Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acumulator laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Banuiesc ca elementele sunt de tip Li-Ion... Ai de unde sa gasesti elemente mai ieftine?

#20
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
am gasit elementi li-ion la tehno, ramane de urmarit cand apar in stoc. problema ramane la lipire.

se poate folosi un capacitor de valoare mare incarcat la tensiune relativ mica pentru sudura in puncte?

http://www.tehnoelec...word=acumulator

#21
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu cum o sa reziste acest condensator. Banuiesc ca e de preferat a se folosi o ''baterie'' de capacitati, astfel incat sa existe o incarcare mai mica pentru curentul suportat fiecare condensator.

#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor.
Am dat peste acest subiect si vreau sa intreb si eu ceva:
Am un IBM T42, la care bateria "a murit", nu il mai pot folosi decat in priza.
De aceea, m-am gandit sa ma joc putin cu bateria, pe care, daca o stric cu totul, nu ma deranjeaza.
Nu am desfacut-o inca, dar banuiesc ca arata ca in poza, poate cu 2 randuri de celule.
Acuma, daca eu, in loc de acele "celule", pun acumulatori normali, din aceia care se folosesc la camerele foto sau la alte gadget-uri, respectand totusi amperajul si celelalte cerinte, fac un lucru bun sau nu?
"Celulele" sunt diferite in ceea ce priveste "constructia" de acei acumulatori?
Ca ma gandesc... ce se poate intampla rau, din moment ce aceasta baterie nu-mi este de folos decat sa atarne la greutatea laptopului?

Attached Files


Edited by bonygy, 20 January 2012 - 13:20.


#23
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Din ce se vede ai nevoie de 3 acumulatori li-ion tip 18650.
Gasesti la 12-14- dolari direct pe e... din China sau HK , sau si pe la noi dar mai scump.

Attached Files



#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
n-ajunge să schimbi celulele, trebuie să modifici și memoria din baterie pt. noua situație, de ex. capacitatea inițială și nr. de cicluri (0), altfel bateria se va comporta ca și înainte.
pe de altă parte la IBM așa e setat să "moară" bateria după 3-4 ani, chiar dacă nu a fost folosită, din pricină că elementele se uzează chimic. O rescriere a memoriei interne poate duce la rezultate mulțumitoare, dacă o măsurătoare de tensiune indică toate elementele OK.

#25
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmihaicozac, on 20th January 2012, 18:52, said:

n-ajunge să schimbi celulele, trebuie să modifici și memoria din baterie pt. noua situație, ...

Pai cum, bateria are "memorie"? Doamne... la ce s-a ajuns. Si unde si cum se poate face asta.
Eu preactic intrebam daca trebuie neaparat "celule" si nu pot inlocui cu altceva, mai ieftin.
Ironic: atunci sa rescriem si memoria la frigidere, masini de spalat, bateriile din ceasuri, etc
Scuze, dar am simtit nevoia sa ironizez putin... nu! nu pe tine... ci in general asa, tehnologia...

#26
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
"Ironic: atunci sa rescriem si memoria la frigidere, masini de spalat, bateriile din ceasuri, etc" - unele au deja iar celelalte urmeaza rapid. :D

#27
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Foarte interesant dar este o rubrica dedicata pt curiozitati.

#28
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Asa este, curiozitati sunt la toate subiectele, nici acesta nu face exceptie.
Asa ca... nu am primit inca un raspuns la subiect.

#29
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
sansele ca bateria nou formata de tine a functioneze sunt destul de mici, din cauza partii electronice (memoriei). Cel mai probabil elementii sunt de tip Li-ion si nu poti pune alt tip de acumulator in loc. Gasesti elementi Li-ion de vanzare la bucata.

#30
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Ok, ma dau batut. In schimb, mai am o dilema.
La un laptop, cand ii schimbi bateria, cea noua nu are chestia cu "memoria"? Sau trebuie facut ceva si in acest caz?

#31
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
pai sunt 2 lucruri diferite: cand schimbi elementii unei baterii, partea electronica (cu memorie) ramane cea veche. Cand cumperi o baterie noua, are totul nou, inclusiv electronica, si ea "stie" ca nu are uzura.

#32
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Am si eu un asus al carei baterii nu mai tie decat 10minute. Am desfacut bateria(destul de greu) si am vazut ca are 6 acumulatori de tip inr18650 cel mai probabil inr18650-15m. Pe baterie scrie 11,1 V ~ 4400mha ceea ce rezulta din calculele mele ca fiecare acumulator are 3,7V si 1500mha. Acum ma gandesc oare pot pune acumulatori de 3,7V si 2400mha? sau controleru nu "vede" amperajul mai mare? ma gandesc ca as face ca bateria sa tina mai mult daca tot fac o treaba. Atasez si poze cu bateria respectiv acumulatorii. Multumesc anticipat.

Attached Files



#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
mai refă calculele, ai câte 2 elemente paralel, deci 2200mAh pe element.
la înlocuirea cu celule noi trebuie reprogramată memoria, altfel rămâne tot cu durată scăzută.

#34
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Am sentimentul ca stii ce spui asa ca multumesc de observatie. Imi poti explica si mie te rog de ce au 2200mha? Am gasit acumulatori de 3,6V si 2200mha oare sunt buni daca nu sunt de 3.7? La faza cu memoria acumulatorului nu te contrazic dar am schimbat la un asus eeepc si nu am resetat memoria iar rezultatual a fost foarte ok.

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
dacă ai mai multe elemente în serie se însumează tensiunea, iar în paralel se adună capacitatea. Astfel dacă ai 2 paralel și  o capaciitate inițială de 4400mAh rezultă că un element este (sau era) de 2200mAh. Cât privește tensiunea, în general la Li-Ion se consideră 3,6V nominal, iar la Li-Po 3,7V, însă asta nu se ia în calcul decât la stabilirea capacității, încărcătoarele le tratează de obicei la fel, dpdv al tensiunii finale de încărcare, pe la 4,2V.
nu știu cum e la EEPC, n-am deschis încă nicio astfel de baterie, se poate să fie cu electronică simplă, numai pt. protecții, fără memorie de cicluri, sau să aibă BIOS-ul recalibarea automată a bateriei. Însă nu se poate generaliza situația.

Edited by mihaicozac, 05 February 2012 - 17:31.


#36
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Multumesc foarte mult pentru raspuns, am invatat ceva nou. O sa incerc si postez aici rezultatul fie pozitiv sau negativ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate