Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1585
dancucu

dancucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2014

View PostInginerul_bv, on 17 martie 2015 - 15:54, said:

Eu tocmai ce-am plantat cateva specii noi de conifere in gradina, am si mutat unele din ele.....Si gazonul meu trebuie scarmanat, aia e clar. E foarte multa iarba uscata si altfel cred ca n-o sa am gazon frumos anul asta. Atata doar ca n-am acum bani sa cumpar un scarificator electric si cu ala manual ma apuca Craciunul la ce suprafata am.

Pot da cu scarificatorul in gazonul semanat anul trecut in primavara?

#1586
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Poti da' dupa ce termini sa mi-l imprumuti si mie. Posted Image

#1587
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Se pare ca virgula colegul dancucu, n-a dorit sa-mi imprumute scarificatorul iar eu neavand mare succes cu grebla din dotare, n-am avut incotro decat sa m-apuc sa tund la treapta cea mai mica ca sa scap de uscatura. N-a iesit chiar rau, ba' chiar binisor, arata oricum mult mai ingrijt decat azi dimineata. Mai sunt fire uscate da' oricum cam tot ce-am tuns era uscat. Am umplut 2 pubele de 120 de litri si asta pentru ca am indesat bine. A fost ceva....Dupa ce-am terminat, am imprastiat sarguincios cateva kg de NPK din care am pus si la trandafiri si la conifere. Poze maine ca abia ce-am intrat in casa si-am facut un dus, soarele a apus deja. Posted Image Printre alte treburi gospodaresti, spalat catelu' cu samponul din dotare, catel bucuros, stapani bucurosi. Posted Image

Nu mai lucreaza nimeni prin gradina ? Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 21 March 2015 - 18:36.


#1588
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
care stiti...cum pot proteja niste "buturugi" ornamentale care stau in aer liber,
ceva solutii de impregnare lemn, recomandate ? Posted Image

#1589
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Da, le dai cu ulei de transformator sau ulei de motor, cel mai ieftin care-l gasesti matale.

#1590
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cel mai ieftin pe aplicația dată, cre' că-i ăsta.

#1591
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Gazonul meu nu arata prea bine la iesirea din iarna. Sunt fire uscate o gramada dar in absenta unui scarificator n-am ce sa fac. L-am tuns in saptamana trecuta la cea mai mica treapta si i-am aplicat niste NPK. Acum ploua de 2 zile si saptamana viitoare astept sa vad rezultatele. Sper sa-si revina frumos la fel ca anul trecut.

Attached Files



#1592
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Arata foarte rau...Si-a mai revenit dupa NPK?

#1593
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si-a revenit da. O sa pun niste poze zilele astea. La fel a fost si anul trecut si si-a revenit. Ce ma sperie mai tare este ca a chelit in cateva locuri dar poate reusesc sa fac ceva si in privinta asta. :)

#1594
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
La mine arata asa (nu i-am dat cu absolut nimic anul asta):

Edited by edi10000, 02 April 2015 - 14:01.


#1595
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
N-as putea zice ca arata extraordinar nici la tine. Sunt semne ca a trecut iarna peste el, dar o sa-si revina, sunt sigur de asta.
La mine arata mai rau pentru ca primavara vine mai tarziu la brasov. Nu stiu daca in momentul cand l-am pozat, trecusera cateva zile de la ultimul inghet. Spre exemplu acum ninge si stratul de zapada are peste tot cam 3-4 cm deja.

#1596
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deci cam asa arata dupa 2 saptamani de la tundere si npk. Eu zic ca se vede schimbarea in bine.
In alta ordine de idei, azi a fost zi de salariu si am nevoie demult de un trimmer pentru colturi si chestii. Ma gandesc ca o sa fie bun si la zapacit buruienile de pe langa trandafiri si alte cele. Ceva recomandari in acest sens ? Am vazut no-name-uri si chinezisme care pleaca de la 85 de lei, dar parca m-as orienta catre un makita sau ceva si pentru asta am pus ochii pe makita ur3000, dar parca n-as arunca cu banii ca si-asa sunt putini, daca nu merita investitia. As lua ceva no-name sau mai ieftin daca as stii ca-si va face treaba 5 ani minim de-acum incolo.
Pareri ?
http://www.makita.ro...000-p362-p2.htm

Attached Files



#1597
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Eu am ars doua pana acum, unu bosch si unu tot de firma. Mi-am luat motocoasa pt locuri mai inguste.

#1598
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
China nu tine 5 ani decat daca sta!
Gardena sau Makita :)

#1599
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu am Bosch de 5 ani- fara probleme pana acum. Gardena mi se par supraevaluate pentru ceea ce stiu sa faca.

Edited by edi10000, 04 April 2015 - 12:41.


#1600
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am fost azi si-am pipait makita, e cam grea si aparatoarea aia de plastic lasa de dorit dupa parerea mea. Mi-au scapat ochii catre asta: http://www.dedeman.r...unman-350w.html
Si cred ca pe-asta o s-o iau. E china dar pare destul de solida.

#1601
bbandra

bbandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2009
Eu am avut Bosch de 23 cm, cel mai ieftin de la ei. Are peste 5 ani, folosit de 3 vecini. Doar eu l-am folosit la 250 mp de tuns integral 2 sezoane pana mi-am luat masina, nu mai vorbesc de faptul ca a mers si la vecini, care au mai tuns si tuns balarii si nici nu a fost foarte protejat. Inca merge, dar se duce relativ repede bobina din plastic, cea care sustine firul si care costa cam o treime din pretul sculei. Avantajul este insa ca poti gasi piesa separat. La alte chinezisme este posibil sa nu gasesti piese si sa trezesti ca trebuie sa iei altul nou.
Masina de tuns am luat B&D, ca eram suparat atunci pe Bosch, dar am folosit si un noname (Einhel sau ceva de genul). Cutitele de la cele de firma sunt de 2 ori mai groase si ai loc sa le ascuti la sculele de firma. La cele China sunt doar niste table ridicole, se indoaie, se tocesc repede.
Parerea mea ar fi sa iei o scula mai de firma, la aceiasi bani cu un noname mai mare/puternic/dotat.
Mai ales folosit cu moderatie te poate tine multi ani.

PS: Stiu si un Bosch similar care s-a ars la prima utilizare la un vecin, deci..., dar a fost inlocuit pe loc fara comentarii.

Edited by bbandra, 05 April 2015 - 21:09.


#1602
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Din pacate cam asa arata la mine Posted Image, momentan
Attached File  DSC_8624.jpg   380.33K   187 downloadsAttached File  DSC_8625.jpg   451.79K   192 downloads
Attached File  DSC_8626.jpg   386.15K   191 downloadsAttached File  DSC_8627.jpg   465.45K   180 downloads

Trebuie sa facem neaparat drenaj, dar ne chinuim sa gasim pe cineva care sa faca asa, de vreo luna de zile. Din pacate suprafata nu este mare si nu se incumeta doar la atat.

Mi-e ca degeaba incercam sa plantam ceva ca n-o sa se prinda nimic.
Apa sta asa cam 2 zile dupa ce s-a terminat ploaia, si inca vreo saptamana pamanul este destul de ud si nu poti sa calci pe el.

Edited by alina_ally23, 07 April 2015 - 18:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate