Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hidroizolatie la fundatia unei case "la rosu"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
E vorba de o casa "la rosu", in judetul Ilfov (Branesti), pe care as dori s-o cumpar. Casa are parter, etaj si pod. Inainte sa inceapa constructia casei, terenul pe care s-a construit casa avea o usoara panta - cam 3 la suta, estimez eu. Persoana care a inceput constructia a nivelat (orizontalizat) terenul, atat sub talpa casei cat si in jurul ei, pana la o distanta de circa 10-20 de metri in jurul casei (pe toata suprafata curtii). Dar am inteles ca, atunci cand ploua, curtea casei se inunda cu apa care vine de la deal, si care nu mai curge in vale intrucat curtea e acum orizontala (nu mai respecta panta naturala a terenului). Ceea ce ma ingrijoreaza este ca fundatia casei NU are hidroizolatie. Mi s-a spus ca fundatia e construita pe piloni, dar n-am aflat ce adancime au pilonii. Intrebarea mea este daca, in acest moment, mai e posibila realizarea unei hidroizolatii la fundatia casei si cam cat ar costa aceasta hidroizolatie.

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Pai daca fundatia e pe piloni....cu siguranta problema nu sunt ploile, poate vreun fluviu subteran.

#3
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
daca apa vine din panta, faci un canal de colectare apa pluviala perpendicular pe directia de scurgere, pe care o sa-l deversezi cat mai departe de casa

#4
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Deci nu e nevoie sa fac hidroizolatie la fundatia casei  ?

#5
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
solutia cu santul e valabila doar pentru apa supraterana care se scurge in panta
pentru apa din pamant ai putea incerca un dren, un strat vertical de pietris in calea afluentilor, e foarte costisitor si trebuie sa-ti permita terenul acest lucru, adica sa ai unde evacua apa colectata
problema e sa izolezi suprastructura de fundatie, adica hidroizolatie sub peretii de la parter sau tratament contra capilaritatii...

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
N-ati inteles, n-a cumparat-o inca. Posibil sa ai probleme in viitor. Mai bine cauta una normala, cu teren stabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate