Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#37
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 sorin2007, on May 23 2009, 12:54, said:

Da domle, asa nu-ti place, dar daca as fi spus aceleasi lucruri cu vorbe care "dau bine" nu aveai nimic impotriva, nu?
  Ce n-ai inteles din mesaj?


Poti sa spui aceleasi lucruri cu vorbe care dau bine? Multumesc. Poate e vorba de o neintelegere. :)

#38
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 M_r, on May 23 2009, 12:27, said:

Despre Bioenergie a auzit careva?

Familia COBILEANSCHI din Iasi este o familie cu astfel de puteri bioenergetice.
Introducere in bioenergie.

Si tata are puteri bioenergetice dar ceva mai mici. Oricum, m-a ajutat sa imi aline o durere de rinichi acolo unde calmantele nu au facut fata.
Este un bioenergetician foarte bun la cluj, o doamna doctor. Parintii mei se duc cam de 2 ori pe an la ea sa le spuna ce probleme de sanatate mai grave au.


Unde scrie ca bioenergia vine de sus din ceruri, de la dumnezeu?

Nu scrie, pt ca nu vine. Este de la satana.

Ce interesant este, ca oamenii se duc la tot felul de vindecatori, numai la Dumnezeu nu ! Poate pt ca acesti vindecatori nu le cer nimic ( in afara de bani ) sa schimbe la stilul de viata, pe cand Dumnezeu, nu face vindecarea atata timp cat legile sanatatii sunt calcate in continuare de cei care doresc vindecarea. De ce sa te vindece Dumnezeu de cancer, spre exemplu, daca tu continui sa fumezi ? Ajungi iarasi in aceeasi stare. De aceea El nu vindeca pe oamenii care se complac in aceste lucruri rele.  :excl:

#39
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 BlueSky2009, on May 23 2009, 13:19, said:

1. Nu scrie, pt ca nu vine. Este de la satana.

2. Ce interesant este, ca oamenii se duc la tot felul de vindecatori, numai la Dumnezeu nu ! Poate pt ca acesti vindecatori nu le cer nimic ( in afara de bani ) sa schimbe la stilul de viata, pe cand Dumnezeu, nu face vindecarea atata timp cat legile sanatatii sunt calcate in continuare de cei care doresc vindecarea.

3. De ce sa te vindece Dumnezeu de cancer, spre exemplu, daca tu continui sa fumezi ? Ajungi iarasi in aceeasi stare. De aceea El nu vindeca pe oamenii care se complac in aceste lucruri rele.  :excl:


1. Argumenteaza de ce, te rog.

2. Din cate stiu, vindecatorii cer schimbarea stilului de viata, regim alimentar etc, iar unii sunt foarte credinciosi si cer acelasi lucru de la pacientii lor (adica rugaciuni pe langa tratamentul propriu zis, sau credinta etc).

3. Argumenteaza, te rog, de ce fumatul este un pacat. Si de ce consumul moderat de alcool este un pacat.

#40
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 Mondschein, on May 23 2009, 13:23, said:

3. Argumenteaza, te rog, de ce fumatul este un pacat. Si de ce consumul moderat de alcool este un pacat.

Pentru ca distruge organismul ( fumatul ) . Cat despre alcool, chiar si consumat moderat, distruge neuronii din creier, care nu se mai refac. Nu mai zic de restul afectiunilor care apar pe termen lung.

#41
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 BlueSky2009, on May 23 2009, 13:53, said:

Pentru ca distruge organismul ( fumatul ) . Cat despre alcool, chiar si consumat moderat, distruge neuronii din creier, care nu se mai refac. Nu mai zic de restul afectiunilor care apar pe termen lung.
Don't skip 1 si 2.
Fumatul nu distruge organismul. Nu este o regula.
Neuronii se regenereaza.
Altceva?

#42
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 Mondschein, on May 23 2009, 12:57, said:

Poti sa spui aceleasi lucruri cu vorbe care dau bine? Multumesc. Poate e vorba de o neintelegere. :)
Pot, o sa reiau mesajul  :) :

Draga domnule user Bahmopet,

Referitor la postarea dumneavoastra, va multumesc pentru interesul pe care il aveti pentru problemele spirituale, inclusiv cele care tin de credinta crestina. Tinand cont de faptul ca ca dumneavoastra nu credeti in existenta lui Dumnezeu si totusi exprimati pareri pertinente si de bun simt in chestiuni eminamente crestinesti, vreau respectuos sa va informez ca sunt foarte multe dileme existentiale pentru care nu avem inca lamuriri depline, in problema care va intereseza [fiind deosebit de complexa si dumneavoastra extrem de interesat] este evident ca trebuie sa va explic cat mai clar:
La modul general putem spune ca raul se manifesta in lume pentru ca Dumnezeu nu se impune, ci respecta alegerile omului, omul fiind inzestrat cu libertate deplina. In perspectiva acestor lamuriri, raul este o alterare, o stricare sau o dezorientare. Alterarea unul suflet priceput se numeste prostie, alterarea sufletului masurat se numeste, imprudenta, alterarea sufletului drept se numeste nedreptate, a sufletului-viteaz se numeste trandavie, a sufletului linistit se numeste pofta, sau teama, sau tristete, sau mandrie. Intr-un trup insufletit, alterarea sanatatii se numeste durere si boala, alterarea puterilor se numeste epuizare a linistii se numeste chin; alterarea frumusetii se numeste uratenie, a dreptatii se numeste strambatate, a ordinei se numeste haos. Alterarea dizolva starea naturala. De aceea ea nu este natura, ci contra naturii. Daca, deci, in lucruri, raul nu se afla decat ca - alterare si daca alterarea nu e natura, urmeaza ca raul nu e natura. Naturile alterabile facute de Dumnezeu din nimic au fost create bune. Prin natura intelegem ceva care exista in felul sau, cu specificul sau si pe care-l numim si esenta si de multe ori substanta. Raul este, deci, departarea de esenta si tinderea spre ceea ce nu este. Raul e o lipsa a virtutii, o lipsa a bucuriei,dar este mai ales ceea ce se opune legii Creatorului.
El e in acelasi timp dezordinea.
Libertatea de care dispuneti dumneavoastra ca om, consfintita si de legile pamantesti, nu va este ingradita in nici un fel si va confera dreptul de a limita raul dupa posibilitati, puteti dispune cum doriti de viata domniei voastre, mai exact, va puteti si sinucide, eventual prin taierea jugularei cu un cutit, actiune nerecomandata sub nici o forma dar posibila teoretic si care va deschide noi oportunitati de a experimenta conceptul de inviere si in acelasi timp sa verificati teoria conform careia copiii nascuti cu malformatii si care au suferit toata viata ori care au decedat la varste fragede se bucura in imparatia cerurilor de viata vesnica. Teoretic se poate, practic nu va recomand sinucinerea ca optiune de verificare. Dumneavoastra sunteti adeptul afirmatiilor dovedite si, deoarece nu ati experimentat personal moartea imi permit sa sfatuiesc sa nu va hazardati in afirmatii pe care nu le puteti dovedi pentru ca va pot acuza cu usurinta de fariseism.
In conceptia crestina sufletul omului este nemuritor, probabil ca ati aflat deja.
Cat priveste copiii nascuti cu malformatii, faptele parintilor, neastamparul lor, se rasfrang asupra copiilor. Parintii care au facut impreunari nepermise, au facut o serie intreaga de lucruri de paganism, pentru ca nu se casatoresc pentru scopuri inalte, ci pentru placeri. Dar placerile nu sunt scopuri, sunt conventionalitati, scopul ar trebui sa fie stimularea continua reciproca pentru mantuirea sufletelor. Femeile raman insarcinate, si zamislesc copii in posturi, sau incalca randuieli cu buna stiinta si care nu trebuie incalcate. E ca si cum dumneavoastra stiti ca nu trebuie sa va maltratati copilul si totusi o faceti, de ce il intrebati pe Dumnezeu de actiunile pe care le faceti in cunostinta de cauza? Rabda Dumnezeu, exista ingaduinta, ca cei mai multi copii sunt sanatosi, dar se nasc si malformati pentru pacatele parintilor.

Domnule Mondschein, sper ca au dat bine vorbele mele, neintelegerea fiind clarificata imi permit sa va spun ca domnul Bahmopet foloseste cuvintele gizas si zeu [mai sunt dar nu ma apuc sa le caut acuma] cu toate ca e constient ca sunt jignitoare pentru un partener de discutii crestin.
Gata, m-am plictisit de politeturi gratuite, spune pe cine am jignit si nu merita pus la punct [oricum il doare la 11 metri de ce spun eu] ?
Daca nu stii nu te mai baga in discutie pentru ca raspunsul era pentru prietenul Bahmopet. Capisci?

Edited by sorin2007, 23 May 2009 - 15:12.


#43
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 BlueSky2009, on May 23 2009, 13:53, said:

Cat despre alcool, chiar si consumat moderat, distruge neuronii din creier, care nu se mai refac. Nu mai zic de restul afectiunilor care apar pe termen lung.
consumul moderat de alcool incetineste rata degradarii cognitive in persoane in varsta - you fail
de neurogeneza ai auzit vreodata --- you fail

http://www.bu.edu/ao...on_britton.html

#44
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 Mondschein, on May 23 2009, 14:15, said:

Don't skip 1 si 2.
Fumatul nu distruge organismul. Nu este o regula.
Neuronii se regenereaza.
Altceva?

O sa-ti raspund si la intrebarile 1 si 2 in curand.

 sorin2007, on May 23 2009, 16:08, said:

In conceptia crestina sufletul omului este nemuritor, probabil ca ati aflat deja.

Si atunci, cum ramane cu textul acesta ?

"1 Timotei 6:16 : Singurul care are nemurirea, care locuieste într'o luminã, de care nu poti sã te apropii, pe care niciun om nu L-a vãzut, nici nu-L poate vedea, si care are cinstea si puterea vesnicã ! Amin."

Edited by BlueSky2009, 23 May 2009 - 17:33.


#45
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 BlueSky2009, on May 23 2009, 18:32, said:

O sa-ti raspund si la intrebarile 1 si 2 in curand.



Si atunci, cum ramane cu textul acesta ?

"1 Timotei 6:16 : Singurul care are nemurirea, care locuieste într'o luminã, de care nu poti sã te apropii, pe care niciun om nu L-a vãzut, nici nu-L poate vedea, si care are cinstea si puterea vesnicã ! Amin."
nemuritor pentru ca supravietuieste mortii fizice.. Cat despre vazut, Timotei e contrazis de Moise. In pentauteh e prezentat un episod in care Ismael(cred) se lupta cu Dumnezeu si invinge, dumnezeu schimbandu-I numele in Israel. O fi fost intuneric la momentul luptei dar tot l-a vazut.

#46
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 BlueSky2009, on May 23 2009, 18:32, said:

Si atunci, cum ramane cu textul acesta ?
"1 Timotei 6:16 : Singurul care are nemurirea, care locuieste într'o luminã, de care nu poti sã te apropii, pe care niciun om nu L-a vãzut, nici nu-L poate vedea, si care are cinstea si puterea vesnicã ! Amin."
O data iti raspund pentru ca n-are legatura cu topicul (de fapt are, cauta toti minuni ca la circ ori ca si cum le merita si nu primesc) nu stiu ce fel de crestin esti (sau daca esti), parca ai credinta de forumist, te indoiesti ca Dumnezeu are nemurirea si o poate da cui vrea sau de ce ma intrebi, crezi ca eu le stiu pe toate? Alege, daca nu stiai afla ca Biblia nu inseamna numai versetul care iti convine tie:
Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteți?"  
Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.  
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică.  
Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
Și aceasta este făgăduința pe care El ne-a făgăduit-o: Viața veșnică.
Acestea am scris vouă, care credeți în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să știți că aveți viață veșnică.
Întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte,  
Ca îndreptându-ne prin harul Lui, să ne facem, după nădejde, moștenitorii vieții celei veșnice.  
Iar El a zis: Cele ce sunt cu neputință la oameni sunt cu putință la Dumnezeu.


Totul se reduce la credinta, o ai sau nu, mai simplu nu se poate.
Uite si traducerea versetelor:
„Fiul lui Dumnezeu s-a coborat și a luat chip de om, pentru ca noi oamenii să putem urca și să devenim ca Hristos. Cadrului legal pentru înțelegerea lucrării lui Hristos îi este atribuită o mai mică importanță, în schimb se pune accentul pe unirea noastră mistică cu Dumnezeu.”
“Dumnezeu S-a facut om, ca omul sa poata deveni dumnezeu.”
“Dumnezeu nu poate fi cuprins de mintea umana; daca ar fi cuprins, n-ar mai fi Dumnezeu.”
“Dumnezeu poate fi iubit, dar nu gândit. Poate fi prins si apropiat prin iubire, dar niciodata prin gândire.”


Am impresia  ca [si] tu ai o credinta excesiv de rationala, despici firul in patru si nu crezi decat ce poti intelege dar asta
nu-i credinta, treaba ta, poate te lamureste altcineva ca eu nu stiu.
Ramane ca-n tren cu nemurirea, analizeaza si gramatical textul poate intelegi mai profund taina nemuririi. ;)

Edited by sorin2007, 23 May 2009 - 18:48.


#47
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 sorin2007, on May 23 2009, 16:08, said:

Pot, o sa reiau mesajul  :) :

Draga domnule user Bahmopet,

Referitor la postarea dumneavoastra, va multumesc pentru interesul pe care il aveti pentru problemele spirituale, inclusiv cele care tin de credinta crestina. Tinand cont de faptul ca ca dumneavoastra nu credeti in existenta lui Dumnezeu si totusi exprimati pareri pertinente si de bun simt in chestiuni eminamente crestinesti, vreau respectuos sa va informez ca sunt foarte multe dileme existentiale pentru care nu avem inca lamuriri depline, in problema care va intereseza [fiind deosebit de complexa si dumneavoastra extrem de interesat] este evident ca trebuie sa va explic cat mai clar:
La modul general putem spune ca raul se manifesta in lume pentru ca Dumnezeu nu se impune, ci respecta alegerile omului, omul fiind inzestrat cu libertate deplina. In perspectiva acestor lamuriri, raul este o alterare, o stricare sau o dezorientare. Alterarea unul suflet priceput se numeste prostie, alterarea sufletului masurat se numeste, imprudenta, alterarea sufletului drept se numeste nedreptate, a sufletului-viteaz se numeste trandavie, a sufletului linistit se numeste pofta, sau teama, sau tristete, sau mandrie. Intr-un trup insufletit, alterarea sanatatii se numeste durere si boala, alterarea puterilor se numeste epuizare a linistii se numeste chin; alterarea frumusetii se numeste uratenie, a dreptatii se numeste strambatate, a ordinei se numeste haos.
raul nu e lipsa binelui, e opusul lui.

Quote

Alterarea dizolva starea naturala. De aceea ea nu este natura, ci contra naturii. Daca, deci, in lucruri, raul nu se afla decat ca - alterare si daca alterarea nu e natura, urmeaza ca raul nu e natura. Naturile alterabile facute de Dumnezeu din nimic au fost create bune.
fiind alterabile inseamna ca nu le-a facut bune

Quote

Prin natura intelegem ceva care exista in felul sau, cu specificul sau si pe care-l numim si esenta si de multe ori substanta. Raul este, deci, departarea de esenta si tinderea spre ceea ce nu este. Raul e o lipsa a virtutii, o lipsa a bucuriei,dar este mai ales ceea ce se opune legii Creatorului.
el e in acelasi timp dezordinea.
cum explici ca aceleas fapte au fost catalogate bune si mai apoi rele de catre reprezentantii domnului?

Quote

Libertatea de care dispuneti dumneavoastra ca om, consfintita si de legile pamantesti, nu va este ingradita in nici un fel si va confera dreptul de a limita raul dupa posibilitati, puteti dispune cum doriti de viata domniei voastre, mai exact, va puteti si sinucide, eventual prin taierea jugularei cu un cutit,
comform bibliei nici un fir de iarba nu creste fara voia divina, deci omul e liber sa fie marioneta domnului Zeu

Quote

actiune nerecomandata sub nici o forma dar posibila teoretic si care va deschide noi oportunitati de a experimenta conceptul de inviere si in acelasi timp sa verificati teoria conform careia copiii nascuti cu malformatii si care au suferit toata viata ori care au decedat la varste fragede se bucura in imparatia cerurilor de viata vesnica
tu cum ai verificat teoria

Quote

Teoretic se poate, practic nu va recomand sinucinerea ca optiune de verificare. Dumneavoastra sunteti adeptul afirmatiilor dovedite si, deoarece nu ati experimentat personal moartea imi permit sa sfatuiesc sa nu va hazardati in afirmatii pe care nu le puteti dovedi pentru ca va pot acuza cu usurinta de fariseism.
sa inteleg ca tu ai experimentat moartea.?

Quote

In conceptia crestina sufletul omului este nemuritor, probabil ca ati aflat deja.
Cat priveste copiii nascuti cu malformatii, faptele parintilor, neastamparul lor, se rasfrang asupra copiilor. Parintii care au facut impreunari nepermise, au facut o serie intreaga de lucruri de paganism, pentru ca nu se casatoresc pentru scopuri inalte, ci pentru placeri. Dar placerile nu sunt scopuri, sunt conventionalitati, scopul ar trebui sa fie stimularea continua reciproca pentru mantuirea sufletelor. Femeile raman insarcinate, si zamislesc copii in posturi, sau incalca randuieli cu buna stiinta si care nu trebuie incalcate. E ca si cum dumneavoastra stiti ca nu trebuie sa va maltratati copilul si totusi o faceti, de ce il intrebati pe Dumnezeu de actiunile pe care le faceti in cunostinta de cauza? Rabda Dumnezeu, exista ingaduinta, ca cei mai multi copii sunt sanatosi, dar se nasc si malformati pentru pacatele parintilor.

Domnule Mondschein, sper ca au dat bine vorbele mele, neintelegerea fiind clarificata imi permit sa va spun ca domnul Bahmopet foloseste cuvintele gizas si zeu [mai sunt dar nu ma apuc sa le caut acuma] cu toate ca e constient ca sunt jignitoare pentru un partener de discutii crestin.
Gata, m-am plictisit de politeturi gratuite, spune pe cine am jignit si nu merita pus la punct [oricum il doare la 11 metri de ce spun eu] ?
Daca nu stii nu te mai baga in discutie pentru ca raspunsul era pentru prietenul Bahmopet. Capisci?
de ce totusi sunt pedepsiti copiii pentru pacatele parintilor?

#48
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

 Baphomet, on May 23 2009, 10:55, said:

Bluesky
Fals. In ochii tai e cat se poate de drept ca bebelusul sa sufere prostiile parintilor.
:excl: Si-ar mai fi o explicatie:

,,Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere.  
Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?  
Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu." (Ioan 9, 1-3)


 eu_unul, on May 23 2009, 22:00, said:

de ce totusi sunt pedepsiti copiii pentru pacatele parintilor?
Ti-am raspuns si tie!

#49
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Parintele777, on May 23 2009, 22:03, said:

:excl: Si-ar mai fi o explicatie:

,,Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere.  
Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?  
Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu." (Ioan 9, 1-3)



Ti-am raspuns si tie!
se nasc orbi sau bolnavi pentru a ne arata noua cat de "jmeker" e dumnezeu? nu am ce-i reprosa, etica si justitie la superlativ!

#50
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 sorin2007, on May 23 2009, 19:46, said:

O data iti raspund pentru ca n-are legatura cu topicul (de fapt are, cauta toti minuni ca la circ ori ca si cum le merita si nu primesc) nu stiu ce fel de crestin esti (sau daca esti), parca ai credinta de forumist, te indoiesti ca Dumnezeu are nemurirea si o poate da cui vrea sau de ce ma intrebi, crezi ca eu le stiu pe toate?

Nu cred ce ai scris mai sus, cum ca omul are un suflet nemuritor. Nicaieri nu spune Biblia acest lucru...

 eu_unul, on May 23 2009, 22:00, said:

cum explici ca aceleas fapte au fost catalogate bune si mai apoi rele de catre reprezentantii domnului?

de ce totusi sunt pedepsiti copiii pentru pacatele parintilor?

Da exemple de fapte...
Am scris mai sus de ce.... Sunt doar consecinte. Chiar nu poti accepta asta ? ;) Te-ai blocat pe intrebarea asta ? :D

#51
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

 BlueSky2009, on May 23 2009, 22:58, said:

Am scris mai sus de ce.... Sunt doar consecinte. Chiar nu poti accepta asta ? ;) Te-ai blocat pe intrebarea asta ? :D

Cred ca altcineva e blocat. Mai exact: copii de curve josnice care se nasc perfect sanatosi, care au succes si noroc, care evolueaza indraznet in viata si au succes...a, si sunt perfect atei.
Pe de alta parte copii de femei cu credinta in Dumnezeu, care s-au tinut de reguli si de casa, si se nasc cu deficiente sau simpli de minte.
Ia de exemplu o familie crestina (ortodoxa, ca sa nu zici ca i-a batut Dumnezeu pe pocaiti) cu 12-13 copii. Ia familia lui Eminescu, familia lui Creanga (daca ai nivelul de cunostinte, bine-nteles). Vezi cati au murit la nastere, cati in fase, cati cu deficiente, cati cu boli congenitale. De ce pentru unii muma si pentru altii ciuma?
Si nu mai uita cu intrebarile 1 si 2. Multumesc.

#52
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

 BlueSky2009, on May 23 2009, 22:58, said:

Nu cred ce ai scris mai sus, cum ca omul are un suflet nemuritor. Nicaieri nu spune Biblia acest lucru...
O spune atat de des Hristos in invatatura Sa si care, ce coincidenta, se afla si ea tot in Biblie :)

,, Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa.  
Căci ce-i folosește omului să câștige lumea întreagă, dacă-și pierde sufletul?  
Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?" (Marcu 8, 35-37)

Sau:
,,Iar fiii împărăției vor fi aruncați în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților." (Matei 8, 12)

Daca asta se intampla unora dupa moarte, despartiti de trup fiind, oare cu ce parte din ei vor suferi?

:excl: Mai citeste si tu si o sa gasesti si mai multe exemple!  

#53
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 Mondschein, on May 23 2009, 23:07, said:

Cred ca altcineva e blocat. Mai exact: copii de curve josnice care se nasc perfect sanatosi, care au succes si noroc, care evolueaza indraznet in viata si au succes...a, si sunt perfect atei.
Pe de alta parte copii de femei cu credinta in Dumnezeu, care s-au tinut de reguli si de casa, si se nasc cu deficiente sau simpli de minte.
Ia de exemplu o familie crestina (ortodoxa, ca sa nu zici ca i-a batut Dumnezeu pe pocaiti) cu 12-13 copii. Ia familia lui Eminescu, familia lui Creanga (daca ai nivelul de cunostinte, bine-nteles). Vezi cati au murit la nastere, cati in fase, cati cu deficiente, cati cu boli congenitale. De ce pentru unii muma si pentru altii ciuma?
Si nu mai uita cu intrebarile 1 si 2. Multumesc.

Da... ai dreptate, intr-un fel, dar.... desi sunt offtopic, trebuie sa scriu si asta ; trebuie sa privesti si imaginea completa, faptul ca la final, ateii si cei nelegiuiti vor pieri.

Si o sa-ti raspund si la celelalte 2 intrebari, dar nu azi.

Edited by BlueSky2009, 23 May 2009 - 22:23.


#54
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Am incercat eu dar peste doua zile, o parte au murit. Restul au functionat in afara parametrilor normali, cu erori si disfunctii. Cam de vreo 2-3 ani m-am lasat de sportul asta, cu ultimul caz, care s-a sinucis tragandu-mi palma peste fata lui, cu degetle in ochi si mai departe in creier. A fost o experienta sinistra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate