Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Si totusi, un deviz clar pentru o casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007
Ma bate gandul sa imi construiesc o casa. Stiu, e problematic, e greu, e rau de tot, dar nu de vaicareli am eu nevoie.

Oricat am frunzarit forumul asta, tot nu am gasit un raspuns clar la o intrebare simpla: ce si cate materiale sunt necesare pentru construirea unei case decente?

Va rog sa nu-mi dati raspunsuri care incep cu "depinde" sau variatiuni.

Ma intereseaza daca vreunul din voi a construit o casa, sa zicem in jur de 100 mp utili, pe 2 niveluri, la rosu sau semifinisata.
Nu ma intereseaza planul ei, ci doar consumul de materiale:
- caramida / bca
- beton
- fier
- tamplarie
- tigla
- lemn
- cuie
etc etc

Pentru fiecare proiect stiu ca exista si un deviz, adica necesarul de materiale.
Pe mine ma intereseaza 100 mp, dar si alte dimensiuni ar fi binevenite, poate i-ar interesa pe altii.

Va rog deci pe cei care ati construit sau care aveti planuri (arhitecti, constructori, etc) sa postati acest necesar de materiale, pe cat posibil sub urmatoarea forma:

1. Suprafata utila: X mp pe 1 / 2 / 3 niveluri, eventual mansarda
2. Necesarul de materiale (eventual cu marjele de eroare aferente, daca e cazul).

Cele mai importante date ni le-ar putea oferi cei "patiti", adica cei care au dus un proiect de genul asta pana la capat.
Pentru ca uneori intre devizul proiectului si consumul efectiv pot exista diferente semnificative.

Va multumesc anticipat celor care pot da asemenea informatii.

#2
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
La 135 mp.utili (185 mp. construit, p+1, caramida portanta), la rosu aprox.95000 RON (materiale si manopera).
La cheie, Dumnezeu cu mila si nevasta cu inspiratia! :D  E greu de dat un cost final la gata, realist si fara materiale foarte scumpe ar trebui sa nu coste mai mult de 500 EURO/mp.construit.
Succes!

#3
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postportocaliul, on 12th June 2009, 14:01, said:

La 135 mp.utili (185 mp. construit, p+1, caramida portanta), la rosu aprox.95000 RON (materiale si manopera).
La cheie, Dumnezeu cu mila si nevasta cu inspiratia! :D E greu de dat un cost final la gata, realist si fara materiale foarte scumpe ar trebui sa nu coste mai mult de 500 EURO/mp.construit.
Succes!

Multumesc pentru raspuns.
In ce an ai ridicat casa? Ai putea sa-mi dai devizul care insoteste proiectul?
Pe mine m-ar interesa mai degraba necesarul de materiale, pentru a-mi putea face niste calcule cu preturile de acuma.
Necesarul de materiale nu se schimba, dar preturile da.

Pretul (final sau nu) nu e relevant pentru ca depinde de piata materialelor si a fortei de munca pe de o parte, iar pe de alta parte de gusturi si disponibilitatea de investitie.

#4
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postnano2k, on 12th June 2009, 14:21, said:

Multumesc pentru raspuns.
In ce an ai ridicat casa? Ai putea sa-mi dai devizul care insoteste proiectul?
Pe mine m-ar interesa mai degraba necesarul de materiale, pentru a-mi putea face niste calcule cu preturile de acuma.
Necesarul de materiale nu se schimba, dar preturile da.

Pretul (final sau nu) nu e relevant pentru ca depinde de piata materialelor si a fortei de munca pe de o parte, iar pe de alta parte de gusturi si disponibilitatea de investitie.
Incep spre sfarsitul lunii iulie. Pretul este o estimare cat mai aproape de adevar.

#5
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postportocaliul, on 12th June 2009, 15:14, said:

Incep spre sfarsitul lunii iulie. Pretul este o estimare cat mai aproape de adevar.

Si nu vrei sa dezvalui necesarul de materiale? :(

#6
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007

View Postnano2k, on 12th June 2009, 15:41, said:

Si nu vrei sa dezvalui necesarul de materiale? :(
Si daca ar face-o nu se aplica ca regula generala.De exemplu (teoretic) la el structura geo a terenului recomanda radier general  :death: asta inseamna ca daca tu nu ai aceeasi recomandare te-ai scos cu aproximativ 30% din orice , tu vrei ferestre cortina iar el cetate de aparare cu deschideri 30cm/30cm :P  , muncitorii lui sunt strangatori si nu mananca cuie ca ai tai , la compartimentare unul vrea spatii descise  pe cand celalalt doreste stup, si se poate continua. Nu poti lua ca etalon costurire unei case decat daca proiectul este identic si se realizeaza in aceleasi conditii de fundare .

#7
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postgeorge67, on 13th June 2009, 11:52, said:

Si daca ar face-o nu se aplica ca regula generala.De exemplu (teoretic) la el structura geo a terenului recomanda radier general :death: asta inseamna ca daca tu nu ai aceeasi recomandare te-ai scos cu aproximativ 30% din orice , tu vrei ferestre cortina iar el cetate de aparare cu deschideri 30cm/30cm :P , muncitorii lui sunt strangatori si nu mananca cuie ca ai tai , la compartimentare unul vrea spatii descise pe cand celalalt doreste stup, si se poate continua. Nu poti lua ca etalon costurire unei case decat daca proiectul este identic si se realizeaza in aceleasi conditii de fundare .

Pot intelege toate astea, dar ma gandeam ca din 10 devize imi pot face o parere cat de cat.
Stiu cat de mult poate influenta pretul inclinarea terenului si tipul solului, etc.
Am apelat la acest forum pentru ca m-am gandit ca o sa reusesc sa-mi fac o idee cat de cat. Fii sigur ca nu imi imaginez ca, fara proiectul meu, fara studiul de sol, etc, cineva imi va putea oferi pretul corect.

Dar vad cu stupoare ca devizele astea sunt foarte secrete, parca le dau oamenii de la ei si nu o sa le mai ramana lor, nu stiu ce sa inteleg.

Va multumesc celor 2 care cel putin v-ati sinchisit sa scrieti cateva randuri :)

PS: le cerusem aceasta informatie in special celor care au dus un proiect pana la capat, deci celor care au devizul proiectului.
O alta chestie care sa elimine cat mai multi factori subiectivi e un deviz "la rosu". Dar am zis ca si semifinisat e ok, daca omul are asa ceva.

Edited by nano2k, 13 June 2009 - 11:23.


#8
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postnano2k, on 12th June 2009, 15:41, said:

Si nu vrei sa dezvalui necesarul de materiale? :(
O lista foarte pe scurt, cu principalele repere necesare constructiei casei la rosu, in cazul meu, contine:
-beton - 95 mc. x 280 RON/mc. = 26600 RON;
-fier - aprox. 7000 kg. x 1,9 RON/kg. = 13300 RON;
-caramida Ceramica Iasi (Brikston) 290x240x138 mm. - 4200 buc. x 3,1 RON = 13020 RON;
-lemn, Tenco/Multibat, tevi canalizare, diverse - nu am cifre exacte, as putea sa aproximez, dar nu vreau sa induc lumea in eroare.
-manopera - 31500 RON.
Cam astea ar fi in mare, oricum e bine sa mai ai in buzunar macar inca 10% din ceea ce crezi ca te va costa, just in case!
Sper sa te ajute, desi cum spunea mai devreme george67 e greu de crezut ca poti face o estimare pe baza preturilor avansate de altii, in proiectele lor. Cel mai bine este sa-ti faci proiectul si in baza lui poti sa-ti faci o estimare cat mai aproape de adevar.
Succes!

#9
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postportocaliul, on 13th June 2009, 16:04, said:

O lista foarte pe scurt, cu principalele repere necesare constructiei casei la rosu, in cazul meu, contine:
-beton - 95 mc. x 280 RON/mc. = 26600 RON;
-fier - aprox. 7000 kg. x 1,9 RON/kg. = 13300 RON;
-caramida Ceramica Iasi (Brikston) 290x240x138 mm. - 4200 buc. x 3,1 RON = 13020 RON;
-lemn, Tenco/Multibat, tevi canalizare, diverse - nu am cifre exacte, as putea sa aproximez, dar nu vreau sa induc lumea in eroare.
-manopera - 31500 RON.
Cam astea ar fi in mare, oricum e bine sa mai ai in buzunar macar inca 10% din ceea ce crezi ca te va costa, just in case!
Sper sa te ajute, desi cum spunea mai devreme george67 e greu de crezut ca poti face o estimare pe baza preturilor avansate de altii, in proiectele lor. Cel mai bine este sa-ti faci proiectul si in baza lui poti sa-ti faci o estimare cat mai aproape de adevar.
Succes!

YES! In sfarsit CIFRE! :D
Portocaliule, mersi mult.
Dupa cum am zis, stai linistit ca nu ma iau dupa sumele tale, deci nu-ti fie teama ca o sa primesti citatie la tribunal :) Si le recomand calduros si altora sa nu se ia strict pe datele de aici.
Am mai zis-o, am deschis topicul sa imi pot face o parere generala despre ce inseamna constructia unei case.

Ma astept sa obtin macar 5-10 raspunsuri ca asta, cu cifre. Cel putin mie mi-ar fi de folos, asa ca va rog sa nu va faceti probleme ca m-ati induce in eroare, etc.

Cum am zis, ma intereseaza CANTITATILE pe mc construit (sau util,, cum vreti).
Portocaliule, daca ai si cantitatile pentru celelalte materiale, trece-le aici, chiar daca nu vrei sa pui pretul.
Mersi inca o data.

#10
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
In cazul meu P+1 7x8m au fost cam asa

caramida cemacon de 25 cu goluri 38 mc
fier cam 4 tone
beton 14 mc fundatie si 7 elevatie si 8 mc placa etaj
tabla acoperis 100 mp -50 coli de 0.4
termopane 80 mil
manopera cam 120 de milioane, inceputa in iulie 2007, adusa la rosu in dec. 08
Astea imi vin acum in minte

#11
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcretu22, on 13th June 2009, 17:16, said:

In cazul meu P+1 7x8m au fost cam asa

caramida cemacon de 25 cu goluri 38 mc
fier cam 4 tone
beton 14 mc fundatie si 7 elevatie si 8 mc placa etaj
tabla acoperis 100 mp -50 coli de 0.4
termopane 80 mil
manopera cam 120 de milioane, inceputa in iulie 2007, adusa la rosu in dec. 08
Astea imi vin acum in minte

Sa traiesti, conasule! :)

#12
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Cu placere

Nu uita si de autorizatie, avize, racordari la utilitati apa gaze curent care toate m-au dus  undeva la 60 de milioane

#13
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcretu22, on 13th June 2009, 17:25, said:

Cu placere

Nu uita si de autorizatie, avize, racordari la utilitati apa gaze curent care toate m-au dus undeva la 60 de milioane

Da, pai despre astea nu am mai intrebat pt ca sunt prea dependente de locatie / distante, etc.

#14
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
In cazul meu toate au fost la poarta.

#15
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008

View Postportocaliul, on 13th June 2009, 16:04, said:

O lista foarte pe scurt, cu principalele repere necesare constructiei casei la rosu, in cazul meu, contine:
-beton - 95 mc. x 280 RON/mc. = 26600 RON;
-fier - aprox. 7000 kg. x 1,9 RON/kg. = 13300 RON;
-caramida Ceramica Iasi (Brikston) 290x240x138 mm. - 4200 buc. x 3,1 RON = 13020 RON;
-lemn, Tenco/Multibat, tevi canalizare, diverse - nu am cifre exacte, as putea sa aproximez, dar nu vreau sa induc lumea in eroare.
-manopera - 31500 RON.
Cam astea ar fi in mare, oricum e bine sa mai ai in buzunar macar inca 10% din ceea ce crezi ca te va costa, just in case!
Sper sa te ajute, desi cum spunea mai devreme george67 e greu de crezut ca poti face o estimare pe baza preturilor avansate de altii, in proiectele lor. Cel mai bine este sa-ti faci proiectul si in baza lui poti sa-ti faci o estimare cat mai aproape de adevar.
Succes!


Ma indoiesc ca-ti intra la dimensiunile tale doar 40 mc de caramida

Si eu sunt cu autorizatia si fundatia executata si astept vremuri mai bune (sa mai fac rost de ceva bani) ca sa pot continua
Socotelile mele sunt foarte exacte pentru p+1 mansardat
Total 2,5 miliarde lei la cheie s= 160 mp construit la preturile actuale cu toate utilitatile si termosistem si incalzire complet.(fara teren binenteles si fara mobila si alte alea)

#16
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postovi22222, on 17th June 2009, 20:58, said:

Ma indoiesc ca-ti intra la dimensiunile tale doar 40 mc de caramida

Si eu sunt cu autorizatia si fundatia executata si astept vremuri mai bune (sa mai fac rost de ceva bani) ca sa pot continua
Socotelile mele sunt foarte exacte pentru p+1 mansardat
Total 2,5 miliarde lei la cheie s= 160 mp construit la preturile actuale cu toate utilitatile si termosistem si incalzire complet.(fara teren binenteles si fara mobila si alte alea)


Multumesc de contributie, ovi22222.

#17
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Portocaliule,sper sa reusesti sa te incadrezi in banii astia,insa eu unul sunt patit si mi-e greu sa cred ca o sa respecti bugetul prevazut.Nu am vazut la tine :balastru pt fundatie,polistiren,pamant pt goluri de camera (daca nu ai pe teren,e cam 1 mil masina),izolatie intre placa si pereti,sarma,cuie,transport pt unele materiale,spritzuri la baieti,curentul consumat,actele(in caz ca nu sunt gata).....si mai apar.Doar in ce ai enumerat tu ai 84 420 ron,eu zic sa mai ai pregatiti bani pana pe la 130 - 140 000 ron.Sper sa ma insel,deschide si tu un jurnal cand incepi ,vedem atunci ce si cum.

   Pt autorul topicului :inainte de a face casa am procedat cumva ca tine pt a aproxima costul,insa pana ce nu mi-am stabilit proiectul,am invatat de pe forum ce meteriale intra si cam cat ,dupa care mi-am stabilit singur un necesar de materiale,incarcat pt a nu avea surprize,nu am reusit sa gasesc raspuns.Si cu toate calculele mele incarcate,tot nu m-am incadrat in suma prevazuta si am fost nevoit sa subventionez.Cred ca fara un proiect aproape de concret,doar vorbim discutii.

Edited by bobodinvs, 17 June 2009 - 22:48.


#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu-s secrete cifrele nici in cazul meu.
partea la rosu, incluzand materialele si manopera m-au costat anul trecut 65k euro  facute prin firma, mult banuiesc ca deh, era inainte de criza.
cinstit ,in jur de 70k au fost finisarile (materialele si manopera) pina in stadiul actual. suprafata casei 200 mp P+M
Finisarile au fost modeste,un singur perete de piatra si usile de lemn, fara briz-brizuri si ale nebunii care costa enorm. asa si sa nu uit in astia 70k euro sunt incluse bransarea la gaze, curent , fosa proprie.

Au mai fost: 9600 roni proiectul
1200 euro dirigintele de santier pe cele 3 luni cat a durat lucrarea la rosu;
2000 roni alergatura (nu a mea) pentr AC.
Cam atat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate