Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Chiriasul a plecat fara sa plateasca intretinerea pe 3 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postvax, on 8th July 2009, 11:08, said:

1. Limbajul vulgar nu te face sa ai dreptate. Denota doar lipsa de caracter.
2. Nu am dat tot articolul pentru ca este foarte mare, si pentru ca restul este complet irelevant in privinta conditiilor de forma cerute actului.
3. Faptul ca forma autentica poate fi ceruta anumitor acte juridice nu inseamna ca este cazul contractului de inchiriere. Eu n-am negat ca exista acte conditionate de forma solemna, am spus doar ca nu este cazul contractului de inchiriere. Cu alte cuvinte, nu exista conditii ad validitatem.
4. Forma scrisa este ceruta ad probationem. Nici macar aceasta nu este ceruta ad validitatem.
5. Apropo de relevanta restului articolului: prin inregistrarea la organele fiscale nu devine autentic. Singurul efect posibil ar fi dobandirea unei date certe, dar nici in aceasta privinta nu vad relevanta.

Recomand un tratat de drept civil, si anume contractele speciale. In rest, poluezi forumul (ma refer acum strict la limbajul folosit).
1. te asigur ca am un caracter destul de puternic, ca tie iti repugna asta e partea a doua.
2 nici eu nu am dat tot articolul ci doar completarea care face diferenta.
3. cum am spus mai sus forma autentica la orice contract este o conditie pentru o mai buna probare si o validitate dincolo de orice dubii.
nu poti compara un contract de inchiriere scris de mana incheiat doar intre proprietar si chirias fara martori cu unul incheiat in forma autentica. are mai multa valoare cel autentic in fata judecatorului.
4. am zis DE REGULA pentru validitatea contractului se cere forma autentica. nu cred ca un judecator crede ca e valid un act scris incheiat fara martori si care nu poate fi probat prea usor. in schimb unul autentic e prezumat a fi valid si probat.
5.nu devine autentic dar devine mai usor de probat ca au stat niste chiriasi acolo, iar proprietarul si-a indeplinit obligatiile legale fata de chiriasi care nu au facut-o.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflopi, on 8th July 2009, 11:24, said:

Nu sunt nebun sa ma autodenunt, dar speram  sa fie tratate problemele individual, pe de o parte relatia mea cu chiriasul, pe de alta parte ca nu am platit eu impozitul.
Sigur vor fi tratate individual cele doua probleme. Singura intrebare este daca rezolvarea primei probleme (cea civila) merita riscul ca a doua sa fie tratata si ea din oficiu (cea penala).
Pentru 10 milioane raspunsul uzual ar fi ca nu. Dar, evident, difera de la persoana la persoana.

#21
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postirinuca8082, on 8th July 2009, 11:18, said:

nu te supara, dar ce fel de chirie e aia de doar 3 mil. pe luna? doar o curiozitate. :)
chirie in deva, apartament cu o camera chiria e 70 euro, 3 milioane fara ceva.......o stiu pe piele mea de aproape un an.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVipeR85, on 8th July 2009, 11:27, said:

3. cum am spus mai sus forma autentica la orice contract este o conditie pentru o mai buna probare si o validitate dincolo de orice dubii.
nu poti compara un contract de inchiriere scris de mana incheiat doar intre proprietar si chirias fara martori cu unul incheiat in forma autentica. are mai multa valoare cel autentic in fata judecatorului.
4. am zis DE REGULA pentru validitatea contractului se cere forma autentica. nu cred ca un judecator crede ca e valid un act scris incheiat fara martori si care nu poate fi probat prea usor. in schimb unul autentic e prezumat a fi valid si probat.
Iti lipsesc cunostintele elementare de drept civil. Exista o mare diferenta intre "validitate" si "forta probanta". Un act juridic ori este valid, ori nu, nu exista grade de comparatie.
DE REGULA pentru validitatea contractelor NU se cere forma autentica. Forma autentica, conditie de validitate, trebuie sa fie ceruta EXPRES de lege. In lipsa prevederii legale exprese, NU se cere forma autentica.
Inscrisurile nu au nevoie de martori pentru a produce efecte intre parti. Mai mult, Codul Civil interzice expres proba cu martori in cazul acestui contract (valoare mai mare de 250 de lei). Vezi art. 1191 si urmatoarele din Codul Civil.

#23
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005

View Postvax, on 8th July 2009, 11:28, said:

Sigur vor fi tratate individual cele doua probleme. Singura intrebare este daca rezolvarea primei probleme (cea civila) merita riscul ca a doua sa fie tratata si ea din oficiu (cea penala).
Pentru 10 milioane raspunsul uzual ar fi ca nu. Dar, evident, difera de la persoana la persoana.

Exact de asta ma temeam eu. Si in mom de fata inclin sa gandesc la fel, si anumele ca cele 10 mil nu justifica posibilele urmari + timp pierdut + bani cheltuiti.
Speram doar sa veniti cu o solutie miraculoasa, sa ii speriu, etc.

#24
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postflopi, on 8th July 2009, 11:45, said:

Exact de asta ma temeam eu. Si in mom de fata inclin sa gandesc la fel, si anumele ca cele 10 mil nu justifica posibilele urmari + timp pierdut + bani cheltuiti.
Speram doar sa veniti cu o solutie miraculoasa, sa ii speriu, etc.
de speriat poti sa-i sperii daca te ti putin de capul lor.

#25
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005

View PostVipeR85, on 8th July 2009, 11:52, said:

de speriat poti sa-i sperii daca te ti putin de capul lor.

Ma tin de o luna jumate, dar trec acuma printr-o situatie mai nasola, individul zice ca nu a primit bani de la lucru de cateva luni. Imi zicea un prieten ca am dreptul sa ii dau in judecata timp de 60 zile de la fapta respectiva, de asta ma agit acuma.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflopi, on 8th July 2009, 11:54, said:

Imi zicea un prieten ca am dreptul sa ii dau in judecata timp de 60 zile de la fapta respectiva, de asta ma agit acuma.
Prietenul respectiv nu stie ce spune. Probabil se gandea la vreo plangere penala prealabila, pentru vreo infractiune la care urmarirea sa fie conditionata de o astfel de plangere. Evident, nu este cazul vreunei infractiuni, este o problema de drept civil.
Iar in dreptul civil, termenul general de prescriptie al dreptului la actiune este de 3 ani.

#27
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005

View Postvax, on 8th July 2009, 12:03, said:

Prietenul respectiv nu stie ce spune. Probabil se gandea la vreo plangere penala prealabila, pentru vreo infractiune la care urmarirea sa fie conditionata de o astfel de plangere. Evident, nu este cazul vreunei infractiuni, este o problema de drept civil.
Iar in dreptul civil, termenul general de prescriptie al dreptului la actiune este de 3 ani.
Ai perfecta dreptate, prietenul e politist si sigur se referea la o plangere penala. Din pacate nu mi-au furat nimic din casa, ca sa merg pe calea asta.

#28
sitto

sitto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.08.2007
va tot certati aici, dar omul deja a inteles un lucru. se duce si introduce actiunea in instanta si lui ii va fi rau, indiferent ca vor fi tratate ca doua chestiuni separate sau nu. nu a platit impozitul pe venitul realizat si basta. aici ii va fi lui rau. trebuie sa se gandeasca daca 1000 lei merita un dosar penal. eu cred ca nu. pe asta mizeaza si fostul chirias. plateste-ti datoriile si casca ochii bine data viitoare. nu ai luat o garantie chiriasului? asa stiu ca se procedeaza.

#29
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005

View Postsitto, on 8th July 2009, 16:41, said:

va tot certati aici, dar omul deja a inteles un lucru. se duce si introduce actiunea in instanta si lui ii va fi rau, indiferent ca vor fi tratate ca doua chestiuni separate sau nu. nu a platit impozitul pe venitul realizat si basta. aici ii va fi lui rau. trebuie sa se gandeasca daca 1000 lei merita un dosar penal. eu cred ca nu. pe asta mizeaza si fostul chirias. plateste-ti datoriile si casca ochii bine data viitoare. nu ai luat o garantie chiriasului? asa stiu ca se procedeaza.

ba da..dar nu acopera paguba. .in fine ..probabil asa o sa fac ..o sa platesc eu .si ma invat minte.

#30
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostVipeR85, on 8th July 2009, 11:09, said:

destui care sunt inteligenti sa nu se duca la judecatorie sa se autodenunte.

Scuze de offtopic, dar pentru postul asta ai 5 stele de la mine!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate