Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum se construieste o casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
O casa medie trebuie sa o scoti acum cam la 40 000 euro.A mea atit a costat pina acum ( miine o termin la rosu)

#38
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Cu 40000 EURO faci mult peste 'la rosu', daca ne gandim la o casa medie ca fiind pana in 200 mp. construiti, un P+M sau P+1, fara demisol/subsol.
Dac'as avea acum banii astia as face si invelitoarea, tamplaria, poate chiar si termoizolatia exterioara.
Cu 25000 EURO faci casa 'la rosu'. Cu firma, factura etc. Verificat!

#39
arhiconcept

arhiconcept

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.07.2009

View Postfredy2007, on 1st August 2009, 19:30, said:

Cat ar costa acum o casa gata finisata(la nivel mediu) , construita din caramida si invelita cu tigla, avand circa 150m spatiu locuibil, insa nemobilata?Ma refer la costurile totale cu avizari, proiecte, materiale , realizata in regie proprie.Depasesc 60.000 de euro?
O constructie nu se poate defini asa simplu, depinde de foarte multi factori! 150 mp utili pot insemna 180-190 mp construiti, depinde de cat de eficient ca impartire ti-o gandeste arhitectul tau. Un aspect foarte important este si modul in care este gandita structura, astfel incat sa aiba cat mai putini stalpi. Vorbind de o casa "clasica" cea mai economica structura este cea de zidarie portanta cu samburi de beton armat, dar are dezavantajul de a fi mai "inflexibila" din punct de vedere al modificarilor ulterioare la compartimentarea interioara. Apoi mai trebuie realizate si finisajele si instalatiile. Parerea mea este ca in 60.000 euro (repet, doar daca e foarte bine gandita casa!) vei reusi sa te apropii de stadiul final, fara cine stie ce finisaje, dar nu cred ca vei termina tot in acesti bani. Bineinteles, presupunind ca terenul deja il ai!
Eventual ai putea lua in consideratie o structura de lemn sau sa termini lucrarile pe masura ce mai poti face rost de bani!
Multa Bafta!

#40
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
casa la rosu, 270 construiti, 210 utili, parter + etaj, are si a treia placa ~55000 eur
- structura pe cadre cu caramida cu goluri de 30

Edited by GC5, 04 August 2009 - 14:13.


#41
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postportocaliul, on 3rd August 2009, 23:31, said:

Cu 40000 EURO faci mult peste 'la rosu', daca ne gandim la o casa medie ca fiind pana in 200 mp. construiti, un P+M sau P+1, fara demisol/subsol.
Dac'as avea acum banii astia as face si invelitoarea, tamplaria, poate chiar si termoizolatia exterioara.
Cu 25000 EURO faci casa 'la rosu'. Cu firma, factura etc. Verificat!


Cred ca exagerezi , totusi .

#42
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Cred ca exagerezi , totusi .
Eu cred ca nu exagereaza deloc, in conditiile in care eu "scot" 576 mp D+P+1+M, la rosu, in jur de 55.000 euro.
Bine, e adevarat ca in capitala preturile sunt bomba cu ceas.
Daca faceam o casa normala (200mp), fara demisol, o scoteam lejer in 25-30k la rosu.
Cum iesi din capitala situatia sta un pic altfel.

Quote

casa la rosu, 270 construiti, 210 utili, parter + etaj, are si a treia placa ~55000 eur
- structura pe cadre cu caramida cu goluri de 30
Ceva nu e in regula. Eu unul nu imi dau seama cu palaria mea ajungeti voi la scorurile astea in conditiile in care stiu exact care sunt preturile actuale.
Mah .... voi vreti sa influentati piata? :lol:

Edited by lifestyle2000, 04 August 2009 - 22:01.


#43
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View PostDDuras, on 4th August 2009, 22:49, said:

Cred ca exagerezi , totusi .
Nu exagerez. Dupa finalizare voi posta cheltuielile. Le tin constiincios, inclusiv bacsisuri&bere&apa minerala.

#44
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
revin cu precizari:
casa la rosu, 270 construiti, 210 utili, parter + etaj, are si a treia placa ~55000 eur
- structura pe cadre cu caramida cu goluri de 30
- fier beton ~18t
- beton ~200m3
- caramida ~100m3
- lemn (si pt cofraje) ~ 20m3
- scuze din astia 55000 vreo 5000 EUR a fost gardul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate