Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sfaturi pentru compartimentarea unei locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

 casuta_papusilor, on 15th July 2009, 09:57, said:

arhitectul i-a raspuns punkt(ual), un post mai sus!!!


;)  :OK:

#20
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Ce parere aveti de modificarea pe care am facut-o la schita lui Punkt? Am incercat sa aduc baia langa bucatarie pt simplificarea instalatiei sanitare.

Astept parerile voastre.Multumesc.

Attached Files



#21
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mie nu-mi plac dimensiunile camerelor rezultate. Pai baia e mai mare decat dormitorul!

Am mai desenat si eu dar singurul inconvenient este faptul ca baia nu va avea geam.
Pana la urma tot desenul facut de punkt e mai ok.

Attached Files

  • Attached File  bobo.JPG   107.09K   131 downloads


#22
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
O alta varianta .
        Avantaje: traseele de tevi(alimentare cu apa ,canalizare) se simplifica intr-o oarecare masura (economie),zona de odihna e plasata intr-o parte  distincta, holul este relativ redus .
        Dezavantaj: aerisirea pentru baie trebuie facuta prin pod sau prin casa (tubulatura scoasa printr-un perete exterior  mascata cu un rigips ceva )
        Cu iluminatul natural al baii poti rezolva cu niste caramizi din sticla plasate pe peretele dinspre dormitor si o usa vitrata (geam ornamental sau sablat ).

Attached Files


Edited by mcbos, 17 July 2009 - 09:21.


#23
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 bobodinvs, on 17th July 2009, 08:49, said:

Ce parere aveti de modificarea pe care am facut-o la schita lui Punkt? Am incercat sa aduc baia langa bucatarie pt simplificarea instalatiei sanitare.

Astept parerile voastre.Multumesc.
cu mici adjustari de cote la dormitorul mic, e chiar mai bine....

#24
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Varianta cu geam la baie   :)

Attached Files


Edited by mcbos, 17 July 2009 - 10:05.


#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
ok, revin cu o solutie mai pe placul meu. Am respectat cele 2 cote exterioare si am refacut compartimentarea.

Gasesc relatie Garaj-CT (depozitari)-Bucatarie-Hol acces-Living mult mai corecta functional.
Desi ar mai fi nevoie de un mic grup sanitar, am gindit baia sa poata fi folosita de max. 3 persoane simultan. Tata face caca, mami se spala pe dinti si copilu' face dus (relatie valabila pina la o anumite virsta). Mai tirziu, cu trecerea anilor, ambii soti pot folosi baia simultan sau ambii copii (daca sunt 2).

ctrl shift + pt. rotate.

Attached Files


Edited by punkt, 17 July 2009 - 11:35.


#26
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Cam asa as vrea sa arate la exterior.O sa incerc si varianta cu garajul in partea stanga,sa pot avea intrare din CT in garaj, sa vad cum arata.

Attached Files


Edited by bobodinvs, 18 July 2009 - 04:16.


#27
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
De ce nu renunti la garaj, ca asa ai mai putea face o baita, dormitoarele mai echilibrate, chiar daca unul e de oaspeti, il tii birou in rest... Mie baia 2 mi se pare esentiala, cum crezi, depinde de obiceiurile din familie.  
Stiu ca e o moda garajul asta, dar e mai mare decat livingul tau, nu-mi pare ok ca investitie, merita? Ca poti face o pergola frumoasa sau adaugi mai tarziu chiar un garaj.

#28
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
La garaj nu renunt sub nici o forma,pt ca sunt pasionat de masini si imi place mult sa bijuteresc la ele,sa le curat,sa fac ce reparatii sau intretinere se poate cu mana mea...imi place mie la ''stau'' la masina.Cand eram in tara si lucram,stateam cu chirie la curte si nu avea garaj, facusem eu o tentativa de carport din trunchiuri de salcam si placi de azbest.Proteja de ploaie si ninsoare,insa tare mult imi doream un garaj,unde sa stiu cu precizie fiecare unealta unde este, cu mobila de garaj...fiecare cu pasaricile lui.In garaj pt pasiunea auto si in pod amenajat rustic pt depozitat si bibilit sculele de pescuit,o alta pasiune de-a mea.

Dormitoarele vor fi de 4x4 -al nostru, 3x4 pt copii si 2.8x3 pt oaspeti sau...alti copii.Eu zic ce e de ajuns.La casa care am facut-o acum am dormitorul meu de 4x5 si mama zice ca e prea mare.....poate fac un dressing in el,daca e prea mare.Si garajul nu-l fac raportat la marimea livingului,ca nu are relevanta,ci cat sa-mi incapa masina , un rand de dulapuri pe lateral si un banc de lucru in capat.

Pt mine,personal,garajul nu e o moda,ci o necesitate si mai ales un vis pe care mi l-am implinit.Daca nu este posibilitate,l-as face separat,insa e mai scump,pt ca lipit de casa mai imparte cheltuielile de constructie cu aceasta.

  Ma tot zapaceste Punkt ca tot idei demne deluat in calcul imi da :coolspeak: Sa vedem ce idei se mai dezvolta pe aici.

#29
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

 kamikz, on 14th July 2009, 12:27, said:

'Asa la prima vedere mi se pare un pic cam ingramadit, poate este prea pretentios cu 3 dormitoare.

Am ramas la doua.


 portocaliul, on 14th July 2009, 12:43, said:

- zonele de zi / noapte ar trebui sa fie mai clar delimitate. Zona de noapte se presupune a fi usor retrasa, mai intima;
- ai mai aproape de intrare zona de noapte decat cea de zi, ar trebui sa fie invers;
- accesul la bucatarie e destul de complicat, prin sufragerie, departe de garaj. Plus nu vad o iesire din bucatarie spre terasa (probabil pt. ca nu prea ai figurat geamurile);

Le-am delimitat in planul din spate,in bucatarie se intra mai lejer si are comunicare cu garajul.


 wegviLVGAsdf, on 14th July 2009, 12:56, said:

Pai nu vad decat un geam in schita aia. In garaj nu ai o usa interioara...cam nasol.
  
Acum si cu geamuri :)

 punkt, on 17th July 2009, 02:35, said:

ok, revin cu o solutie mai pe placul meu. Am respectat cele 2 cote exterioare si am refacut compartimentarea.

Gasesc relatie Garaj-CT (depozitari)-Bucatarie-Hol acces-Living mult mai corecta functional.

Am plecat de la acesta solutie.

Tinand cont de sfaturile si pererile colegilor si incercand sa le aplic ,ca doar de asta am pus spre dezbatere problema,am venit cu urmatoarea schita.
Astfel imi raman si aprox.  3.2  ml intre fatada casei si gardul din fata casei,terenul avand 13 ml adancime.
Ideea este ca incerc sa gasesc o solutie pt o casa cu minimul de confort (apartament cu 3 camere mai generoase decat la bloc,garaj,curte) si care sa fie ieftina in intretinere.Daca gasesc lemn care sa ma convinga ca este de calitate,pun pouchul la brau si ma apuc de ea,dar daca nu....BCA de 25 sau 30 + polistiren de 10 si 25 cm de vata in tavan. Terenul are 700 mp,insa m-as multumi sa o fac incadrata pe 350 mp si ceilalti 350 mp ....or sa ma ajute ei cumva.
Astept pererile voastre si va multumesc.
Spor!

Attached Files


Edited by bobodinvs, 17 November 2009 - 07:14.


#30
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Baia cred ca este cam mare, ai putea mari dormitorul din dreapta, sa "impingi' peretele despartirtor dintre camera si baie spre stanga cu macar jumatate de metru.

#31
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Proiectul se va derula în România?

#32
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

 portocaliul, on 16th November 2009, 23:26, said:

Baia cred ca este cam mare, ai putea mari dormitorul din dreapta, sa "impingi' peretele despartirtor dintre camera si baie spre stanga cu macar jumatate de metru.

Poate este aproape cat dormitorul,insa pot pune in baie si masina de spalat rufe (pt ca am renuntat si la CT separata)  si un dulap pt cosmetice,prosoape,sa nu stea intinse pe cada si am si simetrie la hol.Centrala termica pe gaz (sper sa nu coste prea mult racordarea,gazul e cam la 100 si ceva de metri,insa langa mine e un mic atelier de mobila care are deja tras curent,nu stiu sigur daca a reusit pana acum si cu gazul,poate nu ajutam cumva).
Nimik nu e batut in cuie ,pareri si sugestii sunt binvenite si voi incerca ca si pana acum sa tin cont de ele.

@ raduk : proiectul incerc sa-l pun in practica in Romania,acasa.Sper,cu o oarece doza de nebunie,sa reusesc.

Spor!

Edited by bobodinvs, 17 November 2009 - 16:39.


#33
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Vin si eu cu o varianta :)
Unde este sudul? Ar fi trebuit sa tin cont si de asta.
Attached File  bobodinvs_01.jpg   67.41K   152 downloads

#34
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 bobodinvs, on 17th November 2009, 16:36, said:

Nimik nu e batut in cuie ,pareri si sugestii sunt binvenite si voi incerca ca si pana acum sa tin cont de ele.

mister bobo , acum am vazut topicul tau
da , renunti la cealalta casa ?
am sa-ti fac si eu pe maine vreo doua variante , ca sa ma scadem din datoria cu sticloanta aia :D

#35
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

 claz, on 17th November 2009, 08:15, said:

Vin si eu cu o varianta :)
Unde este sudul? Ar fi trebuit sa tin cont si de asta.
bobodinvs_01.jpg
Multumesc mult pt interesul aratat si efortul depus.E frumoasa schita ta,insa e stilul american consacrat cu intrarea direct in open-space si dormitoarele dau direct in living,parca nu e prea bine.
Uite asezarea terenului si cum vreau sa incadrez pe jumate de terenAttached File  plan_situatie.jpg   28.51K   68 downloads

 cheta06, on 17th November 2009, 08:41, said:

da , renunti la cealalta casa ?
am sa-ti fac si eu pe maine vreo doua variante , ca sa ma scadem din datoria cu sticloanta aia :D

In principiu,pt ca nu am asistat la nastere,nu mi-ar fi prea greu sa ma despart de ea,pt ca as face-o ,oricum,in interesul nostru.In nici un caz nu vreau sa tin 2 case.Zicea cineva pe forum ca prima casa e ca sa inveti, a doua sa faci bani si a treia pt tine.Eu as combina primele doua si m-as opri la a treia.
Multumesc anticipat.Sticla inca depinde de raduk.

#36
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 bobodinvs, on 17th November 2009, 18:35, said:

Zicea cineva pe forum ca prima casa e ca sa inveti, a doua sa faci bani si a treia pt tine.Eu as combina primele doua si m-as opri la a treia.
Zicea Cristian Tantareanu, ala cu Paradisul Verde din Corbeanca, intrebat de constructia casei, ca prima casa sa o faci pt.  un dusman, a doua pt. un  prieten si abia a treia pt. tine si familia ta! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate