Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#109
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostSundanceKid, on May 27 2009, 14:18, said:

ati auzit de ?Whatif!  ? au o carte despre cum poti dobandi creativitatea, despre brainstorminguri si despre cum poti sa obtii o gandire constructiva. exista acolo principiul de "pepiniera" al ideilor. in cazul discutiilor de genul celei de fata, acest element lipseste deocamdata (vorbesc de cadrul global, nu de topicu' asta).

nu pot spune nici pro nici contra temei si tocmai de aia am pus acel SAU in primul post. stiu doar cum am zis mai sus experienta mea, care insa e personala si o sa o impartasesc cui cred eu ca ar fi ok.

Poate cele de mai jos te vor ajuta:
Am asistat acum vreo doi ani la modul cum o reflexoterapeuta ii facea masaj socrului meu, care se refacea in urma unui atac cerebral soldat cu semipareza. Am remarcat cum, la urma, apuca de laba piciorului ca de o palnie, cu amandoua palmele, de parca strangea un fel de energie pe care apoi o arunca, scuturandu-si mainile. Chiar asta a explicat ca face. Fara sa vreau, m-am uitat la ea ca la o ticnita si, desi i-am copiat tehnica de reflexoterapie, chestia de la urma nu am vrut niciodata sa o fac pentru ca nu am fost de acord cu ea! Dar, ceea ce mi s-a parut ciudat, foarte ciudat, a fost faptul ca SIMTEAM NEVOIA sa fac asa cum facea ea. Dar eu nu faceam si simteam de fiecare data un disconfort din cauza aceasta. Deci, pot spune fara sa gresesc ca nu inteleg ce facea, dar facea bine, chiar daca explicatia mi s-a parut prosteasca si de doi bani! Si apoi, ce as avea de pierdut daca fac cum a aratat ea? Nimic! Ba chiar as avea de castigat, ca mi s-a demonstrat ca facand asa capat un confort psihic pe care altfel nu-l pot capata.
Cred ca la asa ceva te referi: sa faci si ceea ce ti se pare absurd, nenecesar, prostesc, atata vreme cat ai rezultate, sau nu ai rezultate, dar nici rau nu iti face. Sa fii pregatit sa experimentezi chiar daca nu pricepi si nu esti de acord. Sa acorzi o sansa ideii celuilalt si sa nu-l faci prost sau nebun din start!
Privitor la oamenii deschisi pe care ii cauti, nu cred ca sunt usor de gasit si nici nu stiu daca pot fi formati!

Edited by tudorel666, 27 May 2009 - 15:43.


#110
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Posttudorel666, on May 27 2009, 16:42, said:

Poate cele de mai jos te vor ajuta:
Am asistat acum vreo doi ani la modul cum o reflexoterapeuta ii facea masaj socrului meu, care se refacea in urma unui atac cerebral soldat cu semipareza. Am remarcat cum, la urma, apuca de laba piciorului ca de o palnie, cu amandoua palmele, de parca strangea un fel de energie pe care apoi o arunca, scuturandu-si mainile. Chiar asta a explicat ca face. Fara sa vreau, m-am uitat la ea ca la o ticnita si, desi i-am copiat tehnica de reflexoterapie, chestia de la urma nu am vrut niciodata sa o fac pentru ca nu am fost de acord cu ea! Dar, ceea ce mi s-a parut ciudat, foarte ciudat, a fost faptul ca SIMTEAM NEVOIA sa fac asa cum facea ea. Dar eu nu faceam si simteam de fiecare data un disconfort din cauza aceasta. Deci, pot spune fara sa gresesc ca nu inteleg ce facea, dar facea bine, chiar daca explicatia mi s-a parut prosteasca si de doi bani! Si apoi, ce as avea de pierdut daca fac cum a aratat ea? Nimic! Ba chiar as avea de castigat, ca mi s-a demonstrat ca facand asa capat un confort psihic pe care altfel nu-l pot capata.

explicatia cum ca ar fi aruncat energia ti se parea prosteasca ? pai teoretic era nevoita sa faca asta. presupunand (sa'i zicem.. prin absurd) ca facea ce zicea, eliminarea energiei negative este principalul element in astfel de "tratamente". la "carte" scrie asa.. refacerea energiei vitale a corpului si eliminarea celei nocive. deci tu nefacand acel lucru, ramaneai cu ce ai "strans", de unde si disconfortul.

repet: asa "scrie" la carte, nu sunt in masura nici sa sustin nici sa infirm astfel de tehnici.


Quote

Cred ca la asa ceva te referi: sa faci si ceea ce ti se pare absurd, nenecesar, prostesc, atata vreme cat ai rezultate, sau nu ai rezultate, dar nici rau nu iti face. Sa fii pregatit sa experimentezi chiar daca nu pricepi si nu esti de acord. Sa acorzi o sansa ideii celuilalt si sa nu-l faci prost sau nebun din start!
Privitor la oamenii deschisi pe care ii cauti, nu cred ca sunt usor de gasit si nici nu stiu daca pot fi formati!

doar un exemplu: am vazut cu ochii mei, la distanta de 2 metri de mine, cum in cateva minute o persoana a micsorat tumorile canceroase unui grup de persoane. plangeau si nu aveau cuvinte sa mai vorbeasca, nu le venea sa creada.. doctorii prezenti care au fost initial rugati sa masoare acele tumori (special alese sa fie vizibile si palpabile) plangeau si ei la sfarsit cand a trebuit sa spuna cum si cu cat se miscorasera.

hai si al doilea: stiu cazul unui bolnav de SIDA, un copil intr'un stadiu foarte avansat, caruia nu i se mai dadea nicio sansa. parintii .. ca tot nu mai aveau nimic de pierdut, l'au dus la un profesor exclus de comunitate caci era considerat nebun. guess what ? l'a vindecat. a prezentat apoi cazul la bucuresti, la un congres national intr'o sala cu 1000 de medici. l'a crezut cineva ? l'a ascultat macar cineva ?

poate au fost coincidente. poate au fost inselatorii. poate au fost .. nebunii. dar eu iti spun sincer.. as accepta sa fiu vindecat de cancer printr'o metoda dinasta pe care nu o inteleg. sa fiu considerat nebun, eu sau persoana care o face, si tot nu m'ar deranja.

presupunand prin absurd ca .. sa spunem.. ar exista asa ceva si ca ce'am povestit e adevarat. nu e pacat sa refuzam realitatea pentru ca inca nu o intelegem? desi cei care au facut lucrurile de care am scris au si explicat. e ca la iubire.. daca nu te iubesc asa cum tu te astepti, nu inseamna ca nu o fac.


concluzia: nu stiu daca exista sau nu exista asa ceva, stiu ce am vazut/trait/experimentat eu.

Edited by SundanceKid, 27 May 2009 - 16:10.


#111
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 30.01.2006

View PostSundanceKid, on 27th May 2009, 14:18, said:

ati auzit de ?Whatif!  ? au o carte despre cum poti dobandi creativitatea, despre brainstorminguri si despre cum poti sa obtii o gandire constructiva. exista acolo principiul de "pepiniera" al ideilor. in cazul discutiilor de genul celei de fata, acest element lipseste deocamdata (vorbesc de cadrul global, nu de topicu' asta).
Exista carti aparute la diverse edituri (Editura carti cheie, de exemplu) in care sunt prezentate pe larg astfel de idei, deci nu trebuie sa scotocesti internetul pentru asta. Daca reusesti sa treci peste titlurile de capitol de genul "Extraordinar, chiar functioneaza!" sau "Nu mi-a venit sa cred ca se poate intampla" si poti filtra ideile cu adevarat bune, poti invata multe. Din nefericire, in cazul meu, memoria nu ma mai ajuta aproape deloc, asa ca de cele mai multe ori informatia considerata de mine buna nu ramane suficient de mult timp incat sa ma folosesc cu adevarat de ea. Dar este doar o problema personala si nimic mai mult.  :D

#112
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostBaghe, on 29th May 2009, 12:56, said:

Exista carti aparute la diverse edituri (Editura carti cheie, de exemplu) in care sunt prezentate pe larg astfel de idei, deci nu trebuie sa scotocesti internetul pentru asta. Daca reusesti sa treci peste titlurile de capitol de genul "Extraordinar, chiar functioneaza!" sau "Nu mi-a venit sa cred ca se poate intampla" si poti filtra ideile cu adevarat bune, poti invata multe. Din nefericire, in cazul meu, memoria nu ma mai ajuta aproape deloc, asa ca de cele mai multe ori informatia considerata de mine buna nu ramane suficient de mult timp incat sa ma folosesc cu adevarat de ea. Dar este doar o problema personala si nimic mai mult.  :D
eu am pus link, dupa cum ai si vazut daca te'ai uitat, cu clientii lor. ca sa vezi pe cine consiliaza si cine apeleaza la ei. te astept cu astfel de titluri de capitole venite din cartile lor :)
in inginerie ai trai la propriu asa ceva. sau in laboratoarele de cercetare. eu vad aici in franta lucrurile astea zi de zi. de zig zigler ai auzit ? :)

suntem offtopic, discutia asta poate fi purtata si in alta parte.

eu astept in continuare si alte "povesti" despre astfel de "vindecari". la cat de pline sunt cabinetele celor care spun ca sunt terapeuti, bioterapeuti, infoenergeticieni, radiestezisti etc, etc, te'ai fi asteptat la mai multe marturii, fie sa infirme, fie sa confirme.

Edited by SundanceKid, 29 May 2009 - 12:14.


#113
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 30.01.2006

View PostSundanceKid, on 29th May 2009, 13:13, said:

de zig zigler ai auzit ? :)
eu astept in continuare si alte "povesti" despre astfel de "vindecari". la cat de pline sunt cabinetele celor care spun ca sunt terapeuti, bioterapeuti, infoenergeticieni, radiestezisti etc, etc, te'ai fi asteptat la mai multe marturii, fie sa infirme, fie sa confirme.
Am auzit de zig zigler.  :D
Eu am "certefecat" de bioenergetician, dar nu am facut facut o "meserie din asta".( nu pentru asta am studiat bioenergia. Am crezut la timpul acela ca imi va da anumite raspunsuri si, culmea, le-am primit, numai ca nu au fost cele asteptate de catre mine.) Am auzit de vindecari minune, facute de cei cu grade mari in bioenergie, un caz de cancer si, parca, leucemie, dar nu am avut invitatie sa particip la asta asa ca nu pot spune cum s-au terminat povesile. ultima oara bolile pareau aproape vindecate.
Personal am incercat sa vindec pe cineva de migrene. Avea dureri frecvente de cap si doctorii nu gasisera explicatia iar mediactia o lua simptomatic. Pe moment a mers, adica i-au disparut durerile, dar am avut sentimentul ca nu se terminase totul. dupa cateva zile i-au revenit durerile (si neincrederea cu care privea bioenergia) si nu am vrut sa mai insist.

#114
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostBaghe, on 29th May 2009, 16:05, said:


foarte interesant. probabil ca in cazul migrenelor ai tratat efectul in mai mare masura decat cauza. la ce raspunsuri te asteptai si ce ai gasit ? nu pari prea incantat  :lol:

#115
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postsorin2007, on 22nd May 2009, 09:15, said:

Am pus mana pe fruntea copilului meu cand era bolnav si s-a vindecat cam intr-o saptamana [e drept ca a luat si un tratament prescris de medicul de familie in acelasi timp dar sint sigur ca nu de asta s-a insanatosit, eu sunt credincios si stiu ca pot sa fac semne si minuni, doar scrie la Marcu 16:18]
Experienta mea senzationala ma gandesc sa o repet si cu un sarpe iar in final o sa incerc sa beau un kil de clor.
Revin cu amanunte dupa ce fac minunile[daca vezi ca nu mai postez un timp indelungat  inseamna ca mi-a taiat netul, sa nu te gandesti la prostii].
Normal ar fi sa ne spui si experientele tale, tu nu esti credincios?  :scratchchin:  :heart: :heart: :heart:


Hospitalism (or anaclitic depression in its sublethal form) was a pediatric diagnosis used in the 1930s to describe infants who wasted away while in hospital. The symptoms could include retarded physical development, and disruption of perceptual-motor skills and language.[1] It is now understood that this wasting disease was mostly caused by a lack of social contact between the infant and its caregivers. Infants in poorer hospitals were less subject to this disease since those hospitals could not afford incubators which meant that the hospital staff regularly held the infants.

http://en.wikipedia....iki/Hospitalism

Edited by jet li, 30 May 2009 - 23:31.


#116
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
@jet li,
Ai avut o copilarie nefericita si ai vrut sa-mi transmiti asta cu ajutorul Wikipediei? Multumesc pentru increderea acordata.  Sa stii ca asa e din pacate, lipsa contactului social te impinge deseori la un tip de comunicare mai...neconventional dar eu am inteles mesajul tau profund. Vad ca suferi si acum dar nu dispera, minunile sunt reale si va veni si ziua cand te vei vindeca.
Totusi, la varsta ta ar trebui sa incerci sa comunici in romaneste (in cazul in care esti roman), inteleg destul de bine si limba romana nu fi panicat ca n-o sa inteleg ce vrei sa zici, mai ales ca e despre subiectul topicului. Faptul ca vrei din tot sufletul sa te vindeci dupa asa o experienta de viata mai...delicata e de admirat, esti un erou.
Iar daca n-o sa mai vrei sa-mi mai dai de stire despre progresele pe care le faci n-o ma supar, stai linistit, inteleg perfect cat ti-e de greu sa-ti exteriorizezi sentimentele.
Un singur lucru sa-l tii minte: sunt dintre cei care te iubesc asa cum esti, nu mai fi trist, va veni si ziua cand cineva va pune mana si pe tine, apoi te vei face sanatos.
Continua sa comunici, nu conteza ce, doar comunica si te vei elibera de frustrari.

#117
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006
uitati aici niste marturii video de miracole de vindecare:

http://www.youtube.c...905F9F75B656A50


#118
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postneo1234, on 2nd June 2009, 23:47, said:

uitati aici niste marturii video de miracole de vindecare:

http://www.youtube.c...905F9F75B656A50
marturii asai .... astea o fi dovezi cumva ?
extraterestrul vede trei retarzi pe strada
duca marturia confratilor extraterestrii
acestia hotarasc ca oamenii sunt retarzi ..
elimina virusul de pe planeta
stralucitor ....
rationamentele tale functioneaza cam asa cand vine de miracole ?

#119
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

View Postarpisz, on 2nd June 2009, 23:52, said:

marturii asai .... astea o fi dovezi cumva ?

nu te obliga nimeni sa crezi

Quote

extraterestrul vede trei retarzi pe strada
duca marturia confratilor extraterestrii
acestia hotarasc ca oamenii sunt retarzi ..
elimina virusul de pe planeta
stralucitor ....
rationamentele tale functioneaza cam asa cand vine de miracole ?

ce reactie virulenta  :lol:   .... zici ca am pus filme cu atrocitati nu cu vindecari de oameni...

vad ca ai o reactie adversa fata de asa ceva, poate ar trebuii sa nu mai intri pe forumul de religie si spiritualitate, ca iti provoaca reactii adverse si te strezezi degeaba  :lol:

#120
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

View Postneo1234, on 3rd June 2009, 13:59, said:

ce reactie virulenta  :lol:   .... zici ca am pus filme cu atrocitati nu cu vindecari de oameni...
Înșelătoria este înșelătorie indiferent dacă ție îți place rezultatul aparent sau nu.

#121
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

View Postalexdm, on 3rd June 2009, 14:32, said:

Înșelătoria este înșelătorie indiferent dacă ție îți place rezultatul aparent sau nu.

doar pentru ca nu ti sa intamplat si tie nu inseamna ca e inselatorie.

pun pariu ca nici nu teai uitat la videourile alea.

si nu are nici o legatura daca mie imi place rezultatul sau nu. dar are legatura daca aceste lucruri enerveaza pe unii si ii motiveaza sa dea flame  :thumbdown:

Edited by neo1234, 03 June 2009 - 15:26.


#122
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

View Postneo1234, on 3rd June 2009, 16:25, said:

doar pentru ca nu ti sa intamplat si tie nu inseamna ca e inselatorie.
Chiar dacă nu mi-a ghicit nimeni în cărți, pot spune că e o înșelători.

View Postneo1234, on 3rd June 2009, 16:25, said:

pun pariu ca nici nu teai uitat la videourile alea.
Chiar dacă nu știu să ghicesc în cafea pot să îți spun că e o înșelători.

View Postneo1234, on 3rd June 2009, 16:25, said:

si nu are nici o legatura daca mie imi place rezultatul sau nu.
Singurul motiv pentru care ai postat link-urile este plăcerea cu care le accepți. Dacă erau prezentați bătrâni care TREBUIE să-și plătească contribuția la biserică nu le-ai fi prezentat.

View Postneo1234, on 3rd June 2009, 16:25, said:

dar are legatura daca aceste lucruri enerveaza pe unii si ii motiveaza sa dea flame  :thumbdown:
Nu știu dacă enervează e cuvântul potrivit. Având în vedere că cei pe care i-ai pomenit le consideră înșelătorii mi se pare normal să-i deranjeze.

#123
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View PostBaghe, on 29th May 2009, 15:05, said:

Personal am incercat sa vindec pe cineva de migrene. Avea dureri frecvente de cap si doctorii nu gasisera explicatia iar mediactia o lua simptomatic. Pe moment a mers, adica i-au disparut durerile, dar am avut sentimentul ca nu se terminase totul. dupa cateva zile i-au revenit durerile (si neincrederea cu care privea bioenergia) si nu am vrut sa mai insist.



O perasoana de sex feminin pina in 35 ani are un tratament pentru dureri de cap si peste 35 altul Depinde pe care din ele le-ai incercat

#124
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsorin2007, on 31st May 2009, 18:03, said:

@jet li,
Ai avut o copilarie nefericita si ai vrut sa-mi transmiti asta cu ajutorul Wikipediei? Multumesc pentru increderea acordata.  Sa stii ca asa e din pacate, lipsa contactului social te impinge deseori la un tip de comunicare mai...neconventional dar eu am inteles mesajul tau profund. Vad ca suferi si acum dar nu dispera, minunile sunt reale si va veni si ziua cand te vei vindeca.
Totusi, la varsta ta ar trebui sa incerci sa comunici in romaneste (in cazul in care esti roman), inteleg destul de bine si limba romana nu fi panicat ca n-o sa inteleg ce vrei sa zici, mai ales ca e despre subiectul topicului. Faptul ca vrei din tot sufletul sa te vindeci dupa asa o experienta de viata mai...delicata e de admirat, esti un erou.
Iar daca n-o sa mai vrei sa-mi mai dai de stire despre progresele pe care le faci n-o ma supar, stai linistit, inteleg perfect cat ti-e de greu sa-ti exteriorizezi sentimentele.
Un singur lucru sa-l tii minte: sunt dintre cei care te iubesc asa cum esti, nu mai fi trist, va veni si ziua cand cineva va pune mana si pe tine, apoi te vei face sanatos.
Continua sa comunici, nu conteza ce, doar comunica si te vei elibera de frustrari.

Sorine, eu zic sa-l exorcizam putin  :lol:

#125
citoplasmarazboinica

citoplasmarazboinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.05.2009

View Postsorin2007, on 22nd May 2009, 10:15, said:

Am pus mana pe fruntea copilului meu cand era bolnav si s-a vindecat cam intr-o saptamana [e drept ca a luat si un tratament prescris de medicul de familie in acelasi timp dar sint sigur ca nu de asta s-a insanatosit, eu sunt credincios si stiu ca pot sa fac semne si minuni, doar scrie la Marcu 16:18]
Experienta mea senzationala ma gandesc sa o repet si cu un sarpe iar in final o sa incerc sa beau un kil de clor.
Revin cu amanunte dupa ce fac minunile[daca vezi ca nu mai postez un timp indelungat  inseamna ca mi-a taiat netul, sa nu te gandesti la prostii].
Normal ar fi sa ne spui si experientele tale, tu nu esti credincios?  :scratchchin:  :heart: :heart: :heart:

si lumea ar spune ca nu ai probleme cu logica.... I respectfully disagree!

#126
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postsorin520, on 4th June 2009, 12:34, said:

O perasoana de sex feminin pina in 35 ani are un tratament pentru dureri de cap si peste 35 altul Depinde pe care din ele le-ai incercat
Si ce se intampla cu o femeie la 35 de ani de trebuie schimbata metoda de tratament pentru dureri de cap, fix la aceasta varsta?   :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate