Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hidroizolatie subzidire?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
burloiu

burloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2005
Fac o consolidare prin subzidire la o casa si am o mare dilema la hidroizolatiile verticale ale fundatiei (noi si vechi). Casa are fundatia de 50cm si subzidesc inca 50 cm. Peretii de caramida ai casei ii pastrez. Nu sunt probleme de sol (apa e la +5m), insa casa veche avea probleme de igrasie si nu stiu cat de buna e izolatia orizontala intre fundatia veche si caramida (din pacate nu pot face mare lucru aici). Fundatia va avea un dren, si in plus apele pluviale se vor colecta.

Am trei variante pentru hidroizolatie dezbatute indelung (constructor, arhitect, structurist):
1. folie cramponata, fara nimic altceva. Ieftin, membrana cu crampoane creaza o zona de difuzie (fundatia se ventileaza);
2. carton bituminat (eventul ardezie) peste ambele fundatii + caramida plina (peste cea veche);
3. carton + folie crampoane.

Are cineva o idee cum ar fi mai bine? Stiu ca sunt pareri pro si contra, insa ar fi o greseala mare sa merg doar pe varianta ieftina cu folie cramponata?

Multumesc

B
Attached File  DSCN2727.JPG   668.92K   324 downloads

#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 burloiu, on 21st June 2009, 20:26, said:

Fac o consolidare prin subzidire la o casa si am o mare dilema la hidroizolatiile verticale ale fundatiei (noi si vechi). Casa are fundatia de 50cm si subzidesc inca 50 cm. Peretii de caramida ai casei ii pastrez. Nu sunt probleme de sol (apa e la +5m), insa casa veche avea probleme de igrasie si nu stiu cat de buna e izolatia orizontala intre fundatia veche si caramida (din pacate nu pot face mare lucru aici). Fundatia va avea un dren, si in plus apele pluviale se vor colecta.

Am trei variante pentru hidroizolatie dezbatute indelung (constructor, arhitect, structurist):
1. folie cramponata, fara nimic altceva. Ieftin, membrana cu crampoane creaza o zona de difuzie (fundatia se ventileaza);
2. carton bituminat (eventul ardezie) peste ambele fundatii + caramida plina (peste cea veche);
3. carton + folie crampoane.

Are cineva o idee cum ar fi mai bine? Stiu ca sunt pareri pro si contra, insa ar fi o greseala mare sa merg doar pe varianta ieftina cu folie cramponata?

Multumesc

B
DSCN2727.JPG


Folia cu crampoane este protectia mecanica a hidroizolatiei nu ...hidroizolatia

#3
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
sustin ce a zis "antevorbitorul". multi fac confuzia sau sunt indrumati f prost spre acea folie de protectie a termoizolatiei si de difuziei de vapori.

iti recomand membrana de la Sika ( http://www.sika.ro/i...ari-membranepvc ) special facuta ptr hidriozolatii subterane. este o membrana din pvc, foarte rezistenta la acizi, saruri, samd...

Edited by madcox, 22 June 2009 - 21:07.


#4
Snowdance

Snowdance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2005
Am si eu o intrebare legata de hidroizolatie.

Am de gand sa fac o casa in sistem amvic, dar pentru moment am facut doar demisolul. Peretii sunt din ciment, iar spre partea din spate sunt ingropati cam 2/3. Fata e la nivel cu drumul, adica nu e ingropata deloc, e chiar inaltat pe elevatie, deci vreau sa fac hidroizolatie pe spate si laterale. Structuristul mi-a scris pe proiect hidroizolatie robiplast (sau rubiplast, nu mai stiu cum ii zice) si zid de caramida din aia subtire, de 7cm latime, pentru protectia hidroizolatiei. Suna ok? Sau imi trebuie folie din aia cu crampoane, pentru protectie mai bine decat zid de caramida? (lateralele sunt in mare parte vizibile, asa ca imi trebuie ceva peste care se poate tencui sau pune polistiren)

Am cumparat carton bituminat de la apla, ca de-ala am gasit, dar e asfaltic, din ala de pus pe bloc. E vreo problema oare? Mesterul care tre' sa-l puna maine zice ca nu stie, el n-a pus de-asta decat pe acoperisuri, iar pe ziduri a pus din ala cu exterior neted, nu asfaltic. Trebuie musai sa cumpar altul, sau e ok asta, chiar daca de obicei e folosit pentru altceva? Eu ma gandeam ca daca merge pe bloc, ar trebui sa fie ok si pe pereti, dar mai vreau o parere, ca eu nu ma pricep...  :rolleyes:


Multumesc.

#5
FLAVIUS76

FLAVIUS76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 25.01.2008
Pentru hidroizolatia zidurilor la o casa veche, am auzit ca au aparut niste produse sub forma de silicon la tub sau batoane gen lumanari, care se introduc in niste gauri facute in zid si vor realiza impermeabilitatea zidului la apa care vine dinspre sol.
Stie cineva unde se pot gasi si daca a folosit cineva, cam care e eficienta?

#6
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Cred ca faci referire la varianta injectarii de rasini in perete. S-ar putea sa fie o solutie scumpa. (nu am folosit asa ceva ... :peacefingers: )
Am vazut solutia asta la sika -> Sika Injection.
Attached File  sika_injection.pdf   1.98MB   95 downloads
E posibil sa gasesti si la Isomat ceva asemanator.

Totusi, exista vre-un motiv pt care ai ales varianta asta?
Nu poti hidroizola pe exterior? Dar pe interior (mortare osmotice, hidroizolatii pe baza de ciment etc.)

Edited by lifestyle2000, 01 July 2010 - 19:49.


#7
FLAVIUS76

FLAVIUS76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 25.01.2008
E vorba de izolatia care se pune in mod normal sub zidul de caramida atunci cand incepi zidirea lui, casa e din 1940, problema e doar la zidurile interioare, acestea au fundatia tot din caramida si mesterii probabil au considerat ca la interior nu urca apa, dar s-au inselat.
Sa faci o hidro clasica si continua la un zid de caramida gata construit e destul de dificil, risca sa afecteze structura zidului cu toate ca imi venise o idee care consta in perforarea rostului dintre caramizi dintr-o parte in alta pe linia zidului si introducerea fortata a unor bucati de fier OB pe care sa stea zidul, dupa care indepartarea totala a restului de mortar dintre caramizi  si umplerea spatiului cu un mortar hidroizolator, dar la mine caramida nu mai era asa solida din cauza umezelii asa ca am renuntat la idee.

Sika prezinta metoda injectarii sub presiune, presupune echipament sofisticat deci scump, ceea ce auzisem eu era vorba de tuburi normale de silicon, iti trebuia doar bormasina si pistol pt silicon.

#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
http://www.isomat.gr...shop.flypage11/

dupa cum vezi exista si solutii pentru injectare fara presiune. Nu e vb doar de isomat, aproape toti producatorii au solutii de acest gen, dar statistic grecii si turcii avand proleme asemanatoare cu ale caselor romanesti si avand o putere economica comparabila au solutii acceptabile si financiar nu doar tehnic pentru romania. sigur ca gasesti si la sika, si la baumit si la alti producatori aceleasi soltutii dar asta nu inseamna si ca le dau pe gratis.

Edited by septimiu80, 01 July 2010 - 22:00.


#9
johnny2010

johnny2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2010
Salut, puteti gasi solutii la problemele dumneavoastra pe www.sikasolutions.ro . Spor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate