Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#775
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Posted Image Mi-as fi dorit sa aiba si ESP, nu cumva sa derapez pe la margini.
Am fost azi si-am vazut-o. Arata ieftin, ce sa zic. Carcasa de plastic, roti cam descentrate si fragile, reglaj foarte greoi pentru inaltimea de taiere....plecasem de acasa pregatiti s-o cumparam chit ca suntem cam in groapa cu banii. Totusi cred ca o sa ma ingrop si mai tare in niste datorii si-mi iau o scula adevarata, ceva cu motor pe benzina. Am mai citit putin si cica motoarele briggs&stratton sunt ză șit. Am un vecin chiar a doua casa dupa mine care are in jur de 1500 de mp de iarba si-n doua ore o tunde cu o jucarie de-asta. Imi povestea mai devreme ca a avut inainte una electrica cu care tundea o zi intreaga si nici nu reusea sa tunda prea bine din cauza puterii mici a motorului.
Am mai facut o aroganta de-asta cand mi-am luat invertorul de sudura. Am dat si pe-ala o caruta de bani dar a meritat, merge ata. Chiar si sudori cu vechime care l-au incercat au zis ca e o scula foarte buna. Cu el m-am invatat sa sudez si banii pe care i-am dat pe el, i-am economisit neplatind manopera. Doar pe porti mi s-a cerut manopera 1200 de lei. De cand l-am luat mi-am facut ajutat de un prieten portile, tarcul cainelui, balustrada la balcon, scarile in camine, capacele la camine si inca e ca nou dar si-a scos banii. La fel cu flexul....un metabo, o bijuterie. Il am de vreo 6 ani, are piulita de-aia rapida, cablu lung....merge si-acum ca in prima zi, si lista poate continua...... E adevarat ca am si grija de sculele mele, le protejez, le curat.....de-asta zic, o scula buna te scuteste de stres, te ajuta sa-ti faci repede si bine treaba care o ai de facut. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 06 May 2013 - 19:25.


#776
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
1. Nu e prea uniform dar merge!  O sa-l completezi dupa aceea cu samanata. Nu am auzit gazonul sa creasca la nivelul asta redus intr-o luna si jumatate- ce tip ai pus? La mine dupa o saptamana era deja un puf verzui si dupa 4 saptamani i-am dat primul tuns.
2. Pamantul e plin de pietre. Mai incearca sa le aduni ca altfel nu te vad prea bine cu masina de tuns- cel putin la primele 2-3 tunderi o sa-i faci praf lama de taiere.
3. Cat gazon ai de tuns?. Daca ai suprafete mari, meritam motorul pe benzina, daca nu, faci treaba cu o scula electrica. Eu am 400 mp de gazon si deja cam dau de greu, plus ca Rotak-ul meu 37 nu mai e ca in prima zi.

Edited by edi10000, 06 May 2013 - 23:22.


#777
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
A iesit bine gazonul Inginerule. Felicitari si la mai des :)) In legatura cu masina de tuns, chiar nu ti-as recomanda electrica, chiar daca are avea 3000W. Ce am eu acum, acel no name de care iti spuneam, are motor briggs&stratton, latime de taiere 40, sac colector de 40 lputere de 2,36 CP  si merge ca unsa, ca in prima zi. Poate tot ce as avea de reprosat este cutitul care mi se pare ca se toceste cam repede. Daca il ascut acum, la urmatoarea taiere e tocit. In rest are putere suficienta, treci cu masina o singura data si a taiat, nu ca cele electrice cu care cateodata trebuie sa treci de mai multe ori in acelasi loc sa ia totul. Are motor in 4 timpi, schimbi uleiul o data pe an dupa ce i-ai facut rodajul si nu consuma mult. Eu cu 5 -6 litri de benzina am tuns tot anul trecut
  Nu as schimba-o cu altceva decat daca ar avea minim 50 cm latime de taiere, sac colector mai mare si eventual roti putin mai mari, dar deja trece de 1100 lei ceea ce vreau eu

#778
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postedi10000, on 06 mai 2013 - 23:19, said:

1. Nu e prea uniform dar merge!  O sa-l completezi dupa aceea cu samanata. Nu am auzit gazonul sa creasca la nivelul asta redus intr-o luna si jumatate- ce tip ai pus? La mine dupa o saptamana era deja un puf verzui si dupa 4 saptamani i-am dat primul tuns.
2. Pamantul e plin de pietre. Mai incearca sa le aduni ca altfel nu te vad prea bine cu masina de tuns- cel putin la primele 2-3 tunderi o sa-i faci praf lama de taiere.
3. Cat gazon ai de tuns?. Daca ai suprafete mari, meritam motorul pe benzina, daca nu, faci treaba cu o scula electrica. Eu am 400 mp de gazon si deja cam dau de greu, plus ca Rotak-ul meu 37 nu mai e ca in prima zi.

N-a crescut uniform, dar goluri nu prea sunt sa stii. Cel mai mare gol are 5 cm in diametru. Unele smocuri aveau ieri si 15 cm lungime. Le-am tuns cu foarfeca un pic ca aratau urat. Am in acelasi timp fire care au doar 3-4 cm lungime. N-am folosit samanta rea zic eu, am pus turfline sport.
Pamantul e intr-adevar plin de pietre. Le-am mai ales, le-am mai cules....cum am tot plivit buruieni am mai calcat pe ele si-au intrat in pamant....era imposibil sa le scoatem pe toate. Inainte de a pune samanta, am strans aproximativ 2 roabe de pe nici 180 de mp.
Cat gazon am de tuns ? Deocamdata e doar ce se vede in poze dar am mai plantat 2 petice, si-anume partea din stanga a ceea ce se vede in primele 2 poze. In total cred ca o sa depasesc binisor 400 de mp. Nu vroiam sa pun atat de mult gazon dar ne-am saturat de noroaie atunci cand ploua si de buruienile care dau un aspect neingrijit. Am pastrat vreo 40 de metri patrati pentru zarzavaturi, in rest vrem verdeata, flori.....:)

#779
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Revin cu poze, am placat terasa si scarile. Gazonul este mai anemic in zona terasei, in rest vad ca se indeseste. Am multe goluri, dar cred ca o sa se mai umple din ele. Eventual, dupa prima tundere, voi reinsamanta zonele golase. Mi-au napadit tot felul de plantute pitice, pir, papadie, etc. Stie careva daca e ok sa dau cu erbicid selectiv acum, fara sa imi afecteze gazonul?
La huta trebuie sa termin acoperisul, sa-l intaresc pe mijloc si sa pun tabla deasupra.

Attached Files



#780
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Stiu ca pentru pir dai cu selectiv degeaba. Ala selectiv cica ataca buruienile cu frunza lata, deci mai putin pirul. Cat e asa de tanar eu as evita sa erbicidez sa fiu in locul tau. Mai bine te asezi frumos in genunchi si te apuci de smuls Posted Image
Fix gresie de-aia am pus si eu in spatiul tehnic la parter si pe balcon si-mi pare rau de nu se poate. Din cauza ca e abraziva se murdareste foarte usor si arata ca dracu'. Nici nu mai imi place. Cel putin in spatiul tehnic am zis c-o dau toata afara si pun ceva frumos.
Cum ai rezolvat cu diferenta dintre trepte ? Ai pus adeziv mai gros nu ?

Edited by Inginerul_bv, 07 May 2013 - 10:13.


#781
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Tocmai de aia am ales gresia, ca e abraziva si nu alunecam pe ea. Pun furtunul cu apa pe ea si se curata usor. Atat terasa cat si treptele le-am indreptat/dat panta de curgere a apei din adeziv cm17. E 60 de lei sacul si am folosit vreo 7-8 cu tot cu lipit gresia si piatra. Destul de scump. Treapta de jos, a trebuit sa o incarcam mai mult, app 5-6 cm si i-am turnat o sapa mica din beton, armat cu niste fier care mi-a mai ramas de la constructie. Pana acum arata bine.

#782
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View PostInginerul_bv, on 07 mai 2013 - 10:10, said:

Cat e asa de tanar eu as evita sa erbicidez sa fiu in locul tau. Mai bine te asezi frumos in genunchi si te apuci de smuls Posted Image
:)) Daca nu ne arati practic/explicit (cum ai facut si tu) , nu stiu daca o sa pricepem :D

Fii atent cum se poate intampla sa .."servesti"/imprumuti cu o scula pe ..un coleg de munca, fara sa "te deranjezi" prea mult :)  http://www.arbeitssc..._8184d7a55.html

#783
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 07.11.2007
Uite o pata de culoare si la mine, deja e alta bucurie sa vii acasa.

Voi pune poze si cu gazonul din spate, insa deocamdata se incapataneaza sa iasa, mai mult pir deocamdata.

Am inteles ca exista o specie de trifoi pitic, care ar "inabusi" buruienile astea, as insamanta a doua oara.

Attached Files



#784
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
un gazon gras si verde. Mai am de asteptat pana il vad si pe al meu asa.
Momentan ma ocup de proiectarea & construirea unui pavilion. Va fi peste terasa, intrucat este orientata catre S si toata ziua bate soarele acolo. Pavilionul va fi probabil acoperit de ceva plante agatatoare, iedera, trandafir catarator in lateral.

#785
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,693
  • Înscris: 25.01.2007

View Postflorinmihai_73, on 29 aprilie 2013 - 01:27, said:

iar pt fiecare zona se recomanda sa faci coloana bucla nu sa te opresti cu teava dupa ultimul aspersor din zona

explicati-mi si mie va rog cum e cu buclele astea: de unde incep si unde se termina ?

#786
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
ceva de genul asta

Attached Files



#787
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,693
  • Înscris: 25.01.2007
multumesc pentru explicatii
si de ce anume este mai eficienta aceasta organizare a circuitului ? adica imi inchipui ca in dreptul racordului in T apa oricum o ia pe ambele ramificatii, nu !?

#788
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
egalizarea presiunilor pe coloana. Adica toate sprinklerele o sa stropeasca la fel. Daca nu faci asa, cel din ultima ramura a circuitului o sa stropeasca mai putin, din cauza pierderii presiunii pe traseu.

#789
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,693
  • Înscris: 25.01.2007
multumesc f. mult pt bunavointa. eram pe cale sa fac o (mare) prostie ...Posted Image

o alta intrebare ... mai tehnica: de ce presiune/debit am nevoie de la pompa/hidrofor pentru a pune in functiune 5 aspersoare, stiind ca 1 aspersor are nevoie de 2 bari?

exista vreo metoda de calcul ?

Edited by godaro, 08 May 2013 - 13:19.


#790
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postthalia, on 07 mai 2013 - 14:45, said:

Uite o pata de culoare si la mine, deja e alta bucurie sa vii acasa.

Voi pune poze si cu gazonul din spate, insa deocamdata se incapataneaza sa iasa, mai mult pir deocamdata.

Am inteles ca exista o specie de trifoi pitic, care ar "inabusi" buruienile astea, as insamanta a doua oara.

Ati pus role de gazon banuiesc. Sau a crescut asa de repede ? Oricum arata foarte frumos.
De pir nu scapati decat cu ierbicid total sau prin scoaterea radacinilor. Si lucerna am vazut plina de papadie si pir. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 08 May 2013 - 13:22.


#791
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
http://amenajaregradina.ro/blog/?p=37

http://decostyle.may...e-buruieni/791/

#792
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View PostInginerul_bv, on 08 mai 2013 - 13:22, said:

De pir nu scapati decat cu ierbicid total sau prin scoaterea radacinilor.
Erbicit total se da doar inainte de a te apuca de a insamanta gazonul (cu 2-3 saptamani inainte) . Problema pirului si mohorului (buruieni monocotiledonate) e mai importanta , insa trebuie gasit un erbicit pentru monocotiledonate dar sa fie de gazon . Pentru dicotiledonate am gasit si eu , si am tot dat pe gazon , insa acum am studiat si eu mai aprodundat problema pirului/iarba dracului si mohorului , care trebuie eliminate doar cu un erbicit din gama mono ...
Pe piata se gasesc doar erbicide pentru gazon din gama dicotiledonatelor . Am tot cautat pe net si pentru monocotiledonate , erbicid de gazon , insa nu gasesc :(
Poate ai tu noroc si dai de asa ceva , si ma anunti si pe mine .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate