Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fara autorizatie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Se poate "construi" o camera ( eventual din sticla sau alt material) fara autorizatie de constructie sau orice alta autorizatie pe teren propriu ?

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 chestionar, on 15th June 2009, 11:16, said:

Se poate "construi" o camera ( eventual din sticla sau alt material) fara autorizatie de constructie sau orice alta autorizatie pe teren propriu ?


Din cate am auzit eu, nu sunt sigur, constructiile pe piloni nu trebuiesc autorizate. Adica face cateva picioare din beton pe care iti ridici constructia. Informatia trebuie verificata!

#3
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009

 kamikz, on 15th June 2009, 12:50, said:

Din cate am auzit eu, nu sunt sigur, constructiile pe piloni nu trebuiesc autorizate. Adica face cateva picioare din beton pe care iti ridici constructia. Informatia trebuie verificata!

La ce fel de piloni te referi, majoritatea constructiilor cred ca au piloni.

Stie cineva despre un sistem care se monteaza de-a gata, la cheie, chiar fara sa fie necesara constructie, si care sa nu permita transferul de caldura chiar asa de usor ca sticla, pe timp de iarna ?

#4
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007

 chestionar, on 15th June 2009, 11:16, said:

Se poate "construi" o camera ( eventual din sticla sau alt material) fara autorizatie de constructie sau orice alta autorizatie pe teren propriu ?
Nu prea... cred ca singurul lucru pe care il poti construi fara autorizatie e un cort... adica o structura demontabila. In rest, si daca zugravesti fatada in alta culoare iti trebuie autorizatie. Iar daca te legi cu acea camera la cladirea existenta, ti se va cere si o expertiza tehnica a cladirii sau acordul proiectantului initial

 chestionar, on 15th June 2009, 15:25, said:

La ce fel de piloni te referi, majoritatea constructiilor cred ca au piloni.
kaimkz se referea la un fel de locuinta lacustra, o constructie pe sub care bate vantul. Nu cred ca are insa vreo importanta, atat timp cat faci ceva ce ramane permanent acolo, teoretic iti trebuie autorizatie. Am facut proiecte de reparatii de structuri in incinta centralelor (in principiu refacerea tencuielilor si revopsire si tot am avut nevoie de autorizatie (si gandeste-te ca aia au curte, nu gluma, constructiile alea uneori abia se vad de afara.

 chestionar, on 15th June 2009, 15:25, said:

Stie cineva despre un sistem care se monteaza de-a gata, la cheie, chiar fara sa fie necesara constructie, si care sa nu permita transferul de caldura chiar asa de usor ca sticla, pe timp de iarna ?
Daca ai bani, geam termopan si structura metalica... dar e scump rau si oricum va trebui sa faci niste fundatii dar structura metalica poate veni ca un kit si se monteaza prin suruburi, o ai gata in cateva zile.

#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Iti trebuie autorizatie si pentru un cotet daca il construiesti in curte. Daca construiesti pe sestache, poti fi obligat sa demolezi in anumite conditii (regim de inaltime, acces special, reglementari apele romane, etc, etc) dar chiar daca nu te pune sa demolezi, primesti o amenda usturatoare. Ultima oara cand stiam cat e amenda era in 2005. 100 de milioane de lei vechi.

#6
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
mersi de raspunsuri! Intrebarea finala este daca e scumpa autorizatia si daca e mare birocratia sa faci toate actele acestea ?

#7
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Nu e scumpa prin comparatie cu amenda si bataia de cap pe care o ai daca nu iti obtii autorizatie. Birocratie da. Multa. Trebuie sa alergi pe la vreo 10 institutii diferite pentru avize.

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Parca si vad cozi de tarani pe la autoritati sa ceara cate 10 aprobari pentru fiecare mutare, demolare si constructie a unui cotet de gaini sau a privatei din curte. Bolta de vie tot constructie este?
Conditiile variaza de la localitate la localitate, arunca o intrebare la primarie.

 kamikz, on 15th June 2009, 12:50, said:

Din cate am auzit eu, nu sunt sigur, constructiile pe piloni nu trebuiesc autorizate. Adica face cateva picioare din beton pe care iti ridici constructia. Informatia trebuie verificata!
Cred ca trebuie autorizate dar au un regim mai relaxat de autorizare... adica-s necesare mai putine autorizari in f. de tipul de constructie in care poate fi incadrata.

#9
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 blimpyway, on 17th June 2009, 07:49, said:

Cred ca trebuie autorizate dar au un regim mai relaxat de autorizare... adica-s necesare mai putine autorizari in f. de tipul de constructie in care poate fi incadrata.

O treci in regim de provizoriu si ii dai alta destinatie ..nu aceea de locuit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate