Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1549
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ce faceti, cum stati cu gazonul, cum se prezinta dupa asa o vara capricioasa?

#1550
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 03.11.2006
Gazonul e ok. Problema o reprezinta buruienile care ies prin el. Pir si costrei, mai exact.
Am vreo alternativa in afara de plivit?

Edited by bani002, 22 August 2014 - 12:59.


#1551
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu.

#1552
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Eu nu ma plang, irigatia isi face treaba, mai am de reglat si de inlocuit niste duze, am program cu 4 udari/zi seara si dimineata. Buruieni nu au mai reusit sa iasa, gazonul e perie si tocmai din cauza asta, au aparut fire uscate pe care va trebui sa le scot cu un scarificator.
Sunt un pic disperat de ritmul de crestere, cam 10 cm in 3 zile si din cauza asta trebuie sa-l tund de 2 sau 3 ori pe saptamana, l-am lasat odata 10 zile netuns si parca aveam grau pe tarla. Cred ca am exagerat cu turba si dolomita si se parea ca-i prieste, acum il tin din scurt ca s-a ingrosat firul si nu-mi place.

#1553
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Crezi ca e bine sa-l uzi de 4 ori pe zi? Eu stiu ca e bine sa-l uzi mai abundent de 2-3 ori pe saptamana pentru ca altfel ii putrezeste radacinile.

#1554
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Solul l-am amestecat cu mult nisip si se dreneaza foarte bine, nu am avut probleme nici la ploile torentiale si nu pare deloc saturat de umezeala. Eu asa stiu, des si putin cand nu e cald si se pare ca-i prieste asa.

#1555
lauryta_86

lauryta_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2011

View Postcharlly, on 22 martie 2014 - 10:16, said:

Legat de sisteme de irigatii, cei de la melinda install au departament care face schite si necesar de materiale doar pe baza unei cereri (email). De mare ajutor ptr cei care se gandesc sa-si faca sistem singuri.
La fel si cei de la IRIGARDEN au un departament de proiectare GRATUITA.
Eu am apelat la serviciile lor si au fost foarte rapizi si profesionisti. La fel si materialele Rain Bird care le comercializeaza sunt foarte bune.

#1556
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Sau va puteti proiecta voi singuri, pe siteul Gardena.

#1557
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Poate intereseaza pe cineva: http://www.sante-nut...esastre-absolu/

#1558
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nu se deschide de pe tel... Pacat.


#1559
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Oricum e in franceza si n-am inteles nimic. Am vazut doar pozele. Banuiesc ca e nasol. Oricum n-am folosit.  Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 12 October 2014 - 19:23.


#1560
vily28

vily28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.03.2005
Salutare,
Sunt mai nou in ceea ce priveste amenajarea gradinii si as dori o solutie simpla pentru amenajarea gazonului din curtea noastra. Suntem in tratative cu o firma pentru amenajari dar o sa mai dureze pana o  sa colaboram si caut o solutie rapida.
Gradina nu a fost ingrijita de ceva vreme - doar iarba a fost taiat si arata ca in atasament. Initial a fost gazon dar neffind tratat a crescut multa costree.
Puteti sa imi recomandati cum sa incep ? Se mai poate face ceva anul acesta sau trebuie asteptat pana la primavara?
Astept pareri

Attached Files



#1561
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@ vily28
Gazon frumos fara sistem de irigatie automatizata nu se poate, daca vei amenaja acel loc corespunzator oricum va fi sapat pentru a traversa conductele. Prin urmare nu are rost sa faci nimic acum ca acolo vor fi transee, va fi intors tot si se va prelucra solul si insamanta cu gazon nou.

#1562
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu sunt de acord cu afirmatia ca gazon frumos fara sistem de irigatie automatizata nu se poate. Cunosc numeroase exemple de persoane care au sistem de automatizare si gradinari si arata mai prost decat la mine. Haideti ca nu faceti afirmatii sub forma de adevar absolut.

#1563
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Edi, o gradina frumoasa e ca un copil, trebuie sa ai grija de ea. La gazon la suprafete mari te transformi in sclav daca e sa ai grija de el cum trebuie, un m2 de gazon are nevoie vara cel putin de 4 l de apa zilnic, incearca sa uzi de 4-6 ori pe zi dimineata si seara cateva sute de metri patrati si iti vei blestema zilele. Un petec de gazon de 50-60 mp mai merge, dar o gradina cu multa vegetatie nu.

Firme de gradinarit sunt o multime, vin oamenii si isi bat joc pe banii tai, fac munca superficiala dupa care pleaca si asteapta sa treaca saptamana sa vina din nou sa te jupeasca, stiu asta. Eu ma refeream strict la udat, nu la lucrarile de intretinere care si le poate face oricine daca are pasiune si scule de calitate. Repet, e de neconceput sa ai pretentii de la un gazon in suprafete mari, fara sistem de irigatie automatizat, asta inseamna sa nu ai concediu, familie, viata ci sa stai sa uzi gazonul non stop, adica sclavie.

#1564
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Parerea mea sincera e ca pentru un gazon frumos, poate 20% sa conteze sistemul de irigatii automate. Sunt prea multi alti factori la mijloc ca sa poti afirma cu tarie ca fara el nu poti avea un gazon frumos. Conteaza mai mult natura solului decat frecventa udarii, ca sa nu mai spun ca e important si ce fel de apa utilizezi. Daca ai un sol care dreneaza apa repede, e normal sa trebuiasca udat zilnic. Oricum, la ce ploi acide au fost in primavara si vara asta, puteai sa ai si mama sistemului de irigatii ca tot galben era. Pana si trandafirii aproape mi s-au uscat de la acele ploi. In rest....conteaza mai mult tunderea cat mai des posibil, niste NPK de 2-3 ori pe vara, aerarea gazonului...

#1565
bobo16

bobo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.09.2006
Salutare,

Am reusit sa citesc in intregime acest thread si va multumesc pentru informatiile valoroase.
Suntem fericitii proprietari a unei parcele de ~ 2000 m2 (deschidere ~ 19 cu lungime de ~100). In viitor extinsa cu inca 500 m2 (cu deschidere 5 si lungime 100) pe lateralul din dreapta, parcela care inca nu este inclusa.

Terenul este in Magurele IF si a fost in zona agricola. A fost plantat cu porumb si lucerna.
Are numeroase balarii si din cate m-am informat cel mai bine ar fi sa plantez trifoi alb pe intreaba lui suprafata pentru a misora numarul buruienilor. Fiind o suprafata mare cred ca nu pot spera vreodata la gazon intrucat ridica costuri majore si deci cred ca va ramane cu trifoi. Ce parere aveti?

Avand in vedere ca vine iarna, ce ma sfatuiti sa mai fac in acest timp?
Dorim sa construim o casa, singurele acte momentan sunt actele de proprietate.


Si apropo de planul desenat de mine. Stiti vreun program mai performant atat pt gradina cat si pentru casa?

Multumesc,

Attached Files


Edited by bobo16, 25 October 2014 - 13:27.


#1566
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postedi10000, on 20 octombrie 2014 - 22:16, said:

Nu sunt de acord cu afirmatia ca gazon frumos fara sistem de irigatie automatizata nu se poate. Cunosc numeroase exemple de persoane care au sistem de automatizare si gradinari si arata mai prost decat la mine. Haideti ca nu faceti afirmatii sub forma de adevar absolut.
Daca esti plecat vara in concediu si n-are cine da la furtun, ce faci?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate