Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Luminatoare,cupolete,tuburi solare orice pentru iluminat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Am cautat solutii pentru iluminat natural incaperi ce nu au ferestre cum ar fi o camara,casa scarilor,holuri chiar si subsoluri,beciuri etc. solutii altele decat eternele ferestre gen velux care se pot pune in opera doar pe acoperisuri inclinate eu de exemplu construiesc o casa numai cu acoperis tip terasa si am nevoie sa luminez casa scarii un hol foarte lung aflat pe nord si o camera la un etaj poate cunoateti solutii distribuitori preturi

#2
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Cauta sunpipe si vezi ca s-a discutat si pe aici despre ele...

http://forum.softped...hp/t175413.html

#3
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Gasesti asa ceva si la Velux si la Fakro - Tuneluri de lumina.
Eu voi monta asa ceva in mansarda. La tunelurile astea se pot monta tot felul de accesorii, bec pt iluminat seara, "jaluzea". Se pot diverse cupole pt a creea lumina mai soft, mai difuza sau mai strong. Nu stiu insa daca si la velux gasesti optiunile astea.
Sa cauti cupole care sa reziste bine la intemperii, grindina si nu in ultimul rand sa filtreze razele sa nu faci sauna in mansarda.

Attached File  20070807135159_solatube1.jpg   14.73K   31 downloadsAttached File  tubular_skylight_117019.jpg   57.89K   38 downloads9.jpg]
Attached File  img_brighten_up_1.jpg   21.44K   39 downloads
Din cate stiu tunelurile de lumina se pot monta si pe acoperisuri tip terasa.

Pt beciuri fara ferestre si fara posibilitatea montarii unei ferestre deasupra solului exista acele "curti de lumina"
Attached File  Markant_schema_rdax_367x301_71.jpg   13.3K   63 downloads - gasesti si in ro asa ceva

Si in final o chestie foarte misto tot pt beciuri fara fereastra dar in ro nu am vazut.
Attached File  basement_windows_in_michigan.jpg   118.8K   48 downloadsAttached File  scapewel_window_well.jpg   13.51K   54 downloadsl.jpg]
Attached File  basement_window_systems2.jpg   25.51K   38 downloads

Edited by lifestyle2000, 08 June 2009 - 22:45.


#4
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Pt beciuri fara ferestre si fara posibilitatea montarii unei ferestre deasupra solului exista acele "curti de lumina"
Attached File  Markant_schema_rdax_367x301_71.jpg   13.3K   63 downloads - gasesti si in ro asa ceva

Si in final o chestie foarte misto tot pt beciuri fara fereastra dar in ro nu am vazut.
Attached File  basement_windows_in_michigan.jpg   118.8K   48 downloadsAttached File  scapewel_window_well.jpg   13.51K   54 downloadsl.jpg]
Attached File  basement_window_systems2.jpg   25.51K   38 downloads
[/quote]

Un producator de curti de lumuna este ACO, poti gasi mai multe informatii (inclusiv detalii tehnice) pe www.aco.ro.
Tot la ei gasesti si cupolete si luminatoare (cred insa ca ei nu se adreseaza clientilor care construiesc case, mai curand catre proiecte industriale - hale etc.).
Succes!

#5
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Din cate stiu eu,aceste ferestre pt 'beciuri' au ca principal rol asigurarea unei iesiri de urgenta ,in caz de evenimente sau catastrofe.E drept ca ele permit si patrunderea luminii,insa ele sunt de fapt ''basement emergency exit''.Poate nu are nici o relevanta in topic,insa am simtit ca poate e bine sa fac aceasta precizare,pt a aspune lucrurilor pe nume.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate