Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

R.C.S. & R.D.S. - Digi TV.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7161 replies to this topic

#55
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Mie imi pare rau ca firma lui TSEZARI Zoltan a adus CATV-ul la cel mai prost standard , degeaba se lauda ei ca au introdus fibra optica
cabluri sub pamant ca tot is praf  :death:  .

De ce nu a putut  lasa in pace macar TVS-uriile si Terra Sat pe atunci aveam canale europene
foarte bune inainte sa fie cumparate de RDS , acum sunt la moda vad doar alea programele tv bashinoase

20 % din canalele romanesti
le avem si telestrial de exemplu in JUD Brasov avem : OTV , TARAF TV , NATIONAL TV , PRO TV , ANTENA 1 , Music Mix (unguresc roman) , TVR 1 , TVR 2
iar restu-s toate dublate in RO adica sunt la cea mai proasta calitate POSIBILA ,

luam ca exemplu Zone Reality care este in RO , intrerupt de foarte multe ori de teleshopinguri si reclame , lui CN i-a fost scos dublarea in Engleza stiti ca unele televizoare permit redarea programelor pe 2 limbi , ei bine le-au scos si pe asta nenorocitii de cand au bagat totu pe Digi TV. Jetix , la fel , e distribuit in 3 limbi asta n-a mers niciodata dublat decat in RO


Au scos MTV-uriile in favoarea canalelor ieftine ca 1 Music si Kiss TV .


S-au scos canale germane de elita : VOX , RTL 2 , VIVA , SAT 1

VH-1 Classic , sincer a fost o mare bucurie pentru mine inca de la introducerea sa in pachetul extra , cred ca a fost unicul
motiv de mi-am schimbat pachetele de programe , acum la EXTRA am doar canale ieftine. imi vine sa ma pizs..

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,387
  • Înscris: 14.10.2008
Zone Reality e subtitrat si nu dublat la mine. Discovery-urile si Viasat-urile la fel. Cartoon si Jetix da, singurele dublate in RO. Jetix- Stereo; Cartoon- Mono, deci canci si din pom Dual I-II. Si din DIGI amandoua. Terestrial avem doar PRIMA si PRO TV- preluate pe fibra de statia RCS dar tot prost se vad.

Edited by Neaceasca85, 30 July 2009 - 11:20.


#57
Brutus22

Brutus22

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.06.2009

View PostNeaceasca85, on 30th July 2009, 11:14, said:

Terestrial avem doar PRIMA si PRO TV- preluate pe fibra de statia RCS dar tot prost se vad.

Aveti cele mai putine canale din RO , noi in Harghita avem peste 5 (plus 2 maghiare)

#58
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,387
  • Înscris: 14.10.2008
Lasa ca e bine- nu sufar deloc capusile locale- sunt facute pentru a stoarce bani din publicitatea locala; taie emisiuni ale postului mama si distrug calitatea imaginii si sunetului la posturile retransmise- mult mai fain e ca operatorii CATV sa preia direct de pe satelit semnalul posturilor- asa se vad si se aud bine. B)  Emisiunile locale (daca au) sunt varza calitativ.

Cat despre cei fara de cablu sau DTH- sa-si bage!  :lol: Ii va rezolva oarecum DVB-T-ul, dar cand, nu se stie.  :)

Edited by Neaceasca85, 30 July 2009 - 19:58.


#59
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Asa se procedeaza si in Bacau, chiar daca PRO TV sau ANTENA 1 au statii locale se preferea preluarea direct de pe satelit.
Din cate am aflat (ca nu le urmaresc) ambele merg pe retransmisie 100%.

#60
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,387
  • Înscris: 14.10.2008
Asa prefera UPC-ul Bacauan. RCS-ul preia capusile locale fie ca au sau nu program local. PRO TV Slatina= retransmisie + reclame si Teleshopping locale. PRIMA TV are si stiri locale.

#61
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Ca veni vorba  sigla "NOVA TV BRASOV" peste OTV e mare cat capu lor si mai are si fond alb care iti sare in ochi.

Postul apartine PSD-istului Constantin Nita care e acuma ministrul pentru IMM-uri

RTT Brasov , al primarului

MIX TV , SUPER TV al Consilului judetean

Toate posturile locale sunt cumparate de politicieni.

#62
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009

View PostShieu, on 30th July 2009, 22:05, said:

Ca veni vorba  sigla "NOVA TV BRASOV" peste OTV e mare cat capu lor si mai are si fond alb care iti sare in ochi.

Postul apartine PSD-istului Constantin Nita care e acuma ministrul pentru IMM-uri

RTT Brasov , al primarului

MIX TV , SUPER TV al Consilului judetean

Toate posturile locale sunt cumparate de politicieni.

pai vad ca aveți destui politicieni cu bani in Brașov ;)  :P !,de au atatea televiziuni.... dar nu te îngrijora singurul lucru bun este ca aveți de unde alege :lol: !

si daca le urmaresti bine o sa-ti da-i seama care din ele spun adevarul :coolspeak: !

#63
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
azi dimineata la ora 5 mergea Spice  la liber in pachetul de extra (Private Spice preluat cred din DigiTV). Pe DigiTV la Spice e semnul de interzis sub 18 ani?- multe posturi retransmise in Brasov sunt preluate din DigiTv !

#64
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,387
  • Înscris: 14.10.2008
Originalul nu are sigla de 18 ani.

Posturile retransmise din DIGI TV in locul Master-ului, la Slatina:

National TV
PRIMA TV- daca n-ar fi capusa locala sigur ar lua-o in original, cum fac si cu KISS TV
EUROSPORT 1; (EUROSPORT 2 e de pe Hotbird)
DISCOVERY WORLD
VIASAT TV 1000
VIASAT HISTORY
CARTOON/TCM
NG WILD- sunet infundat, cateodata si imagine incetinita
NATIONAL GEOGRAPHIC
MINIMAX RO- sunet infundat, fara pic de inalte, idem cu cel de la NG WILD
AXN CRIME
AXN SCI-FI
ZONE REALITY

Restul sunt preluate in original+ canalele ce emit doar prin DIGI TV (OTV; UTV; ONE MUSIC; GSP; DIGI SPORT; VTV).

Eu in locul lor as muta antena de 1,5 m de pe Astra pe Intelsat 12, pentru KISS TV, care e luat cu o antena mica si proasta, avand rare intreruperi. Ca tot zace nefolosita antena de pe Astra 19 Est, e pacat de ea. Dar poate ca ei spera la o revenire in grila a MTV HITS sau VH1 CLASSIC, lucru de care ma indoiesc.

Edited by Neaceasca85, 03 August 2009 - 15:41.


#65
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Neaceasca inca o faza de ras , avem Playboy cu subtitrarea de la Travel , Playboy fiind cu Sport 1  . Doamne daca
ati sti cat am ras aseara , era un film cu lesbience si in timp ce se sarutau rula subtitrarea de pe Travel probabil aveau o emisiune culinara
si sa vezi faze de ras "Mai vrei usutori , gaby ? " "Nu mersi tocanita ta e buna si fara" :)))

#66
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,387
  • Înscris: 14.10.2008
Mai adaug si MTV RO in lista celor luate din DIGI SATELIT. E atat de varza postul incat am si uitat de el. :lol:  A fost in original in cele 2 zile in care MTV si VH 1 au fost scoase din grila DIGI SATELIT, dar apoi au pus cartela de CONAX la SPORT.RO, care era din DIGI de la inceputuri, caci pana la Mediapro-izarea lui acolo a emis.

N-am vazut inca vreo subtitrare in RO pe TV5 MONDE EUROPE.

Edited by Neaceasca85, 04 August 2009 - 14:29.


#67
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009

View PostNeaceasca85, on 4th August 2009, 15:28, said:

N-am vazut inca vreo subtitrare in RO pe TV5 MONDE EUROPE.

eu am văzut la upc, ca TV5 Monde Europe avea subtitrare la unele emisiuni sau filme (documentare, artistice) !!

#68
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
RCS&RDS in Roman

GSP TV si Digi Sport, disponibile pentru romascani

Un parteneriat recent incheiat intre RCS - RDS si Top All SRL va duce la realizarea unei retele moderne de cablu. Actualii clienti ai Top All receptioneaza deja postul de televiziune Digi Sport. In zilele urmatoare, grila de programe va fi imbunatatita, printre posturile de televiziune incluse numarindu-se si GSP TV.

Compania RCS - RDS va oferi romascanilor serviciile sale de televiziune prin cablu, internet si telefonie, ca urmare a unui parteneriat incheiat cu furnizorul local Top All SRL. Conform spuselor omului de afaceri romascan Gabriel Luncanu, actionar al Top All SRL, in aceasta perioada se desfasoara deja investitii masive in reorganizarea retelei de cablu, astfel incit aceasta sa corespunda din punct de vedere tehnologic cerintelor europene. "Reteaua Top All dispune de o acoperire de 94% pe teritoriul municipiului Roman, insa acum, in parteneriat cu RCS - RDS, se realizeaza o alta organizare a retelei de cablu, astfel incit aceasta sa corespunda, din punct de vedere tehnologic, cerintelor europene in ce priveste transmisia digitala a programelor de televiziune, care trebuie implementate pina in anul 2012. Se utilizeaza, astfel, tehnologia GEPON, ce reprezinta o combinatie intre retelele Ethernet si retelele optice pasive. Tehnologia permite transmisia de mare viteza a serviciilor de date, voce si video. Romanul devine, astfel, cel de-al treilea oras din Romania unde se realizeaza o astfel de modernizare a retelelor. Parteneriatul cu RCS - RDS va duce la transmisia serviciilor de date, televiziune si telefonie la noi standarde de calitate", a precizat Gabriel Luncanu. Datele financiare ale tranzactiei dintre Top All si RCS-RDS au fost pastrate confidentiale.
Lucrarile pentru realizarea noii retele au inceput deja si se vor incheia in cel mult o luna. Noua retea presupune aducerea cablurilor de televiziune, internet si telefonie pina la intrarea in locuinta fiecarui romascan. Deocamdata, clientii serviciilor de televiziune oferite de Top All vor avea parte de o imbogatire rapida a grilei de programe de televiziune. La ora actuala, acestia pot viziona deja postul de televiziune Digi Sport, pe frecventa de 519,25 MHz. In urmatoarele zile vor fi introduse in grila de programe si alte posturi de televiziune, printre primele dintre acestea aflindu-se GSP TV. Dupa finalizarea lucrarilor de modernizare a retelei, RDS - RCS va furniza romascanilor serviciile Digi Tel (telefonie), Digi Net (internet de mare viteza) Digi TV Cablu (televiziune prin cablu) si Digi Mobil (telefonie mobila). Conform surselor din cadrul RCS - RDS, in prezent se lucreaza la stabilirea grilei de programe TV ce vor fi distribuite la Roman, o parte dintre acestea urmind sa fie oferite atit in regim analogic, cit si in regim de transmisie digitala.

Sursa: Ziarul de Roman

Edited by Blackhawk, 13 August 2009 - 22:07.


#69
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

View PostBlackhawk, on 13th August 2009, 23:05, said:

RCS&RDS in Roman

Reteaua Top All dispune de o acoperire de 94% pe teritoriul municipiului Roman

deci intr`un cuvant au pus monopol si pe orasul Roman...ma indoiesc ca UPC`u sa aiba restu de 6% pe acolo :)



Roman este un municipiu din județul Neamț, Moldova, România. Este situat în partea centrală a podișului Moldovei, în județul Neamț, la confluența râurilor Siret și Moldova , datorită plecărilor în străinătate determinate de criza economică prin care a trecut zona, s-a ajuns la o populație stabilă de 69.268 locuitori

au castigat aprox. 65.000 de clienti si aici...

Edited by albertooos, 13 August 2009 - 22:26.


#70
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ete na, nu mai exagerati si voi cu monopoluri, nr. de clienti, intelegeri etc.
Un client inseamna de fapt o gospodarie (casa, apartament etc) si la o medie de 2.5loc/gosp. vin in jur de 26.000 clienti. Monopol am mai explicat si e a zecea oara, RTC acopera tot ce inseamna urban si nu numai cu internet si voce iar DTH-urile acopera toata suprafata tarii (si nu numai) :)
Cum s-o simti si Romtelecom, dupa atata reclama lumea tot numai de cablisti si retele de cartier sa stie.

Edited by Blackhawk, 13 August 2009 - 22:47.


#71
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

View PostBlackhawk, on 13th August 2009, 23:46, said:

Ete na, nu mai exagerati si voi cu monopoluri, nr. de clienti, intelegeri etc.
Un client inseamna de fapt o gospodarie (casa, apartament etc) si la o medie de 2.5loc/gosp. vin in jur de 26.000 clienti. Monopol am mai explicat si e a zecea oara, RTC acopera tot ce inseamna urban si nu numai cu internet si voce iar DTH-urile acopera toata suprafata tarii (si nu numai) :)
Cum s-o simti si Romtelecom, dupa atata reclama lumea tot numai de cablisti si retele de cartier sa stie.

da.da..ai dreptate,eu am calculat totalul..dar totusi daca detine 94% nu suna a cam monopol in Roman? sa lasam RTC in pace ca ei momentan se mai bucura de clienti care nu au alte solutii sau de batrani pensionari care nu`s la curent cu ofertele si de o viata is clienti RTC..am scris intr`un alt topic..daca intra in ro t-com atunci da,or sa fie puternici si cei de la RTC

Edited by albertooos, 13 August 2009 - 23:01.


#72
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Dupa o ploaie mai zdravana ieri seara pe RCS Bacau se puteau vedea doar programele locale - transmise terestru, restul picate complet pentru aproximativ o ora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate