Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Viza cadastru -Primarie

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
:cursing: Studiu de caz (al meu evident  )
Vreau sa construiesc o casa P+ M (260 mp construiti), pe un teren dobindit in 2005 (avea cadastru,intabulare, CU). Terenul a fost scos din circuitul agricol, trecut in intravilan, am toate aprobarile CU, RAJA, ENEL, ROmTELECOM, studiul geo, de la Min. Culturii...tot. Am gasit arhitect, facut planul complet ,s-au constituit dosarele in vederea depunerii pt autorizatia de constructie .Buunnn...super fericiti ..iote domne' ce usor a mers..dar..pt ca evident exista un dar  ..mai trebuie o viza cadastru emisa de primarie (pt care am angajat cadastrist pt a face cadastrul folosind coordonatele GPS Stereo 70), viza ce trebuie obtinuta inaintea AC.
Vin doi Dorei trimisi de cadastrist...cu ruleta prin boscheti...pun si un tripod la sfirsit...si gata! Primesc documentatia inclusiv CD necesar. Platesc 5 milioane. Depun la primarie...si surpriza! Coordonatele nu se potrivesc si umbra terenului meu "nu cade" pe umbra hartii avuta de primarie si cade pe terenul alaturat!  ..Prin urmare nu primesc viza..ura si la gara cu constructia..pune domne' porumb!  
Solutie cica nu exista..cadastristul sustine ca el a facut documentatia f bine ca primaria are harti vechi (OrtoPhoto) din '94..primaria stiti si voi ce sustine..ca ei stiu mai bine..La intrebarea..si cu AC cum ramine??? Dat din umeri...nu stim...nu avem solutii..nu trimitem noi primarie pe teren cadastristi..and so on...

In disperare de cauza ...gasesc alt cadastrist ,nu-i spun de problema..ne cearta pe banii nostrii...dar trece la masuratori. Vine omul si masoara vreo 1,5 ore ,cere 12 milioane...Dar el sustine ca documentatia facuta de el trebuie supervizata de OPIC, contra altor 8 milioane.

In concluzie toti spun ca sint incurcaturi, desi la fata locului totul este clar. Nu am vecini in dreapta si stinga ci doar pe spate...in fata este strada privata...Am masurat , incap toti 4 proprietari de loturi (avem toti aceleasi dimensiuni)..dar pe hirtie nu!

Prin urmare sint pe cale sa pierd vreo 10 000$ (cit m-au costat pina acum toate planurile, avizele, etc)si sa expire intr-un an si CU si restul de autorizatii.

Nu vreau sa ajung la judecata...deci aveti ceva sfaturi? Ati auzit /intilnit astfel de cazuri?

Visul meu de a avea o casa este pe cale sa se naruie, desi terenul nu l-am mostenit, nu l-am primit prin nu stiu ce lege, nu mi-a fost donat..

Stiu...traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul!..eu am cam lipsit de pe aceste meleaguri vreo 10 ani si am crezut ca s-a mai schimbat ceva..se pare ca nu  

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi mesajul meu si sper ca a fost si inteles..

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Urata treaba. Ai incercat o "ungere"? Stiu ca suna urat si nu e bine sa incurajam, insa in unele situatii chiar nu ai ce face. Sunt Gigei care pana nu-si iau partea sunt in stare sa te amane cat vor ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate