Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#235
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postdell99, on 19 martie 2016 - 09:22, said:

Cred ca depinde de firma care o face, sunt private astea si fiecare cu timpul si costul ei. La noi in sat e o firma a unui chinez:) a costat in jur de 2000 euro pe aprox 150m, s-a tras insa pentru 2 loturi. Contorul si bransarea efectiva costa dupa aia in jur de 300 sau 500lei, depinde cate focuri si cat cum duci teava in casa (ingropata sau infasurata pe langa casa).


nu am unde sa gasesc in Bucuresti un chinez cu firma de extindere/bransare gaze :))

#236
viorakis73

viorakis73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2016
Caut chinez Posted Image pentru bransare la gaze si curent in Magurele...
Stie cineva?

#237
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postfokushima, on 18 martie 2016 - 18:38, said:

cat costa racordarea la gaz  daca conducta principala este la  200 m?
Cit costa !
Explica ce inseamna " conducta principala este la  200 m " sau baga un desen , sa se inteleaga .
Chinez nu vei gasi , dar este posibil sa primesti o mina de ajutor sau chiar mai mult !

#238
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postmaximg, on 19 martie 2016 - 21:51, said:

Cit costa !
Explica ce inseamna " conducta principala este la  200 m " sau baga un desen , sa se inteleaga .
Chinez nu vei gasi , dar este posibil sa primesti o mina de ajutor sau chiar mai mult !


Am atasat un desen.... Strada cu terenul este X(unde nu exista conducta de gaz) iar strada unde se afla o conducta principala este Y.

Vis a vis de teren(peste drum), exista un mic cartier residential care are deja gaze dar ele sunt trase pe un drum al lor de servitute de pe o alta stada paralela cu X (spre stanga). Nu cred ca merge tras de aici....


[ http://s30.postimg.org/z5g37ojzl/322.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by fokushima, 19 March 2016 - 23:55.


#239
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Trebuie sa refac proiectul la gaze unei case vechi.
Stie cineva daca se poate ingropa teava din curte (am gazele si contorul la poarta)?
Peste tot vad teava aia aparenta ridicata pe sus sau pe langa casa si mi se pare ca arata groaznic. Am mai intrebat, unii zic ca da.. altii ca nu e voie.

Edited by laffin, 22 March 2016 - 17:08.


#240
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postlaffin, on 22 martie 2016 - 17:07, said:

Trebuie sa refac proiectul la gaze unei case vechi.
Stie cineva daca se poate ingropa teava din curte..................
Se poate , dar trebuie refacut si proiectul .Teava ingropata , va fi de pehd .

Edited by maximg, 22 March 2016 - 17:59.


#241
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
multumesc pentru raspuns!

#242
niculae

niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.02.2005
Buna seara,

Am si eu o intrebare: locuiesc in Bucuresti la curte sect.2 , strada pe care stau nu are conducta principala de gaze ( firma de gase este GDF SUEZ ). As vrea sa trag gaze de pe strada vecina, prin curtea unui vecin ( vecinul este deacord cu acest lucru ) stiti daca acest lucru este posibil si/sau cum se procedeaza legal?

Multumesc anticipat!

Edited by niculae, 22 May 2016 - 22:33.


#243
mirion

mirion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.04.2016
Am achiziționat un apartament direct de la dezvoltator și nu știu care sunt pașii de urmat în ceea ce privește utilitățile.  Cum se procedează? Mulțumesc

#244
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007
Salut. Acum 2 ani am facut o cerere de calcul la Gaz Sud pentru bransarea la gaze. Pt 270ml costa 34.000 lei din care scadeau 10%. Acum am facut din nou cererea si a reiesit un proiect nou de 186ml la fabulosul pret de 89.000 lei. Ce mama dracu se intampla?

#245
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Probabil s-au schimbat datele problemei , proiectul tehnic .

#246
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007

View Postmaximg, on 09 iunie 2016 - 19:01, said:

Probabil s-au schimbat datele problemei , proiectul tehnic .
Cat se poate schimba incat sa scada distanta cu 40% dar sa creasca pretul cu 300%? Stau in Ilfov, Dascalu nu pe vreun versant de munte. Pur si simplu cred ca sunt hoti, nu poti sa ceri 450 ron pe metru liniar sub drum de pamant, nici macar asfaltat.

Edited by Mjollnir, 09 June 2016 - 19:29.


#247
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Lucrarea nu inseamna o simpla teava ingropata intr-un sant . Sint niste studii , un proiect , o autorizatie de constructie , care costa . Sint taxe si taxe . Lucrarea iarasi nu insemna o teava pe sant . De unde se leaga poate fi nevoie de un post de reglare , post care poate ajunge la citeva mii de euro , teava , fitingurile , manopera si cite si mai cite.
Aveti idee ce diametru ar avea ????

#248
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
monopol !

#249
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007

View Postmaximg, on 09 iunie 2016 - 19:41, said:

Lucrarea nu inseamna o simpla teava ingropata intr-un sant . Sint niste studii , un proiect , o autorizatie de constructie , care costa . Sint taxe si taxe . Lucrarea iarasi nu insemna o teava pe sant . De unde se leaga poate fi nevoie de un post de reglare , post care poate ajunge la citeva mii de euro , teava , fitingurile , manopera si cite si mai cite.
Aveti idee ce diametru ar avea ????
Diametrul 63. Tine cont ca ambele preturi vin de la Gaz Sud. Sa ma mai lase cu povestile lor de studii si proiecte. Intr-un final tot o teava ingropata e, dupa planuri facute de mii de ori pentru altii.

#250
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Tot o teava de plastic ingropata in pamant este, ce studii si prostii de 20.000 EUR visezi? Posted Image  Maximg, daca vrei sa ajuti atunci da-i drumul, dar nu ne aburi cu tampeniile astea ca am inceput sa ma satur.

Cred ca Gaz Sud sunt din aceeasi clica cu astia de la mine, Premier Energy, care au preturi la fel de idioate.

Ai rezolvat ceva? Eu astept acum sa imi spuna cat costa extinderea pe 105 ml.

Edited by cumparator, 01 July 2016 - 10:33.


#251
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007

View Postcumparator, on 01 iulie 2016 - 10:31, said:

Tot o teava de plastic ingropata in pamant este, ce studii si prostii de 20.000 EUR visezi? Posted Image  Maximg, daca vrei sa ajuti atunci da-i drumul, dar nu ne aburi cu tampeniile astea ca am inceput sa ma satur.

Cred ca Gaz Sud sunt din aceeasi clica cu astia de la mine, Premier Energy, care au preturi la fel de idioate.

Ai rezolvat ceva? Eu astept acum sa imi spuna cat costa extinderea pe 105 ml.

N-am rezolvat nimic. Raman cu lemne deocamdata.

#252
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Trebuie sa se rezolve! Vezi ca ti-am trimis mesaj.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate