Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Chiriasul a plecat fara sa plateasca intretinerea pe 3 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Salut,

Am nevoie de un sfat. Iata situatia:

Un chirias de-al meu cu care m-am inteles bine 1 an, a plecat in 1 iunie din garsoniera mea fara sa plateasca intretinerea pe 3-4 luni. Suma totala, 10 mil.

La asta se mai adauga tot felul de nimicuri ce nu are rost sa le mai mentionez.

Avem un contract de mana, cu semnatura mea si al lui, ne-inregistrat la notar. In acest contract se specifica ca el se obliga sa achite la timp cheltuielile.
Lasand deoparte pumnii in c**** care mi-i dau eu acuma, ca nu l-am urmarit mai atent, am vreo sansa daca il dau in judecata? Vreau doar sa-si plateasca cheltuielile, el de 1.5 luni ma duce cu zaharelul ca nu are bani. (stiu ca e o situatie mai nasoala ptr el, dar vreau sa fiu sigur ca plateste cheltuielile)

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sigur ca-l poti da in judecata, si aproape sigur vei castiga.
Singurul element picant ar fi daca nu ai declarat veniturile. Dar asta oricum nu are legatura cu speta civila.

#3
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Mersi de raspuns, cineva imi zicea ca nu am nevoie de avocat, sper sa fie adevarat.

Oricum, cer sa plateasca cheltuielile de judecata.

Intradevar, nu am declarat veniturile, sunt curios sa vad daca se auto sesizeaza cineva :))

 vax, on 8th July 2009, 09:04, said:

Sigur ca-l poti da in judecata, si aproape sigur vei castiga.
Singurul element picant ar fi daca nu ai declarat veniturile. Dar asta oricum nu are legatura cu speta civila.


#4
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
pentru 10 mil.... wtf?

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

 flopi, on 8th July 2009, 09:39, said:

Mersi de raspuns, cineva imi zicea ca nu am nevoie de avocat, sper sa fie adevarat.

Oricum, cer sa plateasca cheltuielile de judecata.

Intradevar, nu am declarat veniturile, sunt curios sa vad daca se auto sesizeaza cineva :))
fi sigur ca atunci cand te vei duce cu plangerea la judecatorie , judecatorul va pune prima intrebare : contractul era incheiat in forma autentica? si bineinteles ca raspunsul e nu, iar chiriasul poate va plati vreo 15 milioane dar tu te vei alege cu dosar penal pentru fals in declaratii la fisc. bafta.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 VipeR85, on 8th July 2009, 10:07, said:

contractul era incheiat in forma autentica?
Ce relevanta are forma autentica?
Legea 114/1996 zice:

Quote

Art. 21. - Inchirierea locuintelor se face pe baza acordului dintre proprietar si chirias, consemnat prin contract scris...


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
care fals in declaratii la fisc, ca el n-a declarat nimic? :)

#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pai daca nu a declarat nimic se cheama evaziune fiscala si se pedepseste penal ;)

#9
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

 _Smiley_, on 8th July 2009, 10:40, said:

care fals in declaratii la fisc, ca el n-a declarat nimic? :)

stii...exista o fisa fiscala pe care o completezi in fiecare an si in care iti treci veniturile, casele, banii pusi la ciorap, creditele, etc....si nu cred ca a trecut in fisa fiscala ca are castiguri din inchiriere.

vax, de ce dai doar jumate din art 21? ti-e frica?

Quote

art. 21. - Inchirierea locuintelor se face pe baza acordului dintre proprietar si chirias, consemnat prin contract scris, care se va inregistra la organele fiscale teritoriale si va cuprinde:

Quote

Art. 25. - Evacuarea chiriasului se face numai pe baza unei hotarari judecatoresti irevocabile.
Chiriasul este obligat la plata chiriei prevazute in contractul de inchiriere, pana la data executarii efective a hotararii de evacuare.

Forma poate fi ceruta pentru validitate (contracte solemne), pentru proba lor ori pentru opozabilitatea fata de terti. De regula, pentru validitatea contractului se cere forma autentica.

 SPF, on 8th July 2009, 10:43, said:

Pai daca nu a declarat nimic se cheama evaziune fiscala si se pedepseste penal ;)
multumesc pentru ajutor....am dat exemplu mai sus cu toto art21 din lege.

Edited by clara_spiele, 09 July 2009 - 09:33.
limbaj vulgar


#10
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Nene flopi, iti place evaziunea fiscala, dar faci gat ca nu ti-a platit ala intretinerea! Esti obligat prin lege ca in termen de 15 zile de la incheierea contractului de inchiriere, sa-l declari la fisc si sa platesti cam 12% pe luna din chirie la stat. Ai facut asta?
Daca n-ai facut-o suporta consecintele!

#11
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Din cate inteleg eu, treaba e cam asa:
1. deschid proces, poate castig poate nu
2. se autosesizeaza finantele si ma iau la puricat pentru impozit

Legat de partea 2, sa fim seriosi , cati proprietari care mai au un apartement si-l dau in chirie platesc impozit?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 VipeR85, on 8th July 2009, 10:52, said:

...
Forma poate fi ceruta pentru validitate (contracte solemne), pentru proba lor ori pentru opozabilitatea fata de terti. De regula, pentru validitatea contractului se cere forma autentica.
1. Limbajul vulgar nu te face sa ai dreptate.
2. Nu am dat tot articolul pentru ca este foarte mare, si pentru ca restul este complet irelevant in privinta conditiilor de forma cerute actului.
3. Faptul ca forma autentica poate fi ceruta anumitor acte juridice nu inseamna ca este cazul contractului de inchiriere. Eu n-am negat ca exista acte conditionate de forma solemna, am spus doar ca nu este cazul contractului de inchiriere. Cu alte cuvinte, nu exista conditii ad validitatem.
4. Forma scrisa este ceruta ad probationem. Nici macar aceasta nu este ceruta ad validitatem.
5. Apropo de relevanta restului articolului: prin inregistrarea la organele fiscale nu devine autentic. Singurul efect posibil ar fi dobandirea unei date certe, dar nici in aceasta privinta nu vad relevanta.

Recomand un tratat de drept civil, si anume contractele speciale. In rest, poluezi forumul (ma refer acum strict la limbajul folosit).

Edited by clara_spiele, 09 July 2009 - 09:35.


#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

 flopi, on 8th July 2009, 10:59, said:

Din cate inteleg eu, treaba e cam asa:
1. deschid proces, poate castig poate nu
2. se autosesizeaza finantele si ma iau la puricat pentru impozit

Legat de partea 2, sa fim seriosi , cati proprietari care mai au un apartement si-l dau in chirie platesc impozit?
destui care sunt inteligenti sa nu se duca la judecatorie sa se autodenunte.

#14
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005

 vax, on 8th July 2009, 11:08, said:

1. Limbajul vulgar nu te face sa ai dreptate. Denota doar lipsa de caracter.
2. Nu am dat tot articolul pentru ca este foarte mare, si pentru ca restul este complet irelevant in privinta conditiilor de forma cerute actului.
3. Faptul ca forma autentica poate fi ceruta anumitor acte juridice nu inseamna ca este cazul contractului de inchiriere. Eu n-am negat ca exista acte conditionate de forma solemna, am spus doar ca nu este cazul contractului de inchiriere. Cu alte cuvinte, nu exista conditii ad validitatem.
4. Forma scrisa este ceruta ad probationem. Nici macar aceasta nu este ceruta ad validitatem.
5. Apropo de relevanta restului articolului: prin inregistrarea la organele fiscale nu devine autentic. Singurul efect posibil ar fi dobandirea unei date certe, dar nici in aceasta privinta nu vad relevanta.

Recomand un tratat de drept civil, si anume contractele speciale. In rest, poluezi forumul (ma refer acum strict la limbajul folosit).

Va rog nu va mai certati intre voi, accept sugestii de la fiecare, indif de forma lor.

#15
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
edit. Au zis altii ce aveam eu de zis.

Edited by SPF, 08 July 2009 - 10:12.


#16
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
nu te supara, dar ce fel de chirie e aia de doar 3 mil. pe luna? doar o curiozitate. :)

#17
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 irinuca8082, on 8th July 2009, 11:18, said:

nu te supara, dar ce fel de chirie e aia de doar 3 mil. pe luna? doar o curiozitate. :)
intretinere, nu chirie

#18
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005

 irinuca8082, on 8th July 2009, 11:18, said:

nu te supara, dar ce fel de chirie e aia de doar 3 mil. pe luna? doar o curiozitate. :)

ai inteles gresit, chiria era de 150 eur . Chiriasul a plecat fara sa plateasca intretinerea pe vreo 3-4 luni. Idiotenia maxima a fost din partea mea, ca am avut incredere in ei (dupa un an in care nu mi-au facut probleme) + ghinionul sa nu fie afisata foaia cu intretinerea la intrare in bloc cand treceam eu pe acolo.


Nu sunt nebun sa ma autodenunt, dar speram  sa fie tratate problemele individual, pe de o parte relatia mea cu chiriasul, pe de alta parte ca nu am platit eu impozitul.

Frustrarea e maxima, dar asta e, ce nu te omoara te intareste.

Edited by flopi, 08 July 2009 - 10:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate