Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Nepal

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
khaosan

khaosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.05.2009
A facut  cineva trekking prin Nepal ? Ceva sfaturi ?

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 khaosan, on 2nd June 2009, 14:11, said:

A facut  cineva trekking prin Nepal ? Ceva sfaturi ?
Am fost in Nepal, e o tara fascinanta... nu am fost in trekking, am fost in decembrie cand era frig rau. Exista 2 trek-uri clasice - Annapurna circuit si drumul de la Lukhla la Everest Base Camp. Poti sa te opresti si in Tengopoche sau Namche Bazar, nu trebuie sa mergi exact pana la Everest BC. Cel mai bine este sa faci Lukhla - Tengopoche, din Tengopoche vezi si Everestul, din Namche Bazar nu poti. Iei un zbor din Kathmandu cu Buddha Air sau cu Yeti pana la Lukhla si de acolo sunt 3 zile pana la Tengopoche, inclusiv ziua de acomodare in Namche Bazar. Lukhla e pe la 2700 metri, Tengopoche e pe la 3700 metri, mai sus de 4000 incepi sa simti serios raul de altitudine... oricum iti trebuie niste pastile de rau de altitudine chiar si la circa 3000.

#3
khaosan

khaosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.05.2009

 Imperator, on 3rd June 2009, 18:32, said:

Am fost in Nepal, e o tara fascinanta... nu am fost in trekking, am fost in decembrie cand era frig rau. Exista 2 trek-uri clasice - Annapurna circuit si drumul de la Lukhla la Everest Base Camp. Poti sa te opresti si in Tengopoche sau Namche Bazar, nu trebuie sa mergi exact pana la Everest BC. Cel mai bine este sa faci Lukhla - Tengopoche, din Tengopoche vezi si Everestul, din Namche Bazar nu poti. Iei un zbor din Kathmandu cu Buddha Air sau cu Yeti pana la Lukhla si de acolo sunt 3 zile pana la Tengopoche, inclusiv ziua de acomodare in Namche Bazar. Lukhla e pe la 2700 metri, Tengopoche e pe la 3700 metri, mai sus de 4000 incepi sa simti serios raul de altitudine... oricum iti trebuie niste pastile de rau de altitudine chiar si la circa 3000.

multumesc pentru informatii. Crezi ca pentru Mt. Kinabalu am nevoie de pastile ? :-) :-) :-)

#4
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 khaosan, on 4th June 2009, 18:10, said:

multumesc pentru informatii. Crezi ca pentru Mt. Kinabalu am nevoie de pastile ? :-) :-) :-)
mai bine te duci tu in magazinul himalaya www.himalaya.ro si vorbesti cu david neacsu, el a condus o expeditie pe everest, cred ca va stii sa ti raspunda la toate intrebarile

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 khaosan, on 4th June 2009, 18:10, said:

multumesc pentru informatii. Crezi ca pentru Mt. Kinabalu am nevoie de pastile ? :-) :-) :-)
Eu o sa iau. Kinabalu are peste 4000 metri si incepi sa te resimti de la vreo 3000 metri. Cel putin in cazul meu.

#6
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Imperator, on 4th June 2009, 19:28, said:

Eu o sa iau. Kinabalu are peste 4000 metri si incepi sa te resimti de la vreo 3000 metri. Cel putin in cazul meu.
:lol: ti ai aranjat vreun gip sa urci cu el ?

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 rottweiler2007, on 4th June 2009, 22:25, said:

:lol: ti ai aranjat vreun gip sa urci cu el ?
Nu inca, sunt in discutii... incerc sa urc pana la 3200 la cabana Laban Rata, varful il las Adrianei :) O s-o astept cu breakfast-ul racit....

#8
khaosan

khaosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.05.2009

 rottweiler2007, on 4th June 2009, 18:24, said:

mai bine te duci tu in magazinul himalaya www.himalaya.ro si vorbesti cu david neacsu, el a condus o expeditie pe everest, cred ca va stii sa ti raspunda la toate intrebarile

Multumesc ptr sfat. Eu vreau sa fac o mica portiune din circuitul Anapurna. Inca nu m-am hatarat cat.. nu sunt alpinist.. Intentionez sa merg in Nepal prin octombrie/noiembrie, 4..5 zile Kathmandu, 2..3 zile Phokara si 3.. 4 zile trekking spre Anapurna, altitudine maxima 3200m.

Vrea cineva sa vina in circuitul asta ??

#9
kytty_madutza

kytty_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.12.2009
Stie cumva cineva daca eu locuiesc in China ce fel pot sa iau viza turistica pentru Nepal si care sunt companiile aeriene low-cost care opereaza pe ruta China-Nepal?

 kytty_madutza, on 19th January 2010, 22:15, said:

Stie cumva cineva daca eu locuiesc in China ce fel pot sa iau viza turistica pentru Nepal si care sunt companiile aeriene low-cost care opereaza pe ruta China-Nepal?
Adica, pot sa iau viza turistica pentru Nepal numai din Romania sau o pot obtine si din China direct?

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 kytty_madutza, on 19th January 2010, 23:18, said:

Stie cumva cineva daca eu locuiesc in China ce fel pot sa iau viza turistica pentru Nepal si care sunt companiile aeriene low-cost care opereaza pe ruta China-Nepal?


Adica, pot sa iau viza turistica pentru Nepal numai din Romania sau o pot obtine si din China direct?
Nu exista ambasada nepaleza in Romania si nu e nevoie nici sa te duci la ambasada nepaleza din China, poti sa iei viza la sosire pe aeroportul din Kathmandu. Nu exista companii low cost care sa opereze intre Nepal si China.
Pentru mai multe info, uite-te aici: Info Nepal

#11
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
As vrea sa stiu ce valuta e mai potrivit sa ai la tine in Nepal. Dolari, euro, lire?

#12
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Ca in mai toate tarile din asia si america, e mai bine sa ai la tine dolari.

#13
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Noi am avut euro la noi si nu am avut nici o problema. Si lirele si dolari sunt acceptate fara probleme la casele de schimb valutar. Deci ia ce iti este tie cel mai convenabil.

#14
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007

 coco$u, on 02 iunie 2014 - 07:59, said:

Ca in mai toate tarile din asia si america, e mai bine sa ai la tine dolari.
Multumesc, asa banuiam si eu.

 something00, on 12 iunie 2014 - 08:58, said:

Noi am avut euro la noi si nu am avut nici o problema. Si lirele si dolari sunt acceptate fara probleme la casele de schimb valutar. Deci ia ce iti este tie cel mai convenabil.
Multumesc pentru raspuns.
Citisem ca prin Egipt, de pilda ar fi mai vantajos sa ai dolari. Daca vrei sa cumperi diverse fleacuri pe parcurs, puteai sa achizitionezi aceeasi chestie fie cu 1$, fie cu1£, fie cu 1€. Aici e ceva diferenta sa iei euro, dolari sau lire.

#15
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 marilena_dr, on 12 iunie 2014 - 11:55, said:

Multumesc, asa banuiam si eu.


Multumesc pentru raspuns.
Citisem ca prin Egipt, de pilda ar fi mai vantajos sa ai dolari. Daca vrei sa cumperi diverse fleacuri pe parcurs, puteai sa achizitionezi aceeasi chestie fie cu 1$, fie cu1£, fie cu 1€. Aici e ceva diferenta sa iei euro, dolari sau lire.

Nu imi aduc aminte sa se fi acceptat pe undeva prin piata sau la restaurante altceva decat rupii nepaleze. Iar la cursul valutar nu am vazut sa fii dezavantajat daca schimbi euro, lire sau dolari.

#16
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
In cazul in care sunteti interesati sa faceti Everest Base camp trek va stau la dispozitie pentru intrebari.
Noi am fost in decembrie 2013 cu un ghid si un porter insa se poate face extrem de usor si fara ghid si fara porter.

#17
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 something00, on 20 iunie 2014 - 14:19, said:

In cazul in care sunteti interesati sa faceti Everest Base camp trek va stau la dispozitie pentru intrebari.
Noi am fost in decembrie 2013 cu un ghid si un porter insa se poate face extrem de usor si fara ghid si fara porter.
ma intereseaza circuitul annapurna in noiembrie, daca ai ceva info
mersi

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 something00, on 20 iunie 2014 - 14:19, said:

In cazul in care sunteti interesati sa faceti Everest Base camp trek va stau la dispozitie pentru intrebari.
Noi am fost in decembrie 2013 cu un ghid si un porter insa se poate face extrem de usor si fara ghid si fara porter.
Salut, care au fost costurile avute si cam pe ce s-au dus banutii?
Cate zile ati fost plecati si cam ce ati facut in aceste zile?
De ce se poate face fara ghid si porter?

@flc ai mai ajuns in zona?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate