Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#721
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

 marsak, on 22 aprilie 2013 - 08:39, said:

"Suntem impartiti in 2 : eu fac curtea, si socrul meu se ocupa de casa. Dupa cum se vede, eu am fost mai harnic"
barladi, va trebui sa stai cu ciomagul in spatele muncitorilor care vor lucra la casa ... ar fi pacat de munca ta  - gradina arata ok - daca ar navali baietii veseli cu cizmele pe gazon si ti-ar umple gazonul de resturi de materiale.
Iti spun asta din proprie experienta :-D

Pana acum s-a lucrat curat. Am si stat cu ciomagul pe ei, dar ma ajuta si spatiu mare de desfasurare si au loc sa treaca, sa depoziteze, sa lucreze. Merci oricum de sfat

 Inginerul_bv, on 22 aprilie 2013 - 09:05, said:


@barladi, superba gradina. Posted Image Imi pare rau ca n-am si eu atata spatiu sa ma desfasor cum ai facut tu. In acelasi timp ma consolez cu ideea ca totusi unii isi construiesc case pe 3-400 de mp si le ramane doar un petec de pamant dupa ce termina casa. Posted Image

Cateodata e un chin sa ai curte mare. Incepand de la tunderea ierbii, si pana la un simplu drum de la un capat la altul, cand ai uitat ceva

#722
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Cat timp iti ia sa tunzi tot ce ai pe acolo? Cu ce tunzi ?(electric sau termic) si ce faci cu iarba tunsa? . Foarte frumos.

#723
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

 Astrul, on 23 aprilie 2013 - 00:32, said:

Omu', respectele mele sincere!
Fa o camera cu fata spre curte si nu mai pleci de-acolo, ai tot ce-ti trebuie. Intre timp se face si casa. Posted Image
Tu meriti sa-i chemi p-aia de la Casa Mea sa-ti faca cateva poze la curte ca prea arata bine.

Multumesc de apreciere. Incepe curand si lucrul la casa si speram macar la 1-2 camere la parter si o baie ceva, sa putem sa ramanem si noi peste noapte in weekenduri. Practic la interior mai e de dat glet, culoare , parchet si usi

#724
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011

 cuticco, on 23 aprilie 2013 - 16:54, said:

Mi-au sosit aspersoarele de la Rain Bird. La prima vedere seamana aproape perfect cu alea de la k-rain. Sper sa nu functioneze la fel.
Merg bine. Am pus 5 pe o linie si functioneaza perfect, nu curge apa pe langa ele, stropesc bine.

#725
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

 Inginerul_bv, on 22 aprilie 2013 - 20:15, said:

Mda. Usor de zis, greu de facut chestia cu panta. Mai ales ca inconjoara casa una dintre tevi.......mi-e imposibil sa-i dau o panta constanta.

Si la mine va fi cam aceeasi situatie - e drept, eu mai am mult pana atunci...
Ma gandeam ca acolo unde circuitul schimba directia sa pun robineti cu galeata din aia de vizitare de care zice cuticco.Pe portiuni drepte si relativ scurte poti da panta tevilor.
E posibil de realizat ce zic?

#726
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
da, nu e greu. Panta nu tre sa fie mare. si 2-3 cm pe toata suprafata e ok. Foloseste o cumpana.

#727
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 inu1711, on 24 aprilie 2013 - 07:49, said:

Si la mine va fi cam aceeasi situatie - e drept, eu mai am mult pana atunci...
Ma gandeam ca acolo unde circuitul schimba directia sa pun robineti cu galeata din aia de vizitare de care zice cuticco.Pe portiuni drepte si relativ scurte poti da panta tevilor.
E posibil de realizat ce zic?

Teoretic da, practic nu prea, decat daca sap sant adanc de 80-90 sa pot da macar 2 cm la metru, altfel e mare chin sa stii. Am facut canalizarea acum 2 ani si-a trebuit sa dau 1,5 cm la metru panta. Vreo 8 ore si ceva ne-am chinuit 2 insi sa asezam tevile astfel incat panta sa fie constanta. Practic sunt vreo 30 de metri x 2 cm la metru sa zicem.....ar insemna sa plec de la -20 si sa ajung la - 80 cu o panta de 2 cm la metru. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 24 April 2013 - 08:57.


#728
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
De asta si intreb, ca in teorie pare viabil. Practica insa...
Dar daca pui robineti de golire si pe traseu, nu poti sa schimbi inclinarea de la un robinet la altul? Urci pana la primul robinet - cobori pana la al doilea si asa mai departe?

Banuiesc ca mai sus ai dat doar un exemplu, altfel nu inteleg de ce ai dat panta de doar 1,5% la canalizare iar pentru golirea instalatiei vrei sa dai 2%.Posted Image

#729
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Pai nu trebuie sa dai panta decat spre robinetii de golire, dintr-un capat in altul. Daca ingropi la 90cm nici nu mai trebuie sa mai golesti Posted Image .

#730
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ei, la canalizare a fost alta chestie. Cand am facut casa nu s-a uitat nimeni in canalele din strada sa vada nivelul si cum terenul meu era mai jos, am iesit de sub casa cam la 30 de cm cu gandul ca o sa fie ok, ca sa ma trezesc dupaia ca am 40 de cm diferenta pe inaltime si o lungime de 30 de metri de unde imi iesea mie de sub casa pana la nivelul conductei de canalizare, deci practic nici macar 1,5 cm n-au fost. In fine....am completat cu pamant acuma pe langa casa si-am ridicat curtea. Acum acolo unde imi iese canalizarea de sub casa am 1,5 metri fata de teren.....atat de mult m-am ridicat.....Cam asta e povestea.

Edited by Inginerul_bv, 24 April 2013 - 10:28.


#731
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Da, stiu ca ti-am urmarit jurnalul pas cu pas Posted Image .
Intrebare: Masina de tuns gazon - recomandari ... ce sa cumpar. Benzina sau electric?

#732
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cica indicat ar fi cu motor termic dar daca nu ai foarte mult de tuns si nu te deranjeaza un cablu care sa-l tarai dupa tine......eu am pus ochii pe-asta:
http://www.magaziagr...tuns-iarba.html

#733
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

 cuticco, on 24 aprilie 2013 - 10:12, said:

Pai nu trebuie sa dai panta decat spre robinetii de golire, dintr-un capat in altul.
Exact asta ziceam. Daca pui robineti de golire pe traseu, ai diferenta de nivel mai mica intre 2 robineti.

Inginerul_bv, eu ma legasem de acel 2% luat in calcul pentru golirea instalatiei. Nu stiu daca ar fi nevoie de o panta asa mare.

#734
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

 cata.r, on 19 aprilie 2013 - 14:34, said:

Un put forat in locatia mea (+ pompa, vas de acumulare, hidrofor) mi s-a estimat pe la 10000 ron. Banii astia ar cumpara 2000mc de apa de la retea. Sa zicem ca ud 5l pe zi pe mp (o fi mult, o fi putin?!) la 500mp sunt 2500l/zi adica exact 2.5mc/zi. Daca ud aproape juma' de an, sa zicem 150 zile, folosesc 375mc/an. Deci cei 2000mc cat ar fi cumparat investitia initiala mi-ar ajunge 5.33 ani...

Acu' calculul asta e cam scos din burta Posted Image daca vezi vreo greseala majora atrage-mi atentia te rog

Ca idee daca investitia unui put se amortizeaza in peste 5 ani, as prefera sa incerc intai cu udat de la retea si doar daca vad ca e prea scump sa ma arunc la un put forat. Posted Image

Nu as fi insa sigur de debit si presiune constante, tocmai asta e teama mea ca vara cand uda toti voi avea probleme...

Daca mai adaugi la cei 5 ron si pretul canalului, se cam fac 9 rom/mc de la retea. Mai speli o masina, prin padocul cainelui... deci se mai aduna. Per total cred case amortizeaza mai repede cei 10000 ron. Cei care au fost mai isteti, au conectat si alimentare WC-ului la apa putului!!

#735
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Ce parere aveti despre masina aceasta ?  http://www.dedeman.r...n-dym1481f.html

#736
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
am curtea plina e pir.Am cumparat un ierbicid total pe baza de glifosat si-mi e teama sa -l folosesc pt ca am caini care rontaie cam tot ce-i verde.
Cum ati procedat voi posesorii de caini si buruieni ? Cat timp are efect ierbicidul asupra cainilor?

#737
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
va trebui sa iti inchizi cainii pana trece efectul erbicidului.

#738
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 inu1711, on 24 aprilie 2013 - 15:07, said:


Inginerul_bv, eu ma legasem de acel 2% luat in calcul pentru golirea instalatiei. Nu stiu daca ar fi nevoie de o panta asa mare.
Treaba e ca poti sa-i dai desigur si o panta mai mica, dar asta inseamna sa faci ca fundul santului sa fie aproape perfect, adica sa nu-ti faca burta teava. Cu cat e panta mai mica cu atat ai sanse sa gresesti. In fine, cred ca o sa bag compresoru' si nu ma mai complic. Si-asa eu am bagat deja teava. Cand am facut trotuarele, aveam diferenta de 30-50 de cm pana la cota terenului si la baza cofrajelor, inainte sa bag pamant am aruncat si teava. Nu m-am mai uitat la panta sau altele, am zis mersi ca nu mai trebuie sa sap si aia e :)

 anonima1, on 24 aprilie 2013 - 20:22, said:

am curtea plina e pir.Am cumparat un ierbicid total pe baza de glifosat si-mi e teama sa -l folosesc pt ca am caini care rontaie cam tot ce-i verde.
Cum ati procedat voi posesorii de caini si buruieni ? Cat timp are efect ierbicidul asupra cainilor?
Si noi avem una bucata catel care salasluieste in tarc chiar langa parcela unde gradinarim. Noi am dat cu glifotim, de fapt eu am dat :D Si la noi problema e tot pirul. Am tot citit despre erbicide totale. Cica ar fi periculos doar imediat dupa ce e dat. Mai departe se absoarbe in masa foliara a plantelor, iar ce cade pe pamant cica se dezintegreaza. Al nostru catel n-a patit nimic oricum. Nu stiu daca am scapat sau nu dar cert e n-o sa ma opresc pana nu omor tot pirul. Intre nervii mei sanatosi si pir, aleg nervii mei sanatosi. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate