Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Unire terenuri

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Salut,
Aveti idee daca pot cumpara doua terenuri alaturate (de la doi proprietari diferiti) si le pot "uni" mai apoi pentru a forma un teren de 500mp?

Multumesc anticipat

#2
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Din ce stiu eu n-ar fi vreo problema.

#3
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Fara probleme poti face aceasta alipire (cadastru, intabulare, bani la notar, spagi, etc)

#4
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Aveti cumva idee si cam cat ar costa toata distractia acestei comasari de terenuri, atat dpdv al banilor, cat si dpdv al timpului pierdut (oricum spaga iese din discutie, nu sunt omul care sa dea spaga pe undeva)?
Dar divizarea unui teren existent in alte doua?

Ideea este ca am doi vecini, unul cu o parcela de 300mp si unul cu 500mp (cel din urma este tatal primului). Si cel cu 500mp vrea sa il divida in 200mp si 300mp iar eu sa cumpar 300mp de la fiu si cei 200mp de la tata.
Eu as vrea sa fac ambele tranzactii in aceeasi zi, sa nu ma pomenesc ca nu vrea sa mai vanda vreunul dupa aceea si vreau sa stiu cam cat astept dupa aceasta divizare...
10x

Edited by vasyvasy, 05 July 2009 - 08:13.


#5
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007

 vasyvasy, on 5th July 2009, 09:08, said:

Aveti cumva idee si cam cat ar costa toata distractia acestei comasari de terenuri, atat dpdv al banilor, cat si dpdv al timpului pierdut (oricum spaga iese din discutie, nu sunt omul care sa dea spaga pe undeva)?
Dar divizarea unui teren existent in alte doua?

Ideea este ca am doi vecini, unul cu o parcela de 300mp si unul cu 500mp (cel din urma este tatal primului). Si cel cu 500mp vrea sa il divida in 200mp si 300mp iar eu sa cumpar 300mp de la fiu si cei 200mp de la tata.
Eu as vrea sa fac ambele tranzactii in aceeasi zi, sa nu ma pomenesc ca nu vrea sa mai vanda vreunul dupa aceea si vreau sa stiu cam cat astept dupa aceasta divizare...
10x
1.comasarea o faci tu dupa ce cumperi terenurile - cost cateva mil.vechi un act de comasare care se face la notar
2.destul de dificil sa te asiguri ca nu se va razgandi vreunul din cei 2 , dar avand in vedere ca sunt tata si fiu incearca sa folosesti acest lucru:cumpara parcela de 300 iar la cei 200 fa un antecontract cu un avans maricel si pui clauza de restituire dublul sumei a.i. chiar daca are intentia de razgandire faptul ca pierde destul de mult este posibil sa-i taie avantul (poti da toata suma minus 1 leu )
dezmembrarea dureaza destul in functie de cerintele primariei , du-te si intreaba acolo care sunt pasii (difera de la locatie la locatie)
sanatate

#6
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Multumesc de raspunsuri, cred ca il trec pe tatal la un precontract (oricum eu nu am bani cash prea multi pt precontract, asa ca "toata suma - 1 leu" cam iese din calcul.
Vineri ma vad cu cei doi si le impun cumpararea primului teren de un precontract cat mai favorabil mie :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate