Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#91
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

 tudorel666, on May 25 2009, 12:39, said:

in ciuda a ceea ce spune ortodoxia, oamenii respectivi, indiferent de faptul ca sunt yoghini, bioenergeticieni si chiar satanisti de ar fi, reprezinta Imparatia lui Dumnezeu, adevaratii credinciosi si AU DUHUL SFANT in ei!

merge rationamentul tau pentru ca nu stii si parte cealalta a monedei.

sunt bioenergeticieni dinastia care au descoperit ca puterile lor se datoreaza onor entitati spirituale malefice, dece ar face o entitate malefica asa ceva ?
1. pentru ca il momeste pe respectivul "bioenergetician" sa doreasca achizitionarea acestor puteri bioenergetice prin practicarea unor tehnici care "deschid usa" pentru demoni dca sa poata sa se ataseze de persoana respectiva (ca sa se hraneasca din ea sau cine stie de ce). acest lucru se cheama demonic attachement si e este diferit de demon posession. demon posession este gradul cel mai avansata de atachm ent

2. prin punerea de maini asupra unui om apostolii il vindecau, si in acelasi fel il ajutau sa capete si Duhul Sfant
DAR biblia ne avertizeaza ca in acelasi fel o persoana care este infestata cu entitati demonice poate la randul ei sa transmita astfel de entitati (prin punerea de maini asupra persoanei)

3. bioenergeticienii astia nu au randament foarte bun

4. pe demonul respoectiv nu il costa nimic sa vindece un om atata timp cat in acelasi timp poate sa il deschida ca sa intre un si el un demon ditrala, deci isi ajuta regatul intunericului.

5. demonii pot sa faca minuni supranaturale de genul miscarii unui obiect, dar (din cate stiu eu) NU pot sa faca miuni de genul CREATIEI de tesut, sau TRANSFORMARII unui tesut sau a unei celule bolnave in una sanatoasa, adica nu pot sa iti faca sa creasca la loc o mana pe care ai pierduto., dar pot sa isi bage ghiara invizibila in creierul tau si sa iti opereze cu ghiara o tumoare pe care o ai acolo.

#92
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 neo1234, on May 25 2009, 22:49, said:

merge rationamentul tau pentru ca nu stii si parte cealalta a monedei.

sunt bioenergeticieni dinastia care au descoperit ca puterile lor se datoreaza onor entitati spirituale malefice, dece ar face o entitate malefica asa ceva ?
1. pentru ca il momeste pe respectivul "bioenergetician" sa doreasca achizitionarea acestor puteri bioenergetice prin practicarea unor tehnici care "deschid usa" pentru demoni dca sa poata sa se ataseze de persoana respectiva (ca sa se hraneasca din ea sau cine stie de ce). acest lucru se cheama demonic attachement si e este diferit de demon posession. demon posession este gradul cel mai avansata de atachm ent

2. prin punerea de maini asupra unui om apostolii il vindecau, si in acelasi fel il ajutau sa capete si Duhul Sfant
DAR biblia ne avertizeaza ca in acelasi fel o persoana care este infestata cu entitati demonice poate la randul ei sa transmita astfel de entitati (prin punerea de maini asupra persoanei)

3. bioenergeticienii astia nu au randament foarte bun

4. pe demonul respoectiv nu il costa nimic sa vindece un om atata timp cat in acelasi timp poate sa il deschida ca sa intre un si el un demon ditrala, deci isi ajuta regatul intunericului.

5. demonii pot sa faca minuni supranaturale de genul miscarii unui obiect, dar (din cate stiu eu) NU pot sa faca miuni de genul CREATIEI de tesut, sau TRANSFORMARII unui tesut sau a unei celule bolnave in una sanatoasa, adica nu pot sa iti faca sa creasca la loc o mana pe care ai pierduto., dar pot sa isi bage ghiara invizibila in creierul tau si sa iti opereze cu ghiara o tumoare pe care o ai acolo.

Biblia avertizeaza faptul ca cei care se apropie de Dumnezeu sa se apropie "cu frica si cutremur". De ce? Pentru ca un om care se apropie murdar de Dumnezeu va fi obligatoriu pedepsit crunt. Cum pedepseste Dumnezeu omul respectiv? Lasand demonii sa il incerce si sa il chinuie, asa cum a fost dealtfel chiar si Hristos pedepsit si chinuit!
Tinand cont de cele de mai sus, de ce sa nu tragi concluzia ca omul respectiv, desi are Duhul Sfant si face vindecari cu el, este chinuit de demoni datorita faptului ca asa merita sau asa vrea Dumnezeu? Pavel insusi este exemplul cel mai bun pentru ca, desi doar umbra lui daca trecea pe deasupra bolnavilor ei se vindecau, Dumnezeu i-a lasat in trup "un ghimpe al Satanei" (!!!), ca sa il chinuie si ca sa nu se mandreasca!
Si nu eu zic ca Satana nu face si nu poate sa faca vindecari ci Isus insusi a spus lucrul acesta! Eu DOAR SUNT DE ACORD CU EL!
Asa ca cei care sustin contrariul sunt antihristosi, chiar de s-ar lauda ca sunt spuma drept credinciosilor si orto doxia ortodocsilor!

#93
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Eu m-am tot intrebat ce ar avea de castigat diavolul din amagirea oamenilor? oricum stie ca va fi infrant. Poate stie vreo cale sa iasa invngator, cine stie...
Si mai interesant e faptul ca din 10(sau cate or fi) de cete ingeresti doar una e decazuta si cu toate astea ingerii decazuti sunt ai dracu de activi pe pamant in timp ce ingerasii blonzii cu ochii albastrii șomeaza. O fi prea ocupati cu ridicatul de osanale si pupatul in dosul Atotputernicului.

#94
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 eu_unul, on May 25 2009, 23:14, said:

Eu m-am tot intrebat ce ar avea de castigat diavolul din amagirea oamenilor? oricum stie ca va fi infrant. Poate stie vreo cale sa iasa invngator, cine stie...
Si mai interesant e faptul ca din 10(sau cate or fi) de cete ingeresti doar una e decazuta si cu toate astea ingerii decazuti sunt ai dracu de activi pe pamant in timp ce ingerasii blonzii cu ochii albastrii șomeaza. O fi prea ocupati cu ridicatul de osanale si pupatul in dosul Atotputernicului.

Pozitia diavolului in ortodoxie, sa-mi fie iertat, dar este un monument de ilogica, de prostie si nebunie omeneasca. De ce? Pentru ca diavolul este prezentat, IN ACELASI TIMP, ca supus al lui Dumnezeu dar si ca dusman DECLARAT al lui! Pai ce om normal la cap si-ar lua servitor in casa un om care VREA SA-I IA GATUL?! Ce om normal la cap ar primi in casa lui pe cel care ii violeaza copilul?!
Sa te mai miri ca ateii il considera pe Dumnezeu un fel de idiot dement si sadic?! Pai asa il prezinta tocmai cei care sunt chemati sa ii raspandeasca invatatura. Dar modul cum este prezentat diavolul le intrece pe toate celelalte!
Totusi, eu nu sunt de acord nici cu atitudinea aceasta a mea de revolta! De ce? Pentru ca intuiesc ca totul are un rost. Doar ca pana acum nu gasesc nici un motiv plauzibil sa tac si nu vad ce bine as face tacand si sustinand o prostie si o minciuna, pasiv, prin tacere si neinterventie! Caut insa! Caut si, cand voi gasi, voi lasa lucrurile sa se desfasoare de la sine, ca pe o incercare pentru cei mai mici, sa se ciocneasca de un paradox si sa doreasca sa ii gaseasca rezolvarea iar, gasind rezolvarea, sa isi elibereze mintea de prostie si nebunie...MANTUINDU-SE.
Multa intelepciune tuturor!

#95
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 sorin2007, on May 25 2009, 12:28, said:


M-am rusinat cumplit de ceea ce ai scris mai sus. Dar, printre aburii de sfintenie care se detaseaza din filipica ta, (nu, nu alti aburi, se vede ca esti om cu mintea limpede) nu am reusit sa vad raspunsurile coerente, limpezi si pragmatice la dubla mea intrebare. Mie nu-mi veni cu Arsenie Boca si alti autisti, eu te intreb pe tine, scurt si la obiect. Esti capabil sa raspunzi, raspunde cu cuvintele tale, ca doar nu ai in capul tau creierul lui Boca (sic :lol:). Nu esti capabil sa raspunzi, taci. Asa va invata la autobaza, sa ametiti clientii?

L.E.

 sorin2007, on May 25 2009, 12:28, said:

Evanghelia e plină de minuni, dar paradoxal pentru unii, este total lipsită de spectaculos! Mântuitorul Hristos vindecă bolnavi, incurabili, alungă demonii, inmulțește pâinea și peștele, inviază morții simplu, doar cu un cuvant! Lipsesc total cuvântările pompoase, pregătirea aperceptivă a celor prezenți (azi s-ar numi spectatori), efectele speciale! Și în cazul vindecării orbului din naștere minunea s-a facut simplu, fără nimic spectaculos.
A, pai daca tu crezi ca ceea ce e povestit in Evanghelie (care din ele   :D ??) chiar s-a intamplat, pai tati draga...mai citeste, cauta, informeaza, cerceteaza. Cunoasterea este legata de cultura si cultura se face citind.

#96
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 Mondschein, on May 26 2009, 15:12, said:

A, pai daca tu crezi ca ceea ce e povestit in Evanghelie (care din ele   :D ??) chiar s-a intamplat, pai tati draga...mai citeste, cauta, informeaza, cerceteaza. Cunoasterea este legata de cultura si cultura se face citind.

cunoasterea e legata de cultura asa cum e cocosul legat de vultur...


 eu_unul, on May 25 2009, 23:14, said:

Eu m-am tot intrebat ce ar avea de castigat diavolul din amagirea oamenilor? oricum stie ca va fi infrant. Poate stie vreo cale sa iasa invngator, cine stie...
Si mai interesant e faptul ca din 10(sau cate or fi) de cete ingeresti doar una e decazuta si cu toate astea ingerii decazuti sunt ai dracu de activi pe pamant in timp ce ingerasii blonzii cu ochii albastrii șomeaza. O fi prea ocupati cu ridicatul de osanale si pupatul in dosul Atotputernicului.

nu stie pentru ca si el citeste biblia precum o citesti si tu. se cracaneaza de ras si gaseste chiar mai multe inadvertente decat tine...problema lui e ca nu e omniscient. ingerii cazuti sunt atat de activi pe langa cei adevarati pe cat este de usor de facut un rau pe langa un bine.

Edited by robinake, 26 May 2009 - 14:43.


#97
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 robinake, on May 26 2009, 15:23, said:

cunoasterea e legata de cultura asa cum e cocosul legat de vultur...
Era vorba  subiectul abordat, unde exista informatie suficienta si de incredere. Numai bunavointa sa ai si, bine-nteles, un anumit nivel intelectual.
A, Robin, e offtopic, dar daca punem numai o intrebare cu raspuns, cred ca merge. Daca Pieta e inspirata de Dumnezeu, Dora Marr de la cine ne vine?

#98
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 Mondschein, on May 26 2009, 15:28, said:

Era vorba  subiectul abordat, unde exista informatie suficienta si de incredere. Numai bunavointa sa ai si, bine-nteles, un anumit nivel intelectual.
A, Robin, e offtopic, dar daca punem numai o intrebare cu raspuns, cred ca merge. Daca Pieta e inspirata de Dumnezeu, Dora Marr de la cine ne vine?

eu n-am spus ca pieta este inspirata de dumnezeu. poate nu m-am facut inteles. arta , pentru mine, este un limbaj cel putin la fel de valabil si de aducator de cunoastere ca si cel scris sau vorbit. de ce? pentru ca omul nu inseamna doar logica ci si stari, emotii...credinta. am mai spus ca avem felurite daruri, fiecare dintre noi. si michelangelo si picasso au avut daruri felurite. dar modul lor de exprimare cu ajutorul acelui dar a ramas in continuare liber sa se manifeste unic si irepetabil. atat de mult ne-a iubit dumnezeu, incat pe fiecare dintre noi ne-a facut unici. tu realizezi cine esti? stii tu ca nu mai exista un alt mondschein in universul asta, cat o fi el de mare?

#99
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Daga domnuli user @Mondschein, chiar i ultima data cand iti raspund, ci tot zaci:

Quote

Intrebarea mea este urmatoarea: de ce Dumnezeu permite SE-LEC-TIV transmiterea pedepsei, nu numai fatului ci si urmasilor urmasilor sai, hai moldoveanule, raspundi. Sunt 2 intrebari aici: una e legata de selectie si a doua de stranepotii carora li se strepezesc dintii de pacatele stramosesti.

.........................................................................

...eu te intreb pe tine, scurt si la obiect. Esti capabil sa raspunzi, raspunde cu cuvintele tale...
Mai imi calc odata pi inima si iti raspund cu cuvintili meli:
Sediul activitatii tali psihice si morale zace intr-o nepatrunsa carapace di egoism, agresivitati, incapatanari si trufii. Ba chiar mai mult, uiti de la mana pana la gura de atata disteptaciuni ci ai in tini, si tot intrebi ca un…distept, raspunsurili au fost dati da nu-ti convini lu mata, ai o ceata densa in cap si nu mai faci diferentili dintri faptul ca raspunsurili au fost dati si faptul ca  nu-ti convini lu mata dispri eli, persisti sa demonstrezi cat di cult esti. Un raspuns poati fi distept, prost, pi care il accepti sau pi care nu-l accepti la nivelu intelectual a lu mata, da tot raspuns ramani.
Trebue sa spui di la inceput ca vrei sa-ti traduc si nu mai perdem timpu cu tini:

Intrebarea numaru unu:

Quote

de ce Dumnezeu permite SE-LEC-TIV transmiterea pedepsei, nu numai fatului ci si urmasilor urmasilor sai
Raspunsul pentru intrebarea cu numaru unu a fost dat in postarea cu numaru #59:

Quote

ar fi culmea sa stim care e dreptatea fiecarui caz in parte
Intrebarea numaru doi(cari di fapt i aceeasi, numai ca vrei tu sa o imparti in doua, ca un telectual ci esti):

Quote

de ce Dumnezeu permite SE-LEC-TIV transmiterea pedepsei, nu numai fatului ci si urmasilor urmasilor sai
Raspunsul pentru intrebarea cu numaru doi a fost dat in postarea cu numaru #89:

Quote

Asa sunt lucrurile Domnului nostru. El nu face spectacol, nu are nevoie sa impresioneze, pur si simplu voieste si totul se face dupa voia Lui.
Sau cu cuvintili meli: Dumnezau faci cum vre si cand vre la fel cum faci Barack Omaba si-l doari in cur di parerea lui mata, la fel ca pi Obama, ca sa intalegi mai bini, adica sa ai termeni di comparatii, di ci faci asa si nu altfel.
Ultima data iti mai zac: una i sa nu crezi sau sa nu iti convina un raspuns si alta i sa vorbesti prostii cu aer intelectual si sa zaci ca n-am raspuns.
Amin, si gata di tot pi subectu aista.  :kisstogether:

#100
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 neo1234, on May 25 2009, 22:49, said:

5. demonii pot sa faca minuni supranaturale de genul miscarii unui obiect, dar (din cate stiu eu) NU pot sa faca miuni de genul CREATIEI de tesut, sau TRANSFORMARII unui tesut sau a unei celule bolnave in una sanatoasa, adica nu pot sa iti faca sa creasca la loc o mana pe care ai pierduto., dar pot sa isi bage ghiara invizibila in creierul tau si sa iti opereze cu ghiara o tumoare pe care o ai acolo.


Pe cand Duhul poate  :bouncey:  God DOES heal amputees.

 robinake, on May 26 2009, 15:42, said:

1. tu realizezi cine esti?

2. stii tu ca nu mai exista un alt mondschein in universul asta, cat o fi el de mare?


1. sincer, in mod ingust. Adica nu prea.

2. Nu, nu stiu asta. Poate mai exista. Nu vad de ce nu, si nu m-ar deranja. Sau in universuri paralele.

 sorin2007, on May 26 2009, 17:16, said:

la fel cum faci Barack Omaba si-l doari in cur di parerea lui mata,
Asta-i sefu' de la autobaza?

#101
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Hristos nu punea totdeauna mainile asupra bolnavilor ca sa ii vindece. Uneori spunea doar "scoala-te" si omul respectiv se scula. As putea sa spun ca in cazul aceste folosea forta sugestiei iar atunci cand se folosea de maini, se folosea de bioenergie. Este o posibilitate, dar eu nu-l cred vrajitor pe Isus si sunt convins ca folosea metode de vindecare si nicidecum formule vrajitoresti. Iar daca Hristos folosea o chestie stiintifica, mai devreme sau mai tarziu o vom descoperi si noi.

#102
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 tudorel666, on May 26 2009, 22:24, said:

Iar daca Hristos folosea o chestie stiintifica, mai devreme sau mai tarziu o vom descoperi si noi.

sau o vom accepta :)

#103
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 SundanceKid, on May 26 2009, 22:59, said:

sau o vom accepta :)

Fara sa-i descoperim mecanismul? Nu prea stiu!

#104
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 tudorel666, on May 26 2009, 23:28, said:

Fara sa-i descoperim mecanismul? Nu prea stiu!
de mecanism vorbeam :)

#105
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 SundanceKid, on May 26 2009, 23:37, said:

de mecanism vorbeam :)

Pari sa afirmi ca stii ceva. De ce nu vorbesti pe sleau?

#106
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 tudorel666, on May 27 2009, 12:41, said:

Pari sa afirmi ca stii ceva. De ce nu vorbesti pe sleau?
nu stiu decat ce am trait. si as vorbi cu drag, insa cu persoane deschise si la alte "adevaruri", nu doar la al lor :)

#107
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

 SundanceKid, on May 27 2009, 13:46, said:

nu stiu decat ce am trait. si as vorbi cu drag, insa cu persoane deschise si la alte "adevaruri", nu doar la al lor :)
Ei, hai, incearca-ne...

#108
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 Baghe, on May 27 2009, 13:54, said:

Ei, hai, incearca-ne...
ati auzit de ?Whatif!  ? au o carte despre cum poti dobandi creativitatea, despre brainstorminguri si despre cum poti sa obtii o gandire constructiva. exista acolo principiul de "pepiniera" al ideilor. in cazul discutiilor de genul celei de fata, acest element lipseste deocamdata (vorbesc de cadrul global, nu de topicu' asta).

nu pot spune nici pro nici contra temei si tocmai de aia am pus acel SAU in primul post. stiu doar cum am zis mai sus experienta mea, care insa e personala si o sa o impartasesc cui cred eu ca ar fi ok.

Edited by SundanceKid, 27 May 2009 - 13:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate