Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Certificat urbanism de vanzare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009
saptamana viitoare voi cumpara un teren pe langa campina. are toate actele, am facut un studiu geo si astept redactarea acestuia. am inteles ca e bine insa sa cer si un certificat de urbanism de vanzare al terenului pt a stii ce pot face pe el etc.
ce credeti : este necesar la incheierea contractului sau imi este doar util ca orientare?
ps
e vorba de o viitoare casa de vacanta.

Edited by anca_florea2000, 03 July 2009 - 07:17.


#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 anca_florea2000, on 3rd July 2009, 07:16, said:

saptamana viitoare voi cumpara un teren pe langa campina. are toate actele, am facut un studiu geo si astept redactarea acestuia. am inteles ca e bine insa sa cer si un certificat de urbanism de vanzare al terenului pt a stii ce pot face pe el etc.
ce credeti : este necesar la incheierea contractului sau imi este doar util ca orientare?
ps
e vorba de o viitoare casa de vacanta.


In CU sunt trecute multe lucruri/restrictii  de care  trebuie sa tii cont  la viitoarea constructie .
La contractul de vanzare cumparare (notar) nu este nevoie de CU .

#3
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
Certificatul de urbanism este foarte util, cu ajutorul lui poti afla exact ce suprafete poate avea o constructie pe care vrei sa o faci acolo, cate niveluri, modul de acoperire,  de ce avize vei avea nevoie si ce restrictii sunt. In plus, el nu te obliga la nimic.

#4
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009

 axxaxx, on 3rd July 2009, 09:04, said:

Certificatul de urbanism este foarte util, cu ajutorul lui poti afla exact ce suprafete poate avea o constructie pe care vrei sa o faci acolo, cate niveluri, modul de acoperire,  de ce avize vei avea nevoie si ce restrictii sunt. In plus, el nu te obliga la nimic.
multumesc mult. auzisem ca poti lua un teren si daca nu ai acest certificat initial de vanzare, te poti trezi ca nu poti cosntrui unde vrei tu.
dar cine face asta? vanzatorul?

#5
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009
si cine elibereaza CU? asta de vanzare? si in cat timp?

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 anca_florea2000, on 3rd July 2009, 08:16, said:

saptamana viitoare voi cumpara un teren pe langa campina. are toate actele, am facut un studiu geo si astept redactarea acestuia. am inteles ca e bine insa sa cer si un certificat de urbanism de vanzare al terenului pt a stii ce pot face pe el etc.
ce credeti : este necesar la incheierea contractului sau imi este doar util ca orientare?
ps
e vorba de o viitoare casa de vacanta.
cred ca ar fi bine sa-l aveti

#7
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009
va multumesc tuturor pentru sfaturi.
maine am sa vorbesc sa vad ce presupune obtinerea acestui certificat de urbanism de vanzare.
ps
:)

#8
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
exista o cerere tip de eliberare certificat de urbanism in cadrul primariei de care apartine terenul
ti-l elibereaza in doua saptamani

#9
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009

 >ficus, on 3rd July 2009, 22:55, said:

exista o cerere tip de eliberare certificat de urbanism in cadrul primariei de care apartine terenul
ti-l elibereaza in doua saptamani
2 saptamani??? dezastru!
eu vreau sa fac actele vineri si ma grabesc pt ca am acum constructorul disponibil la preturi rezonabile.
dar daca in loc de acest certificat de urbanism - este vorba de un sat lanaga campina! - as putea vede PUZ-ul? ar fi de ajuns? langa mine este un teren comparabil ca dimensiuni, pe care e facut o casa (cu care ne vom si alinia in principiu) de p+1+M. ori eu vreau doar P+M. iar ca suprafata suntem cam tot pe acolo.
stiu si retragerile din CU si Autorizatia de cosntructie a vecinului.
oare e suficient? sau sa trag de timp si sa astept acest CU?

Edited by anca_florea2000, 03 July 2009 - 23:06.


#10
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Puteti mege la primarie, la o consultatie, sa va dea macar sfaturi "verbale...Daca este cava grav,sa nu puteti construi, va vor spune cu siguranta!
Sa mergeti cu o schita cadastrala si cu o propunere a dv(desenata de mana).Precizati-le ca e vorba de casa de vacanta. Asigurati-va ca utilitatile sunt la o distanta rezonabila, altfel veti avea costuri mari de racordare.

#11
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 anca_florea2000, on 3rd July 2009, 23:05, said:

2 saptamani??? dezastru!
eu vreau sa fac actele vineri si ma grabesc pt ca am acum constructorul disponibil la preturi rezonabile.
dar daca in loc de acest certificat de urbanism - este vorba de un sat lanaga campina! - as putea vede PUZ-ul? ar fi de ajuns? langa mine este un teren comparabil ca dimensiuni, pe care e facut o casa (cu care ne vom si alinia in principiu) de p+1+M. ori eu vreau doar P+M. iar ca suprafata suntem cam tot pe acolo.
stiu si retragerile din CU si Autorizatia de cosntructie a vecinului.
oare e suficient? sau sa trag de timp si sa astept acest CU?


Cu cat  data de eliberare a  CU  este mai indepartata de prezent cu atat probabilitatea ca acestea sa nu fie identice creste .

#12
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009
@doina-manuela ideea cu primaria e buna.o voi aplica. multmesc mult.

 mcbos, on 4th July 2009, 16:28, said:

Cu cat  data de eliberare a  CU  este mai indepartata de prezent cu atat probabilitatea ca acestea sa nu fie identice creste .
luni ma duc la primarie sa vad ce si cum.multumesc de ajutor.

Edited by anca_florea2000, 04 July 2009 - 15:53.


#13
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

 anca_florea2000, on 4th July 2009, 16:53, said:

@doina-manuela ideea cu primaria e buna.o voi aplica. multmesc mult.


luni ma duc la primarie sa vad ce si cum.multumesc de ajutor.
Conform Normelor metodologice de aplicare a Legii 50/ 1991, persoana interesata de un teren ( deci potentialul cumparator ), poate solicita Certificat de urbanism. Solicitati CU pentru construire, ca sa va completeze si pct 4- Avizele/ Studiile necesare. Termenul maxim este de 30 de zile. Altfel, riscati sa luati teapa !

Edited by vacantamijlocie, 05 July 2009 - 18:24.


#14
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009

 vacantamijlocie, on 5th July 2009, 19:23, said:

Conform Normelor metodologice de aplicare a Legii 50/ 1991, persoana interesata de un teren ( deci potentialul cumparator ), poate solicita Certificat de urbanism. Solicitati CU pentru construire, ca sa va completeze si pct 4- Avizele/ Studiile necesare. Termenul maxim este de 30 de zile. Altfel, riscati sa luati teapa !
Multumesc mult. Mult de tot. Maine incep demersurile.

#15
axxaxx

axxaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.02.2008
In mod normal, si din PUZ se pot afla parametri precum POT, CUT sau eventualele restrictii care exista in zona.

#16
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009
@toti
datele aflate azi de la primarie, din puz si alte acte cu initale sunt imbucuratoare. cot, pot etc, retrageri, numar dde avize etc. sunt ok.
multumesc inca o data pentru sfaturi.
miercuri ma duc insa sa vad cu ocii mei acest puz etc pentru a fi sigura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate