Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Casa noua in locul celei vechi sau teren nou si totul de la zero

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
E cam derutant titlul pe care l-am pus dar nu mi-a venit in minte altceva mai la obiect. Situatia e urmatoarea: am mostenit un teren de 250 m2 in cartierul Bucurestii Noi, o zona destul de buna, cam multi tigani dar destul de linistita fata de haosul din Bucuresti. Pe acest teren este construita o casa batraneasca, din paianta si ceva anexe. Totul e in stare buna, dar casa e mult prea veche ca sa merite sa o reconditionez.

Vreau sa imi construiesc o casa, P+1, undeva la 120-150 mp per etaj (cat sa imi ramana si curte de dimensiune acceptabila). In primul rand ar trebui demolata casa actuala si anexele, apoi construit totul de la 0.  

Cealalta varianta este sa vand casa si terenul asa cum sunt acum si sa cumpar in alta parte in Bucuresti un teren neconstruit pe care sa imi fac casa.

Cum ar fi mai avantajos? Imi puteti spune un pret aproximativ pentru prima varianta? Eu momentan nu prea stiu nimic in domeniul asta, dar cum totul este deocamdata in stadiu de plan pentru urmatorii 2-3 ani e timp destul sa ma informez; dar in primul rand trebuie sa ma decid cum e mai avantajos sa procedez, sa demolez casa veche si sa construiesc pe cea noua sau sa vand si sa o iau de la 0 pe un teren neconstruit ?

#2
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Parere personala:
Daca vrei sa construiesti pentru tine alege bine locul pentru ca acolo vei sta probabil o viata. Daca nu esti pe deplin impacat mai bine mai cauta. Daca asi fi in locul tau asi vorbi cu vecinii (vanzatori magazine, sectorist) despre problemele zonei: daca e linistita cu adevarat sau sunt gasti si tot felul de nebuni. Un alt aspect sunt utilitatile (daca nu ai canalizare un teren de 250m e insuficient) si eventualele probleme cu inundatiile, vecinatatea unor surse de poluare (inclusiv CET-uri). Pentru pretul zonei iei legatura cu firme de imobiliare, discuti cu vecinii, cauti pe internet si in ziarele cu anunturi.
In cazul demolarii trebuie sa obtii aprobare. De asemenea, o casa cu amprenta de 120-150 metri patrati e destul de mare, iar curtea de 100m e insuficienta. In cazul unui teren asa de mic mai bine te extinzi pe verticala.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Pastreaza terenul, te vor omori taxele notariale pentru o vanzare apoi o cumparare. Mai bine faci o mansardare pe situatia existenta, cu expertiza tehnica si de fapt o razi si faci alta. E o practica comuna de a mai scapa de birocratie, demolare, receptie, autorizare, etc...
In plus poate nimeresti mai rau, momentan piata la terenuri, mai ales in Buc e moarta din cauza preturilor ridicate.

#4
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Cunosc zona foarte bine, casa mostenita e de la bunici si e casa in care am copilarit. Sunt ceva tigani care mai fac galagie cu manele si tampenii dar in general nu sunt probleme, s-au construit destul de multe vile in zona in ultimul timp si nu am auzit sa fi fost sparta vreuna sau ceva; deci sa zicem ca zona e ok. Casa fiind locuita pana acum de bunici am toate utilitatile (curent,apa,canalizare,cablu,telefon,internet) in afara de gaze (dar pot trage de la un vecin, din ce m-am interesat m-ar costa in jur de 2000-2500 euro).

Cu spatiul ai dreptate, m-am mai gandit si mai bine ar fi 100 m2 per nivel si sa fac P+1+M. Sub 100 m2 per nivel deja mi se pare prea mica casa. Si daca imi raman 150m2 curte nu e prea mult, dar ar trebui sa fie ok.

Interesanta ideea cu mansarda, cu ceva spagi banuiesc ca se rezolva. As vrea daca se poate sa imi spuneti un pret estimativ pentru demolare si constructia unei case P+1+M cu 100 m2 / nivel, caramida. Cum am mai zis, totul e momentan in stadiu de proiect, am doar 10 000 euro pusi de o parte si in perioada asta as mai astepta inainte sa ma arunc la un credit. Oricum inainte de toate trebuie sa ma hotarasc exact ce vreau si sa ma mai documentez. Partea proasta e ca cel mai probabil va trebui sa apelez la o firma care sa faca casa "la cheie", nu am nici timpul nici experienta pentru a o putea face in regie proprie.

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Fiind in Bucuresti este destul de periculos sa construiesti la negru, iar treaba cu mansardarea trebuie facuta.....extrem de rapid si daca te intelegi bine cu vecinii.
Intelege ca nu e o practica tocmai....corecta, dar foarte des folosita. Nu te sfatuiesc sa faci asa, dar poate fi o solutie rapida.
Singura spaga pe care eventual ar trebui s-o platesti ar fi la receptie. ;)
Hai ca nu spun mai multe, caci deja dam in altele.
Cat despre preturi, ia la socoteala un cost intre 150-180/mp, singurele probleme ar fi cele cu depozitarea materialelor din cauza terenului mic, probleme organizatorice si cu aducerea materialelor, cife de beton, tiruri pentru fier, caramida, etc...posibil ceva taxe in plus la transport, ca sa circule prin Bucuresti...oricum trebuie sa ai in vedere si ceva cheltuieli neprevazute.
Mansarda nu cred ca este necesara, eventual faci un pod mansardabil, cu panta mai mare sa intre macar 2 camere si-o baie.

#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Zona Bucurestii Noi, desi are tigani, este totusi o zona foarte bine cotata. Asa ca daca locatia te multumeste, sfatul meu ar fi sa nu vinzi, si sa faci ce a spus Astrul, o "extindere", in realitate insa o daramare + reconstruiere. 100mp amprenta la un P+1+M mi se pare o casa imensa, s-ar putea sa nu ai nevoie de ditamai casa totusi, un P+1+M cu amprenta de 85-90mp este arhisuficient cred, cu atat mai mult cu cat salvezi si din spatiul verde, o componenta foarte importanta la o curte zic eu.
Bafta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate