Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Problema apa balcon casa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Va salut si va rog un pic de ajutor. La casa din atasament, balconul nu e acoperit iar ploaia se infiltreaza jos spre dormitorul respectiv. Pe interior, in dormitor apare igrasie.
Ce solutie/solutii as avea sa remediez problema? Un acoperis/copertina peste balcon sau refacere izolare balconcatre dormitor, panta de inclinatie, etc. sau alte solutii?
Multumesc.

Attached File  IMG_4064.jpg   78.61K   245 downloads

#2
ramsui68

ramsui68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.01.2008

View PostTechno, on 10th July 2009, 10:38, said:

Va salut si va rog un pic de ajutor. La casa din atasament, balconul nu e acoperit iar ploaia se infiltreaza jos spre dormitorul respectiv. Pe interior, in dormitor apare igrasie.
Ce solutie/solutii as avea sa remediez problema? Un acoperis/copertina peste balcon sau refacere izolare balconcatre dormitor, panta de inclinatie, etc. sau alte solutii?
Multumesc.

Attachment IMG_4064.jpg

Asta este o problema de hidroizolare.

Decapeaza balconul pana la beton.
Aplici o emulsie hidroizolanta ce se aplica cu gletiera sau trafaletul, pe care o aplici pe balcon si pe peretele dinspre camera, asa incat sa iti rezulte o membrana continua sau,
Aplici poti aplica o  membrana termosudabila (lipita la cald) fie din fibra de sticla sie din poliester, pe care o ridici pe peretele exterior al camerei (o ridici pana la vreo 30cm).
torni o sapa de ciment, careia ii dai panta (cat de cat pronuntata) catre exterior.
fie faci pardoseala balconului din mozaic fie o plachezi cu gresie exterior si, neaparat utilizezi adeziv de exterior!!!
In cazul placajului cu gresie, atat pe pardoseala cat si cele de pe soclu le etansezi cu silicon!!! Neaparata sa ai grija ca sa realizezi cordoane continui.

daca lucrezi cu atentie, ar trebui sa nu mai ai probleme!

realizezi un soclu de protectie la peretele camerei pe care il plachezi cu gresie sau faianta.



View PostTechno, on 10th July 2009, 10:38, said:

Va salut si va rog un pic de ajutor. La casa din atasament, balconul nu e acoperit iar ploaia se infiltreaza jos spre dormitorul respectiv. Pe interior, in dormitor apare igrasie.
Ce solutie/solutii as avea sa remediez problema? Un acoperis/copertina peste balcon sau refacere izolare balconcatre dormitor, panta de inclinatie, etc. sau alte solutii?
Multumesc.

Attachment IMG_4064.jpg

Asta este o problema de hidroizolare.

I. Decapeaza balconul pana la beton.

II.
Fie aplici o emulsie hidroizolanta ce se aplica cu gletiera sau trafaletul, pe care o aplici pe balcon si pe peretele dinspre camera, asa incat sa iti rezulte o membrana continua sau,
Fie aplici poti aplica o  membrana termosudabila (lipita la cald) fie din fibra de sticla, fie din poliester, pe care o ridici pe peretele exterior al camerei (o ridici pana la vreo 30cm).

III. Torni o sapa de ciment, careia ii dai panta (cat de cat pronuntata) catre exterior.

IV. Fie faci pardoseala balconului din mozaic fie o plachezi cu gresie exterior si, neaparat utilizezi adeziv de exterior!!!
V. In cazul placajului cu gresie, atat pe pardoseala cat si cele de pe soclu le etansezi cu silicon!!!

ATENTIE!!!
Neaparat, sa ai grija sa realizezi cordoane continui.

Daca lucrezi cu atentie, ar trebui sa nu mai ai probleme!

#3
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Multumesc foarte mult, e deja pusa gresia de exterior si kit de rosturi dar apa se infiltreaza. Crezi ca e o solutie mai buna asta si suficienta, decat sa acopar cumva balconul, plus izolatie temeinica pe placa balconului? Pentru ca apa o sa fie tot timpul pe balcon chit ca e izolat bine si ca se va scurge, daca panta e mai inclinata.

#4
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Ma gandeam si la o solutie de acoperire cam in stilul asta, fie doar peste balcon,

Attached File  DSC00350prel_cu_desen2.1.jpg   95.65K   284 downloads


fie si peste terasa de la parter:


Attached File  DSC00350prel_cu_desen_3.1.jpg   98.85K   267 downloads

Edited by Techno, 12 July 2009 - 16:41.


#5
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Prima varianta imi place mai mult.

PS: Frumos gardul.

#6
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Merci, la  prima varianta nu stiu daca imi permite usa de la balcon sa dau inclinarea aia, ma gandeam ca e bine sa fie un pic simetrice cele doua ape de peste balcon.
La a doua varianta pot sa renunt la prelungirea din stanga peste parter si sa las doar peste balcon, e acolo o linie trasa, ca initial asa am gandit, dar cele doua ape sunt asimetrice.
Nu stiu cu ce sa desenez mai bine, poate ca o simulare 3D ar fi elocventa dar nu exista proiectul in aceasta varianta, din cate stiu.

#7
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Pai il poti ridica mai sus, astfel incat apa din dreapta sa fie in prelungirea acoperisului existent. Oricum, daca intrebi un arhitect, cred ca in 10 secunde iti da cateva variante :)

#8
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
M-am gandit si la asta dar nu stiu cat de estetic e, plus ca trebuie cumva prelungite penele alea si un gasit sprijin suplimentar.

#9
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View PostTechno, on 12th July 2009, 16:40, said:

Ma gandeam si la o solutie de acoperire cam in stilul asta, fie doar peste balcon,

Attachment DSC00350...desen2.1.jpg


fie si peste terasa de la parter:


Attachment DSC00350...esen_3.1.jpg
buna seara,sfatul meu este sa nu strici fatada si panorama casei ,e ff frumoasa asa,eu sunt de parere ca ar fi mai ieftin si eficient sa decopertezi ,apoi fa o alta sapa cu o panta spre exterior ,izolatia si alta gresie

#10
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

View Postvalyds, on 21st July 2009, 00:19, said:

buna seara,sfatul meu este sa nu strici fatada si panorama casei ,e ff frumoasa asa,eu sunt de parere ca ar fi mai ieftin si eficient sa decopertezi ,apoi fa o alta sapa cu o panta spre exterior ,izolatia si alta gresie

Ai dreptate, cred ca se strica aspectul fatadei,  chiar si cu varianta cu acea copertina mai mica. Cred ca prima faza e ceea ce ai spus, decopertare si toate celelalte, dar de abia au fost puse, si s-au bagat ceva bani...
Multumesc de sfat.

#11
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postramsui68, on 10th July 2009, 11:44, said:

.... III. Torni o sapa de ciment, careia ii dai panta (cat de cat pronuntata) catre exterior....
panta e suficienta in jur de 0,5-1%, adica cam 0,5-1 cm coborare la fiecare 1 metru liniar.

#12
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
cea mai buna solutie ti-a fost data deja, scoate gresia, hidroizoleaza, pune alta gresie.

e treaba de maxim 5-6 zile, nu afectezi cu nimic fatada, nu umbli la sarpanta. recomand o panta mai mare, de cca 2%, neaparat plinta pe perete si rostul dintre plinta si gresie umplut cu silicon.

Edited by as xxl, 21 July 2009 - 13:15.


#13
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

View Postas xxl, on 21st July 2009, 12:17, said:

cea mai buna solutie ti-a fost data deja, scoate, gresia, hidroizoleaza, pune alta gresie.

e treaba de maxim 5-6 zile, nu afectezi cu nimic fatada, nu umbli la sarpanta. recomand o panta mai mare, de cca 2%, neaparat plinta pe perete si rostul dintre plinta si gresie umplut cu silicon.

Multumesc,
E cazul sa pun si o membrana dedesupt la imbinarea balcon perete, pe colt, este care sa pun gresia si plinta? E suficienta doar gresia plus plinta?

#14
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
e musai sa hidroizolezi tot balconul inclusiv peretele la baza lui

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostTechno, on 21st July 2009, 14:13, said:

Multumesc,
E cazul sa pun si o membrana dedesupt la imbinarea balcon perete, pe colt, este care sa pun gresia si plinta? E suficienta doar gresia plus plinta?
fa cum ti-a zis master "as super large"
siliconul sa fie bituminos de exterior, nu porcarii de dat prin bai. vezi gen aquablock, si dai cu simt de raspundere pe la "incheieturi".
lasa acoperamanturile, nu te salveaza si mai strici si fata(da).

Edited by casuta_papusilor, 21 July 2009 - 14:48.


#16
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Ok, e clar, va multumesc. Sper sa fac cat mai curand chestia asta.

#17
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View PostTechno, on 21st July 2009, 13:13, said:

Multumesc,
E cazul sa pun si o membrana dedesupt la imbinarea balcon perete, pe colt, este care sa pun gresia si plinta? E suficienta doar gresia plus plinta?
da ridica-te cu izolatia pe perete vreo cativa centrimetri,si nu-ti fa probleme pentru ca la suprafata care o ai acolo e munca de maxim 2 zile,3-4 ore dai jos tot,apoi izolatie si in aceasi zi poti turna si o sapa,a doua zi gresia,iar in functie de adeziv,catre seara,faci rosturile si gata

View Postcasuta_papusilor, on 21st July 2009, 14:45, said:

fa cum ti-a zis master "as super large"
siliconul sa fie bituminos de exterior, nu porcarii de dat prin bai. vezi gen aquablock, si dai cu simt de raspundere pe la "incheieturi".
lasa acoperamanturile, nu te salveaza si mai strici si fata(da).
nu vad cum un acoperis,te-ar putea salva deoarece ploaia nu prea cade vertical si mai bate si lateral iar daca apuca sa intre pe terasa aceasi problema

#18
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Multumesc.
Intentionez sa pun si o mini streasina de jur imprejurul balconului, pentru ca apa se prelinge pe zid in jos si sub placa balconului.
Streasina o va prelua si o va arunca in afara nepermitandu-i sa se prelinga pe zid in jos. Nu stiu ce alta solutie sa abordez pentru asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate