Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Delta Dunarii

- - - - -
  • Please log in to reply
1310 replies to this topic

#1
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Salut. In primul rand sorry daca s-a mai scris pe tema asta [probabil ca da], dar eu n-am gasit.

Ma bate gandul sa merg cu o saptamana inainte de Paste in Delta. Ma puteti ajuta cu informatii despre cazare/ preturi/ localitati etc...cam tot ce ar trebui sa stiu.

1sn.

#2
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
incearca la gura portitei....ai intr-o parte marea in alta delta. Daca mergi cu cortu` cazarea e moka! la fel si dusul (cu apa calda) si baia curatata zilnic. Am fost in septembrie acolo si-a fost super. Ia-ti provizii de makeala ca e scumpa acolo. Daca te pricepi la pescuit poti sa-ti iei numa` niste legume   B)

#3
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
he he..:)

Stiu ca e greu cu beutura in zona, iar la pescuit ma pricep bine-bine, doar ca e prohibitie...

Cum vremea nu e tocmai potrivita pentru cort (o sa fie si fete si lor le e frig, ca e niste delicate), o sa ne cazam undeva. Gura portitei este, insa, o destinatie relativ scumpa, ca sa ma exprim asa...
Oricum, mercic de sugestie.

#4
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Incearca aici:

Excursii adevarate in Delta


1. Merita fiecare banut cheltuit
2. Faceti un traseu cu pontonul tras de remorcher !!!  :coolspeak:
3. Daca te duci cu ei saluta-l pe Don Capitan (Tudor) din partea fanilor si spune-i sa pregateasca pontonul pentru la toamna la stiuca  !!!  :peacefingers:

#5
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Un fel de recenzie

#6
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Piorel, on May 22 2005, 13:18, said:

Piorel: pe www.techighiol.com ai niste poze luat de la inaltime. Par a fi luate din releul tv de pe malul lacului. Chiar te-ai suit acolo?

#7
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
:D Nu am nici o contributie la site.

#8
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
am fost p-acolo anu` trecut. super misto! am atasat o "vedere"

Attached Files



#9
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cum e plaja? cum e apa? preturile la pensiuni? m-ar interesa cat mai multe detalii

#10
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
In septembrie plaja e goala. Anu` trecut era apa calda non stop la grupurile sanitare de pe plaja, lucru foarte important in alte parti <<VAMA V.>>, platesti ca sa faci dus. Totul era foarte curat si nou.

Nu-ti vinde nimeni namol sau porumb, ori pietre sa-ti freci calcaiele, dar ai doar doua optiuni: sa stai in regim hotelier la 3*  am inteles sau la casuta, sau pe cont propriu cu cortu` - adica moka.
Io am mers pe varianta a doa, iar limitarea impusa de aia era sa-ti pui cortu` la minim 250m de plaja lor (pe care o curatau zilnic, chiar daca erau 10 turisti in total), adica pe plaja naturala. O recomandare: desi e frumos, nu-ti pune cortul langa apa. Io am respectat regula si n-am avut probleme, desi am descoperit intr-o dimineata ca marea a "mancat" vreo 7m din plaja in timpul noptii, dupa o furtuna.  

E bine sa sa-ti iei de mancare la tine (nu-ti fa probleme cu pastrarea, exista niste gropi adanci sapate unde mancarea sta rece) si de baut. De mancat poti sa s-o faci si la restaurant. Aici meniul avea discrepante inexplicabile intre preturile practicate, dar puteai sa mananci la preturi omenesti. Cu macheala e alta poveste: luati-va provizii ca e scump! Oricum in 2 poti prinde suficient peste pe zi astfel incat sa manance 4 persoane.

Apa din mare, fiind in apropiere de locul de varsare al Dunarii e mai jegoasa decat pe restul litoralului (din aluviuni nu din sticle goale). dar nu cred ca ai vreo sansa sa prinzi vreun peste. Noaptea se vad luminile de la platformele petroliere.

Daca sunteti mai multi incercati sa mergeti cu salupa rapida si nu cu barcuta....e mult mai rapid si mai spectaculos, da` mai scump.

Si daca te intrebi unde-ti incarci telefonul la cort, in filigoriile de pe plaja exista curent "free" unde poti sa bagi chargerul.

Cam atat. Spor!

Deseara o sa mai pun cateva poze....

#11
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
hmmm...nu suna chiar asa spectaculos...cel putin noi cautam un loc unde sa fie apa CURATA....sa vad si io naiba fundu' la 3-4 metri macar

#12
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Sorry sa te dezamagesc insa dunarea aduna o gramada de rahat(uri) din toata europa si tre` sa le verse pe undeva. Glumesc, dupa cum am spus nu e poluare (sticle,ulei, detergent, s.a). Oricum, pe partea opusa marii ai lacurile, unde apa e curata.

#13
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
... 3 poze.

Attached Files

  • Attached File  A.jpg   102.53K   1402 downloads
  • Attached File  B.jpg   99.43K   1425 downloads
  • Attached File  C.jpg   96.79K   1470 downloads


#14
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
da ma....am inteles....sa vedem; nu is singurul factor decizional; ma voi supune majoritatii; in principiu as fi optat pt o zona cu apa curata si limpede....daca o fi asa ceva pe litoralul nostru

#15
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Si eu vreau sa merg ma incolo la Gura Portitei.
Daca vin cu masina, unde o las in Jurilovca? In sensul sa o gasesc intreaga.

#16
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
E parcare pazitã acolo unde iei vaporul. Evident contra cost.

#17
rodi

rodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2005
Attached File  DSCF1140.JPG   930.71K   1285 downloadsAm fost in week. si a fost super.Apa era foarte curata dar rece.Sincer daca vrei sa te relaxezi este o varianta de luat in calcul.

Edited by rodi, 17 June 2005 - 15:44.


#18
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
asta e tot..?
pai restul, preturi cazare, impresii, transport...camping?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate