Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Posttrestie-de-balta, on Feb 5 2007, 08:35, said:

teoretic, ca practic nu-i asa. plantele alea cresc, isi schimba aspectul, forma si dupa 2-3 ani nu mai arata asa. am vazut gradini care aratau excelent dupa amenajare, dar perspectiva era jalnica. daca plantezi 7-8 arbori intr-o gradina de 200 m2, adio armonie in gradina respectiva. asta daca nu vrei o livada. uite o varianta: iti face proiectul un arh. peisagist si chemi o firma sa-l execute. pretul final va fi mai mare, uneori cu 30%, decat daca-ti fac ei proiectul. si nu-ti  fac vre-o grdina japoneza sau miniatura stilizata a vreunui parc celebru.

ma bag si io.
1. cate gradini ai facut pana acum?
2. cati ani au?
3. ce anume ai facut la ele?
4. cine a ales plantele?in baza a ce?
5. cine a trasat aleile?cine le-a executat?
6.cine a executat structurile fixe? voi sau constructorul?
7.cine a executat lacul si/sau paraul si/sau cascada? ai ceva poze?(ca alea nu se schimba cu anotimpurile)
8. cine a facut instalatia de irigare?

ca un ps: o gradina, daca e facuta de un meserias, dupa 2 sau 3 ani arata cu mult mai bine ca la inceput.
daca e facuta de un habarnist, care va pune pe rocarie plante care cresc prea mult, sau va pune plante de umbra in plin soare, normal ca va arata ca dracu'.

le:uite si o poza, o gradina dupa 2 ani

Attached Files


Edited by zen, 05 February 2007 - 18:45.


#2
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
@trestie  good point :P

astea sunt mai bune?

Attached Files



#3
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Pentru moment as merge doar in fata cu gazon.
Odata pus gazonul banuiesc ca se mai pot planta si dupa plante si arbori.
In spate nu m-as baga inca, pentru ca inainte de toate trebuiesc terminate:instalatia de irigatii, iluminat, iazul, foisorul,  si altele....dupa care la sfirsit sa vina cu gazonul.
Am atasat si niste propuneri pt gradina spate...

Attached Files



#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postzen, on Feb 6 2007, 21:41, said:

o sa caut ceva poze, sa vad unde mai am.
hai sa ma laud si io  :rolleyes:
-amenajarea e gindita de un coleg, inginer horticol, din cadrul biroului.....Ai dreptate ZEN :), baietii astia's foarte pasionati....

Attached Files



#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
continuare

DA...gradina ajunge undeva la 25.000 E

Timpul in care a ajuns astfel este totusi mai mic....3-4 ani....

E nevoie de ceva conifere pt. a "pastra" nevoia de imagine si peste iarna....

In "cascada" din imagine au locuit 3-4 broaste testoase de florida. Si peste iarna proprietarul le'a uitat acolo, sub gheata. Cind s'a mai incalzit, erau OK :)...cica in Ro sunt considerate ilegale, ca's animale daunatoare....

Attached Files


Edited by punkt, 12 February 2007 - 12:33.


#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
cum se fabrica o "balta"  :D

Attached Files



#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
si acum, deliciul lu' master ZEN, o casa in terasa si o gradina minimalista  :rolleyes:
Lipseste copacu' uscat ca si centru de interes :(

Attached Files



#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
deci, sa continuam pleiada de optiuni in amenajarea curtii.
In cazul de fata, este o gradina mai ciudatica la Poiana Brasov
Tin sa spun ca toate gradinile prezentate in fotografiile atasate, sunt gindite si realizate de un coleg de birou de profesie inginer horticultor, cu ceva sprijin din partea unui mic colectiv de arhitecti care si'au dat cu parerea.
Toate fotografiile sunt facute in Romania si sunt lucrarile lui.
Eu personal nu mi'am adus nici un aport. Doar le prezint ca si material de studiu si pt. inspiratie.

Attached Files


Edited by punkt, 15 February 2007 - 14:08.


#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
si acum....doar cu pietre, sa'i multumeasca si pe unii :)

Attached Files



#10
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
@punkt  cascada aia, intre cei care fac cascade si rocarii, se numeste "tort de biscuiti"
ideea ar fi sa arate natural, nu facuta de mana omului.



@trestie  jardinierele astea sunt cu dedicatie pt tine, ca le gusti ca un palat fin  :P

Attached Files


Edited by zen, 15 February 2007 - 21:25.


#11
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
si acum, la categoria hevi veri heavy,un lac artificiaaal!
le: ne duelam in poze, spre deliciul spectatorilor?hahaha







Attached File  lac.jpg   366.57K   2218 downloads

Edited by zen, 15 February 2007 - 21:40.


#12
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postkikina, on Jan 26 2007, 19:11, said:

Daca  spui   tu , inseamna  ca-s  practice  si  estetice .
   M-am  bagat  si  io  de  ciuda ,  am  catei  si  la  mine  nu  merg  puse  :notangel:

uite si aci un catel care nu deranjaza aleea.                             si o alee din piatra sparta.         Attached File  masterplan2_036.jpg   59.33K   2061 downloads


Attached File  garden_path.jpg   46.07K   2402 downloads

#13
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postoverseas, on Jan 22 2007, 17:34, said:

Ca solutie pentru alei, pavaj etc., va spun ce am observat empiric si va cer sfatul. Am vazut alei care constau in mici blocuri de beton/ciment (nu ma pricep !) turnate separat, cu distante de (sa zicem) 10 cm intre ele. Suprafata unui asemenea bloc era de circa 80/50 cm, adancimea nu am putut sa o observ. Asemenea alei erau foarte vechi dar nu prezentau crapaturi si deteriorari. Daca nu deranjeaza iarba care creste intre ele, par ok. Cum suna asta din punct de vedere tehnic ? Multumesc.


  uite cum arata ce ai vazut tu

Attached File  1774.jpg   123.68K   1618 downloads Attached File  ld_100_0078_600.jpg   75.61K   1778 downloads Attached File  main.jpg   126.09K   1740 downloads
Attached File  stonepathweb.JPG   62.68K   1559 downloads

#14
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Cam asa arata "livada" mea de buruieni acum o luna.
Azi daca o las sa creasca nu se mai vede decit verde.

Attached Files



#15
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Salutare, revin dupa multe luni dupa ce am inceput construirea unei casute  ( si a topicului cu acelasi nume: sa construim o casa) si vreu sa va arat ce a iesit, in 2 -3 etape. De fapt sint mandru de munca depusa si de faptul ca am invins in relatia cu toti imbecilii de care am avut parte (o chestie antologica a fost cand ma certam cu cretinoidul care se ocupa de finisaje si caruia i-am spus ca peretii nu sint drepti si in vinclu si care candid mi-a spus: "dar nu ati precizat ca doriti asa dela inceput...norocul meu ca nu aveam ceva contondent la indemana ca ii spargeam capul) si caruia ii doresc din toata inima sa aiba parte de aceeasi furnizori precum mi-a fost el mie. La fel sint mandru ca am avut taria sa nu le dau toti banii si sa ii dau afara cand nu am mai putut mental sa ii supot. Pe scurt sant mandru nu atat de ceea ce am relizat material ci de faptul ca am iesit intarit din acesta incercare si ca acum toate problemele cu care ma confrunt zilnic imi par mai usoare.
Mai ma mandresc cu ceva: am plantat un pom (ma rog, firma de plantari), am facut o casa (offf cat am patimit) si am o fetita minunata, prin urmare, de azi inainte, sint si eu OM si nu am facut umbra pamantului degeaba.

CU placere va raspund la intrebari, va dau si mobilele cretinoizilor daca vrei sa nu aveti vreodata de a face cu ei, si o sa mai postez din cand in cand si poze.
De la inceput fac precizarea ca finalul este opera unui designer pe care am avut inspiratia sa il angajez in momentul in care eram la interioare si care mi-a schimbat radical perspectivele vizavi de functionalitatea unei case si de valoarea materialelor pe care le folosesti.
Acestui om ii sint recunoscator pentru rezultat, chiar daca uneori, ideile lui extraordinare nu au putut fi puse in practica deoarece in Romania in general nu se gasesc meseriasi ci numai calfe recalificate la locul de munca cu program de pauza.

Attached Files



#16
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Acestea sint ultimele exterioare (in 3 etape). Vor urma in Ianuarie interioarele deoarece mai astept galeriile sa pot pune perdelele si sa termin decorarea acvariului. Daca aveti si observatii de facut le ascult cu placere deoarece imi place sa optimizez si sa experimentez lucruri noi.

Attached Files



#17
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Partea 2.

Attached Files



#18
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Partea 3 si ultima cu exteriorul.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate