Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

casa pereti portanti din caramida GVP sau stalpi din beton armat si BCA Ytong?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bebemic

bebemic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.05.2006
Buna ziua,

am o dilema:
Vreau sa-mi construiesc o casa - parter+etaj sau mansarda mai inalta, amprenta approx 100mp, suprafata desfasurata cam 200mp - am depus pentru certificatul de urbanism si acum umblu pe la arhitecti.
Arhitectul cu care am discutat ieri (si i-am dat si avans) mi-a spus ca imi va face schita pentru casa si va avea pereti portanti din caramizi GVP 240*115*88. Problema este ca la un moment dat mi-a zis ca suprafata utila va fi de 60-70 % din suprafata construita??? Asa este? Ca mi se pare aiurea de tot sa platesc la constructor 200 mp construiti si eu sa am o casa doar de 120-140 mp.... Plus ca din ce am vazut, caramizile GVP au indicele de conductibilitate termica de 0.48 ceea ce e IMENS! Adica si cu izolatie de 10cm, parca tot nu suna bine. Ca sa nu mai zic ca  e cam scumpa caramida aia.
Si din cauza asta m-am apucat sa cercetez, sa intreb pe la prieteni, m-am oprit la BCA-ul YTONG. Am vazut ca are un indice de conductibilitate termica de 0.13 asta fara izolatie. Si ma gandesc ca daca mai izolez pe deasupra... sa vezi ce cald o sa fie. Si BCA-urile se pun pe stalpi de rezistenta din beton armat. Si-a facut cineva vreo casa din BCA-ul asta? Ca eu am un prieten care isi face acum, deci nu poate sa-mi spuna daca e buna sau nu.
Si ma gandesc, ca daca o sa am structura de rezistenta foarte buna, nu imi mai trebuie pereti portanti si la interior, care imi imaginez ca-s destul de grosi. Pot sa pun pereti din rigips, nu? Si atunci automat raportul dintre suprafata utila si cea construita va fi mai mare.

Va rog sa ma ajutati daca stiti, ca nu ma pricep deloc si daca e mai buna varinata cu BCA Ytong decat cea cu pereti portanti din caramida, sa sun la arhitect sa nu se apuce de planuri.


Multumesc

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
LA final, diferenta de bani va fi foarte mica, chiar daca faci cu bca, caramida sau altceva. Ai doar 2 variante: zidarie portanta (caramida sau BCA portant + stalpisori de beton) sau pe cadre (stalpi zdraveni si grinzi solide, dupa care faci peretii din ce vrei tu). Majoritatea construiesc cu caramida pe varianta de zidarie portanta. Caramida are rezistenta mai mare. Daca izolezi cu 100 mm polistiren e super suficient, eu am asa si e ok.

#3
bebemic

bebemic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.05.2006
Multumesc pentru raspuns.
Cea mai mare problema a mea este insa suprafata utila care imi rezulta. Adica una este sa-mi fac pereti portanti (ca banuiesc ca se fac portanti si in interior, nu?) care sunt mult mai grosi si imi mananca mult din suprafata utila si alta este sa-mi pun de ex pereti din gips carton care sunt mult mai subtiri (si imi imaginez ca si mai ieftini). Adica daca la casa din caramida imi rezulta o suprafata utila de 60-70% din cea construita.. nu prea imi place. Am auzit eu pe undeva ceva despre un 80%, doar ca nu stiu din ce era facuta casa aia.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Suprafata utila vs suprafata construita depinde de mai multi factori:
- de grosimea materialului - caramida etc; daca vrei musai pereti subtiri asta inseamna ca vei face structura de rezistenta pe cadre, adica o gramada de beton, stalpi + grinzi mai groase; pe urma, sandvisul de iszolatie cu rigips va fi la fel de gros si va costa la fel de mult
- de impartirea spatiului - daca in 100 mp vrei 7 camere, sigur ca vei pierde mult spatiu cu zidaria

Sfatul meu care am facut o casa: NU TE GRABI ca nu stii cu se mananca. Ia si citeste aici pe forum. CCiteste reviste cu case. Nu te agita sa suni sau nu arhitectul. Calm down.

#5
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Daca faci multa zidarie interioara, poti calcula in mare ca suprafata locuita sa fie cu cca 15-20% mai mica decat cea construita. Daca alegi sa faci camerele mai mari si mai putine, procentul poate ajunge si spre 11-12%.
Poti avea de la 200mp contrsuiti, minim 160mp locuibili (dar vor fi sigur pe la 170mp-175mp).

#6
vdragos

vdragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.05.2008
Am vazut ca se discuta aici despre caramizi GVP...stie cineva dc cele din poza sunt caramizi GVP ? orice comentariu e bine-venit (referitor la calitate, dimensiuni, etc)
Multumesc

Attached Files



#7
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
dupa cum arata,chiar daca ar fi gvp, as fugi de caramida asta.

Edited by chiriac_marius_antonio, 16 June 2009 - 08:50.


#8
vdragos

vdragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.05.2008

 chiriac_marius_antonio, on 16th June 2009, 09:43, said:

dupa cum arata,chiar daca ar fi gvp, as fugi de caramida asta.
poti sa fii mai explicit ? oricum nu am cum sa mai fug de ea, dar la ce sa ma astept ?

#9
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
nu stiu cine producatorul,dar arata de parca e facuta de mine.si eu ridic acum o casa dar o ridic cu gvp brikston de la iasi.si crede-ma pe cuvant ca e diferenta mare intre ce am eu si ce vad la tine. eu zic sa te interesezi mai bine despre caramida cu care lucrezi,nu de alta dar sunt banii tai si,doamne fereste,viata ta.
crede-ma caramida din poza arata foarte urat,e neregulata,unde-i mai subtire ca s-a intamplat?
atentie !
spor,

Edited by chiriac_marius_antonio, 16 June 2009 - 17:40.


#10
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 overseas, on 29th May 2009, 14:34, said:

BCA portant
poate autoportant :confuzzled:

#11
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 vdragos, on 15th June 2009, 11:52, said:

Am vazut ca se discuta aici despre caramizi GVP...stie cineva dc cele din poza sunt caramizi GVP ? orice comentariu e bine-venit (referitor la calitate, dimensiuni, etc)
Multumesc
Nu ai spus ce-i cu caramizile din poza. Sa intelegem ca ai cumparat o casa in constructie (zidurile fiind realizate din respectivul produs), sau ti-a facut constructorul cumparaturile si nu ti-a spus ce a gasit in piata, ori ai vazut-o pur si simplu pe un santier? Si in functie de varianta, putem discuta in continuare.
In mod normal pe macar una dintre laterale ar trebui sa fie stantat numele produsului, al producatorului, marcajul CE, standardul pe care il respecta, lotul, data fabricatiei (nu neaparat toate datele astea, desi un producator serios le cam trece pe toate).
Ilie Dobre, predam legatura!  :D

#12
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
pai constructorul trebuie sa predea dirigintelui certificatele de calitate ale materialelor puse in opera, sa le ataseze la cartea tehnica :P

#13
andrey22

andrey22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2008
Din caramida GVP 240*115*88 nu prea iti iese perete portant, cel putin la exterior. Trebuie dublat, adica o caramida pe 24 cm grosime, apoi 2 de 11,5 cm grosime alaturate si perpendiculare pe prima. Parerea mea e ca intra mult mortar si manopera e mai scumpa la asa ceva. Mai bine iei din start 375x250x238 mm , grosime 25cm.
Portocaliule, tare faza cu Ilie Dobre, am ascultato deunazi...ce balbait

#14
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009

 andrey22, on 17th June 2009, 00:08, said:

Din caramida GVP 240*115*88 nu prea iti iese perete portant, cel putin la exterior. Trebuie dublat, adica o caramida pe 24 cm grosime, apoi 2 de 11,5 cm grosime alaturate si perpendiculare pe prima. Parerea mea e ca intra mult mortar si manopera e mai scumpa la asa ceva. Mai bine iei din start 375x250x238 mm , grosime 25cm.
Portocaliule, tare faza cu Ilie Dobre, am ascultato deunazi...ce balbait

Care e grosimea minima a caramizii de tip GVP ce se poate utiliza zidurile exterioare al unei case de genul celei descrise mai sus, in sistem zidarie portanta cu centuri beton armant, ca regula? E posibil de grosime 20cm, daca acea casa are camere cu suprafata max 15 mp si deschiderile sunt mici (nimic open) ?

...Sau trebuie, dupa cum e si situatia particulara prezenta descrisa, minim 25 cm?

Dintre caramida Por..rm de 375x250x238  (cu sau fara S), pe care o mentionezi 'andrey22', si Brik...n 290x240x188 , ultima are rezistenta la compresiune mai mare (min 15, in raport cu min 10). Vav de rezistenta la forfecare (f.imprtanta, zic eu), Brik...n are 0,22, buna (ma rog, nu e ca la caramida plina, insa...). Nu am reusit sa identific cat anume este la tipul de Por...rm mentionat.

Stii cumva 'andrey 22' (sau, poate, stie altcineva) cat este?
Multumesc pentru ambele potentiale raspunsuri ! :thumbup:

Edited by Interneting, 17 June 2009 - 23:11.


#15
vdragos

vdragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.05.2008

 portocaliul, on 16th June 2009, 18:53, said:

Nu ai spus ce-i cu caramizile din poza. Sa intelegem ca ai cumparat o casa in constructie (zidurile fiind realizate din respectivul produs), sau ti-a facut constructorul cumparaturile si nu ti-a spus ce a gasit in piata, ori ai vazut-o pur si simplu pe un santier? Si in functie de varianta, putem discuta in continuare.
In mod normal pe macar una dintre laterale ar trebui sa fie stantat numele produsului, al producatorului, marcajul CE, standardul pe care il respecta, lotul, data fabricatiei (nu neaparat toate datele astea, desi un producator serios le cam trece pe toate).
Ilie Dobre, predam legatura!  :D
Caramizile din poza sunt folosite pentru casa mea. in contractul de construire scrie ca se vor folosi caramizi GVP. Ca nu sunt de cea mai buna calitate, asta e clar. Dar sunt GVP ? Ma intereseaza si daca au respectat sau nu contractul .
Multumesc.

#16
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009

 vdragos, on 18th June 2009, 09:03, said:

Caramizile din poza sunt folosite pentru casa mea. in contractul de construire scrie ca se vor folosi caramizi GVP. Ca nu sunt de cea mai buna calitate, asta e clar. Dar sunt GVP ? Ma intereseaza si daca au respectat sau nu contractul .
Multumesc.

Goluri verticale, au..., se vede din poza. Portanta insa...

Edited by Interneting, 18 June 2009 - 12:42.


#17
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 vdragos, on 18th June 2009, 09:03, said:

Caramizile din poza sunt folosite pentru casa mea. in contractul de construire scrie ca se vor folosi caramizi GVP. Ca nu sunt de cea mai buna calitate, asta e clar. Dar sunt GVP ? Ma intereseaza si daca au respectat sau nu contractul .
Multumesc.
Ceva imi scapa. De ce nu iti poti da seama ce caramizi sunt alea? Scrie ceva pe ele sau nu? Cine le-a cumparat (constructor etc.) nu iti poate spune provenienta lor? Pe urma, ne spui si noua? Ca doar dintr-o poza (si aia dintr-un unghi nu tocmai fericit) e mai greu sa ne dam cu parerea.

#18
Teo77

Teo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.09.2007
Portanta este data de respectarea "marcii 100" cum se denumea pe vremuri sau este data de minima rezistenta la compresiune de 10n/mm2 (sau 100N/cm2). Oricum in proiect trebuie sa se regaseasca si aceasta marca sau minima rezistenta si nu doar expresia "caramida gvp".
Toti producatorii seriosi au aceste informatii publicatate pe site-uri ori in cataloagele/pliantele de vanzari.
Uitandu-ma la poza postata mai sus imi pare o caramida cu peretii mai subtiri decat ce am vazut la Sice...Soce... Poro...Ne...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate