Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#1567
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
....

View Postmirceavoda, on 23rd January 2011, 20:04, said:

Fane dă cu bîta ca de obicei.
Mda , iar ii presimt o pauza daca nu lasa bata aia in pace , devine penibil .

Edited by lucifer76, 23 January 2011 - 20:09.


#1568
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postlucifer76, on 23rd January 2011, 21:11, said:

....


Mda , iar ii presimt o pauza daca nu lasa bata aia in pace , devine penibil .
face parte din sculele softpedia.
De ce nu cenzurezi softpedia?

Unde vezi tu ca ar fi interzise emotioanele?
Singura recomandare este sa fie folosita dozat. Ceea ce am facut.

Lucifere, tu in definitiv de ce ma persecuti?
Ce te deranjeaza?

Fii barbat (sau fii femeie, caci nu stiu ce esti)!

#1569
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postvoprescu71, on 23rd January 2011, 20:54, said:

face parte din sculele softpedia.
De ce nu cenzurezi softpedia?

Unde vezi tu ca ar fi interzise emotioanele?
Singura recomandare este sa fie folosita dozat. Ceea ce am facut.

Lucifere, tu in definitiv de ce ma persecuti?
Ce te deranjeaza?

Fii barbat (sau fii femeie, caci nu stiu ce esti)!

Fane, lucifer e rezonabil. Incearca si tu sa nu-l mai provoci si-ai sa vezi ca nu-i chiar dracu' gol.

+++

Eu scriu "sunt" desi pronunt exclusiv "s^nt", asa cum se pronunta in rom^neste. Pronuntia "sunt" nu-i decat o exagerare.

Acum, grafia cu [^ din a] sau [^ din i] a fost folosita ideologic/politic inca de la inceput. Trebuie sa acceptam ca daca "rom^n" suna si arata bine cu [^ din a] , "s^n" sau "r^s" cu [^ din a] cam zgarie retina.

Ar fi fost de preferat o grafie etimologica.

#1570
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View PostSPQR88, on 23rd January 2011, 13:43, said:

Salut pe toti de pe forum.
Citind ce s-a scris pana acum am observat ca unii scriu cu Î in loc de Â.
Stiu povestea cu episodul schimbarii lingvistice de prin anii 50 si reschimbarea din anii 90, si cred ca nu mai trebuie reamintita.
Am totusi o intrebare: De ce inca multa lume mai scrie asa? Mi se pare cam ilogic (nu vreau sa jignesc pe nimeni).

Din contră, scrierea cu  este ilogică, pentru că regula de bază a limbii este să se scrie fiecare sunet cu o singură literă. Deci sunetul Î (numit în fonetică I-posterior) trebuie și el scris cu o singură literă, pentru că este ilogic să se facă o excepție pentru el. Iar litera cu care trebuie scris este Î, pentru că acest sunet se înrudește fonetic cu I, nu cu A. Pronunță unul după altul cele trei sunete și ai să-ți dai seama și singur după gradul de deschidere a gurii de ce A este foarte deosebit de I sau Î.

Iar dacă se admite o excepție pentru Î, atunci de ce să nu se admită și una pentru C, adică să fie scris Q la începutul cuvintelor și C în mijlocul lor. Limba ar arăta mai latină (pentru că latina avea Q), dar ar fi o măsură stupidă, care ar complica scrierea. La fel de stupidă este și măsura de a scrie sunetul Î cu două litere, în funcție de poziția în cuvînt.

View PostSPQR88, on 23rd January 2011, 13:43, said:

Tin minte ca invatatoarea ne-a invatat in clasa I (1995) ca se scrie SUNT si nu sînt si  se foloseste in interiorul cuvintelor. Zicea ca a fost o regula impusa de comunisti ca sa delatinizeze limba romana.

Învățătorii nu sînt specialiști în limba română, cunoștințele lor în domeniul istoriei limbii fiind extrem de limitate. Iar învățătoarea ta nu făcea decît să repete papagalicește norma impusă de academicienii colaboraționiști cu comuniștii, care voiau să-și spele păcatele dîndu-se anticomuniști prin restaurarea parțială a ortografiei interbelice. Acești academicieni voiau să facă uitat faptul că fuseseră ani buni colegi de Academie cu Nicolae și Enena Ceaușescu, cei care au fost aleși academicieni prin votul tuturor membrilor Academiei.

Cuvîntul sunt nu a existat niciodată în limba română evoluată natural. El a fost introdus în limbă de către latinomani începînd cu anul 1800 pentru a-i prosti pe străini că limba română descinde din latina cultă, cea folosită în operele literare. Cuvîntul românesc natural este sînt, asta scrie în toate cărțile de istorie a limbii române, publicate și înainte și după 1989.

Comuniștii n-au vrut să delatinizeze limba, pentru că dacă ar fi vrut asta ar fi băgat în limbă cuvinte rusești cu toptanul, ceea ce nu s-a întîmplat, limba nefiind deloc rusificată în perioada comunistă. Nici măcar cuvîntul "tovarăș" n-a fost introdus în limbă de comuniști, el exista deja de cel puțin 200 de ani, fiind prezent în scrierile vechi. Cine își cumpără de la anticariate cărți publicate în anii 1950 în plin regim stalinist, poate observa și singur că limba din ele este aceeași cu limba folosită azi, asta fiind o dovadă că comuniștii nu au vrut să delatinizeze limba, ba mai mult, au continuat să importe cuvinte din franceză și engleză, nu din rusă.

Strategia latinomanilor este de a-i acuza pe comuniști de lucruri pe care aceștia nu le-au făcut, însă aceiași latinomani ascund cu strășnicie umplerea excesivă a limbii române cu cuvinte franțuzești, latinești și italienești în secolul XIX, ca și introducerea barbarismului sunt în același secol XIX. Nu comuniștii au modificat limba în mod abuziv, ci latinomanii. Culmea este că comuniștii, prin grafia cu Î și sînt reinstaurau limba logică și naturală, pe care latinomanii o urau și o urăsc în continuare din toate puterile.

View PostSPQR88, on 23rd January 2011, 13:43, said:

ex: sangre - sânge, nu sînge
      manu - mână, nu mînă
      betranus - bătrân, nu bătrîn
      sanctus - sfânt
      fontana - fântână

După statisticile existente, sunetul Î din mijlocul cuvintelor de origine latină provine doar într-un procent de 10% dintr-un A. De aceea a-l masca sub forma  în absolut toate cuvintele, indiferent de originea lor, este complet nejustificat. În plus de asta este singurul sunet pentru care s-a luat această măsură. De ce nu s-ar lua o măsură asemănătoare și pentru alte sunete? Cu ce e mai important sunetul Î decît celelalte? Cu nimic, numai că latinomanii au nevoie de acest  pentru a-i prosti pe străini că România este Romania, adică țara continuatoare a Imperiului Roman. Însă străinii nu se lasă prostiți de un truc atît de jalnic, singurii care se lasă prostiți de latinomani sînt românii înșiși care nu cunosc istoria poporului și a limbii.

View PostSPQR88, on 23rd January 2011, 13:43, said:

In ce priveste cuvantul sunt, am observat ca la liceu de exemplu cei care pronuntau "sînt" erau categorisiti ca "de la tara". La TV si radio nu prea aud decat foarte rar "sînt", iar in vorbirea curenta observ ca numai generatiile mai vechi il folosesc.

La TV și radio se vorbește numai cu sînt în vorbirea liberă. Se folosește sunt doar de cei care citesc de pe teleprompter. Cît despre colegii tăi de liceu las-o mai moale, pentru că aproape nimeni nu vorbește cu sunt, cuvînt care încetinește vorbirea pentru că nu este un cuvînt adaptat limbii române așa cum este sînt. Mai ascultă și tu prin mijloacele de transport în comun și ai să vezi că și generațiile tinere vorbesc cu sînt, pentru că altfel ar vorbi împiedicat și lent, ceea ce nici unui adolescent nu i-ar conveni.

Este o discuție întreagă pe forum la secțiunea de Limbă Română despre controversa Î/Â și sînt/sunt. Citește-o la adresa de mai jos pentru a te lămuri cum stau lucrurile cu adevărat:

http://forum.softped...howtopic=454379

#1571
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View PostMount_Yermom, on 24th January 2011, 00:31, said:

Ar fi fost de preferat o grafie etimologica.
Avem o grafie istoric-fonetică, în sensul că există și reguli stabilite cândva din diverse motive, absolut neinteresante, pe lîngă regulile fonetice. Mi se pare de-a dreptul pueril a schimba scrierea în limba română după toanele unuia sau altuia, mai ales de când există motoare de căutare

#1572
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostDunareRhinRhone, on 23rd January 2011, 23:52, said:

Avem o grafie istoric-fonetică, în sensul că există și reguli stabilite cândva din diverse motive, absolut neinteresante, pe lîngă regulile fonetice. Mi se pare de-a dreptul pueril a schimba scrierea în limba română după toanele unuia sau altuia, mai ales de când există motoare de căutare

Bine-nteles ca nu propun o modificare de grafie. Scriu cum scriu pentru ca asa se scrie. Daca maine se va scrie altfel voi scrie si eu altfel.

Decat melanjul asta ciudat de 90% scriere fonetica si 10% scriere etimologica, ar fi fost de preferat [zic eu] o scriere integral etimologica.

#1573
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
matale visezi? Unde scrii tu așa cum e regula? Unde ai â în interiorul cuvintelor? Nu vezi că nici nu folosești diacritice?
Tu nu scrii așa cum e regula oficială azi. Pretinzi acest lucru, dar nu e adevărat.Minți sfruntat. Nu scrii nici după vreo regulă veche nici după cea din 1993, Scrii fără diacritice.

#1574
SPQR88

SPQR88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.12.2010
Salut, mersi pentru raspuns.
(Intrucat am vazut cam mi-au fost aduse critici in legatura cu diacriticile restul mesajului va fi scris corect.)

Am citit răspunsul tău și ți-am urmat sfatul în legătură cu discuția de pe Literatorul/Limba română/Verbul a fi.

Cum îți explici rezultatele de la sondajul de la începutul topicului?

În jurul meu toată lumea pronunță cu u.        [ 16 ] *28* [14.29%]
În jurul meu majoritatea pronunță cu u.        [ 29 ] *51* [25.89%]
În jurul meu proporția este cam de 50% / 50%. [ 30 ] *53* [26.79%]
În jurul meu majoritatea pronunță cu î.         [ 22 ] *39* [19.64%]
În jurul meu toată lumea pronunță cu î.         [ 15 ] *26* [13.39%]

Cum credeți că ar trebui să pronunțăm?
Neapărat cu u.             [ 52 ] *92* [46.43%]
Neapărat cu î.             [ 21 ] *37* [18.75%]
Fiecare cum s-a obișnuit. [ 39 ] *69* [34.82%]

Eu chiar am fost atent la cum este pronunțat cuvântul "sunt" și sincer îți zic că majoritatea celor sub 20 de ani pronunță sunt și nu sînt/sânt. A doua formă e mai răspândită la cei mai în vârstă, aș zice probabil 50-50. Eu locuiesc în București, poate stăm în locuri diferite și e vreo diferență.


Dacă România, român se scrie cu â la mijlocul cuvântului de ce nu s-ar scrie toate cuvintele așa? Tu scrii Romînia? Scrierea cu î în interiorul cuvintelor pur și simplu bate la ochi într-un mod neplăcut. Bunicii mei (născuți pe timpul celui de al doilea război mondial) părinții mei (în plin regim comunist) scriu cu  și li se pare normal.

#1575
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
eu nu ți-am adus critici-Ți-am atras atenția că nu scrii adevărul. Și adevărul a fost așa cum am spus: tu ai susținut că scrii corect și eu ți-am arătat că nu e așa. Poți să scrii cum vrei, dar să nu susții că tu scrii corect cînd este evident că nu este așa.
Explicația este f simplă. Așa li se toacă la școală și ei se antrenează să vorbească așa.
Și eu am zis că dacă le place mai mult â decît î să scrie peste tot așa, dar nu porcăria cu î în două feluri.
Cum adică bate neplăcut la ochi î în interior? Ce moft mai e și ăsta?


sînt se pronunță corect sînt și nu s-a pronunțat niciodată în popor SUNT. Din SUNT nu s-ar fi format forma populară contrasă ÎS.
Au introdus artificial pe SUNT după care țipă că noi "suntem" latini. Adică o zmecherie de 2 bani.
Nu s-a obișnuit nimeni decît după introducerea lui SUNT în sec 19. După 1990 iar au luat-o cu rîvnă cu prostia asta.
Corect e doar SÎNT, scris cu Î.

#1576
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postmirceavoda, on 24th January 2011, 17:30, said:

Din SUNT nu s-ar fi format forma populară contrasă ÎS.


Buna vorba.

#1577
SPQR88

SPQR88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.12.2010

View Postmirceavoda, on 24th January 2011, 17:30, said:

sînt se pronunță corect sînt și nu s-a pronunțat niciodată în popor SUNT. Din SUNT nu s-ar fi format forma populară contrasă ÎS.
Au introdus artificial pe SUNT după care țipă că noi "suntem" latini. Adică o zmecherie de 2 bani.
Nu s-a obișnuit nimeni decît după introducerea lui SUNT în sec 19. După 1990 iar au luat-o cu rîvnă cu prostia asta.
Corect e doar SÎNT, scris cu Î.



Dacă în 20 de ani o parte a populației României s-a obișnuit să zică sunt și nu sânt/sînt, SUNT sigur că peste alți 20 de ani cei care pronunță sînt/sânt vor fi în minoritate.

#1578
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostSPQR88, on 24th January 2011, 17:39, said:

Dacă în 20 de ani o parte a populației României s-a obișnuit să zică sunt și nu sânt/sînt, SUNT sigur că peste alți 20 de ani cei care pronunță sînt/sânt vor fi în minoritate.

"sînt" este pronuntia corecta

"sunt" este grafia corecta

#1579
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View PostMount_Yermom, on 24th January 2011, 18:44, said:

"sînt" este pronuntia corecta

"sunt" este grafia corecta
In momentul cand dupa 1990 a aparut grafia "sunt" pur si simplu am jubilat: se dovedise ca imbecilul de comunist sas, un needucat, care mi-a jignit cererea mea batuta la masina de tatal meu, facandu-ma needucat (implicit il facuse pe tata, educat in perioada interbelica, care pe deasupra era si greco-catolic, caci el a batut la masina "sunt").

Si astazi vizualizez acea scena cand sasul, inspector scolar, cu cererea mea in mana, rade de mine. El, sasul, un comunist, facut inspector scolar fara facultate, un bou, un comunist promovat pe baza "originii sale curate".

Pentru mine ortografierea lui "sunt" este o chestie de lupta de clasa, de lupta politica, de ideologie, de ura de clasa, de revolutie, de chestie care nu se discuta, nu se negociaza, caci tine de neam, de esenta, de clasa, de anticomunism.

Pentru mine oricine il neaga pe acest "sunt" este un comunist.

Edited by voprescu71, 24 January 2011 - 18:09.


#1580
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postvoprescu71, on 24th January 2011, 18:06, said:

Pentru mine oricine il neaga pe acest "sunt" este un comunist.

Parca erai impotriva inovatiilor de laborator in lingvistica?? Spuneai de slavona bisericeasca. Bineinteles ca greseai. Dar aici este o ditamai intrare cu senilele de tanc in limba romana. Este o interventie grosolana. Si tu o sustii??

Inteleg transformarile naturale pe care le-a suferit limba de-a lungul secolelor, vezi: bonus, dolor, morire, nomen transformate in bun, durere, murire, nume cum s-a intamplat probabil si cu romanus care l-a dat pe rumân dar nu inteleg schimbarile subiective pentru a ne justifica latinitatea. Schimbari facute cu scuza inlocuirii grafiei chirilice.
N-ar fi cazul sa umblam si la substantivul soare?Sa-l transformam in suoare(asa cum se pronunta)si sa nu mai semene cu latinescul solis.

#1581
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postraman, on 24th January 2011, 19:41, said:

Parca erai impotriva inovatiilor de laborator in lingvistica??

Sunt impotriva mitocanilor.
A tuturor mitocanilor care in perioada comunista au corupt si
disturs românitatea noastra, care s-au protapit si contaminat total identitatea noastra.

Sau cum o spune excelent Djuvara:
Unul dintre lucrurile care m-au frapat și continuă să mă frapeze e schimbarea caracterului românilor după 45 de ani de comunism. Și mai mult, pentru că și perioada Iliescu tot un fel de comunism a fost. În cei peste 50 de ani de comunism s-a schimbat profilul etnic al românului. Eu, care am lipsit 45 de ani din țară, am găsit alți oameni. Țăranul pe care l-am părăsit era îmbrăcat în alb. Se murdărea el în timpul săptămânii, dar duminica se schimba și era alb și frumos. Am regăsit unul care este gras, negricios la față - pentru că bea în fiecare zi - și negru în cerul gurii. E rău, ceea ce nu era românul în general. S-a schimbat ceva în mentalul omului de rând. Românul de azi e altul"

La care as completa eu: Românul de azi e dac

Edited by voprescu71, 24 January 2011 - 18:46.


#1582
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postvoprescu71, on 24th January 2011, 18:45, said:

Românul de azi e dac

Dupa sagetile pe care le arunci, tu esti cel mai dac dintre daci.

#1583
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postraman, on 24th January 2011, 20:14, said:

Dupa sagetile pe care le arunci, tu esti cel mai dac dintre daci.
Eu stiu una sigura, adica 100%: am gene J2b.
Adica sunt autohton.

Ca un autohton ma apar de acesti intrusi: dacomani, dacomaniaci, dacoaiamasii.

#1584
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMount_Yermom, on 24th January 2011, 17:44, said:

"sînt" este pronuntia corecta

"sunt" este grafia corecta

ești de premiat cu o coadă de topor. Deci scriem într-un fel ci citim în altul? Apoi scriem MANA și citim MÎNĂ că....merge și așa, ce, nu se înțelege?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate