Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#145
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
cu tot cu tva, eu cand negociez pt mine negociez cat dau eu din mana, ca nu sunt firma ca sa ma gandesc la tva. astea sunt preturile finale. sincer si mi se par cam mare, mergea si 50 ron . mp la teava ingropata, am undeva la 30 ml de teava nevoie.

ei zic ca racordul dintre tipu de teava ingropata si cel de metal care iese din pamant e destul de scump, cica vreo 150 ron / bucata, si eu am nevoie de 2, si de asta e cam scump, sa acopere si costurile acelea.

insa ce e scump e detectorul de gaze, care in mod normal ar costa vreo 150 ron, dar intra si regulatorul de gaze, (alte 2 bucati), dar pretul de 600 ron e destul de mare, undeva la 400 ron ar fii mai ok pretul, dar am dat ok si merg pe varianta aceea.

e cea mai ieftina oferta pe care am primit-o, sa nu va zic ca am primit oferte de pus gaze cu teava ingropata la 80 ron + tva / ml, astia nu au auzit de criza.

Multumesc.

#146
carcadil

carcadil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.12.2010
pentru racordarea la energie electrica pe o distanta de 250 de m aveti idee ce preturi practica cei de la enel?

#147
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcarcadil, on 9th July 2011, 15:13, said:

pentru racordarea la energie electrica pe o distanta de 250 de m aveti idee ce preturi practica cei de la enel?
Depinde mult de solutie,putere ceruta,etc.
In primul rand ,fa demersurile pentru obtinerea ATR-ului,abia dupa aceea se poate  stabili ceva.

Edited by anaki, 10 July 2011 - 21:28.


#148
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Am si eu o intrebare.Bunica mea avea 400 m de teren.Ea s-a racordat la gaze legal,si avea gazele trase in 2 incaperi la 2 sobe.Intre timp mi-a donat jumatate de teren,und eam facut o casuta.Casa ei si cu gazele au ramas pe celalat teren.Acum eu pot sa trag centrala din teava ei de gaze? Acum figureaza ca 2 terenuri si ca 2 constructii,nu mai este ca inainte unul singur.Asta v aintreb legal,apoi ma intereseaza si ilegal daca pot..... :thumbup:

#149
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Legal,nu.

#150
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postcameliavig, on 16th July 2011, 22:53, said:

Asta v aintreb legal,apoi ma intereseaza si ilegal daca pot..... :thumbup:

Ilegal poti face orice....da vezi sa nu va treziti doar cu terenul si fara casute. Serios acuma, chiar te-ai juca de-a improvizatul cu instalatia de gaze?

#151
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View Postcodruta, on 22nd July 2011, 15:37, said:

Ilegal poti face orice....da vezi sa nu va treziti doar cu terenul si fara casute. Serios acuma, chiar te-ai juca de-a improvizatul cu instalatia de gaze?
In 2001 am cumparat 500 mp teren in sect 1, fara utilitati. In 2006 am construit P+1E+M.
De 2 luni am tras si ultimele doua: apa si canal, in colaborare cu 7 proprietari de pe aceeasi strada si m-au costa partea mea exact cat am dat pe teren: 4500E.
In total utilitatile: gaze, curent (96m) apa si canal (155m)=13.000E :confuzzled:

#152
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
cam cat m-ar costa sa trag curent, trifazat, ingropat, pt. aprox. 110m?
am ATR-ul, obtinut saptamana trecuta, vreau acum sa stiu care e procedura si o estimare de pret.
multumesc anticipat!

#153
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
O estimare ai fix in ATR. Nu e un pret cert, dar e punctul de plecare pentru aflarea unuia.

#154
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
cand am obtinut ATR-ul pt. racordarea folosind stalpi (deci LEA), mi s-a dat un calcul aprox. de 10.000 RON. dupa ce am facut cerere de modificare a solutiei, prin LES (subteran), scrie acolo cam aceeasi suma.
din cate am inteles de la mai multi cu care am discutat, avand firme in domeiu, LES e mai ieftin decat LEA, atunci cum se face ca estimarea e la fel din punct de vedere al costurilor?

#155
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmihaic99, on 25th July 2011, 10:52, said:

cand am obtinut ATR-ul pt. racordarea folosind stalpi (deci LEA), mi s-a dat un calcul aprox. de 10.000 RON. dupa ce am facut cerere de modificare a solutiei, prin LES (subteran), scrie acolo cam aceeasi suma.
din cate am inteles de la mai multi cu care am discutat, avand firme in domeiu, LES e mai ieftin decat LEA, atunci cum se face ca estimarea e la fel din punct de vedere al costurilor?
Poti sa-mi dai niste indicii privind distanta de racordare,puterea alocata etc,sau sa postezi atr-ul ,eventual pe Pm ,fiindca nu prea ar trebui sa cada pe aceeasi suma.

#156
alex_marius_sava

alex_marius_sava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2011
Buna seara,

Ca sa trag cablu electric subteran firma care face acum lucrare de extindere a retelei electrice mi-a spus ca ar fi un cost de 100 ron/ metru liniar.
Pe sestache, muncitorii acelei firme mi-au spus ca ar putea face ei lucrarea, la negru,la jumatate de pret.

Ce risc in acest mod?
Nu as vrea sa le platesc si dupa aceea sa ma trezesc ca nu pot monta contoar sau sa iau suturi de la ENEL ca acel cablu nu e tras de firma autorizata.

#157
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Nu proceda asa,vei arunca banii in vant!

#158
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Si mie mi s-a propus la un moment dat asa ceva. Spre deosebire de anaki, care e sceptic, eu pot sa spun ca in cazul meu sigur se putea rezolva astfel. Numai ca pacatuiesc prin aceea ca sunt ceva mai legalist si nu am fost de acord. In plus, am refuzat apoi sa lucrez legal cu firma respectiva, am cautat alta si am reusit sa fac actele de bransament la un pret sensibil mai mic (sub 2600 lei fata de 6000 de lei cat mi s-a cerut la "negru"). Asa ca nu intotdeauna o afacere la "negru" este mai ieftina decat una "curata".

Cu privire la oferta celui cu 10.000 de lei, cere-i un deviz detaliat, din care sa rezulte TOATE costurile si apoi il diseci aici pe forum. Probabil pretul cablului va fi supra-supra dimensionat, al manoperei la fel etc.. Preturi de cabluri, piese si componente mai stim si noi. Ori poti afla chiar tu, daca vrei.

#159
alex_marius_sava

alex_marius_sava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2011

View Postanaki, on 25th July 2011, 20:20, said:

Nu proceda asa,vei arunca banii in vant!

Multumesc si lui Dacis pentru raspuns.
Vecinul meu a vorbit cu muncitorii care fac extinderea,nu cu inginerul(patronul firmei).
Ma gandesc ca pentru a fi racordat ca si consumator al ENEL, trebuie proiect, documentatie, nu?
Asta nu o pot face muncitorii.
Ei pot face, cred , doar lucrari de genul acelora facute de tiganii care fura curent, lucrari neautorizate.

Contractul intre cine se face?Intre mine ca proprietar si ENEL sau intre mine si firma care executa lucrarea?

#160
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalex_marius_sava, on 26th July 2011, 20:02, said:

Ma gandesc ca pentru a fi racordat ca si consumator al ENEL, trebuie proiect, documentatie, nu?
Da,trebuie.
Vecinul putea sa aiba surpriza ca patronul firmei care executa lucrarea sa nu semneze pentru executie si de aici alte dureri de cap.
Daca te intelegi cu patronul firmei sa faci tu sapatura in regie proprie,dar el sa semneze si pt executia santului este altceva,se mai practica.


View Postalex_marius_sava, on 26th July 2011, 20:02, said:

Contractul intre cine se face?Intre mine ca proprietar si ENEL sau intre mine si firma care executa lucrarea?
Intre tine si firma pentru executie ,iar plata o faci la enel sau direct lui,de preferinta toti vrem sa fim platiti direct ca sa evitam birocratia.

#161
alex_marius_sava

alex_marius_sava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2011

View Postanaki, on 26th July 2011, 21:53, said:

Da,trebuie.
Vecinul putea sa aiba surpriza ca patronul firmei care executa lucrarea sa nu semneze pentru executie si de aici alte dureri de cap.
Daca te intelegi cu patronul firmei sa faci tu sapatura in regie proprie,dar el sa semneze si pt executia santului este altceva,se mai practica.



Intre tine si firma pentru executie ,iar plata o faci la enel sau direct lui,de preferinta toti vrem sa fim platiti direct ca sa evitam birocratia.

Multumesc fain de sfaturi.
Deci trebuie lucrat legal.
100 RON pentru un metru liniar este mult?
As vrea curent trifazat, putere de 10kw.

#162
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalex_marius_sava, on 27th July 2011, 17:40, said:

Multumesc fain de sfaturi.
Deci trebuie lucrat legal.
100 RON pentru un metru liniar este mult?
As vrea curent trifazat, putere de 10kw.
Ce distanta este intre punctul de racordare si locul unde iti va fi amplasat bmpt-ul?Acest lucru va influenta dimensionarea cablului si implicit pretul pe metru liniar.Pretul oferit mai poate fi ajustat putin la un ~80roni.
Ideal ar fi sa postezi ATR-ul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate