Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#253
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Gaz Sud si Premier Energy chiar fac parte din acelasi grup. http://www.energyrep...arul-rompetrol.
Au aceasta politica si anume sa ceara sume exorbitante pentru lucrari si sa vada cine le pica in plasa.
Trebuie sa ii luati foarte tare, chiar badaraneste. Cu cat mai badaraneste cu atat mai bine.

In 30 de zile de la depunerea cererii de racordare la retea sunt obligati sa va dea un refuz (pentru ca nu exista retea prin fata casei voastre) si sa faca un studiu tehnico-economic prin care sa gaseasca o solutie de racordare si sa calculeze un pret pentru ea.
Daca depasesc termenul sunt pasibili de amenzi de cateva mii de EUR. Exista un regulament pe site-ul ANRE. Tot acolo gasiti modul de calcul al pretului pentru lucrari. Este o formula, nu lasa foarte mult loc la interpretari.

Astept saptamana asta studiul lor. Stiu deja ca o sa fie cu preturile alea astronomice. Cred ca o sa discut intai cu ei. Daca nu ajung la suma corecta, merg mai departe la ANRE. Stiu ca ei prefera sa nu ajungi la ANRE.
Daca cei de la ANRE dorm pe ei, merg mai sus. Este o chestie care se poate castiga.

Attached Files


Edited by cumparator, 11 July 2016 - 20:14.


#254
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMjollnir, on 11 iulie 2016 - 10:57, said:

N-am rezolvat nimic. Raman cu lemne deocamdata.

Foarte bine, mai faci ceva conditie fizica, traiesti mai mult. Tataie (strabunicul) s-a incalzit cu lemne pana a murit.. la 92 de ani.. si statea singur :). Cu 20.000 de euro te incalzesti cu lemne pana la pensie :)

#255
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Marius, eu zic sa tragem gaz acum si sa facem conditie fizica putin mai incolo, cand o creste pretul la gaz peste cel la electricitate. Sa ne pastram fortele deocamdata. Posted Image

Desi e putin off topic, cred ca e o informatie utila faptul ca oricine poate sa isi schimbe furnizorul de gaze oricand doreste. Astia cu gazele de la mine din sat, Premier Energy, au realmente cele mai mari preturi din tara si am aflat zilele trecute ca cei din sat, desi exasperati de cat de mult platesc, nu stiau ca pot incheia contracte cu alt furnizor. Recunosc ca nu am studiat chestia asta, in sensul ca nu stiu daca exista interes din partea furnizorilor de gaze sa ia alti clienti, dar cred ca e o chestie cvasi-necunoscuta si de care trebuie sa stie lumea.

Aici puteti gasi preturile pecare le practica furnizorii.
https://despretot.in...tru-cub-de-gaz/

Am atasat procedura de pe site-ul ANRE.

Attached Files


Edited by cumparator, 22 July 2016 - 15:55.


#256
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Marius, eu zic sa tragem gaz acum si sa facem conditie fizica putin mai incolo, cand o creste pretul la gaz peste cel la electricitate. Sa ne pastram fortele deocamdata.

Daca dai 10.000-20.000 sa bagi gaze, nu vei mai renunta niciodata le ele, indiferent cat cresc preturile. Va trebui sa bagi alti 10.000 ca sa reconfigurezi intregul sistem, asta in cazul in care va fi posibil, ca sunt sanse sa nu fie posibil. Pierzi de doua ori. Mai bine ne pastram fondurile si facem conditie fizica de la inceput Posted Image

Edited by oMariusRO, 22 July 2016 - 16:25.


#257
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Eu ma intreb cine ar da banii astia. Adica firmele astea gasesc oameni care sa plateasca cat cer ei? Eu nu cred.
Toata lumea, cand face ceva, are idee cat de cat de nivelul de pret. Mai degraba cred ca oamenii renunta.

#258
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu cred ca gasesc. Pe o strada de 100m lungime sunt in jur de 10 case de obicei, uneori mai mult. Cand imparti la 10 si vin 1000 de euro de casa, nu ti se mai pare mult si nu mai sta nimeni sa se gandeasca.

Pe de alta parte, daca nu ma insel eu sistemul asta al gazelor functioneaza ca cel de energie electrica. Exista firme care produc gazul si firme care transporta si distribuie gazul. Evident ca pretul final include atat gazul in sine cat si transportul. Nu stiu daca scrie clar undeva exact costurile, dar sunt convins ca transportul si distributia au o cota mai mica din pretul final.

Si atunci, de ce sa se chinuie sa extinda pe banii lor retelele de gaze si sa ia de la tine cativa euro pe luna? Nu mai bine iti baga niste preturi din astea nesimtite la extindere si fac si ei o afacere?

Edited by oMariusRO, 23 July 2016 - 09:04.


#259
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Asa e, nu castiga cine stie ce din vanzarea gazului.
Pe de alta parte, nu au voie sa profite de pozitia de monopol si sa ceara preturi absolut nesimtite pentru extinderile astea platite de noi, ANRE trebuie sa ii tina in frau ca ei sa nu sara calul.
Din chestia asta vad 2 solutii: sa se incadreze cu pretul in cel reglementat prin formula aia de ANRE sau sa ne lase sa extindem reteaua cu alte firme.

Noua ne-au cerut 150 EUR/ml. Am periat netul si nu am mai gasit un caz asemanator cu cel al acestui grup. Am citit de preturi pentru bransamente de la 80 lei la 200 lei/ml, dar niciodata de 150 EUR.
Probabil ca reusesc sa dea tepe cand sunt mai multi care impart costul si se impaca cu ideea. Noi suntem 3. Mi-a spus cineva de la ei ca in viitorii 25 de ani se vor mai bransa si altii si o sa ne scoatem banii. Pe strada noastra mai sunt numai 3 terenuri fara case, deci numai astia se pot bransa. I-am zis sa ne faca lucrarea la pret corect acum si pot sa pastreze ei banii din viitor. Mor cand aud chestii din astea, zici ca e un curs de marketing pentru gradinita sau altfel spus "s-a intalnit hotu' cu prostul".

#260
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Aia cu 25 de ani e vrăjeală. Cred ca maxim 5 ani e perioada im care poți cere despăgubiri.

#261
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pot sa confirm pentru Hidro Prahova - perioada este de maxim 5 ani, dupa aceea intra in patrimoniul lor extinderea de retea si nu mai poti cere despagubiri. Adica poti, dar nu mai e nimeni obligat sa iti dea.

#262
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Extinderile de retea se platesc de catre clienti , cind distribuitorul din zona nu are plan de dezvoltare in locul respectiv , si nici nu poate fi obligat .
Aia isi fac un plan de afaceri , si vine X ca vrea gaze pe cimp !? Ei ar trebui sa se scobeasca de bani  , sa investeasca , si pt ce ???? Pt un client casnic ? Nerentabil .
Asta cu 5 ani , este o "mingiiere" pt clienti ca legal nu esti proprietar pe nimic , si nici nu poti . Ca proprietar , ar trebui sa-ti asumi si intretinerea conductei respective , lucru imposibil pt o persoana fizica ...si ilegal .

#263
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007

View Postmaximg, on 25 iulie 2016 - 17:20, said:

Extinderile de retea se platesc de catre clienti , cind distribuitorul din zona nu are plan de dezvoltare in locul respectiv , si nici nu poate fi obligat .
Aia isi fac un plan de afaceri , si vine X ca vrea gaze pe cimp !? Ei ar trebui sa se scobeasca de bani  , sa investeasca , si pt ce ???? Pt un client casnic ? Nerentabil .
Asta cu 5 ani , este o "mingiiere" pt clienti ca legal nu esti proprietar pe nimic , si nici nu poti . Ca proprietar , ar trebui sa-ti asumi si intretinerea conductei respective , lucru imposibil pt o persoana fizica ...si ilegal .
Stiu ca vrei sa-ti aperi prietenii, dar aici e vorba despre preturile absolut nesimtite pentru un metru liniar de teava. Ultima oferta de la ei are un pret de 330 ron/ml. Daca asta nu e nesimtire, nu stiu ce e.

#264
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Maximg, lucrezi la astia? Ca nu stiu daca sa spun aici unele chestii sau sa le trimit pe privat. Lucrezi la ei, nu? Asa e?
La mine in sat, firma de gaze care lucra inainte cand era alt distribuitor a extins reteaua pentru unii cu 80 lei/ml. Sigur ca se poate. Mare diferenta intre 80 lei si 150 EUR.

Oricum, si alora de la Premier Energy le e rusine ca trebuie sa faca ceea ce fac, sa fraiereasca oamenii, sa minta si sa pice de prosti. Cel putin la unii dintre ei e clar.
Astia ma tot amana. Cred ca vor sa o intinda cat pot. Am vorbit azi cu unul care s-a oprit o secunda inainte sa spuna ca directorul e in concediu si nu poate sa semneze documentele. Isi cauta minciuna.Posted Image
Saptamana asta am avut niste chestii neprevazute, dar de marti incolo o sa stau pe capul lor.

#265
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcumparator, on 27 iulie 2016 - 15:33, said:

lucrezi la astia? Lucrezi la ei, nu? Asa e?
Zii ma cu cine lucrezi !!! :D

#266
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007
O sa postez anexele la devizul primit de la ei, dar trebuie sa parsez pdf-ul cu scanarea. 50 de milioane costul de credit. Inca 50 de milioane cheltuieli neprevazute. Inca 180 de milioane sapatul santului. Teava din polipropilena cica trebuie lipita de 3000 de ori (cu 3000 de garnituri, 3000 de draci, 3000 de laci) in 180 de metri. Bah ma lasi? O face din ce a ramas pe podeaua fabricii? O sa ma duc si la ANRE si la OPC.

Edited by Mjollnir, 28 July 2016 - 21:48.


#267
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Ai vorbit cu ei despre oferta? Ce e aia cost de credit 50 de milioane?

#268
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostMjollnir, on 28 iulie 2016 - 21:46, said:

O sa postez anexele la devizul primit de la ei, dar trebuie sa parsez pdf-ul cu scanarea. 50 de milioane costul de credit. Inca 50 de milioane cheltuieli neprevazute. Inca 180 de milioane sapatul santului. Teava din polipropilena cica trebuie lipita de 3000 de ori (cu 3000 de garnituri, 3000 de draci, 3000 de laci) in 180 de metri. Bah ma lasi? O face din ce a ramas pe podeaua fabricii? O sa ma duc si la ANRE si la OPC.
Se pare ca vor sa foloseasca prelungiri de 6 cm Posted Image

In curand voi achizitiona un teren intravilan pentru a-mi construi o casa, Terenul este amplasat pe o strada noua, in constructie, este a 4-a parcela dupa cum urmeaza:
Attached File  strazi.png   10.55K   15 downloads
Marcat cu rosu sunt casele deja existente pe strada principala, marcat cu albastru sunt celelalte 3 parcele pana la mine, cea cu verde este parcela mea. Mai este inca o parcela dupa mine si 8 parcele pe partea opusa a drumului.
Toate casele existente sunt racordate la retelele de apa, gaz si curent electric, pentru parcela 1 si 2 deja s-a eliberat certificat de urbanism, puz-ul este facut (Locuinte monofamiliale, Regim inaltime S + P + 1 + M).

Intrebarea intrebatoare ar fi:
Care sunt costurile pentru racordarea la sistemele deja existente in Brasov? Trebuie post de transformare sau fiind la distanta mica de locuintele deja existente se poate racorda la echipamentul deja existent? In caz ca cel de la prima parcela (o cunostinta) se poate racorda direct si eu sunt la 75m de el (o parcela are 25m front stradal), ma pot conecta si eu?
Strada nu este cedata primariei, fiecare avem cota de drum, daca asta conteaza.

A doua intrebare, pentru ca vedeam mai sus preturi exorbitante pentru saparea santului. Este legal daca se sapa in regie proprie santurile pentru utilitati (evident, dupa ce se cere aprobarea tuturor proprietarilor de pe aceasta strada noua)? Am posibilitatea de a realiza aceasta lucrare la pret modic si nu sunt fericit sa platesc mii/zeci de mii de lei pentru un sant pe care-l pot sapa in regie proprie la o fractiune din pret.

Multumesc anticipat.

#269
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
In ceea ce priveste electricitatea, daca esti la mai putin de 100 m de retea, nu trebuie sa faci extindere si te poti racorda direct. Legea este http://www.electrica...2013_Anexa.pdf. Daca imi aduc aminte bine, chestia asta e scrisa pe la sfarsit. Tot iti trebuie proiect si autorizatie de construire pentru lucrarea asta. Intai trebuie sa depui o cerere (impreuna cu niste acte) la distribuitorul de electricitate si el iti va emite un document numit ATR (Aviz Tehnic de Racordare), in care iti da solutia de racordare la reteaua de electricitate.  
Daca zici ca exista inca 2 loturi unde se pregatesc sa construiasca, poate va intelegeti si faceti lucrarea impreuna intr-o forma sau alta. Ramane de vazut daca merita.

Noi cei cativa care ne plangem pe aici in legatura cu racordarea la gaze avem ghinionul ca distribuitorul sa fie un grup de firme de hoti. La Brasov nu cred ca sunt mafiotii astia, deci ar trebui ca la voi sa decurga "normal" - pe cat de normal e in Romania.
Nu toti fac oferte din astea nebunesti.

Oricum, atunci cand discutam cu firme pentru extinderea de retea electrica, cei mai multi erau de acord sa ne ocupam noi cu sapatul santului. Pana la urma nu a fost cazul pentru ca, la firma cu care am lucrat pana la urma, sapatura santului era mai ieftina decat puteam noi sa facem rost.

LE. Acum vad ca de fapt esti la 100 m de retea. Te poti lega fara extindere daca reteaua este la mai putin de 100 m. Daca primul lot se leaga direct la retea fara sa faca extindere, nu poti sa te legi in continuarea lui. Poti sa te legi numai la o extindere de retea.

Edited by cumparator, 30 July 2016 - 22:57.


#270
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Auzisem si eu ceva cu 100m. Distanta de la reteaua existenta pana la prima parcela este de ~90M, iar de la prima parcela la mine ~75M, deci in total ~165. Intrebarea ar fi: Daca astept sa primeasca ATR-ul prima parcela, trebuie sa si construiasca sau este suficient pentru a putea cere si eu aviz, considerand ca sunt sub 100M de la acea parcela sau se calculeaza distanta de la stalp?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate