Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1747
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pe priza programabila (cea mai ieftina,25-30 ron) se pot seta minim 10 perioade de on, fiecare perioada cu timpul ei de on(de la 9:00 pana la 9:30, de la 9:35 pana la 9:50 si tot asa pana la perioada cu nr 10 chiar si pe zile sau copy pe toate zilele).Marele minus ar fi lipsa unui senzor de umiditate, va uda si cand ploua.

Eu am dat ex cu priza si electrovana pt ca sistemul cu programatoare nu a fost fiabil in cazul meu.Am avut 3 programatoare, in 3 ani erau toate moarte(nu electrovana din ele a cedat ci sistemul electronic , se oxidau/rugineau chiar si lamelele la baterii).Poate cele capsulate cu programare prin unde radio sunt mai ok, si alea au nevoie de baterie...
Se pot face 2-3 aripi, fiecare cu electrovana si priza ei.Daca se gandeste sistemul bine de la inceput iese un sistem f fiabil.

Toate compunentele pot fi bagate in spatiul tehnic(prizal programabila in cazul meu, chiar si electrovanele pot fi trase in spatiul tehnic daca se gandeste sistemul cand se face casa(am presostatul tras in spatiul tehnic de ex).

Toate componentele electronice vor fi la adapost, accesul la ele se face din casa, se poate pune priza programabila chiar si cu telecomanda...In plus e si ieftin, eu am dat f putin pe sistemul meu(pompa-600 ron, un aspersor 80 ron, teava si mufe vreo 200 ron cred).ADEVARAT e ca tre sa ai apa multa in put, altfel...suge apa din put vazand cu ochii in cazul meu cu 8 aspersoare(ud o suprafata destul de mare totusi,udare in proportie de 99% din suprafata dorita).

In cazul in care se merge pe electrovane...dai pe 2 200-300 roni max cu tot cu prize si nu mai au moarte).

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2016 - 11:36.


#1748
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Un spect important am uitat sa mentionez in cazul meu. Plantele , pomii si tuile(50 la numar, doar tuile,tot asa in functie de dimensiuni de crestere, etc)le-am asezat si in functie de aspersoare pt a nu le  bloca rau...sunt cam matematic asezate, dar...asta e.Nici nebunie cu zeci de aspersoare si aripi nu am vrut sa fac.

Edited by ionutz_joe2009, 15 September 2016 - 11:51.


#1749
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ultimul tuns pe anul asta. Gazonul se prezinta exceptional, este un covor viu. Stiu ca e cam tarziu, dar vremea a permis operatiunea. De maine am inteles ca se schimba foaia...

#1750
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Și, în cele din urma am demarat  aranjarea curții.  Am început cu delimitarea spatiilor verzi. Materialul  folosit  este piatra de Dobrogea. Câteva  poze.

Attached Files



#1751
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Arata bine! Sa pui foto cu punerea in opera.

#1752
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Intre timp am pregătit suportul viitoarei terase. Mai trebuie turnat betonul în jurul  fiecărui  fier beton , după care va veni umplutura (pământ, pietre, bucăți beton și altele asemenea).

Attached Files



#1753
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ce rol mai are betonul " in jurul " fiarelor alea ...ca nu pricep !?
Betonul avea rost daca fiarele  erau prinse IN  beton .....

#1754
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postedi10000, on 06 noiembrie 2016 - 13:08, said:

Ultimul tuns pe anul asta. Gazonul se prezinta exceptional, este un covor viu. Stiu ca e cam tarziu, dar vremea a permis operatiunea. De maine am inteles ca se schimba foaia...
Nu e tarziu deloc.
Riscul e doar inghetul la sol, ori pana la perioada la care ne aflam, acesta inca n-a venit. In general e bine sa treaca ~ 10 zile de la ultimul tuns, pana la inghet.
Acum doua saptamani l-am tuns si eu, dupa care am aplicat un ingrasamant de tipul NPK..

#1755
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012

View Postmaximg, on 27 noiembrie 2016 - 15:03, said:

Ce rol mai are betonul " in jurul " fiarelor alea ...ca nu pricep !?
Betonul avea rost daca fiarele  erau prinse IN  beton .....
mamaligile de beton fac ca nivelul terasei sa nu schimbe, și, după ce spațiul  de sub terasa va fi umplut, va sigura stabilitatea

Edited by talica, 27 November 2016 - 20:38.


#1756
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Azi am pus stratul  de piatra, mâine urmează  compactarea și definitivarea nivelului  final  de piatra. Tot ce a fost cablu electric  ( poarta, lumini, priza) a fost astupat.

Attached Files



#1757
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttalica, on 27 noiembrie 2016 - 20:08, said:

mamaligile de beton fac ca nivelul terasei sa nu schimbe, și, după ce spațiul  de sub terasa va fi umplut, va sigura stabilitatea
Eu inteleg ce vrei sa faci , dar daca tot bagi niste banuti , fa ceva ca lumea . Sirmele alea trebuiau sa stea in gropi betonate , pe beton , nu doar infipte in pamint si cu beton in jurul lor . Diferenta este enorma .

#1758
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012

View Postmaximg, on 28 noiembrie 2016 - 19:41, said:


Eu inteleg ce vrei sa faci , dar daca tot bagi niste banuti , fa ceva ca lumea . Sirmele alea trebuiau sa stea in gropi betonate , pe beton , nu doar infipte in pamint si cu beton in jurul lor . Diferenta este enorma .

De acord ca nu este cea mai inginereasca soluție, dar cred ca va funcționa.  Timpul va confirma  sau nu. Etapa umplerii cu" diverse" a spațiului de sub terasa  a început.  Compactarea cred ca va dura pana în primăvara.  Oricum , nu este foarte importanta.

Edited by talica, 28 November 2016 - 20:42.


#1759
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Azi am delimitat a treia zona verde (mai micuța, cam 5 mp), pozele în zilele următoare. Apoi s-a terminat așezarea stratului de piatra, care a fost compactat cu placa vibrațiile  (sincer sa fiu efectul era minim, dar și piatra este una care se aseaza bine). Urmează sa mai scap de toate nebuniile adunate în timp: paleti, scânduri. Oricum imaginea de ansamblu este mult mai buna. Trebuie sa fac un plan sa conectez niște lămpi în spațiul verde (doamna mea își dorește foarte mult)

#1760
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
V-o prezint pe Hara, responsabila  SECURITY

Attached Files



#1761
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Și, avem și ceva Pavele.  Geometria curții nu este foarte prietenoasa (gardul și casa nu sunt paralele), dar sper ca produsul  finit sa arate OK. Vor fi o groaza de tăieturi  pe margine.

Attached Files



#1762
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttalica, on 01 decembrie 2016 - 18:21, said:

Și, avem și ceva Pavele.  Geometria curții nu este foarte prietenoasa (gardul și casa nu sunt paralele), dar sper ca produsul  finit sa arate OK. Vor fi o groaza de tăieturi  pe margine.
Da . Adica DA . Placuta culoare , frumos ca nu este din placi mari ... La apa cum se comporta ? Impregnezi cu ceva ??? Montaj pe nisip sau sapa ?

Edited by maximg, 02 December 2016 - 07:50.


#1763
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Montajul este pe nisip. Meseriașii zic ca nu ar strica o soluție impermeabilizarea, dar mai întâi trebuie trecut de faza umplerii rosturilor cu nisip (trebuie trecut de câteva ori). Azi a lapovițat și am văzut cum arata și ud, ca și culoare.

#1764
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Am terminat montajul pavajului și delimitarea spatiilor verzi. Nisipul pt umplerea rosturilor va mai fi "plimbat " de câteva ori, iar la primăvară voi face finisarea unde va fi nevoie. Dacă va fi posibil voi aduce și pământ pt zona verde.
Următoarea etapa este montarea porților și automatizarea lor. Drenurile care leagă cutiile motoarelor de  scurgere,  au fost protejate cu bucăți de corniere  ( sunt cam în zona unde o mașină mare le poate afecta)
În poze  este zona porților auto. Trecerea de la pavaj la asfaltul drumului va fi făcută la primăvară.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate