Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfaturi pentru compartimentarea unei locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Slaut!
Revin tot aici cu unele intrebari legate de compartimentare. Sunt in faza de discutie la proiect, urmeaza unele mici retusuri in ceea ce priveste schitele finale si apoi intra la rezistenta. Vroiam sa vad si ce ziceti voi de cum arata. Scara imi ocupa foarte mult din spatiu, am facut-o cu treapta de odihna dar asa am fost nevoit sa merg in lateral cu inca aproape un metru si am iesit cu baile cam mari. Iar intrarea este cu usa din lateral stiu ca nu este foarte obisnuit dar asa puteam fructifica mai bine spatiu si sa obtin acel adapost.
Orice idee, sugestie e bine venita. Merci mult.

Attached Files


Edited by Ditian, 11 October 2010 - 17:50.


#74
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Chiar nicio parere?

#75
false

false

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.09.2010
cat te costa acoperisul ?

#76
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009

 Ditian, on 11th October 2010, 18:48, said:

Slaut!
Revin tot aici cu unele intrebari legate de compartimentare. Sunt in faza de discutie la proiect, urmeaza unele mici retusuri in ceea ce priveste schitele finale si apoi intra la rezistenta. Vroiam sa vad si ce ziceti voi de cum arata. Scara imi ocupa foarte mult din spatiu, am facut-o cu treapta de odihna dar asa am fost nevoit sa merg in lateral cu inca aproape un metru si am iesit cu baile cam mari. Iar intrarea este cu usa din lateral stiu ca nu este foarte obisnuit dar asa puteam fructifica mai bine spatiu si sa obtin acel adapost.
Orice idee, sugestie e bine venita. Merci mult.

Mareste dressing-ul de la dormitorul mare si incearca sa reduci holul. Poti chiar face un perete acolo unde ai schitat o liniuta intre cei 2 stalpi, iar usile celor 2 dormitoatre fata in fata, pot deveni alaturate, astfel, poti face cate un dressing pentru fiecare camera.
Parterul arata ok. Nu stiu daca ai neaparata nevoie de acea camera din dreapta sus(birou). Multi o fac si apoi regreta pt ca trebuie utilata si costa bani. In acea camera(sau jumatate) poti face camera centralei, iar diferenta o poti atasa living-ului. In living poti face un perete partial si asa poti delimita o zona
(cea din fosta camera) care poate fi folosita drept biblioteca in are poti aseza un calculator ceva mai ferit la vedere.

In acest mod scapi de facut fundatie sub acea camera(actuala camera a centralei), nu mai spun de pereti, finsaje, instalatii(tevi trase pana la bai), acoperis si ferestre. Economisesti ceva euro investite si mutand acea camera(a centralei) sub si langa bai. Fa ferestre mari (perimetrul sa fie de aproape 6m,
ex: L=1000xH=2000mm sau L=2*750x1500mm ) si  lasa decat un ochi batant. Vei avea mai multa lumina, mai putina zidarie de izolat si finisat.

#77
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Intre timp am retusat acel proiect si a fost trimis la rezistenta, deci in mare ramane asa. A iesit suprafata construita 196 MP parter plus etaj mansardat. Legat de acele sfaturi, la dressing este o varianta buna, ramane sa ne mai gandim , eu ziceam sa pun un dulap pe hol dar e o idee cum spui tu. Legat de biblioteca de la parter, este chiar indispensabila pentru noi prin prisma meseriei si nu pot renunta. Acolo va fi biroul si biblioteca pt ca unde stam acum deja nu mai avem loc de carti plus cele depozitate prin alte parti.

#78
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Salutare, tuturor.
Desi sunt prezent pe forum de cativa ani, desi urmaresc partea aceasta de constructii de cateva luni, e prima data cand postez aici. Multumesc tuturor celor care ofera atata informatie/ajutor fara a obtine altceva in schimb decat recunostinta unei persoane necunoscute, ascunse in spatele unui monitor, poate la sute de km distanta. Chiar si conflictele aparute au fost in mare parte constructive.
Imi cer scuze initiatorului topicului ca ma bag peste el, dar am vazut ca aici s-a discutat mai mult despre compartimentare. In acelasi timp ii multumesc, deoarece unul din planurile expuse aici a stat la baza a ceea ce am obtinut in momentul de fata.
  Pe scurt, situatia sta in felul urmator. Parintii mei au un teren la tara cam de 1000 mp, ~15x72, cu cei 15m deschidere la strada. Copiii mei sunt inca mici si weekend-urile plus vacantele petrecute la tara ar fi super pentru ei (si nu numai). Ne-am gandit ca e pacat sa stea terenul degeaba, asa ca am decis ca incet-incet, impreuna cu parintii mei, sa ridicam o casa. As vrea cumva sa obtin un compromis intre calitate si pret (dar toti vrem asta, nu?). Ca idee m-am gandit la zidarie portanta cu porotherm de 25 (izolat cu polistiren de 10), doar parter, la planseu nu m-am hotarat inca daca beton sau lemn(parca as prefera beton, dar numai daca nu sunt costurile exagerate comparativ cu lemnul). Inca ma mai informez legat de multe lucruri. Dar acum sunt la planul casei abia. Atasez planul la care am ajuns in momentul de fata(dupa lupte seculare) si astept de la cei care au timp si dispozitie eventualele sugestii si comentarii. Ferestrele sunt doar orientativ, nu am decis nimic inca legat de acest aspect (pozitionare + dimensiuni). Asa cum este acum, intrarea casei e spre NE, cu fata spre strada. Stiu, e cam aiurea cu lumina, dar nu stiu ce as putea schimba.

In partea dreapta voi fi langa gardul unui vecin, in partea stanga incerc sa las cat mai mult spatiu (sper sa ramana suficient a.i. sa am fosa in spate si sa poata trece vidanja). In fata casei vreau sa las vreo 15m pentru gazon, poate un foisor, un leagan, niste flori... (peste ani si ani). Fisierul .sh3d atasat se poate deschide cu programul Sweet Home 3D de la http://www.sweethome...om/download.jsp

Attached Files


Edited by aladdin2k, 30 November 2010 - 17:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate