Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Paza casa la tara...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
dojikul

dojikul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2009
Urmeaza luna asta sa-mi cumpar o casa la tara, cu un teren de 700mp. Problema este ca sunt cam inconjurat de hoti si in localitatea cu pricina nu exista politie. La cateva case de viitoarea mea casa sta o familie care cam fura de la altii, la 3 case de ei sta alta, care are tot altfel de practici. Iar in spatele viitoarei mele curti, pe o straduta stau alte 2 familii tot de acest gen. Stiu ca pozitionarea nu e prea buna  :lol: dar asta e... Intrebarea mea este cum as putea sa-mi pazesc curtea si casa? Astept sfaturi serioase si nu la misto.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Taxa de protectie mascata. Bagi un caine in lant pe teren, te duci la cei mai apropiati vecini hoti, le lasi un sac cu mancare boabe de caine si-i rogi sa-ti hraneasca cainele zilnic, iar pentru acest serviciu le platesti cateva zeci de RON pe luna. Le spui expres ca tii cainele contra hotilor si-i 'rogi' sa fie si ei atenti la eventualii hoti.
Alternativa este sa-i terorizezi tu pe toti hotii aia din start, daca poti. Le zici ca daca-ti dispare ceva ii spargi pe toti fara discriminare  :lol:

#3
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Eu in aceste conditii nici in ruptul capului nu as lua casa in satul respectiv...

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Aaaa... inca nu ai luat-o ? Pai nu face prostia sa dai banii. Pe criza asta scad si proprietatile bune, daramite casele din 'tiganie'... daca iei casa trebuie sa fie intr-o zona decenta.

#5
dojikul

dojikul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2009
Nu este tiganie. In localitate sunt toti romani :) . Casa este intr-o zona buna (excluzand problema principala) si pretul merita.

Edited by dojikul, 18 June 2009 - 13:44.


#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
de unde stii ca sunt hoti? Scrie la gazeta, ti-au spus ceilalti vecini care nu sunt hoti, sau asta e motivul pentru care proprietarii casei abia asteapta sa plece?

#7
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Daca spui ca sunt asa de multi, e mai greu.

Cred ca cel mai sigur e cum a spus overseas, altfel va trebui sa investesti foare mult in gard, porti, sisteme de alarma, si sa risti sa fii totusi furat (se gasesc metode sa te fure chiar cu gard electric si conectat la firma de protectie, cu camere de luat vederi, cu cei mai rai caini din lume...).

Desi, cine stie, poate gasesti o alta casa intr-o zona mai sigura.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Faci un chef nasol de inaugurare, 3 zile la rand, aduci multi prieteni solizi si cat mai nespalati, racnete si manele date tare; iti pui prietenii sa bantuie beti pe ulite sa faca urat la vecinii hoti, cu tupeu maxim, fara motiv; inscenezi o bataie intre pretenarii tai la betie; dupa ce se termina totul, vecinii tai cei speciali sa dea acatiste de frica ta ce scandalagiu esti.

#9
dojikul

dojikul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2009
Am mai multe rude in acea localitate si acei indivizi sunt cunoscuti ca ar cam fi hoti (unul a facut si puscarie pentru furt). Casa a fost mostenita de cineva si nu mai vine si o vinde. Sincer, eu ma gandeam la camere de luat vederi si daca imi lipseste ceva, ma duc cu caseta la politie si gata :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate