Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Tavan fals / forme pe tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Am ajuns cu amenajarea apartamentului in faza tavanelor si ma bate gandul la niste tavane false, eventual niste forme cat mai elegante pe tavan. Camera este foarte inalta (cam 3m) asa ca loc ar fi suficient.
Aveti ceva idei, eventual niste imagini ca sa ma pot inspira ? Am cautat pe net, dar in afara de reclame nu gasesc nici o sursa de inspiratie. In tavan as vrea sa bag si niste spoturi.
Multumesc.

#2
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Eu iti recomand un tavan fals simplu.....fara cine stie ce forme pe el.....e mai simplu de facut si evident faci si economie la buzunar. Asta daca nu esti f pretentios.

Pentru un tavan fals ai nevoie de placi de gipscarton (rigips), sa cumperi ceva de calitate sa nu ai suprize dupa aia.

Mai ai nevoie de niste profile din aluminiu care se prind in tavanul original cu holzsuruburi si niste tije de sustinere. De asemenea se face si un cadru din acele profile pe margini. Pe acele profile se prind placile tot cu holzsuruburi.

Zonele de imbinare a placilor sunt apoi acoperite cu o banda....ca sa nu apara dungi sau alte denivelari si sa fie totul perfect drept cand se va da cu vopsea lavabila.

Vezi ca exista 2 tipuri de placi rigips, normale si pentru apa. Cele pentru apa se pun in baie in principal si eventual in bucatarie daca gasesti mult si se face condens. Dar nu cred ca o sa ai nevoie si in bucatarie.

Deci ai nevoie de placi rigips, profile din aluminiu, tije de sustinere pt ele care se prin in tavan, holzsuruburi, acea banda care se pune la imbinari. Evident ca vgei avea nevoie si de spoturi + becuri pt ele. Eu am gasit niste spoturi f convenabile la pret, ceva gen 70.000, iar becul e undeva intre 30-40.000. Puterea unui spot este de 40 de w, dar poti sa iei si mai puternice daca ai nevoie.

Oricum, ideal ar fi sa te duci cu muncitorii tai sa-ti cumperi materiale si sa te intelegi bine cu ei, vor fi si ei de treaba, iti vor lucra mai bine si te vor duce unde stiu ei ca sunt preturi mici/materiale bune. O sa fii suprins cate depozite, magazine si firme cu materiale de constructii exista. Poti ajunge prin locuri uitate de lume si sa gasesti acolo ce ai nevoie la niste preturi super.

Un sfat de la mine. O relatie gen stapan-sclav cu muncitorii tai nu aduce rezultate bune niciodata. O relatie om plin de bani-sarantoci iar nu e buna. Daca vrei sa-i stimulezi acorda-le un bonus ceva, vor aprecia enorm si iti vor munci pe masura. Nu le lasa bautura la discretie.

Eu ti-am spus tot din proprie experienta, si am ajuns la final cu renovarile su sunt f multumit, am scos super preturi, de depozit, pt 90% din materiale si am ramas cu bani de investit in altceva. Iar din economia facuta le-am dat si lor ceva. Asa toata lumea a fost multumita, si eu si ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate