Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa pun polistiren pe un perete exterior sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
polystiren

polystiren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2009
Sa pun polistiren pe un perete exterior sau nu?

Cineva m-a consultat intr-o problema legata de o casa situata in sudul Romaniei si care are peretele din spate (fara usi, fara ferestre) de 10 m lungime si vreo 4 m inaltime situat spre nord.
Casa este facuta cindva in jurul anului 1910 din caramida, cu camere inalte (cum se construia pe atunci) dar nu mari ca suprafata a podelei. S-au efectuat mai multe renovari de-a lungul timpului fara insa ca nimeni sa umble la caramida.
Zidul din spate a cam fost neglijat si de vreo 15-20 ani a ramas pe bucati mari (metri patrati) fara tencuiala iar caramida a inceput sa se deterioreze din cauza vintului si a ploii care au batut in perete.

Problema este ca acel cineva vrea sa placheze spatele casei cu polistiren: (1) pentru a-l proteja de intemperii, (2) pentru a izola termic casa, (3) pentru a asfixia eventualele ciuperci despre care crede ca s-ar fi instalat in zid.

Nu ma pricep la polistiren si nu stiu ce sfat sa ii dau. M-am gindit sa pun o intrebare pe forumul acesta in speranta ca voi primi niste lamuriri de la oameni care au experienta cu polistirenul in situatii asemanatoare.

Edited by Astrul, 29 September 2010 - 11:24.


#2
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Pai cel mai bine este sa dea jos toata tencuiala si mizeria si sa puna polistiren, mai grosut totusi, un 15 cm. Si dupa tencuit, ca daca lasa doar polistirenul nu e bine, se deterioreaza. Asta imi aduce aminte de acum 2 ani, cand am pus polistiren cu tata la casa, nu era gard si au venit gainile si au mancat toata partea de jos. :D

#3
polystiren

polystiren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2009
Deci, trebuie data jos toata tencuiala, pus polistiren de 15 cm grosime direct pe caramida si pe urma tencuit polistirenul?

Trebuie spus ca spatele casei este spre curtea vecinului si deci pe un teren asupra caruia cel care vrea sa-si puna polistiren nu are control.
Gainile vecinului au acces teoretic la spatele casei (desi locuiesc de obicei in alta parte) si de asemenea din cind in cind, foarte rar, se mai intimpla ca vecinul sa faca cite un foc pe linga spatele casei.
Daca tencuieste, probabil, gainile nu mai ataca insa nu stiu daca polistirenul de sub tencuiala rezista la caldura unui eventual foc accidental facut prea aproape de casa. Ma gindesc sa nu se topeasca chiar si partial si in felul acesta sa ramina goluri intre tencuiala si polistiren.

Edited by polystiren, 29 June 2009 - 07:53.


#4
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Asa. Dar vezi sa fie niste mesteri care sa prinda bine polistirenul. Eventual daca are pe dinauntru izolare ar putea scadea cativa cm din grosime. Acuma cu gainile, am zis si eu, daca are o fundatie mai inalta nu e cazul. Cat despre gratar, doar nu face foc de tabara?

Edited by fussyd3vil, 29 June 2009 - 08:30.


#5
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
decat sa puna 15cm doar pe peretele dinspre nord, mai bine pune 5 pe toti peretii, izoleaza si podul, pune si termopane si atunci va vedea o diferenta.
Izolatia exterioara pe un singur perete nu va reusi decat sa protejeze peretele respectiv de intemperii. Daca exista camere care n-au spre exterior decat acel perete, in ele va fi mai cald, daca nu, va fi ceva mai cald in casa dar probabil insesizabil.

Peretii sunt aproape ca si ferestrele - daca la o casa ai patru ferestre deschise si inchizi si izolezi bine una din ele, sperand ca astfel o sa-ti fie mai cald, te inseli. Trebuie sa limitezi toate pierderile importante de caldura nu numai una.

Despre focul vecinului - sa asigure casa si sa-si anunte vecinu ca daca o deterioreaza asigurarile vor lua de la el banii. Multi bani.

#6
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
5 cm sunt frectie la picior de lemn. Daca faci ceva, o faci sa fie bine. Ar fi totusi bine sa fie peste tot izolatie, iar geamurile presupun ca sunt dinalea din 1900 toamna, nu?

Edited by fussyd3vil, 29 June 2009 - 09:07.


#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 fussyd3vil, on 29th June 2009, 10:05, said:

5 cm sunt frectie la picior de lemn.
nu e adevarat, 5cm pusi pe toti peretii izoleaza mult mai bine decat 100cm pusi pe unu singur.   Si mult mai mult decat caramida simpla - fata de peretele neizolat primii 5 cm reduc pierderile mai mult decat urmatorii 10.

#8
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Cred ca e cam gros cel de 15 cm, eu am pe toata casa de 5 cm si izoleaza excelent (diferenta de cateva grade bune fata de perioada pre-polistiren). Ar trebui mentionat ca tencuirea pe exterior (cu plasa de fibra de sticla), cat si lipirea pe pereti a polistirenului trebuie facuta cu un adeziv de calitate, fiindca sunt multe marci ieftine foarte proaste. Pentru peretele respectiv din caramida, e bine sa se curete eventualele zone umede, fiindca dupa ce se pune polistirenul, peretele nu mai respira, si toata umezeala se duce spre interior, formand igrasie.

#9
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Nu ziceam ca polistirenul pe un singur zid de 15 cm e mai bun decat cel de 5 cm pe toate. Se poate si mai bine.  -_-

Edited by fussyd3vil, 29 June 2009 - 09:29.


#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 fussyd3vil, on 29th June 2009, 10:29, said:

Nu ziceam ca polistirenul pe un singur zid de 15 cm e mai bun decat cel de 5 cm pe toate. Se poate si mai bine.  -_-

Da dar initiatorul topicului mentioneaza ca nu vrea sa izoleze decat un perete ca sa-l protejeze de intemperii, nu sa termoizoleze intreaga cladire. In cazul asta 15cm in loc de 5 sunt exact frectie la picior de lemn.


 fitness4mind, on 29th June 2009, 10:27, said:

...
Pentru peretele respectiv din caramida, e bine sa se curete eventualele zone umede, fiindca dupa ce se pune polistirenul, peretele nu mai respira, si toata umezeala se duce spre interior, formand igrasie.

Daca umezeala e provocata de intemperiile ce lovesc in perete atunci nu va fi problema, zidul se va usca sub polistiren mai incet. Umezeala chiar daca difuzeaza in casa nu va forma igrasie ci se va elimina prin ventilatie. Termoizolatia va impiedica ulterior apa de ploaie sa ude caramida.

Daca umezeala e provocata de altceva - de ex. se ridica din fundatie sau exista scurgere prin acoperis, atunci trebuie inlaturata sursa - degeaba curata peretele iar  polistirenul va agrava problema.

E necesara si izolarea fundatiei nu numai a zidului, caci o sursa importanta de umezeala poate fi ploaia care sare din pamant sau bate direct in fundatie si apoi e "supta" in perete.

Edited by blimpyway, 29 June 2009 - 09:49.


#11
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Daca o luam asa, ce rost mai are sa puna polistiren? Cat despre fundatie, aia suge apa destula. Acum, prin sudul romaniei nu o fi asa de grav.

Edited by fussyd3vil, 29 June 2009 - 09:52.


#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu am intervenit pe topic decat sa atrag atentia ca sunt suficienti si 5cm nu am zis si ca ar fi absolut necesari.

termosistemul oricat de putin polistiren ar folosi asigura o protectie bunicica a peretelui impotriva intemperiilor. Probabil sunt si alte variante, tencuieli sau vopsele de exterior ce impiedica apa sa patrunda. Oricat ar fi de bune acestea, un strat de polistiren in plus protejeaza si mai bine, caci chiar daca va patrunde candva apa prin tencuiala ii va fi greu sa intre si prin polistiren, ca rupe capilaritatea. Daca cumva apa ajunge la zid,  acesta va fi totusi cald si va ingheta mult mai greu deci nu va fi erodat de ciclurile de inghet.

#13
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
La urma urmei va face cum va crede de cuviinta si in functie de buzunar.

#14
polystiren

polystiren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2009
Izolarea cu polistiren pe toti peretii exteriori este ca si exclusa. Casa are o multime de ferestre extrem de mari. Ar trebui schimbate cu termopan si nu cred ca exista bani pentru asa ceva.
Din ce s-a scris pina acum inteleg ca doar placarea acelui perete din spate cu polistiren nu ajuta prea mult la izolarea termica a camerelor si deci la reducerea consumului de gaze.

Edited by polystiren, 29 June 2009 - 10:39.


#15
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Nu ajuta in nici un fel. Singurul lucru care se poate face e sa se evite ca peretele ala sa se umezeasca.

#16
polystiren

polystiren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2009
Prin 1997-1999 am stat cu chirie intr-o garsoniera din Bucuresti care avea peretele cu geamul placat cu polistiren in interior. Toata camera era tencuita si zugravita inclusiv peste polistiren.
Din ziua in care am intrat in camera, vara in iulie, am simtit un miros puternic de sfoiag, sa-i zic. Nu stiam de unde vine insa proprietarul a motivat ca el a cumparat apartamentul de doua luni si stind mereu inchis, nelocuit, probabil ca mirosul se va rezolva prin aerisire.
Am locuit acolo vreme de un an si mirosul nu a disparut desi tineam geamul deschis cu orele. Mi-am dat seama, mirosind peretii cu grija, ca venea din jurul ferestrei, dinspre peretele cu polistiren, mai bine zis dintre zid si polistiren.
La un moment dat proprietarul a venit cu un om si au zugravit cu pompa toata camera.
Dupa uscarea zugravelii mirosul a disparut.

S-a mai confruntat cineva cu asemenea fenomen?

#17
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Probabil a facut condens intre polistiren si perete, peretele fiind rece.  Cu polistirenul pe exterior sunt mult mai putine riscurile, pentru ca peretele e cald si nu numai. Multe case de caramida folosesc polistiren pe exterior si-s ok.

#18
polystiren

polystiren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2009
Bun, deci inteleg ca acoperirea peretelui respectiv cu polistiren nu contribuie la izolarea termica a casei, singurul rol al sau ar fi acela de protectie la intemperii.

Ce alte solutii mai exista, diferite de polistiren, pentru protejarea zidului exterior?
Cu ce material umplu cei 1-1.5 cm de caramida deteriorata in unele locuri?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate