contraindicatii,pret)?

Pt BlueKing - dren - cel putin asta e parerea mea. Daca ai dren si se intampla ce ai spus, e cam grav.

Pt mcbos - nu stiu cum se cheama, cat costa si dozajul, tatal meu a facut rost de o cantitate mica pentru caminul de apa.

Daca ai nevoie gasesti la firmele care vand betoane, poti cumpara beton cu permeabilitate redusa, sau sa vorbesti cu cineva da acolo si sa ii explici exact ce ai nevoie - nu stiu cat costa...

Edited by stuiberv, 07 September 2009 - 17:33.


#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
De la peretele constructiei incepe acel paviment care se termina la o rigola de colectare ape pluviale...
Nu exista pamant care sa absoarba si sa tina apa!
Din exterior spre interior avem:
- pavaj cu pavele din beton;
- nisip;
- hidroizolatie cu membrana;
- placa beton (tavan parcare subterana)
Imediat ce supravata pavata este inundata (de ploaie, de un furtun cu apa), incepe si apa sa se infiltreze si sa curga in subsol prin zona acelei rigole (pe toata lungimea ei aproape).
Deci nu se infiltreaza cat sa umezeasca tavanul parcarii subterane, pur si simplu curge suvoi prin niste gauri de aerisire situate de-a lungul rigolei.
Ca sa fiu mai clar, voi face niste poze la locatie si le voi posta maine!

Problema este ca nu am reusit sa aducem nici o firma serioasa pentru repararea acestei hidroizolatii, motivarea lor fiind suprafata mica a lucrarii (de ~ 130 mp)    <_<

Edited by BlueKing-69, 07 September 2009 - 17:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate