Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1675
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Am facut scarificarea in functie de temperatura, de starea vegetatiei si a gazonului. Eu sunt multumit de cum a iesit, pozele insa sunt dinainte de scarificare si de dupa, dar cand nu fusese adunata iarba uscata scoasa. Am lucrat cu treptele 2 si 3 din 5.

#1676
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Gazonul bun poate fi plantat atat primavara, cat si toamna.
Toamna face treaba natura, daca pamantul e fertil. Cel pus primavara necesita irigare zilnica, pe timpul verii, in zilele caniculare.

Edited by crisbud, 06 December 2015 - 10:44.


#1677
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdanutlupu, on 01 decembrie 2015 - 22:19, said:

Am facut scarificarea ... Am lucrat cu treptele 2 si 3 din 5.

hai zi-mi si mie cu ce utilaj ai facut scarificarea si unde-l gasesc si io? (vazui filmu' dar nu-mi dadui seama)

#1678
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@gushpi
Viking LB 540

#1679
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdanutlupu, on 11 decembrie 2015 - 11:18, said:

@gushpi
Viking LB 540


am cercetat netul si am observat ca exista unelte combinate, aerator+scarificator!
merita de luat asa ceva? sau se va comporta ca o struto-camila?

merci anticipat!

#1680
Alex0883

Alex0883

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2013
Vreau sa ma apuc de amenajarea curtii, si am de gand sa folosesc rigole atat la intrare auto cat si perimetral in zonele betonate. Am gasit gratarele de mai jos IRON AGE din fonta pentru rigole. Stie cineva mai multe despre producatori sau cei care le importa in Romania. Eu le-am gasit la sbm-drain

Attached Files



#1681
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Scurgerea de la rigole unde varsa? E racordata la pluviala cred, dar mai departe?

Cum vei face cu danfu' de la canalizare in zilele toride de vara?

#1682
Alex0883

Alex0883

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2013

View PostKONDASAS, on 23 decembrie 2015 - 17:34, said:

Scurgerea de la rigole unde varsa? E racordata la pluviala cred, dar mai departe?

Cum vei face cu danfu' de la canalizare in zilele toride de vara?
exista un element care se monteaza la descarcarea rigole numit camin( nu se vede diferenta pe lungimea rigolei ) echipat cu sifon si cos de decantare( pentru frunze, pietre, etc) care se curata periodic. Astfel scapi de mirosuri si de colmatarea tevilor subterane.

#1683
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Am auzit de asa ceva dar nu stiu cum arata(ai un link cumva?). E asemanator cu cel pentru burlane?

Acest camin se pune unul pentru toata pluviala sau fiecare segment trebuie sa aiba unul?

#1684
Alex0883

Alex0883

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2013

View PostKONDASAS, on 23 decembrie 2015 - 18:34, said:

Am auzit de asa ceva dar nu stiu cum arata(ai un link cumva?). E asemanator cu cel pentru burlane?

Acest camin se pune unul pentru toata pluviala sau fiecare segment trebuie sa aiba unul?

Poti sa folosesti mai multe, chiar e recomandat la lungimi mari de rigola. Vezi fisa tehnica de mai jos :
http://www.sbm-drain...DRAINEN1000.pdf

#1685
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAlex0883, on 23 decembrie 2015 - 18:50, said:


Poti sa folosesti mai multe, chiar e recomandat la lungimi mari de rigola. Vezi fisa tehnica de mai jos :
http://www.sbm-drain...DRAINEN1000.pdf
Si tu vrei rigole , nu esti  vinzator ???? Curios , ieri a aparut si pe alt forum un interesat de rigolele astea de fonta , decorative ...

#1686
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmaximg, on 23 decembrie 2015 - 19:15, said:

Si tu vrei rigole , nu esti  vinzator ???? Curios , ieri a aparut si pe alt forum un interesat de rigolele astea de fonta , decorative ...

Ce chestie! Si pe mine ma intereseaza sa aflu unde gasesc asa ceva in Romania. Si nu, nu vand nimic, nimicut Posted Image Posted Image

#1687
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcrisbud, on 06 decembrie 2015 - 10:43, said:

Gazonul bun poate fi plantat atat primavara, cat si toamna.
Toamna face treaba natura, daca pamantul e fertil. Cel pus primavara necesita irigare zilnica, pe timpul verii, in zilele caniculare.

Si cam in ce perioada se insamanteaza primavara? Sau, cat de cald trebuie sa fie?

#1688
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,709
  • Înscris: 25.01.2007
Cand temperatura noaptea nu mai scade sub 10grade. Indiciul asta l-am gasit pt suprainsamantare

#1689
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcristobob, on 03 martie 2016 - 08:37, said:

Si cam in ce perioada se insamanteaza primavara? Sau, cat de cald trebuie sa fie?


Cand sunt 5-6 nopti consecutive cu temperaturi de peste 7-8 grade si in urmatoarele 7-10 zile nu ninge.
Ca data calendaristica se poate semana gazonul la sfarsitul celei de-a doua decade si inceputul celei de-a treia din luna martie.
Trebuie sa stii ca gazonul rasare si creste mai repede cu cat temperatura nocturna e mai ridicata. Deci, depinde de an si de ajutorul dat de WV.

#1690
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Hello, ce faceti dragilor?
Gradinile noastre incep sa se trezeasca la viata, abia astept sa le vad din nou verzi si sa ma umple de bucurie.

Va rog sa-mi ziceti si mie, cand se stropesc pomii. Eu am o livada tanara si din cate am citit trebuiau stropiti in februarie, cred ca am ratat stropirea anul asta?
Acum e prea tarziu?

Trestie de balta, ma ajuti te rog frumos!

Multumesc

#1691
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Buna Thalia,
Poti stropi pomii cu ulei horticol acum, eu tocmai am facut asta, dar sa ai grija sa nu ploua o zi doua dupa ce faci asta. Dupa ce explodeaza mugurul (urechiuse de soarece) se dau insecticide si fungicide, astea sunt primele 2 si cele mai importante stropiri pe care daca le-ai ratat la pomi fructiferi, ai sa ai viermi in fructe (mar, cires, prun).

#1692
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Thalia, din ce stiu eu, stropirea pe care tu o numesti "de februarie" se poate face oricand pomii sunt in perioada de repaus.
Se imbaiaza cu o solutie din ulei horticol + un produs pe baza de cupru (50% Cu metalic).
Cu amestecul asta se stropesc de la trandafiri si gard viu pana la pomi fructiferi - toate plantele care sunt in repaus (nu si coniferele sau alte plante vesnic verzi).
Daca pomii au plecat in vegetatie, nu cred ca mai merge uleiul horticol.

In alta ordine de idei, am gasit la o pepiniera Ro...ilva pin negru cu inaltimi cuprinse intre 2 si 4 m, pret 20 lei. In pepiniera pomii arata foarte bine.
Ma tem insa ca sunt prea mari si nu se vor prinde.
Ce experiente aveti in sensul asta?
Cat de mare ar trebui sa fie balotul de pamant pentru a creste sansele de prindere?
E prea tarziu sa incerc sa pun un astfel de pin la sfarsit de martie sau sa aman pentru la toamna?

Edited by inu1711, 29 March 2016 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate